Skocz do zawartości

Wycieczka 2015 na "Plejady" do Japonii, ojczyzny Subaraków


pchelek

Rekomendowane odpowiedzi

<p>Ilosc osob nie jest ograniczona - samolot ma ok 250 miejsc, hotele i motele w Japonii sa bardzo duze. Poranne wstanie to nie problem . Tam wszedzie jest blisko. Wszedzie dochodzi metro. Mysle ze warto byloby zabrac jakies subarowe gadzety. Do programu proponuje wrzucic wizyte u japonskiego dilera Subaru. Trza by ich jedynie wczesniej zawiadomic. Tam jest nie tylko salon subaru nowych, ale sa i uzywane i tez na miejscu jest potezny warsztat gdzie robia przerobki. A wieczorem trzreba pojechac do jednej z dzielnic Tokio gdzie jest ten najwiekszy buirowiec z wideo prezentacja. Poszukam linkow i do tego salonu i do tego biurowca.</p>

<p>Moze da sie nawiazac kontakt z Japonskimi subarowiczami. na pewno sa. To byloby spotkanie !!!</p>

<p>Jak bylem na Borneo w Brunei to mieli akurat zlot, subatowicze z Brunei. maja swoja strone. tak wiec swoja strone na poewno maja w japonii. Poprzesze zurawia by pogoglowal.</p>

<p> </p>

<p>Subaru jest wszedzie. No chyba poza Francja. Ale wszedzie gdzie bylem to spotykalem subarowiczow. Moje subarowe gadzety budzily zachwyt. Np koszulki z plejad.</p>

<p> </p>

<p>Co do wyjazdu to ja tez sie pisze. Z zoną. Jeszcze nie wie o tym ale ja powoli przekonam.</p>

<p>Na marginesie. Zaczynam zbierac urlop. Mialem w grudniu jechac w gory ale nie pojade. Musze miec w sumie 6 tyg urlopu bo jak wyskoczy ta Japonia to musze miec jeszcze 4 tyg na zaplanowane od dwana USA i Karaiby.</p>

<p> </p>

<p>Powtarzam - najdrozesz moga byc hotele, motele. Tu jest potrzebna pomoc naszego kolegi z Japonii. I ponawiam propozycje by nawiazac kontakt z Japonskimi subarowiczami.</p>

<p>Z biletami lotniczymi nie ma zadnego problemu. japonczycy nie lubia leciec przez Moskwe. Sie nie lubia. I samoloty z Moskwy sa zapakowane w polowie 3/4 miejsc. Sa chyba dwa samoloty dziennie. Z Warszawy wylatuje sie w poludnie. na drugi dzien rano jest sie w Japonii. Szybki pociag do centrum, metro i jestesmy w hotelu. Powrot - rano wylot i wieczorem jestesmy w Warszawie. Roznica czasu 7 godzin. Lot 10 godzin ale sie nie odczuwa. Super obsluga, dwa posilki.</p>

Edytowane przez pchelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Żelazowej Woli ;)

 

Fajna inicjatywa, jako uczestnik dwóch Subariad, wiem, że takie forumowa wyjazdy "wypalają". Chyba muszę poważnie pomyśleć o przyszłorocznych planach, bo zrobiliście mi smaka. :)

Poprawione :P Ale kierunek [w sensie znaczeniowym] był dobry :)

Panowie co z Listą życzeń? 

Umówmy się tak że Lista życzeń jest zamykana na koniec listopada 30 tj Niedziela 

I po zamknięciu wybieramy najlepsze dla nas punkty programu 

Wiem że za chwilę ktoś wyskoczy że mamy rok ale to szybko zleci i będzie problem. Chciał bym abyśmy mieli wszystko już dopięte [w sensie programowym] do końca roku tak aby można było od Stycznia wdrażać plan i zamknąć listę osób chętnych do wyjazdu w okolicach Marca/Kwietnia 

Od Stycznia do Marca z Konkretnym planem zapewne dojdzie parę osób dlatego zależy mi na tym żeby dogrywać to jak najszybciej.

