Skocz do zawartości

Jaki samochód... elektryczny, .. bądź łódka ;-)


radekk

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy wszędzie dywany. Tak lubimy. Grzejniki pod oknami jak trzeba. To takie dziwne i nienormalne - podłoga cieplejsza niż sufit. Na ścianach boazeria. To dopiero ekologiczne . Żadnych tapet. Klejów.  Farb. Gładzi i gipsu. Tak od 30 lat.  Pozdrawiam serdecznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skwaro napisał(a):

żeby się na dobrą klasę energetyczną domu załapać

Żeby się na dobrą klasę energetyczną załapać to wystarczy kocioł na biomasę lub kominek, dokształć się, współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wi dla biomasy wynosi 0,2. Dla twojej pompy zasilanej z sieci wi to 2,5.

Stawiam orzechy przeciwko dolarom że jakbym dziś mój dom policzył przy kotle na biomasę to miałby lepszą klasę energetyczną niż twój.

Wchodzisz? :OO:

ps.

SZ: porotherm 30 cm + styropian 15 cm, współczynnik przenikania 0,18 W/m2K

Dach: dachówka, deskowanie, wełna 25 cm, GK, współczynnik przenikania 0,16 W/m2K

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Inwestorzy i konsultanci z Londynu pracują nad projektem sześciu przewodów wysokiego napięcia, które łączyłyby Wyspy Brytyjskie z kontynentem amerykańskim, informuje The Telegraph. Ich koszt ma wynieść ponad 20 miliardów funtów, równowartość ponad 100 miliardów złotych, ale i tak powinny być one tańsze niż budowana elektrownia jądrowa Hinkley Point C, która kosztowała dotychczas 46 miliardów funtów (232 miliardy złotych). Gdyby się udało, byłoby to najdłuższe i przechodzące najgłębiej tego typu połączenie na świecie."

https://elektrowoz.pl/oze/zjednoczone-krolestwo-chce-sie-polaczyc-z-ameryka-przewodami-wysokiego-napiecia-5-600-km-tansze-niz-elektrownia-jadrowa/

 

świat nie stoi w miejscu, tani prąd z OZE zmienia dotychczasowe imperatywy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, matros1 napisał(a):

Posmakowałem jazdy EV i uważam że na dupowóz ciężko o coś lepszego. 

Jednak na zabawkę muszę mieć coś co warczy, śmierdzi benzyną i cieknie z tego olej :D Przede wszystkim jednak coś przy czym będą mógł sobie sam „śrubokrętem” w wolnym czasie pokręcić. 

 

podobnie jak dzisiaj posiadanie konia, raczej jest już formą hobby ;)

 

  • Zdrówko! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jaca68 napisał(a):

Żeby się na dobrą klasę energetyczną załapać to wystarczy kocioł na biomasę lub kominek, dokształć się, współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wi dla biomasy wynosi 0,2. Dla twojej pompy zasilanej z sieci wi to 2,5.

Stawiam orzechy przeciwko dolarom że jakbym dziś mój dom policzył przy kotle na biomasę to miałby lepszą klasę energetyczną niż twój.

Wchodzisz? :OO:

ps.

SZ: porotherm 30 cm + styropian 15 cm, współczynnik przenikania 0,18 W/m2K

Dach: dachówka, deskowanie, wełna 25 cm, GK, współczynnik przenikania 0,16 W/m2K

 

Pod płytą fundamentową siedzi 20cm XPSa, w ścianach mam 25cm wełny 0,033W/m.K, w dachu 30cm. I zaraz będę miał PV i wi=0, więc szach i mat :P

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak do przemyślenia

 

spalanie biomasy w formie jakiekolwiek (pellet etc.) czy to w kominku czy w kotle to już sobie trzeba odpuścić

proszę sobie wyobrazić ile tej biomasy byłoby potrzebne gdyby wszyscy się na to przerzucili i co by się lokalnie unosiło w powietrzu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ketivv napisał(a):

tak do przemyślenia

 

spalanie biomasy w formie jakiekolwiek (pellet etc.) czy to w kominku czy w kotle to już sobie trzeba odpuścić

proszę sobie wyobrazić ile tej biomasy byłoby potrzebne gdyby wszyscy się na to przerzucili i co by się lokalnie unosiło w powietrzu

