Skocz do zawartości

Jaki samochód... elektryczny, .. bądź łódka ;-)


radekk

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, Adi napisał(a):

Chyba prze wszystkich tu lubiony kanał.

Troszkę naciągany gdzie nie gdzie film, ale w większości się z nim zgadzam. 

 

 

 

zapiszmy sobie date w kalendarzu , dla zabawy wróćmy do tego wpisu za 5 czy 10 lat

 

kiedyś były sygnały dymne aby przekazać informacje, były świetlne oparte o kod np. Morse'a i były to skuteczne metody tylko czy dzisiaj nie stosujemy innych ?

 

oczywiście w skrajnych sytuacjach ta stara, dobrze znana i niby "niezawodna" metoda może być użyta ale jednak każdego dnia setki miliardów informacji jest wymienianie w całkiem inny sposób, technologiami które potrafią przesyłać miliony bitów zamiast pojedyncze bity a koszt jest znikomy 

 

ilu z nas mamy jeszcze miedzianą parę przewodów dla telefonu w domu ?

ilu zrezygnowało z linii stacjonarnej ?

ilu z nas wciąż chodzi na pocztę nadawać list do cioci, kuzyna, dziewczyny ?

 

każdy ICE o porównywalnych osiągach do BEV w cyklu swojego życia "pożre" więcej energii z kopalin jak elektryk, koszt posiadania elektryka będzie a w niektórych przypadkach już jest niższy jak auta spalinowego im tańsze będą BEV i energia do nich tym ta "luka" będzie większa i większa 

 

"Unia zła" "Unia nakazała" przyjmuje tą retorykę, zarazem pragnę zwrócić uwagę, że 500 mln mieszkańców EU to drobna cześć dzisiejszego świata, coraz mniej w nim znacząca, roszczeniowa i raczej dotychczas żyjąca na wysokim poziomie który w zmieniającym świecie staje się nie do utrzymania bez znaczących zmian

 

można kupić w zabytkowym włoskim mieście mieszkanie za 1 EUR tylko czy da się tam dla większości z nas żyć i funkcjonować, cały kraj nie może być jednym wielkim zabytkiem (chyba, że będzie żył z turystyki)

 

Edytowane przez ketivv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ketivv napisał(a):

jako ciekawostka do obserwowania - może statystycznie jest to szybszy sposób na ten manewr jak oczekiwanie na dodatkowym boczniku omijającym "rondo"

Nie ma chyba na to jednoznacznej odpowiedzi. Zależy czy np:

- jest to rondo czy może tylko zwykłe skrzyżowanie które ma kształt przypominający rondo

- jak rozrysowane są pasy

 

W tym konkretnym przypadku wydaje mi się że takiej możliwości nie ma. Po pierwsze to nie jest rondo. Pasy wyrysowane są dosyć czytelenie wskazując kierunek jazdy na wprost i są oznakowania strzałkami kierunkowymi:

IMG_9214.thumb.jpeg.effce2a73c22cf2ac3feccd05ed9a772.jpeg

 

Ale już np. tutaj częst jechałem w prawo z lewego pasa. Lub np. robiłem rundę do okoła z lewego pasa po to żeby ominąć korek na prawym i skręcić w prawo. Ale tutaj oznaczone jest to jako rondo. 

 

IMG_9213.thumb.jpeg.023941b77874ccf7d6b828c5cf673e6b.jpeg

 

Edytowane przez matros1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, ketivv napisał(a):

kiedyś były sygnały dymne aby przekazać informacje,

 

Ty stale próbujesz wszystkich przekonać, że świat się zmienił nagle i powinniśmy zasypać stare rzeczy, używając wyłącznie nowych.

No nie jest tak i co najważniejsze, na całe szczęście jest widoczny odwrót od tego chorego trendu.

Właśnie ten film nie pokazuje: to dobre, a to złe. Tylko, że żyjemy w świecie wyboru.

Ważny jest tez przekaz zawarty w nim. Wszelkie regulacje nakazujące nam zmiany w naszym życiu, okazują się mocnym wyjściem przed szereg. Są nieprzemyślane, a często wręcz głupie. 

To napędza niechęć do nich i co niepokojące, również wzajemną niechęć między "frakcjami". Tworzy nowe grupy podziału.