Lepiej mieć zamknięty i zorganizowany wyjazd 5 miesięcy przed niż organizować go na 5 dni przed. 

 

 

Moze da sie nawiazac kontakt z Japonskimi subarowiczami. na pewno sa. To byloby spotkanie !!!

 - podjąłem już te kroki na zachętę poniżej filmik :P

 

 

Umówmy Się że ja co jakiś czas będę wrzucał podsumowanie ustaleń aż do momentu zamknięcia listy życzeń i osób [w miarę potwierdzonych]

@@Fortis,                -2

@@leon,                   -1

@@GREGG,             -1

@@MichallD,            -1

@@Pan Dziedzic,     -1 51/49

@@zaj0nc                 -2 50/50

@@pchelek,              -2 50/50

@@przemekka          -1 30/70

W sumie ok 10 osób 

Wyjazd Planowany Druga połowa Października tak aby zahaczyć o 29/30 Października ze względu na  Tokio Motor Show [29.10.15-08.11.15]

Jedziemy na 14 Dni.

Dwa najważniejsze punkty wyprawy to [kolejność przypadkowa]

1.Fabryka Subaru 

2.Tokio Motor Show 

Jeżeli chodzi o ilość osób nie widzę większego problemu, żeby było to nawet ok 18 osób - Umawiamy się na Konkretne godziny i już.

Kto gapa siedzi w Hotelu i wydaje ostatnie Polskie pamiątki  :P

Jedno Jest pewne Przewodnik [opiekun] na miejscu musi być żeby zaoszczędzić czasu i pieniędzy - osoba która powie nam co gdzie zjeść i pojedzie z nami w miejsca które nas interesują żeby nie tracić czasu na wycieczki po całej Japonii, i żeby logistyka nie padła po minięciu drzwi Hotelu.

 

 

Edytowane przez Fortis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja proszę o dopisanie, ale na razie na 30%. Negocjacje trwają.  :biglol:

 

Jestem jak najbardziej za tym, żeby towarzyszył nam przewodnik ogarniający "krzaczki" (nawet jeśli by to było związane z dodatkowym kosztem), zwłaszcza, że słyszałem, że angielski nie jest tam wszechobecnie znanym językiem. No chyba, że będziemy liczyć na język muzyki naszego kompozytora.  :biglol:

 

Jest  trochę czasu, żeby zorientować się co jest warte zobaczenia w Japonii oprócz fabryki Subaru i wystawy samochodów, bo podejrzewam, że jest tam trochę ciekawych miejsc historycznie oraz geograficznie/widokowo.

 

Warto też wysłać PW do Dyrekcji, że powstał taki pomysł, bo być może nie zauważył go w gąszczu innych wątków forumowych. Miło byłoby zaproponować Dyrekcji udział w wyprawie. Myślę też, że Dyrektor, jako osoba, która była w Japonii nie raz, może udzielić nam cennych wskazówek i rad.

 

Będę uważnie śledził wątek, i meldował o postępach negocjacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@przemekka,Dopisany 

Plan z poinformowaniem Dyrekcji już był tylko chcieliśmy wykreować jakiś plan :)

 


Jestem jak najbardziej za tym, żeby towarzyszył nam przewodnik ogarniający "krzaczki" (nawet jeśli by to było związane z dodatkowym kosztem), zwłaszcza, że słyszałem, że angielski nie jest tam wszechobecnie znanym językiem. No chyba, że będziemy liczyć na język muzyki naszego kompozytora.   :biglol:

Kwestia przewodnika już jest zaakceptowana przez większość i tego już nie negocjujemy muszę go tylko zorganizować :P
Na język muzyki nie ma co liczyć bo ktoś musiał by chodzić "nagi"

