Skocz do zawartości

Drony


dzioba

Rekomendowane odpowiedzi

Sprostujmy co nie co, bo w ostatnich dniach w mediach nasłuchaliśmy się sporo przekłamań, póki co z punktu widzenia prawnego:

 

- obowiązek posiadania świadectwa kwalifikacji powstaje w momencie odbywania lotów KOMERCYJNYCH, czyli takich, które przynoszą operatorowi PROFIT. Loty rekreacyjne/sportowe NIE wymagają takiego świadectwa.

- gdy czerpiemy korzyść majątkową, musimy posiadać:

 

a) świadectwa kwalifikacji UAVO w trybie VLOS (pierwszy stopień wtajemniczenia - pozwolenie na loty w zasięgu wzrostu) lub BVLOS (stopień wymiatacza - pozwolenie na loty bez zasięgu wzroku)

B) ważne badania lekarskie, z ożeczeniem zdolności do odbywania lotów, wydane przez wskazanego ożecznika lekarskiego (lista na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego)

c) ważne ubezpieczenie OC na loty bezzałogowcami

 

Jeśli chodzi o miejsca i wysokość lotów - na terenie Polski mamy dostęp do pułapu FL095, tj. około 3000 metrów nad ziemią (choć to nie jest wartość stała - zależy od różnych czynników, w tym ciśnienia, niemniej drony komercyjne do około 15 000 zł i tak wyżej nie polecą niż około 800 - 1000 metrów a i sens tego żaden) i wysokość ta dotyczy stref tzw. G, czyli NIEKONTROLOWANYCH. Tam możemy sobie latać BEZ pozwoleń (jeśli lot jest na własne potrzeby), z zachowaniem środków ostrożności jak:

 

a) nie latamy bezpośrednio nad ludźmi
B) zawsze mamy koptera w zasięgu wzroku, a przynajmniej staramy się mieć
c) nie latamy przy silnym wietrze

d) nie latamy na deszczu (niby oczywiste, a jednak!)

e) nie latamy po spożyciu (niby, a jednak!)

f) uważamy na DZIECI! Uwielbiają podbiegać po wylądowaniu drona i próbować łapać śmigła - UWAGA SZCZEGÓLNA!

 

A tu ulotka Urzędu Lotnictwa Cywilnego o podstawowych zasadach:

ulotka_ulc_drony.jpg

Wszystkie pozostałe strefy powietrzne podlegają kontroli i nazywane są ogólnie strefami C. Jest ich dość sporo, w różnych miejscach w Polsce i co więcej - NIE SĄ STAŁE!

 

Tutaj macie informacje od FIS na stronie Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej (Zarządza całych ruchem lotniczym w naszym kraju) odnośnie aktualnego położenia stref:

 

http://www.fis.pansa.pl/?menu_lewe=mapa_fis〈=_pl&opis=fis_mapa_FIS

(nie przerażajcie się ilością różnych stref i oznaczeń - można się w to wgryźć i zorientować)

 

Pamiętajcie - latać można de facto wszędzie, tylko w strefach C trzeba mieć po prostu pozwolenie od zarządzającego ruchem w danym miejscu. Jeśli ktoś z Was będzie chciał latać np. po lewej stronie Wisły w Warszawie to na 7-10 dni przed lotem należy zgłosić prośbę i plan lotu do PAŻP, tutaj instrukcja postępowania:

 

http://www.ulc.gov.pl/_download/publikacje_/ins_wyk_zgl_rez_przestrz_15_04_2014.pdf

 

Nie zdarzyło mi się jeszcze, bym dostał odmowę!

 

Reasumując - wszystko dla ludzi, drony zagrożenia nie robią a tylko niewłaściwe ich używanie. Abstrahując od prawa - ZDROWY ROZSĄDEK i będzie dobrze. Nie ma co kozaczyć, bić rekordy etc...a tak między nami - jak chcecie mieć drona do filmowania/zdjęć - latanie powyżej 150 metrów NIE MA SENSU. Podobnie manewry - w przypadku kręcenia filmu im latamy WOLNIEJ, stabilniej, spokojniej tym LEPSZY efekt końcowy.

 

Jakbyście mieli pytania - walcie śmiało - pewnie nie będę wiedział, ale co tam ;)

 

Na poważnie - z dronami związany jestem parę lat, świadectwo UAVO mam, sprzedaję je również w ramach mojej codziennej pracy, także chętnie podzielę się opinią/doświadczeniem :)

Mam też kontakt do dobrej szkoły UAVO - jak ktoś z Was będzie chciał na poważnie zdobyć kwalifikacje - chętnie podeślę.

 

Pozdrawiam!