 

 

Jaca chce tylko za wszelką cenę udowodnić że globalne ocieplenie to mit, że nie mamy na to wpływu i że nie ma sensu nic robić w tym temacie. Dlatego użyje dowolnie absurdalnego argumentu, żeby to udowodnić. Reszta nie ma żadnego znaczenia. Zresztą spójrz w temat o globalnym ociepleniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaca68 napisał(a):

Żeby się na dobrą klasę energetyczną załapać to wystarczy kocioł na biomasę lub kominek, dokształć się, współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wi dla biomasy wynosi 0,2. Dla twojej pompy zasilanej z sieci wi to 2,5.

 

postarajmy się nieco wyjaśnić

 

w sprawie wskaźnika wi to nie jest wskaźnik dla pompy ciepła tylko energii elektrycznej użytej na cele bytowe całoroczne w tym CO CUW

 

Screenshot2024-03-1818_53_30.thumb.png.56d8ff2cd680b4f8137daf65e5fa499c.png

 

nie mam danych za cały rok ale policzmy dla marca 2024

Screenshot2024-03-1817_57_19.png.0f20273db871a69cb2396be2d7f4f6e2.png

 

czyli 281,65/726,38 -> 38,78% energii pochodziło z sieci 

 

pompa ciepła pobrała 544,83 kWh przyjmując ten sam % -> 211,28 kWh 

 

zatem jeśli pracowała ze sprawnością powiedzmy 2,5 i wytworzyła 1362 kWh ciepła to 

 

211,28 kWh energii el. pobranej z sieci * wi 2.5 -> 528,2 / 1362 kWh ciepła daje nam 0,39 wi dla tej konkretnej pompy ciepła (choć wskaźnik COP w tym okresie przyjmuje raczej szacunkowo bo faktycznego przez kalorymetr nie mam)

dla drewna mamy wi 0,2 powiedzmy że realna sprawność kominka to 70% czyli wi takiego układu to coś około 0,29

 

teraz wi dla prądu będzie się zmieniał wraz ze zmianą miksu energetycznego dla innych nośników już nie

 

natomiast istotna kwestia, nie ma szans żebyśmy wszyscy używali biomasy, to jest możliwe dla skromnego % naszych potrzeb, pomijając to co wydziela się z kominów lokalnie

 

zwyczajnie momentalnie wycięlibyśmy wszytko co się da do spalenia w kominku a kolejka z dostawami zablokowałaby nasze drogi  

Edytowane przez ketivv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, ketivv napisał(a):

 

postarajmy się nieco wyjaśnić

 

w sprawie wskaźnika wi to nie jest wskaźnik dla pompy ciepła tylko energii elektrycznej użytej na cele bytowe całoroczne w tym CO CUW

 

Screenshot2024-03-1818_53_30.thumb.png.56d8ff2cd680b4f8137daf65e5fa499c.png

 

nie mam danych za cały rok ale policzmy dla marca 2024

Screenshot2024-03-1817_57_19.png.0f20273db871a69cb2396be2d7f4f6e2.png

 

czyli 281,65/726,38 -> 38,78% energii pochodziło z sieci 

 

pompa ciepła pobrała 544,83 kWh przyjmując ten sam % -> 211,28 kWh 

 

zatem jeśli pracowała ze sprawnością powiedzmy 2,5 i wytworzyła 1362 kWh ciepła to 

 

211,28 kWh energii el. pobranej z sieci * wi 2.5 -> 528,2 / 1362 kWh ciepła daje nam 0,39 wi dla tej konkretnej pompy ciepła (choć wskaźnik COP w tym okresie przyjmuje raczej szacunkowo bo faktycznego przez kalorymetr nie mam)

dla drewna mamy wi 0,2 powiedzmy że realna sprawność kominka to 70% czyli wi takiego układu to coś około 0,29

 

teraz wi dla prądu będzie się zmieniał wraz ze zmianą miksu energetycznego dla innych nośników już nie

 

natomiast istotna kwestia, nie ma szans żebyśmy wszyscy używali biomasy, to jest możliwe dla skromnego % naszych potrzeb, pomijając to co wydziela się z kominów lokalnie

 

zwyczajnie momentalnie wycięlibyśmy wszytko co się da do spalenia w kominku a kolejka z dostawami zablokowałaby nasze drogi  

Tu chodzi o wskaźnik wi używany w obliczeniach Ep budynku żeby się załapać w konkretne normy. 