I jak zwykle przypomnę największą zarazę elektromobilności. Dotacje. 

Człowiek- to w końcu istota myśląca. Dajmy mu wybrać. Jak elektryki są lepsze, to wybierze, nie trzeba mu za to płacić....z pieniędzy pozostałych.

 

 

  • Lajk 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Blixten napisał(a):

Zastanawiam się jak mocno podskoczą ceny aut z silnikiem spalinowym w roku 2030 ….jesli nikt nie zrewiduje obecnej listy nakazów i zakazów  :coffee:

 

Spokojnie, jak u Niemców motoryzacja zacznie coraz bardziej klękać, może się okazać, że jednak planeta nie zamieni się w ognistą kulę do 2030-go, a spalinowe nie są takie złe, jak się wydawało ;)    

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adi napisał(a):

 

Ty stale próbujesz wszystkich przekonać, że świat się zmienił nagle i powinniśmy zasypać stare rzeczy, używając wyłącznie nowych.

No nie jest tak i co najważniejsze, na całe szczęście jest widoczny odwrót od tego chorego trendu.

Właśnie ten film nie pokazuje: to dobre, a to złe. Tylko, że żyjemy w świecie wyboru.

Ważny jest tez przekaz zawarty w nim. Wszelkie regulacje nakazujące nam zmiany w naszym życiu, okazują się mocnym wyjściem przed szereg. Są nieprzemyślane, a często wręcz głupie. 

To napędza niechęć do nich i co niepokojące, również wzajemną niechęć między "frakcjami". Tworzy nowe grupy podziału.

I jak zwykle przypomnę największą zarazę elektromobilności. Dotacje. 

Człowiek- to w końcu istota myśląca. Dajmy mu wybrać. Jak elektryki są lepsze, to wybierze, nie trzeba mu za to płacić....z pieniędzy pozostałych.

 

 

Niestety gdyby nie regulacje i zakazy, to nadal byśmy jeździli dieslami bez katalizatorów, bo producenci by mieli czyste powietrze w pompie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Adi napisał(a):

jak zwykle przypomnę największą zarazę elektromobilności. Dotacje. 

Człowiek- to w końcu istota myśląca. Dajmy mu wybrać. Jak elektryki są lepsze, to wybierze, nie trzeba mu za to płacić....z pieniędzy pozostałych

 

A co z dotacjami państw dla producentów typu Ford, Chrysler etc.? 

Przecież to taka sama patologia. 

Zabrać dotacje wszystkim albo wszystkim dać po równo. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, skwaro napisał(a):

Niestety gdyby nie regulacje i zakazy, to nadal byśmy jeździli dieslami bez katalizatorów, bo producenci by mieli czyste powietrze w pompie... 

 

Nie do końca się z tym zgadzam.

Myślę, że przykład Tesli i samochodów z Chin jasno pokazuje, którędy ta droga będzie podążać.

Miliony ich samochodów w  doskonałej technologii w oczywisty sposób wpłynęłyby bez regulacji na wolny rynek również w Europie. A rynek potrafi sam się świetnie regulować.

Potrwałoby to odrobinę dłużej, ale bez tego sztucznie nakreślanego podziału itp. 

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że zarówno Tesla, jak i Chińczyki są dotowane. I tez mnie to "swędzi" ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, matros1 napisał(a):

A co z dotacjami państw dla producentów typu Ford, Chrysler etc.? 

Przecież to taka sama patologia. 

Zabrać dotacje wszystkim albo wszystkim dać po równo. 

 

Oczywiście, ze zabrać.

Wszystkim i nie dawać następnym 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adi napisał(a):

 

Nie do końca się z tym zgadzam.

Myślę, że przykład Tesli i samochodów z Chin jasno pokazuje, którędy ta droga będzie podążać.

Miliony ich samochodów w  doskonałej technologii w oczywisty sposób wpłynęłyby bez regulacji na wolny rynek również w Europie. A rynek potrafi sam się świetnie regulować.

Potrwałoby to odrobinę dłużej, ale bez tego sztucznie nakreślanego podziału itp. 