Edytowane przez Fortis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalilo mi caly komentarz. Wstawie go jutro. Koniec listopada, termin zgloszen to stanowczo za wczesnie. Jutro wpisze swoje uwagi. Lecimy na dwa tygodnie, wiec caly plsan mozna ustalic w miesiac przy wspolnych uwagach i uzgodnieniach. Im wiecej osob tym lepiej. Trzeba zawiadomic dyrekcje fabryki subaru o takim planie. Na miejscu przyda sie autokar, do fabryki, na wystawe. Bedzie i latwiej i taniej. Co do posilkow to tam na kazdym rogu ulicy i pomiedzy sa barki, knajpy, itp. Nie ma problemu. Prxzy wyjezdzie na dwa tygodnie zwiedximy nie wiecej jak dwa miasta. Poza Tokio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalilo mi caly komentarz. Wstawie go jutro. Koniec listopada, termin zgloszen to stanowczo za wczesnie. Jutro wpisze swoje uwagi. Lecimy na dwa tygodnie, wiec caly plsan mozna ustalic w miesiac przy wspolnych uwagach i uzgodnieniach. Im wiecej osob tym lepiej. Trzeba zawiadomic dyrekcje fabryki subaru o takim planie. Na miejscu przyda sie autokar, do fabryki, na wystawe. Bedzie i latwiej i taniej. Co do posilkow to tam na kazdym rogu ulicy i pomiedzy sa barki, knajpy, itp. Nie ma problemu. Prxzy wyjezdzie na dwa tygodnie zwiedximy nie wiecej jak dwa miasta. Poza Tokio.

Termin jest OK bo jak widzisz rozsypie się to bardziej niż wątek o skodzie.. 

 

Jak już wcześniej ustalaliśmy nie bierzemy pod uwagę naćkanego programu tylko wersja light tak aby na spokojnie poszwendać się po Tokio i nacieszyć się Japonią a nie biegać po atrakcjach turystycznych.

Pchelek ty już wiesz co warto zobaczyć i mniej więcej co i jak więc pewnie nie będziesz chciał drugi raz jechać w te same miejsca, a znajdzie się gro osób które będzie chciało odwiedzić miejsca tobie dobrze znane.

Program zawsze można zmodyfikować coś dodać i ująć, ale musi jakiś być. Ewentualnie zawsze można zrobić na wyjeździe 2 grupy - jedna pojedzie oglądać Pałac Cesarski a druga w Góry, nie widzę problemu

Pamiętaj że to jest forum i zbieranina ludzi i 100 pomysłów na 1 osobę jak zacznie się to rozjeżdżać to tego nie ogarniemy, dlatego tak cisnę z terminem i programem :P - bo znając życie i tak się przeciągnie 

Nie chcę tutaj też specjalnie szaleć ale lepiej ustalić program w 8 osób i ustalić go jako ramowy + wnieść poprawki niż w miarę dochodzenia osób zaczynać po 10 razy od nowa, większość dochodzących osób przyjmie nasz program jako zorganizowany i zamknięty ;)

Dwa dni mamy wyjęte na wystawę - tak sądzę ?

Jeden dzień mamy na fabrykę 

Jeden proponuję na samo Tokio, wydawanie kasy, +mocna impreza przy muzyce poważnej ;)

to już 4 dni + 2 dni transfer zostało 8

 

Dyrekcja poinformowana jeżeli odpisze Pw lub tutaj będziemy wiedzieli czy organizować busa czy nie i co i jak.

 

@@leon,Ja bym był za jak najmocniej mniej standardowym ale zwiedzanie pałaców,gór,pagórków,parków,fabryk,sadów,miast,wsi jak najbardziej również mi odpowiada ;)

Edytowane przez Fortis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dwa dni wyjezdzam z Warszawy i nie bede mial neta. Pomysle co warto zwiedzic. Moge pojechac w te same miejsca. problemu nie ma. jak liczysz 8 dni wolne to dwa bym zostawil na Tokio jeszcze. Pomysle jakie dwa nastepne. na pewno Nara - duzo zabytkow. cena biletow na sinkansen. Tokio - Osaka okolo 500 km - cena biletu 230 zet polskich [czuba - sprawdze]. Poza planem zwiedzania musimy oficjalnie zawiadomic dyrekcje subaru. bedziemy lepiej wygladac jak sie oficjalnie zaprosimy. Nie jako zbieranina turystow a jako powazni uzytkownicy samochodow. jest wtedy duza nadzieja ze nam wiecej pokaza, wiecej pomoga. Do zwiedzenia jest fabryka subaru i ten biurowiec z centrum Tokio.