 

Tak na marginesie - u siebie masz magazyn energii? Jeśli tak to mogę spytać jak duży w stosunku do kWp instalacji i na jakim poziomie Ci wychodzi autokonsumpcja średnio? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grzejnikami też się da. Ja 2 sezon używam Panas TCAP; na pewno przy pc warto zwiększyć moc grzejników tj. wymieniłem większość na 3 płytowe (sporo ludzie wyprzedają na olx nówek z developerskich mieszkań). Po wymianie grzejników ustawiłem CO na 35C - na większość sezonu daje komfortową temperaturę w chałupie. Jak było -15 to podkręciłem i bez grzałek też dawała radę, choć zapewne COP poniżej 2 wtedy.

Wymianę grzejników na podłogówkę też rozważaliśmy ale uznaliśmy, że zbyt duże koszty i przede wszystkim szkoda nam modrzewiowej deskowanej podłogi.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, skwaro napisał(a):

Tak na marginesie - u siebie masz magazyn energii? Jeśli tak to mogę spytać jak duży w stosunku do kWp instalacji i na jakim poziomie Ci wychodzi autokonsumpcja średnio? 

 

w tym budynku pracują 2 niezależne, całkowicie sieciowo odseparowane PV hybrydy

- 20,66 kWp faownik 20kW + bat. 50 kWh brutto - autokonsumpcja średnioroczna 55% 

- 3,28 kWp falownik 10kW+ bat. 10 kWh brutto - autokonsumpca średnioroczna 60% (to jest testówka obecnie w całości wyeksponowana na zachód)

 

jeśli podejmę się dalszych modernizacji, bo to ma sens tylko jeśli będę tu miał mieszkać to docelowo magazynów chciałbym mieć ca, 150-200 kWh (zarazem też więcej generacji) raczej coś z samochodówki ale na ogniwach LFP i jak dla mnie obowiązkowo układ wysokonapięciowy, teraz mam w dużym zespole baterii nominalnie 530 V DC bo ja obciążam układ po 16 kW i to nie przez 5 minut ;) to co mam - czyli "moduły producenta falownika" działa ale ogólnie wiele pozostawia do życzenia choć ich nowszy system jest już dużo lepszy

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ketivv napisał(a):

 

w tym budynku pracują 2 niezależne, całkowicie sieciowo odseparowane PV hybrydy

- 20,66 kWp faownik 20kW + bat. 50 kWh brutto - autokonsumpcja średnioroczna 55% 

- 3,28 kWp falownik 10kW+ bat. 10 kWh brutto - autokonsumpca średnioroczna 60% (to jest testówka obecnie w całości wyeksponowana na zachód)

 

jeśli podejmę się dalszych modernizacji, bo to ma sens tylko jeśli będę tu miał mieszkać to docelowo magazynów chciałbym mieć ca, 150-200 kWh (zarazem też więcej generacji) raczej coś z samochodówki ale na ogniwach LFP i jak dla mnie obowiązkowo układ wysokonapięciowy, teraz mam w dużym zespole baterii nominalnie 530 V DC bo ja obciążam układ po 16 kW i to nie przez 5 minut ;) to co mam - czyli "moduły producenta falownika" działa ale ogólnie wiele pozostawia do życzenia choć ich nowszy system jest już dużo lepszy

 

 

 

Dzięki, liczyłem sobie opłacalność magazynu szacując autokonsumpcję na poziomie 50%, więc chyba całkiem dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, matros1 napisał(a):

Chyba nieco bardziej praktyczny od Macana. 

