Skocz do zawartości

Jaki samochód... elektryczny, .. bądź łódka ;-)


radekk

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Blixten napisał(a):

Szczególnie w 3mieście przed 7 rano

 

Rzadko bywam ;)

Bardziej na południe maja chyba lepszą skuteczność. Wobec tego staram się/muszę jeździć przepisowo ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Blixten napisał(a):


Uhm, jasne. 

Szczególnie w 3mieście przed 7 rano - same patrole Policji na trasie Gdańsk-Gdynia, że wszyscy grzecznie 50-tką jadą :biglol:

Po 7 też :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze rozważania o wyższości elektryka nad hybrydą czy benzyno/dieslem przypominają mi słowa francuskiego wspólnika z końca lat 90-tych, który na moje pytanie gdy niespodziewanie pojawił się w Polsce Citroenem AX 1.5 diesel odpowiedział, że skoro mieszka w Paryżu to na codzień nie potrzebuje auta bo mix metro/taxi jest tańszy i szybszy, a jak rusza w trasę to wynajmuje Renault Espace jak potrzebuje przewieźć próbki i katalogi, a jak ma tego niewiele, a długi wyjazd to preferuje właśnie tę cytrynkę lub Peugeota 205. Teraz jesteśmy właśnie w takim momencie prywatnych wyborów, co będzie dalej to się okaże, zwłaszcza, że lobby europejskich, zwłaszcza niemieckich producentów, jest na granicy wyboru czego potwierdzeniem i niejako skutkiem ekoszantażu jest to --> https://www.onet.pl/biznes/biznesalert/fedorska-miliardowe-ryzyko-fabryki-baterii-do-elektrykow-w-niemczech/31ccjh2,30bc1058

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Durbos napisał(a):

Dzisiejsze rozważania o wyższości elektryka nad hybrydą czy benzyno/dieslem przypominają mi słowa francuskiego wspólnika z końca lat 90-tych, który na moje pytanie gdy niespodziewanie pojawił się w Polsce Citroenem AX 1.5 diesel odpowiedział, że skoro mieszka w Paryżu to na codzień nie potrzebuje auta bo mix metro/taxi jest tańszy i szybszy, a jak rusza w trasę to wynajmuje Renault Espace jak potrzebuje przewieźć próbki i katalogi, a jak ma tego niewiele, a długi wyjazd to preferuje właśnie tę cytrynkę lub Peugeota 205. Teraz jesteśmy właśnie w takim momencie prywatnych wyborów, co będzie dalej to się okaże, zwłaszcza, że lobby europejskich, zwłaszcza niemieckich producentów, jest na granicy wyboru czego potwierdzeniem i niejako skutkiem ekoszantażu jest to --> https://www.onet.pl/biznes/biznesalert/fedorska-miliardowe-ryzyko-fabryki-baterii-do-elektrykow-w-niemczech/31ccjh2,30bc1058

 

 

Ja tu widzę kolejny przykład długoterminowego ekonomicznego myślenia i troskę o własną gospodarkę :ok:

Ile razy słyszymy o pomocy rządów w różnych branżach w różnych krajach - gdzie tam jakoś wolno i jest to uzasadnione, a u nas jakoś nie wolno. :thumbup:

W Polsce dalej popularyzowana jest teza, że wszystko co nie rentowne należy zamknąć, albo niech jakiś obcy kapitał wykupi to wtedy dopiero będzie porządek ... bo konkurencja, bo "wolny rynek", bo paliwo będzie tańsze dla obywatela o grosz - tak przynajmniej obiecują wielcy ekonomiści, eksperci i przekonują politycy, "mężowie stanu".  