Jesli chodzi o pagorki to w Miri [niedaleko Kobe] jest fantastyczna trasa turystyczna. Mozna tez zahaczyc o Fudzi [z Tokio jakies 40 min]. Tam wszedzie jest "blisko" bo maja fantastyczna komunikacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Fortisem, zróbmy plan do końca listopada i potem działamy konkretnie. Z tym że na wystawę to chyba starczy 1 dzień, a nie 2, ale to już szczegóły. Pytanie też kiedy będą rozkłady lotów na jesień 2015, bo od tego może zależeć ilość dni wycieczki (musimy się jakoś wpasować w terminarz lotów, a nie odwrotnie).

 

Rozumiem, że do Dyrekcji naszej Fortis już napisałeś PW, pchelek pisze o zawiadamianiu Dyrekcji japońskiej? Z tym to bym poczekał, aż nasza Dyrekcja się wpierw wypowie  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw Ojciec Dyrektor a potem oficjalne pismo do Japonii ze sie wybiera taka wycieczka. By nie byli zaskoczeni jak wpadnie tam 150 osob. Wersje planow do konca listopada moge pomoc ustalic. Tokio - w sumie jakies 7 dni [z wypad  Fuji]. Osaka i Kobe wypady z Tokio. Naniose na mapki sprawdzimyceny biletow.Z Moskwy sa codziennie dwa samoloty do Tokio. Ceny biletow beda zapewne w lutym, marcu, w kwietniu maju mozna rezerwowac.


Wystawa jest ogromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@GREGG,Tak jest Dyrekcja powiadomiona i oficjalnie zaproszona do wątku :) 
Na loty musimy poczekać ale poradzimy sobie bo plan zawsze możemy przesunąć jeden czy dwa dni w przód czy w tył.

Jak już napisałem lepiej go modyfikować niż kreować w bałaganie.

Będę się starał ogarnąć loty przez Moskwę bo tak jak pchelek pisał jest najtaniej i najszybciej.
Lekki draft:

 

2 dni - Transfery

1 dzień - Nara - tu mamy przejażdżkę Sinkansen'em- co w Narze do ustalenia

1 dzień - Fabryka subaru 

1 dzień - Wystawa Tokio Motor Show 

1 dzień -  Samo Tokio, wydawanie kasy, +mocna impreza przy muzyce poważnej  ;)[w ten dzień nie obowiązuje zasada dżentelmena,można pić przed południem] 
6 Dni - zaplanowane

8 Dni - zostało 

Edytowane przez Fortis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@MichallD, Ok Kyoto fajnie - ale jeżeli wychodzicie z propozycjami proszę o konkretniejsze dane tak aby można było to przygotować logistycznie a w tym pchelek nam najbardziej pomoże Więc proponuję opis 

Kyoto - możemy tam zwiedzić pałac taki i taki , zobaczyć gejsze, zjeść oryginalny kyotoski posiłek itp..

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 Godzin w katarze też można jakoś ciekawie zorganizować  

można można :) Doha to fajne miasto :) i Chopina tego nie śpiewającego aczkolwiek po spożyciu tak też mają :)

 

 

8 Dni - zostało 

zbieramy na bilet powrotny :) 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyoto dlatego, że w w trakcie wojny nie zostało zniszczone i jest tam zachowana stara architektura, a oprócz tego jest bardzo dużo ciekawych miejsc do zobaczenia np. cesarska willa, jeden z najpiękniejszych ogrodów japońskich, dzielnica gejsz itp. Myślę że obowiązkowo trzeba tam się zatrzymać. 