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że zarówno Tesla, jak i Chińczyki są dotowane. I tez mnie to "swędzi" ;) 

Wbrew temu, co się powszechnie uważa Chiny mają obecnie podobne regulacje prawne jak w Europie. I to one + dotacje zmusiły do zmiany podejścia. Jeszcze kilka lat temu w chińskich autach montowali diesle, które w Europie wyszły z produkcji 10-15 lat temu bo nie spełniały żadnych norm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodge's Dilemma: How To Sell An EV To Buyers Who Don't Want Them

 

IMG_9215.thumb.webp.324d7acc7896bc3fa6b302cec34d8930.webp

 

https://insideevs.com/features/711570/dodge-charger-daytona-ev-marketing/

 

Kolejne EV udające spalinowy samochód. 

 

Uważam że jeżeli chcą dotrzeć do prawdziwych cowboy’ów to powinien ten samochód jeszcze śmierdzieć koniem. 

Edytowane przez matros1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Adi napisał(a):

I jak zwykle przypomnę największą zarazę elektromobilności. Dotacje. 

 

 

dotacje były w początkowym okresie teraz coraz częściej znikają bo przestały pełnić swoją funkcje wdrożenia technologii

 

 

18 minut temu, Adi napisał(a):

Człowiek- to w końcu istota myśląca. Dajmy mu wybrać. Jak elektryki są lepsze, to wybierze, nie trzeba mu za to płacić....z pieniędzy pozostałych.

 

to czemu mam się dokładać do górnictwa ? 

 

wspierać coś co musi umrzeć, można kupić taniej w okresie przejściowym stopniowo odchodząc od jego spalania

 

23 minuty temu, Adi napisał(a):

Ty stale próbujesz wszystkich przekonać, że świat się zmienił nagle i powinniśmy zasypać stare rzeczy, używając wyłącznie nowych.

No nie jest tak i co najważniejsze, na całe szczęście jest widoczny odwrót od tego chorego trendu.

 

tak, świat się zmienia, cały czas każdego dnia widzę zmiany które mnie cieszą, napawają optymizmem 

 

Screenshot2024-03-1010_48_10.thumb.png.62be2d1693606c38ca20db02bc098f0b.png

parę dni temu tego nie było, instalacja vertical na ścianach nadbudówki wind, ekspozycja 3 strony wschód, południe, zachód

jak kiedyś pisałem technologia jest tak tania, że nie trzeba mieć 100% uzysków żeby była opłacalna

 

poniżej posłużę się zrzutem z wpisu @matros1

Screenshot2024-03-1010_51_09.thumb.png.f4da01a236d291bd6264f1db9a95b08b.png

czym są obłożone ekrany po prawej ? 

PV, bo to olbrzymi potencjał który NL wykorzystuje od dawna

proste, tanie, skuteczne, niewymagające dodatkowych powierzchni instalacje sumarycznie olbrzymich mocy lokalnej generacji energii niezbędnej nam do życia

 

32 minuty temu, Adi napisał(a):

Człowiek- to w końcu istota myśląca. Dajmy mu wybrać. 

 

 

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5103227/pulapki-myslenia-o-mysleniu-szybkim-i-wolnym

 

 

34 minuty temu, Adi napisał(a):

Właśnie ten film nie pokazuje: to dobre, a to złe. Tylko, że żyjemy w świecie wyboru.

 

 

co jeśli film jest "dziecięcym" krzykiem "ja nie chce zmian" co jeśli jest "clickbajtowym" trikiem aby uzyskać klikalność z której żyję 

 

@Adi sam stworzyłeś biznes oparty o OZE i elektryfikacje

 

czemu ?

skąd taki wybór  ?

 

dla mnie jesteś przykładem zmian 

 

mamy możliwość w skali globu znaczącą ograniczyć a docelowo odejść od korzystania z kopalnych źródeł energii, zaprzestać ich spalania

wiemy, że źródła te są ograniczone, nie ma znaczenia czy starczy nam na 20 czy kolejne 200 lat

wiemy, że spalanie ich degraduje ekosystem w którym żyjemy i ma to wpływ także n nasze organizmy 

 

wiemy też, że możemy to zmienić a dalsze spalanie kopalin jest dla nas niekorzystne zarówno pod względem bezpieczeństwa egzystencjalnego jak i kosztów 