Polak jak zawsze własnego rozumu nie ma, dalej woli słuchać i robić co mu inni "doradzają". :facepalm:

Jeśli między nami kolej linowa na Kasprowy potrafi wywołać takie emocje, to jak tu rozmawiać o dużo ważniejszych rzeczach jak banki, energetyka, porty, stocznie, przemysł obronny i "takie tam"?  :biglol:

Edytowane przez Blixten
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech kombinują Niemcy jak chcą, przypominam tylko że jeśli chodzi o panele foto-vo to też podobnie działali i koniec końców trzeba było się jednak poddać na rzecz produkcji w Chinach, ale co suweren w to "zainwestował" to przepadło. Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, eurojanek napisał(a):

Niech kombinują Niemcy jak chcą, przypominam tylko że jeśli chodzi o panele foto-vo to też podobnie działali i koniec końców trzeba było się jednak poddać na rzecz produkcji w Chinach, ale co suweren w to "zainwestował" to przepadło. Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz? :)

 

Jak krew w piach .... 

 

 

Oni przynajmniej próbują i są przykłady gdzie im się udało. 

 

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Durbos napisał(a):

w Paryżu

 

Francuzi chyba pobiją Norwegów w promocji elektryków ;)

 

https://elektrowoz.pl/porady/francja-wesprze-najubozszych-socjalny-leasing-samochodu-elektrycznego-od-100-euro-433-zl-miesiecznie/

 

Fajnie być ubogim we Francji i zarabiać tylko 60 tys. zł. rocznie na członka rodziny ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, matros1 napisał(a):

Ale ja jechałem zgodnie z przepisami 140 km/h gdzie inni trzymali na oko 110/120. 

 

dokładnie, jakie mandaty gdzie skoro jadą znacząco poniżej limitu 

 

zarazem jadać od siebie pod Piotrków Tryb. przez Kielce widzę driverów którzy wszędzie jadą 90 km/k (teren zabudowany, ograniczenia, zwykła krajówka z 90 km/h) i jak ktoś jedzie wolniej to wyprzedzają bez znaczenia czy można czy bo kolumna aut zwolniła 

 

dlatego zrozumiałbym argument zaostrzenie przepisów tylko to się "nie trzyma kupy"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Blixten napisał(a):

W Polsce dalej popularyzowana jest teza, że wszystko co nie rentowne należy zamknąć

 

może wystarczy w pewnym momencie przestać dopłacać, subsydiować itp.

 

1 rok, 5 lat ok ale co wieczność z debetem co roku większym ?

 

Tesla korzystała ze zwrotnych dotacji USA, jako jedyna lub nieliczna spłaciła wszystkie.

 

GM teraz Ford biorą i biorą miliardy USD (ukrywane pod różnymi nazwami) i co przepalają te pieniądze na bzdury 

 

podobnie jest w EU z takim VW i jego powiązanymi spółkami - zrobimy to i tamto jak nam "państwo" zagwarantuje to czy tamto 

i co z tych zapowiedzi zawojowania rynku ?

 

są granica finansowania projektów !

 

są też poważne moralne i prawne granice finansowani nadużyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ketivv napisał(a):

 

może wystarczy w pewnym momencie przestać dopłacać, subsydiować itp.

 

1 rok, 5 lat ok ale co wieczność z debetem co roku większym ?

 

Tesla korzystała ze zwrotnych dotacji USA, jako jedyna lub nieliczna spłaciła wszystkie.

 

GM teraz Ford biorą i biorą miliardy USD (ukrywane pod różnymi nazwami) i co przepalają te pieniądze na bzdury 

 

podobnie jest w EU z takim VW i jego powiązanymi spółkami - zrobimy to i tamto jak nam "państwo" zagwarantuje to czy tamto 

i co z tych zapowiedzi zawojowania rynku ?

 

są granica finansowania projektów !

 

są też poważne moralne i prawne granice finansowani nadużyć 

 

Krytykować każdy potrafi.  

Konstruktywne pomysły milej widziane !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Blixten napisał(a):

 

Krytykować każdy potrafi.  

Konstruktywne pomysły milej widziane !