Chciałbym koniecznie kupić katanę i wakizashi wykonane/stylizowane tak jak w epoce Edo :)

Edytowane przez MichallD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2 dni - Transfery 1 dzień - Nara - tu mamy przejażdżkę Sinkansen'em- co w Narze do ustalenia 1 dzień - Fabryka subaru 1 dzień - Wystawa Tokio Motor Show 1 dzień - Samo Tokio, wydawanie kasy, +mocna impreza przy muzyce poważnej ;)[w ten dzień nie obowiązuje zasada dżentelmena,można pić przed południem] 6 Dni - zaplanowane 8 Dni - zostało

 

A mówiłem, że w 4 dni się wyrobimy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

 

 

Tak jest Dyrekcja powiadomiona i oficjalnie zaproszona do wątku  

Dziękuję za zaproszenie :)

 

Tak wstępnie - istotnie wiele razy byłem już w Japonii, lecz przyznaję, że rzadko w celach turystycznych.

Same wyjazdy biznesowe nie dają niestety wiele informacji na temat tego, co warto zwiedzić, gdzie nocować czy zjeść.

 

Niemniej postaram się podzielić ( sukcesywnie !) posiadanymi informacjami.

 

Najpierw sam przelot / podróż.

Osobiście nie latam Aeroflotem ... bo nie.

Zazwyczaj korzystam z Austrian lub Lufthansy.

Wydaje się, że bardzo agresywne polityka cenowa linii arabskich może być interesującą alternatywą.

Te tematy pozostawiam jednak Państwu.

 

Proszę tylko pamiętać, że cała podróż to pełna doba. Do tego dochodzi różnica czasowa powodująca u większości podróżnych klasyczny jet-lag ( gorszy "tam", niż w drodze powrotnej ).

Ponieważ samoloty lądują w Tokio zazwyczaj rano / przed południem sugeruję nieco lżejszy plan na pierwszy dzień - przybycie do miejsca noclegu ( hotel / hostel ) , obowiązkowy prysznic, lekki lunch, spacer z ew. odwiedzeniem atrakcji ( jeżeli w okolicy ).

Część podróżnych zapewne będzie i tak odsypiała po południu w hotelu ( co nota bene nie jest godne polecenia, gdyż wtedy trudno spać w nocy :) ).

Sam przejazd z Narity do Tokio to ok. 1.5 - 2 godzin. Można wziąć "Limousin bus" docierający do wszystkich większych hoteli ( ale także do dużych stacji oraz T-Cat ), lub pociąg airport express. Ja zazwyczaj biorę bus ( 3.500 Yenów ) bo ... wygodniej.

 

Lokalną walutę można wziąć już na lotnisku w jednym z automatów. Korzystniej jest a karty EC niż kredytowej ( mniejsze opłaty ).

Za autobus, kolej itp. można płacić kartą kredytową.

 

Uwzględniając to, co już zostało napisane:

2 dni na Tokyo Motor show nie ma sensu; jeden dzień bardziej niż wystarcza ( dojazd koleją lokalną lub monorail ).

Show został przeniesiony do "Big Sight", nieco bliżej centrum miasta.

1 dzień na Tokio to z kolei zdecydowanie za mało.

Oprócz atrakcji w samym Tokio jest to dobra lokalizacja do "dziennych" wypadów do Kamakury, Hakone, Fuji ( klasyczne miejscówki "must see").

Także ew. wizyta w fabryce do dzienny wyjazd właśnie z Tokio ( jakieś 2 godziny autobusem ).

 

W samym Tokoio ( oprócz tego, co już napisane ) godne polecenia:

- Municipiality of Tokyo ( konkretnie wjazd na jeden z wysokościowców zarządu miast z b.dobrym widokiem na Shinjuku , a przy dobrej pogodzie także Mount Fuji ); sam wjazd na górę jest bezpłatny.