  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli chodzi o miejsca i wysokość lotów - na terenie Polski mamy dostęp do pułapu FL095, tj. około 3000 metrów nad ziemią (choć to nie jest wartość stała - zależy od różnych czynników, w tym ciśnienia, niemniej drony komercyjne do około 15 000 zł i tak wyżej nie polecą niż około 800 - 1000 metrów a i sens tego żaden) i wysokość ta dotyczy stref tzw. G, czyli NIEKONTROLOWANYCH.

 

Prawda z tym FL095, o ile nie ma CTRu, TMA lub innej strefy. Warto się więc zorientować, czy w miejscu w którym chcecie latać takiej strefy/klasy przestrzeni innej niż G - w PL C lub D nie ma. A nawet jak nie ma, telefon na FIS z informacją nie jest chyba strasznym wyrzeczeniem (nie mówię, że zawsze, ale jak ktoś chce latać gdzieś gdzie lata sporo General Aviation, to będzie to pomocne dla służb informacji powietrznej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lubię, buduję, polecam

DRONY, straszne, krwiożercze!!!!!

:yahoo:

 

fook yeah! :czerwona: niedługo wszystko nielegalne w PL będzie co frajde przynosi :icon_205: :icon_205: :icon_205: :icon_205:

Pochwal się twoimi tetracopterusami ;)

Nowicjusz;) i wszystko jasne. Dzięki, bo wlasnie na taką wypowiedz czekałem otwierając wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chcialem znaleźć silniczek do bebopa i niestety na sze krajowe serwisy są bezsilne patrz nieistniejace.

Po normalnych cenach amazon.fr dostarcy mi divajs w 24h przy zamowieniu prze 12:0

Chcialem znaleźć silniczek do bebopa i niestety na sze krajowe serwisy są bezsilne patrz nieistniejace.

Po normalnych cenach amazon.fr dostarcy mi divajs w 24h przy zamowieniu prze 12:0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zremerowałem moją zabawkę. Mechanicznie prose jak budowa cepa. Konieczne precyzyjne narzędzia. Gwiazdki T4 nie występują w popularnych zestawach. Rozebranie i złożenie tego diwajsa to 20 minut za pierwszym razem. Myslę ze pitstopa na wymianę silnika ( przedniego) można zejśc do 3 minut ;) bez napinki ale odradzam operacji na trawniku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza zabawa z dronem miale dziwny incydent. Swolocz po urwaniu się z wifi zamiast grzecznie wtócic na sxoje miejsce to poleciał szczałą w kierunku starto ale zamiast ustabiliziwać sie nad punktem to kręcił kola o promieniu 10m i obnizał pułap. Skonczylo die spotkaniem na duzej prędkości z kominem i sturlaniem po dachu o upadkuem na ziemię.

Najdiekszym zdkoczenie bylo to ze nic a nic mu się nie stało choć mydlalem ze bedę mial zabawy w puzle na kilka dni.

Twardziel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio w 3 jakis sluchacz zadzwonil z pytaniem co ma zrobic z sasiadem ktory ciagle zapuszcza drona nad jego ogrodek i podglada mu zone.

 

pierwsza ciekawa odpowiedz to pomysl poinformowania zony sasiada o tym procederze.

druga ciekawsza odpowiedz to drona przechwycic i spalic, nie ma drona nie ma sprawy (to wyslal sms'em emerytowany sedzia)

a kolejna odpowiedz byla ze strony emerytowanego policjanta ktory potwierdzil powyzsze :)

 

 

Drony fajna rzecz ale jakby mi jakis osiol latal nad glowa w moim wlasnym ogrodku to bym sie lekko wq....

 

 

Bylo?

https://www.youtube.com/watch?v=8p5uDf9i_Yc

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Ja się nieśmiało przyznam, że oblatałem swojego przedwczoraj dopiero w mieszkaniu - łatwo nie było, ale manewry przecyzyjne mam wstępnie opanowane :D Teraz dumam gdzie tu polatać na otwartej przestrzeni.

Szkoda, że akumulator taki malutki jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nieśmiało przyznam, że oblatałem swojego przedwczoraj dopiero w mieszkaniu - łatwo nie było, ale manewry przecyzyjne mam wstępnie opanowane :D Teraz dumam gdzie tu polatać na otwartej przestrzeni.

Szkoda, że akumulator taki malutki jest. 

w necie jest mega wybor aku,

ten dolaczony do drona ma 500m, w necie widzialem chyba 1200 najwieksza, lwestia tylko ile to warte i ile cykli przetrwa

http://allegro.pl/syma-x5sw-x5sc-bateria-akumulator-max-3-7v-1200mah-i6142259417.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko teraz chinskie, ale szkoda kupic jakies gowno ktore sie przegrzeje, rozleje i narobi szkod.


Faktycznie, pełno tego. Na Aliexpress widzę też wielopaki (4 x 1200mAh) z ładowarką na wszystkie na raz w okolicach 20 USD :)

20 usd to nie majatek i chyba mozna zaryzykowac, bierz wiecej !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...