 

teraz trochę lokalnie z poziomu PL i EU - właściwe to nie mamy swoich źródłem kopalin

węgiel w PL jest drogi i niespecjalnie dobry jakościowo, gazu prawie nie mamy a ropa to kropelka w morzy potrzeb 

kto jak kto ale to my PL i EU winniśmy zwracać szczególną uwagę na 

- efektywność energetyczną całej gospodarki

- bezpieczeństwo energetyczne - bo my musimy kupować paliwa kopalne z zewnątrz, każda eliminacja tej potrzeby jest dla nas zbawienna, jeśli przy okazji jest finalnie rozwiązaniem tańszym mamy strategie win-win

 

możecie mnie przeklinać, może się ze mną nie zgadzać, możecie się ze mnie śmiać

 

to nie ma znaczenia, rewolucja energetyczna jest faktem, dzieje się i dziać się będzie 

wyłoni inny, nowy świat, nowy układ sił, potencjałów gospodarczych na świecie 

kto się nie nauczy, kto się nie zaadoptuje nie przetrwa 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, matros1 napisał(a):

Kolejne EV udające spalinowy samochód. 

 

Wyprzedził swoją epokę proroczą nazwą ;) 

 

12 minut temu, matros1 napisał(a):

prawdziwych cowboy’ów to powinien ten samochód jeszcze śmierdzieć koniem.

 

I whiskey

  • Haha 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ketivv napisał(a):

sam stworzyłeś biznes oparty o OZE i elektryfikacje

 

czemu ?

skąd taki wybór  ?

 

Ponieważ uważam tą technologie za doskonałą. Zarówno w możliwościach, stosunku kosztów do tego co dają. Ale także, dlatego jestem wielkim "fanem" nieograniczonego źródła energii, które w 8 minut płynie do nas....za dnia ;) 

Uważam również, że w ten sposób mogę kilku...set, albo tysiącom osób pokazać, jak fajnie współgrają te czynniki wyżej przeze mnie wymienione. 

Właśnie pokazać, a nie narzucić.

Sam po moich elektrycznych crossach, wsiadam na moje spalinowe moto, które jeszcze długo nie będzie miało odpowiednika EV. Na razie nie widzę takiej możliwości.

Jestem wielkim fanem EV, ale moje serce nie przestaje bić w kierunku ICE, więc chciałbym żeby szaleństwo nakazu się skończyło i zdrowy rozsądek dał wybór, zarówno producentom, jak i odbiorcom.

 

14 minut temu, ketivv napisał(a):

czym są obłożone ekrany po prawej ? 

PV, bo to olbrzymi potencjał który NL wykorzystuje od dawna

 

Ostatnio zastanawiałem się nad ogrodzeniem.

Przy dzisiejszych cenach paneli, wychodzi, że to jedno z najtańszych form płotu. I odgrodzi i prąd da.

Myślę, że to przyszłość....i @Jaca68 nie musi dachu sobie niszczyć ;) 

 

Ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych bifacial 10kW (ok. 50 ...

 

 

Panele fotowoltaiczne w ogrodzeniu - Esoleo

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Adi napisał(a):

Ostatnio zastanawiałem się nad ogrodzeniem.

Przy dzisiejszych cenach paneli, wychodzi, że to jedno z najtańszych form płotu. I odgrodzi i prąd da.

Myślę, że to przyszłość....i @Jaca68 nie musi dachu sobie niszczyć ;) 

 

Ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych bifacial 10kW (ok. 50 ...

 

 

Panele fotowoltaiczne w ogrodzeniu - Esoleo

I ja mam zamiar zakupione panele zamontować na płocie może nie jako płot ale na obecnym byle jakim który odziedziczyłem po poprzednich właścicielach jak się sprawdzi to może zrobię jako płot...

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Adi napisał(a):

Jestem wielkim fanem EV, ale moje serce nie przestaje bić w kierunku ICE, więc chciałbym żeby szaleństwo nakazu się skończyło i zdrowy rozsądek dał wybór, zarówno producentom, jak i odbiorcom.