- Tsukiji ( czyli największy na świecie targ rybny ); trzeba być b.wcześnie rano. Dojazd metrem ( podobnie jak na Shinjuku i do innych lokalizacji w Tokio ). Po zwiedzeniu targu zalecane śniadanko rybne w jednej z mini restauracyjek tuż obok targu ( gotówka, świeżo, zazwyczaj na stojąco, ponieważ jedzą tam głównie robotnicy z targu brak znajomości angielskiego -  trzeba zamawiać "co widać"). Nota bene w wielu restauracyjkach w Tokio karta posiada też obrazki, na podstawie których można zamawiać z ... mniejszym ryzykiem :) ).

- Akihabara, czyli dzielnica elektronicznych gadgetów. Wprawdzie różnice wobec elektroniki europejskiej mniejsze niż 20 lat temu, ale ciągle dla fanów elektroniki interesujące ;

- STI, czyli siedziba główna z małym muzeum historycznych aut rajdowych. Tam też można kupić najróżniejsze gadgety STI ( ale także elementy techniczne ); ponadto na miejscu  spore dealerstwo Subaru. 

- (szczególnie dla pań ) Ginza, czyli tradycyjna dzielnica zakupowa ( na końcu ulicy świetny sklep z zabawkami - dla tych, którzy będą chcieli coś przywieźć pociechom ).

 

Konkludując powyższe, ale uwzględniając też inne miejsca w Japonii ( Kyoto, Nara, Nagoja ) które po prostu warto zobaczyć myślę, że celowym jest rozważanie wyjazdu przynajmniej na 14 dni ...

 

Jeżeli grupa będzie zdecydowana  , to przy najbliższym pobycie w Tokio ( za miesiąc ) mogę wstępnie zapytać kolegów z FHI co do wizyty w fabryce ( + muzeum Subaru na tam na miejscu ).

Tak przy okazji ( jako że pojawiła się informacja o 3 fabrykach Subaru ) - są istotnie 3 ( samochodowe ), lecz 1 z nich jest w USA.

Te dwie w Japonii są tuż koło siebie ( zwiedza się jedną - w drugiej i tak jest praktycznie to samo :) ).

 

To tyle na wstępie - przy okazji załączę może trochę fotek z różnych miejsc ;)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję uprzejmie za zainteresowanie naszym "wyjazdem" oraz za cenne wskazówki które na pewno wykorzystamy do ułożenia planu.

Dziękuję również za tak szybką i obszerną wypowiedź.

Nie chciał bym tutaj wypowiadać się za wszystkich ale liczę że 5 osób pojedzie na 99% więc będziemy bardzo wdzięczni za udzielenie akredytacji naszej wizyty.

Skoro Szanowna Dyrekcja rzadko podróżowała Turystycznie, to zapraszamy z nami :) 
 

Pozdrawiam

Edytowane przez Fortis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wyjazdem polecam Wam ksiazke Joanny Bator "Japonski Wachlarz." Duzo ciekawsza lektura niz przewodnik turystyczny.

 

Np. w Tokio, 'hotele milosci' to miejsca gdzie pary (rowniez malzenskie) chadzaja po to by w swoich, malometrazowych mieszkankach nie niepokoic sasiadow. Mozna sobie to tego celu wynajac np. Pokoj w wystroju Hello Kitty.

 

Ksiazka zawiera wiecej interesujacych szczegolow (np. ow targ rybny ktory podobno trzeba zobaczyc). Bator w Japoni spedzila kilka lat na stypendium i jako antropolog, czynila baczne i szczegolowe obserwacje.

 

Tez sie tam wybierzemy, ale jak dzieci troche podrosna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak jest Dyrekcja powiadomiona i oficjalnie zaproszona do wątku  

Jeżeli grupa będzie zdecydowana  , to przy najbliższym pobycie w Tokio ( za miesiąc ) mogę wstępnie zapytać kolegów z FHI co do wizyty w fabryce ( + muzeum Subaru na tam na miejscu ).

 

W takim razie nie pozostaje nam nic innego, tylko myśleć konkretnie nad planem. Jeżeli do końca listopada zrobimy listę życzeń, w pierwszej połowie grudnia można ustalić termin, skalkulować budżet i zdecydowani niech się określą, żeby Dyrekcja mogła porozmawiać z kolegami ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...