 

 

to dawaj te konstruktywne pomysły, leć z liczbami, założeniami

 

mówię można zrobić tak i tak, słyszę to się nie da to kłamstwo, przedstawiam liczby też źle 

 

zatem proszę o inne konkrety i propozycje 

 

 

mnie to w dużej mierze zwisa i powiewa, lubię dyskutować, wymieniać się pomysłami, założeniami, zgłębiać odkrywać i co jest tego inherentną cechą błądzić jak i popełniać błędy 

 

fakty mają to do siebie, że ciężko je podważać, dlatego nazywamy je faktami 

 

będą wygranie i przegrane świata, rewolucja energetyczna o której na tymże forum nie  raz na przestrzeni lat jest faktem, dzieje się i to tempo przyśpiesza

 

skostniała Europa umiera, słabnie i traci na znaczeniu, od dekad jest coraz mniej innowacyjna, konkurencyjna gdy krwawe podboje innych nacji przestały być główną formą rozwoju gospodarek 

 

winna nie jest Komisja Europejska, Unia, Chiny czy Marsjanie, to wszytko wymówki 

 

świat się zmienia i zmieniał będzie, "my ludzie zachodu" przez ostatnie stulecia żyliśmy w przekonaniu, że jesteśmy wyjątkowi, to dawało nam prawo podporządkowywania sobie świata przemocą, obce kultury traktując z lekceważeniem

 

ten sposób na życie już się skończył, tylko jeszcze nie dotarł do "europejczyków" 

 

poważnie bym się zastanowił kto komu na świcie jest bardziej potrzebny ?

 

z 8 mld ludzi na świecie dzisiaj naprawdę pozostałe 7,5 mld poradzi sobie doskonale bez "skostniałej, roszczeniowej Europy" 

 

odwrotnie już nie 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ketivv napisał(a):

 

 

to dawaj te konstruktywne pomysły, leć z liczbami, założeniami

 

mówię można zrobić tak i tak, słyszę to się nie da to kłamstwo, przedstawiam liczby też źle 

 

zatem proszę o inne konkrety i propozycje 

 

 

mnie to w dużej mierze zwisa i powiewa, lubię dyskutować, wymieniać się pomysłami, założeniami, zgłębiać odkrywać i co jest tego inherentną cechą błądzić jak i popełniać błędy 

 

fakty mają to do siebie, że ciężko je podważać, dlatego nazywamy je faktami 

 

będą wygranie i przegrane świata, rewolucja energetyczna o której na tymże forum nie  raz na przestrzeni lat jest faktem, dzieje się i to tempo przyśpiesza

 

skostniała Europa umiera, słabnie i traci na znaczeniu, od dekad jest coraz mniej innowacyjna, konkurencyjna gdy krwawe podboje innych nacji przestały być główną formą rozwoju gospodarek 

 

winna nie jest Komisja Europejska, Unia, Chiny czy Marsjanie, to wszytko wymówki 

 

świat się zmienia i zmieniał będzie, "my ludzie zachodu" przez ostatnie stulecia żyliśmy w przekonaniu, że jesteśmy wyjątkowi, to dawało nam prawo podporządkowywania sobie świata przemocą, obce kultury traktując z lekceważeniem

 

ten sposób na życie już się skończył, tylko jeszcze nie dotarł do "europejczyków" 

 

poważnie bym się zastanowił kto komu na świcie jest bardziej potrzebny ?

 

z 8 mld ludzi na świecie dzisiaj naprawdę pozostałe 7,5 mld poradzi sobie doskonale bez "skostniałej, roszczeniowej Europy" 

 

odwrotnie już nie 

 

 

 

Pomieszałeś tyle kwestii na raz, że nie wiadomo do czego się odnieść :biglol:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Blixten napisał(a):

Pomieszałeś tyle kwestii na raz, że nie wiadomo do czego się odnieść :biglol:

 

 wbrew pozorom nie pomieszałem 

 

świat który znamy żyjąc tu gdzie żyjemy się kończy, to czego ludzie, społeczeństwa nie lubią to prawda bo lepiej żyć w ułudzie byle nie czuć lęku a zmiany to lęk, to obawy 

 

tylko zmiany się dzieją tak czy inaczej, możesz nie chcieć o nich słuchać ale one i tak cię dotkną 

 

Europa nie ma swojej energii paliw kopalnych, czy by chciała je spalać czy nie z limitami CO2 czy bez nich

 

globalnie patrząc co Europa (niech to będzie UE + GB, USA to osobny choć też ciekawy temat) może dzisiaj zaoferować światu ? 