 

są fani jazdy konnej, bo konieczności używana konia w celach transportowych już raczej nie ma coś co kiedy było koniecznością rozwojową stało się hobby

powiedzmy, że z poziomu inwestycji przeszło na poziom atrakcji związanej z ponoszeniem kosztów a nie kreowaniem zasobów 

 

"Jeśli decydujesz się na kupno, musisz być świadomy, że miesięczny koszt utrzymania konia może być naprawdę wysoki. To bowiem nie tylko konieczność opłacania jego miejsca w konkretnej stajni, lecz także koszty związane z opieką weterynarza, ewentualnymi lekarstwami."

https://zwierzaki.pl/konie/szkolenie-koni/ile-kosztuje-utrzymanie-konia/

 

33 minuty temu, Adi napisał(a):

Ponieważ uważam tą technologie za doskonałą. Zarówno w możliwościach, stosunku kosztów do tego co dają. Ale także, dlatego jestem wielkim "fanem" nieograniczonego źródła energii, które w 8 minut płynie do nas....za dnia ;) 

 

33 minuty temu, Adi napisał(a):

Ostatnio zastanawiałem się nad ogrodzeniem.

Przy dzisiejszych cenach paneli, wychodzi, że to jedno z najtańszych form płotu. I odgrodzi i prąd da.

 

co miałbym więcej dodać ;)

 

bardziej poważnie, jesteśmy na początkowym etapie adopcji potencjału PV w małej skali, źródeł rozproszonych generacji, lokalnego zużycia i lokalnego magazynowania

 

stanie się to tak oczywiste i normalne, że będziemy dyskutować o tym jak o toalecie w domu,mieszkaniu, biurze co dzisiaj jest dla nas oczywiste, że zazwyczaj takie pomieszczenie z "tronem" bieżącą wodą i odpowiednim odpływem ścieków jest normą 

 

raczej nie uważamy już za "nowoczesne" mieszkania z jednym "tronem" na piętro i tylko tam doprowadzoną zimną wodą 

 

taki drobny przykład z życia, w najbliższych latach to by jeszcze miało sens docelowo teren i tak jest skazany na drastyczną depopulację 

ciąg wiosek przy drodze krajowej 42 woj. Świętokrzyskie

teren nie ma instalacji gazowych, CWU gorąca najczęściej przygotowywana grzałkami oporowymi w bojlerach, kuchnie gazowe na butle aby ten gaz kupić trzeba albo po niego jechać albo kupić znacząco droższy w sprzedaży obwoźnej

sieć energetyczna niskiego napięcia dociera wszędzie, możliwości PV ogromne, kuchenka indukcyjna 4 palnikowa to wydatek 1200 pln 

prosta inwestycja i zmienia się jakość życia, nawet biorąc pod uwagę amortyzacje kosztów PV będzie tyle samo albo taniej 

 

nie da się, to nie ma sensu, kłamiesz, na to stać tylko bogatych - to mentalność 

 

sorry ale tam w tej chwili powinien być zakaz jakiegokolwiek ogrzewania węglowego, gazowego przy budowie nowych i rozbudowie starych domów (stawianie zbiorników na propan też nie ma sensu)

to jest w interesie inwestora, który jeszcze nie rozumie świata czekającego za rogiem a wyda środki na technologie która będzie wymagała zmiany w niedługim czasie 

 

preferujemy dzisiejszą konsumpcje nad jutrzejsze zyski, taki jest ten "człowiek rozumny" 

50 k pln na technologie która jest inwestycją w przyszłość - beeee

50 k pln na kolejny używany ICE robiący brum brum - cacy 

 

 

 

 

Edytowane przez ketivv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Blixten napisał(a):

 

Podaj namiary, a kupię jutro 

 

teraz samo mi google podsyła  ;)

 

https://renovita.net/property/free-house-with-balcony-and-terrace/

 

"This charming house is located in the heart of the historic center of Salemi, close to the castle and the house that the BBC is renovating. The owner is giving it away for free.

The house is 3 stories with a rooftop terrace. Each level has one room and the 2nd story has a small balcony."

Screenshot2024-03-1012_35_39.thumb.png.48104f17003b3d84fca8748403b7b560.png

 

z drugiej strony, jeśli uda się taką miejscowość zasiedlić, choćby częściowo ale doprowadzi to do odremontowania starówki takiej mieściny to może przetrwa w innym wypadku może się okazać, że ostatnich paru mieszkańców trzeba będzie usunąć siłą bo ciąg kamieniczek grozi zawaleniem a koszty renowacji są absurdalnie wysokie 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...