 

czyli zgodnie z "linią partii" ;)

 

po coś te marki maja, zresztą całkiem fajnie to poukładali 

 

@matros1 decyzja prosta czy analityczna ?  Porsche czy Audi ? 

 

zresztą jak się mieścicie do Tesli Model 3 to do Porsche tym też się zmieścicie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Grzegorz napisał(a):

Z grzejnikami też się da. Ja 2 sezon używam Panas TCAP; na pewno przy pc warto zwiększyć moc grzejników tj. wymieniłem większość na 3 płytowe (sporo ludzie wyprzedają na olx nówek z developerskich mieszkań). Po wymianie grzejników ustawiłem CO na 35C - na większość sezonu daje komfortową temperaturę w chałupie. Jak było -15 to podkręciłem i bez grzałek też dawała radę, choć zapewne COP poniżej 2 wtedy.

Wymianę grzejników na podłogówkę też rozważaliśmy ale uznaliśmy, że zbyt duże koszty i przede wszystkim szkoda nam modrzewiowej deskowanej podłogi.

U mnie w pokoju na poddaszu jest duży 3-płytowy grzejnik, działa na tym samym obiegu co podłogówka, krzywa kompensacji na pompie jest do 31 stopni, grzejnik spokojnie utrzymuje 23 stopnie. Obliczałem go pod powierzchnię tego pokoju i chyba się nie pomyliłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, skwaro napisał(a):

Dzięki, liczyłem sobie opłacalność magazynu szacując autokonsumpcję na poziomie 50%, więc chyba całkiem dobrze :)

 

dla mnie 50 kWh brutto to minimum z racji BEV czyli 80% pojemności służy jako "stacja tankowania" pozostałe 20% to święty back-up całego budynku z tym, że zawsze w trybie Emergency Power Supply (EPS) odłączone zostaje zasilanie BEV bez względu na poziom w bateriach stacjonarnych

bo ja nie mam przez dużą cześć roku wielkiego zużycia w proporcji do tego co potrafi zużyć auto czy pompa ciepła w okresie CO, CWU to pikuś tu jest osobny magazyn energii czyli zbiornik 300 l na scenariuszu

oświetlenie, płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, pralko-suszarka czy klimatyzacja to nie są aż takie wielkie obciążenia 

paradoksalnie obciążeniem jest "Hi-Fi" ;)

 

baterie wciąż są najdroższym magazynem, wszędzie gdzie można zwiększyć konsumpcje warto to zrobić ale oczywiście i tak się napotka granice 

 

 

Edytowane przez ketivv
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ketivv napisał(a):

 

dla mnie 50 kWh brutto to minimum z racji BEV czyli 80% pojemności służy jako "stacja tankowania" pozostałe 20% to święty back-up całego budynku z tym, że zawsze w trybie Emergency Power Supply (EPS) odłączone zostaje zasilanie BEV bez względu na poziom w bateriach stacjonarnych

 

 

Ja na razie chcę używać jako wspomaganie autokonsumpcji + lekarstwo na godzinowe rozliczenia i sprzedaż nadwyżki w nocy jak będzie drożej. Podobno po świętach ma być coś wiadomo o dofinansowaniach i warunkach, zobaczymy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, skwaro napisał(a):

Ja na razie chcę używać jako wspomaganie autokonsumpcji + lekarstwo na godzinowe rozliczenia i sprzedaż nadwyżki w nocy jak będzie drożej

Screenshot2024-03-1820_22_28.thumb.png.6ab58ee9c8e382641db90efa71fa64c3.png

 

na pobranie w niedziele rano nie ma co spoglądać, zapomniałem zabronić autu to co robił w piątek ;)

natomiast 

- godzinowe rozliczenia można wyeliminować

- falowniki Sofar HYD - bilansowanie międzyfazowe robię po swojej stronie , niby nie trzeba ale czemu nie - co godzinówki sprowadza do poziomu np. 0,030 kWh

 

sprzedaż nadwyżek to już inna jazda bo do tego pasuje mieć możliwość automatyzacji w systemie falownika, która nie wyklucza innych automatyzacji albo zewnętrzny sterownik np. czytający cenę energii z giełdy 

dla "maluczkich nie za miliony" do których się zaliczam oni to mogą mieć https://ev-es.com/