 

jaką przewagę konkurencyjną posiadamy ? 

 

nauka ?

otwartość na ryzyko inwestycyjne ?

innowacyjne technologie ? 

szybkość ich wdrażania ?

zasoby taniej siły roboczej ? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następna odsłona tabletozy.

Oglądałem właśnie test chińskiego MG.

Chcąc przełączyć stację radiową, nawet będąc w menu-muzyka, trzeba wejść do głównego menu. Oczywiście będąc w ustawieniach np. klimatyzacji, niech innego nie da się zrobić, bez wchodzenia do głównego, by od początku kilkoma klikami dojść do czynności, którą chcemy wykonać.

A przy każdym opuszczeniu samochodu, trzeba wszystko pod siebie ustawiać na nowo :facepalm:

Krucze, to jest niebezpieczne. Kiedy lobbing zelżeje i wreszcie tego zakażą? Bo z modelu na model, prześcigają się w głupotach utrudniających nam użytkownie.

Że niby Chińczycy tacy innowacyjni i "poprawiający" niedogodności amerykańsko-europejskie. Ehhhh :facepalm:

 

Wspomniany test:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ketivv napisał(a):

dziękuje za wyjaśnienie, jako naczelny kretyn tegoż forum mam żadne pojęcie o OZE

I to ma być dyskusja? Merytoryczne argumenty?

Czy ja Ciebie obrażam, kwestionuje inteligencje?

Bo wygląda na to że argumentów Ci brakuje i uciekasz w autoironiczne nazywanie siebie głupkiem. Świetny poziom dyskusji.

Bez opracowania nowych technologii magazynowania energii żadna rewolucja OZE nie wypali.

Powtarzanie w kółko:

18 godzin temu, ketivv napisał(a):

"OZE będzie coraz bardziej przyśpieszało - już przebiło wszystkie wcześniejsze szacunki - z bardzo prostego powodu jest to dzisiaj najtańsza forma pozyskiwania prądu i dość stabilna

choć nie w perspektywie czasowej jednego dnia "

nie zmieni praw fizyki. Energia jest potrzebna w takiej ilości by pokryć zapotrzebowanie w danej chwili. Nie wtedy gdy świeci słońce i/lub wieje wiatr.

30 lat energiewende, setki GW zainstalowanej mocy w OZE, a dzisiaj wygląda to tak, jak na mapce. Masz tu poglądowo i w kolorach, żadne z "zielonych" państw na mapce nie produkuje ze słońca i wiatru, tam jest atom lub hydro - stabilne źródła.

energia.thumb.png.8933c042e01db521543de37722824cb8.png

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Adi napisał(a):

Kiedy lobbing zelżeje i wreszcie tego zakażą?

Widzę, że w nowym roku wchodzisz na wyższy poziom dowcipów :biglol::biglol:

 

Niech odpowiedzią na Twoje pytanie "kiedy zelżeje" będzie, że dzisiaj rano w RMFie słyszałem o wzroście sprzedaży aut używanych jak i nowych w 2023. 

Przy czym wzrost nowych był wyższy od używanych. 

 

:biglol::biglol:

 

P.S. To wszystko wina chińskiego Volvo, w którym już od lat, trzeba najpierw oderwać wzrok od sytuacji na drodze, spojrzeć w dół i na prawo na tablet, potem przejść kilka okien menu, żeby móc wreszcie zamknąć obieg jadąc za śmierdzącym dieslem. :P

 

 

Pamiętasz jak wyglądały deski rozdzielcze w autach zanim takich jak Greta dopuszczono do głosu ? :P

 

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Blixten napisał(a):

Widzę, że w nowym roku wchodzisz na wyższy poziom dowcipów :biglol::biglol:

 

Może bardziej nie poziom, a odcień, na ciemniejszy ;) 

 

31 minut temu, Blixten napisał(a):

Pamiętasz jak wyglądały deski rozdzielcze w autach zanim takich jak Greta dopuszczono do głosu ? :P

 

W moim pierwszym Volvo tak ;) :

 

image.png.7e1840aab01473b0a0785c1d54b1386a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj widziałem doskonały przykład dlaczego elektryk, a dokładniej dlaczego Tesla.

