Skocz do zawartości

Pada klima?


kulbit

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Od jakiegoś czasu klima wydaje z siebie niepokojące dźwięki. Kiedy nie jest włączona w okolicach sprężarki słychać delikatne terkotanie. Kiedy ją włączę słychać takie dosyć głośnie bzyczenie, które w mniejszym stopniu słychać też w kabinie, czego wcześniej nie było. Dodatkowo mam wrażenie, że teraz pracuje przez cały czas, a nie tak jak wcześniej, że się załączała co jakiś czas. Przedtem nie wydawała z siebie takich dźwięków. Czy to może być problem z samą sprężarką, czy tylko ze sprzęgiełkiem lub łożyskiem? Dodam jeszcze, że chłodzenie działa ok, a problemy zaczęły się mniej więcej po zdjęciu i ponownym założeniu pasków.

Nie wiem, czy do czasu ustalenia usterki mogę używać klimy? Nie uszkodzi się coś bardziej? Teraz akurat nie mam kiedy podjechać do serwisu, a może znacie jakiś dobry w stolicy, gdzie dobrze ogarniają klimę?

Edytowane przez kulbit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat klimy, może ktoś się spotkał ze zjawiskiem.

 

Forek 2006 2.0x

 

Klimatyzacja działa... przez chwilę, po czym przestaje chłodzić (dioda dalej się świeci).

Wyłączam samochód albo odczekam chwilę, klima zatrybi i ponownie zapomni co miała robić.

Byłem na serwisie, czynnik uzupełniony i sprawdzony, parownik odgrzybiony.

 

Posprawdzali cośtam na szybko i stwierdzili, że sprężarka działa ok ale układ gubi prąd. Albo pod maską albo na panelu.

Odesłali mnie do elektryka (i zapewne tam się udam), ale może ktoś ma pomysł gdzie szukać problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat klimy, może ktoś się spotkał ze zjawiskiem.

 

Forek 2006 2.0x

 

Klimatyzacja działa... przez chwilę, po czym przestaje chłodzić (dioda dalej się świeci).

Wyłączam samochód albo odczekam chwilę, klima zatrybi i ponownie zapomni co miała robić.

Byłem na serwisie, czynnik uzupełniony i sprawdzony, parownik odgrzybiony.

 

Posprawdzali cośtam na szybko i stwierdzili, że sprężarka działa ok ale układ gubi prąd. Albo pod maską albo na panelu.

Odesłali mnie do elektryka (i zapewne tam się udam), ale może ktoś ma pomysł gdzie szukać problemu.

 

Tu http://www.forum.subaru.pl/index.php?/topic/81629-spr%C4%99%C5%BCarka-klimy/ Luke Skywalker opisuje podobny problem i jak go rozwiązał 

 

Czołem!

Miałem identyczny problem ze swoją sprężarką i nawet o tym samym numerze katalogowym. Wg mnie na 90% uszkodzony jest czujnik prędkości obrotowej sprężarki wkręcony w jej korpus w tylnej części. Teoretycznie ten czujnik NIE występuje w przyrodzie osobno - ale tylko teoretycznie. Moja sprężarka po wymianie czujnika śmiga jak marzenie.

 

Objaw miałem identyczny: włączam klimę, kompresor pracuje 2-4 sekundy i się rozłącza. NIE MOŻNA go włączyć ponownie do czasu wyłączenia silnika i jego ponownego uruchomienia. Potem sprężarkę można włączyć znów na 2-4 sekundy...

 

Napisz do mnie PW.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za odpowiedzi,

Dosyć przypadkowo na wyjeździe trafiłem do serwisu klimy i okazało się, że nie prawie nie było już czynnika :o

Co ciekawe prawie do samego końca klima chłodziła dobrze (przynajmniej tak mi się wydawało) choć teraz dopiero widzę jak powinna chłodzić :)

Zniknął też hałas, ale nadal pozostało delkatne terkotanie na wyłączonej klimie. Może to sprzęgiełko?

Później postaram się wrzucić nagranie dźwiękowe tego zjawiska.


Wstawiam plik z nagranym dźwiękiem z okolic sprężarki (klima wyłączona)

Moje nagranie #2.wav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

Trochę czasu minęło od założenia wątku, ale dopiero niedawno rozwiązałem problem.

Byłem w kilku warsztatach i diagnozy były bardzo różne.Trwało to tak długo, bo w jednym miejscu, gdzie postawili na łożysko, nie byli w stanie go sprowadzić przez pół roku... Odwiedziłem też polecaną Cyprysową, a tam po paru chwiach odsłuchu pocieszyli mnie, że sprężarka się kończy i trzeba ją zdemontować i oddać na hamownię do dalszej diagnozy, a w końcu i tak odesłali mnie na pobliską Szyszkową, gdzie się tym zajmują. Trochę mnie to zdziwiło, bo przecież terkotało jak sprężarka była rozłączona! W końcu tam nie dotarłem, tylko znalazłem jeszcze inny serwis na Staniewickiej, gdzie w końcu ktoś ogarnięty zaczął dokładnie osłuchiwać okolice sprężarki i w końcu znalazł prawdziwe źródło terkotania. Okazało się, że to rolka napinająca ma już dosyć. Naprawa trwała kilka minut i po kłopocie :)

Trochę to smutne, że wcześniej nikt się nie przyłozył na tyle, żeby znależć prawdziwą przyczynę.

Edytowane przez kulbit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dziś mam podobną sytuację. Ze dwa tygodnie temu zmieniałem rozrząd i dziś coś zaczęło świszczeć/terkotać dodatkowo falują obroty przy dojeżdżaniu do świateł (luzy sprawdzane przy zmianie rozrządu i były wzorowe). Ponadto rozładował mi się akumulator (ale to raczej moja wina, bo prawdopodobnie nie zamknąłem auta na noc i mogły się palić lampki, ew mrugać awaryjne od alarmu bo sam dźwięk wyłączony) podłączyłem pod lejce i ładnie odpalił. Dźwięk na 99% dochodzi z okolic rolki klimy. Ciekawe czy uruchomię auto jutro. 

Kulbit jeździłeś z tym przez prawie rok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po serwisie, padła rolka klimy i jakiś klip ją trzymający, więc brak prądu nie był przypadkowy. Wymiana rolki i klipa nie zrobiła jednak z nic z terkotaniem. Póki co odłączyłem wtyczkę od sprężarki jak mi polecono i jeżdżę bez klimy (forek czarny ze skórami.. o zgrozo, dupa odparzona). W przyszłym tygodniu zostawię go u Kopera i mają sprawdzić czy to sprężarka wyzionęła ducha, czy sprzęgiełko czy inna pierdoła.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...