 

gdyby Tesla Powerwall 3 była oficjalnie dostępna teraz w PL szedłbym tylko i wyłączne w ten system z racji integracji zarówno pod kątem arbitrażu energetycznego jak i współpracy z resztą ekosystemu Tesli

 

arbitraż energii na małą skale "domową" jest upierdliwy, mało chętnych do integracji ale może cos zmienią sami producenci falowników 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez ketivv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ketivv napisał(a):

@matros1 decyzja prosta czy analityczna ?  Porsche czy Audi ? 

 

Porsche, aktualnie jedyna marka na moim radarze. Dzieciaki mamy już duże, więc spokojnie się do Macana zmieścimy. No i z lawetą z 911 GT3 będzie mi się ładnie komponował ;) 

Teraz tylko muszę koniec tęczy znaleźć z tym mitycznym garncem złota. 

Edytowane przez matros1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że Izera ma swoją stronę:
 
https://izera.com/
 
https://izera.pl/
 
image.thumb.png.d4063994a577ddcb5aa6b976899f5ac9.png
 
image.thumb.png.82861a162c27a51404c19099e82095da.png
 
image.thumb.png.99fde07b817a625f517b1953c4317a56.png
 
image.thumb.png.7f0ddf96ccb501b4103b0dccd281a2e5.png
 
Temat można zamknąć. Jako patrioci powinniśmy wszyscy mieć Izerę w garażu. Do 2035 roku jest szansa że powstanie i będzie to najbardziej dopracowany EV w historii motoryzacji.  
To auto zostanie dopracowane i wprowadzone na rynek zapewne wtedy, jak wszyscy będziemy już od dawna pomykać pojazdami napędzanymi malymi reaktorami wykorzystującymi fuzję jądrową
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Bosman napisał(a):
6 godzin temu, matros1 napisał(a):
Nie wiedziałem że Izera ma swoją stronę:
 
https://izera.com/
 
https://izera.pl/
 
image.thumb.png.d4063994a577ddcb5aa6b976899f5ac9.png
 
image.thumb.png.82861a162c27a51404c19099e82095da.png
 
image.thumb.png.99fde07b817a625f517b1953c4317a56.png
 
image.thumb.png.7f0ddf96ccb501b4103b0dccd281a2e5.png
 
Temat można zamknąć. Jako patrioci powinniśmy wszyscy mieć Izerę w garażu. Do 2035 roku jest szansa że powstanie i będzie to najbardziej dopracowany EV w historii motoryzacji.  

To auto zostanie dopracowane i wprowadzone na rynek zapewne wtedy, jak wszyscy będziemy już od dawna pomykać pojazdami napędzanymi malymi reaktorami wykorzystującymi fuzję jądrową


Myślisz że komuś będzie się chciało zamiast korzystać z teleportacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, matros1 napisał(a):

Porsche, aktualnie jedyna marka na moim radarze. Dzieciaki mamy już duże, więc spokojnie się do Macana zmieścimy

 

Koniecznie musi być nowe i elektryczne ? 

 

... bo jeśli mogłoby być kilkuletnie spalinowe, to polecam egzemplarz sąsiada:  https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/porsche-macan-faktura-vat-pierwszy-wlasciciel-bezwypadkowy-gwarancja-do-03-2026-ID6GbvoV.html 

;) 

 

 

 

 

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Blixten napisał(a):

Koniecznie musi być nowe i elektryczne ? 

 

Tak. Wynika to z wielu powodów, jednak przede wszystkim dlatego że uważam EV za zdecydowanie lepszy dupowóz niż ICE. Od zakupu Tesli, moja cała spalinowa flota głównie stoi. Nikt tym nie chce jeździć dookoła komina. Zmuszam się od czasu do czasu żeby się nie zastały. Całe szczęście w zeszły weekend Ring otworzyli to będę mógł trochę Meganką "kości" rozprostować po zimie.   

Edytowane przez matros1
  • Super! 1
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...