 

Już wcześniej pisałem, nie dlatego że eko, nie dlatego że każą, nie dlatego....że i tu można sobie wstawić różne.

Ale przede wszystkim dlatego, że daje odpowiednio dużo, za odpowiednio niską cenę. Również eksploatacyjną.

 

A ten przykład, to dzisiaj widziana Tesla 3 na Uberze :o

I to nie jakaś tam stara z US&A sprowadzona w dwóch kawałkach, ale nowy model, z końca zeszłego, lub nawet z tego roku.

 

Jak opłaca się na Uberze, to chyba znak ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaca68 napisał(a):

I to ma być dyskusja? Merytoryczne argumenty?

Czy ja Ciebie obrażam, kwestionuje inteligencje?

Bo wygląda na to że argumentów Ci brakuje i uciekasz w autoironiczne nazywanie siebie głupkiem. Świetny poziom dyskusji.

Bez opracowania nowych technologii magazynowania energii żadna rewolucja OZE nie wypali.

Powtarzanie w kółko:

nie zmieni praw fizyki. Energia jest potrzebna w takiej ilości by pokryć zapotrzebowanie w danej chwili. Nie wtedy gdy świeci słońce i/lub wieje wiatr.

30 lat energiewende, setki GW zainstalowanej mocy w OZE, a dzisiaj wygląda to tak, jak na mapce. Masz tu poglądowo i w kolorach, żadne z "zielonych" państw na mapce nie produkuje ze słońca i wiatru, tam jest atom lub hydro - stabilne źródła.

energia.thumb.png.8933c042e01db521543de37722824cb8.png

 

ja się myliłem, mylę i mylił będę - powszechna dostępna energia, sam już siebie nie mogę słuchać zatem

 

 

tak, tak i jeszcze raz tak - masz racje 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adi napisał(a):

W moim pierwszym Volvo tak ;) :

 

image.png.7e1840aab01473b0a0785c1d54b1386a.png

 

zarazem telefon wyglądał wtedy pewnie tak

Screenshot2024-01-1015_08_37.thumb.png.82e1277e235053eed0392bc483862935.png

 

funkcjonalność takiego urządzenie też była dość ograniczona 

 

mnie ekran Tesli w niczym nie przeszkadza, moim zdaniem ma świetną funkcjonalność i w niczym nie rozprasza ...

 

... gdyby jednak tak się stało, że rozproszy to tenże robot zwany Tesla Model 3 bardzo dobrze wie co dzieje się na drodze reaguje gdy potrzeba 

 

 

Edytowane przez ketivv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, ketivv napisał(a):

... gdyby jednak tak się stało, że rozproszy to tenże robot zwany Tesla Model 3 bardzo dobrze wie co dzieje się na drodze reaguje gdy potrzeba 

 

:facepalm:

 

Oddajmy własne największe kompetencje (rozum, przewidywalność, analityka etc.) robotom, oddając im swoje bezpieczeństwo na dodatek.

Chat GPT Ci pisze posty? ;) 

 

Później wyjeżdża na drogę jeden z drugim i myśli, że robot za każdym razem mu pokona zakręt, rondo, czy wyhamuje, gdy nagle ktoś zajedzie drogę...i jednego z drugim mniej na świecie. 

 

@ketivv tak nawiasem mówiąc, zauważyłem że masz nie za wielkich poziomów dystansu i postrzegania żartu/sarkazmu. To nie wada oczywiście ;), ale jakbyś brał niektóre wpisy mniej poważnie, świat byłby barwniejszy ;) 

Edytowane przez Adi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adi napisał(a):

A ten przykład, to dzisiaj widziana Tesla 3 na Uberze :o

I to nie jakaś tam stara z US&A sprowadzona w dwóch kawałkach, ale nowy model, z końca zeszłego, lub nawet z tego roku.

 

Jak opłaca się na Uberze, to chyba znak ;) 

Ja niedawno widziałam Forka SJ XT na taxi.

 

Jak się opłaca, to chyba znak ;)

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...