Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, skwaro napisał:

Bardziej mi chodzi o to czy zintegrowany system jednej firmy czy składane z komponentów różnych firm, np. jaka pompa wstawiona, sterownik, itd.

To w takim razie podtrzymuję - mam z różnych elementów ten system zbudowany. Na pewno część elementów mam Rainbird. Na pewno nie wszystko. Pompy, czujnika deszczu, czujnika poziomu cieczy i paru innych dupereli niestety nie pomnę, ale wszystko do sprawdzenia i wszystko mi dobrze służy, jakbym miał rekomendować.

 

@piwozniak- u mnie beczka z tworzywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, B-52 napisał:

To w takim razie podtrzymuję - mam z różnych elementów ten system zbudowany. Na pewno część elementów mam Rainbird. Na pewno nie wszystko. Pompy, czujnika deszczu, czujnika poziomu cieczy i paru innych dupereli niestety nie pomnę, ale wszystko do sprawdzenia i wszystko mi dobrze służy, jakbym miał rekomendować.

 

Dzięki, jakbyś miał chwilę mi napisać co tam siedzi to się jakąś butelczyną odwdzięczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, skwaro napisał:

Dzięki, jakbyś miał chwilę mi napisać co tam siedzi to się jakąś butelczyną odwdzięczę :)

jakiś czas temu wielkim wypracowaniem i dokumentacją z własnoręcznie skleconego systemu wspomógł mnie forumowicz adam12 - może Ci też pomoże (robił samodzielnie) albo jak się zgodzi to CI udostępnię to co mi przesłał bo ciekawe to.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, STIFF napisał:

jakiś czas temu wielkim wypracowaniem i dokumentacją z własnoręcznie skleconego systemu wspomógł mnie forumowicz adam12 - może Ci też pomoże (robił samodzielnie) albo jak się zgodzi to CI udostępnię to co mi przesłał bo ciekawe to.

To ja poproszę jak adam12 nie ma nic przeciwko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, skwaro napisał:

To ja poproszę jak adam12 nie ma nic przeciwko :)

nie ma problemu :) Ja mam całość na RainBird + pompa Metabo. W systemie to pompa robi całą robotę. Trzeba ją odpowiednio dobrać. Będziesz miał wątpliwości pytaj. Jak będziesz projektował lokalizację zraszaczy to szkoła mówi, że muszą mieć wzajemne pokrycie ok. 30%. U mnie nie trzymałem się tej zasady ale mam specyficzne warunki.

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie retencji, kiedyś zastanawiałem się nad podobnym rozwiązaniem pod mini boisko do piłki nożnej koło domu. Nawet miałem wycenę takiego systemu. Chyba ok. stówy za m² netto. 
https://sak.org.pl/perflow/
Spokojnie można po tym jeździć Subaru
O nad takimi kratkami też się zastanawiam pod wjazd do garażu (6m długi od granicy działki) niestety u mnie woda spływa z terenu obok a melioracja otwarta z drugiej strony działki.
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po ostatnich wichurach i przymusowych wieczorach przy świecach o kominku rozważam zakup/instalację awaryjnego źródła prądu. 
Wydaje mi się, że w grę wchodzą 3 rozwiązania: 
1. mały agregat - plusy: tani, minusy: zasilili chyba tylko to co da się z wtyczką podłączyć, czyli lodówkę i pompki do pieca pociągnie, ale już bramy raczej nie 
2. Większy agregat do podłączenia całego domy. Zalety: wszystko działa, Wady: cena, hałas
3. UPS na akumulatorach. Zalety: bezobsługowe. Wady: cena zależna od szacowanego czasu działania.
Ma ktoś jakieś doświadczenie, żeby doradzić? 
 
 
Od dwóch dni agregat który obserwowałem cena skoczyła z 2600 na 6850 i nie sądzę że to zabieg żeby nie usuwać towary z allegro. Wszystko od tego sprzedawcy ok 4k w górę czy małe czy duże. Panika jak dwa lata temu
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor ciepła

Idę w ogrzewanie eko, bez glutenowe. Bufor ciepła z 3 grzałkami, ma ogrzewać dom 100 m, z 7 grzejnikami, średnio każdy 120 cm. Komfort cieplny osiągam poprzez 22 stopnie w domu, idzie mi na to (w przeliczeniu) 3 tony węgla na sezon (paźdźiernik-kwiecień).

ile litrów bufor kupić, żeby grzać go 22-6 do temperatury 80-90 stopni, żeby oddawał na grzejniki 40 stopni i ponownie podgrzewał się o godz 13-15 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor ciepła

Idę w ogrzewanie eko, bez glutenowe. Bufor ciepła z 3 grzałkami, ma ogrzewać dom 100 m, z 7 grzejnikami, średnio każdy 120 cm. Komfort cieplny osiągam poprzez 22 stopnie w domu, idzie mi na to (w przeliczeniu) 3 tony węgla na sezon (paźdźiernik-kwiecień).

ile litrów bufor kupić, żeby grzać go 22-6 do temperatury 80-90 stopni, żeby oddawał na grzejniki 40 stopni i ponownie podgrzewał się o godz 13-15 ?
Nie ważne ile masz wody w instalacji.
Pojemność bufora marketingowcy podają w litrach. A ludzie od ogrzewania jako ilość ciepła która możesz w nim zmagazyniwac, chyba w kW ale to lepiej żeby ktoś od ciepła wpisał ci w program.
Wychodzi się od tego jaka masz izolacje budynku (ile jest strat ciepła przez ściany, okna, strop, fundament)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do ludzi, którzy znają problematykę budowy na ziemi rolnej i możliwości wykorzystania pewnych przepisów i sytuacji.

Czy osoba będąca rolnikiem może na ziemi 1 klasy zacząć budowę domu w zabudowie zagrodowej/siedlisku w celu spełnienia własnych potrzeb mieszkaniowych, zacząć formalnie budowę i sprzedać działkę nie-rolnikowi z zaczętą budową ?

Pytam, bo mam dwie działki po 5000 m i chciałbym na nich postawić kilka domków 70 mkw dla uchodźców, ale nie mam pojęcia jak to ruszyć, gdyż nie jestem rolnikiem. Odziedziczyłem tę ziemie i ją dzierżawię rolnikowi dotychczas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten sam nie-rolnik może zrobić taki sam manewr kilka razy ? Bo z tego co wiem, to z takich 5000 m wyłączeniu z użytku rolnego podlega chyba 3000 m, więc pozostaje 2000 m. Na tych pozostałych 2000 m też może zrobić taki manewr ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od gminy. Ale raczej trzeba budynek odebrac, czyli musi być doporowadzony to stanu tzw. developerskiego, wydzielić ten budynek z kawałkiem ziemi i dopiero wtedy można się starać o kolejne WZ.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zmiany przepisów nie dostaniesz pozwolenia na budowę na działce siedliskowej mniejszej niż 1ha, trzeba odrolnić, w przypadku ziemi klasy I z tego co pamiętam to koszt ponad 400kPLN/1ha i nie zawsze jest to możliwe, bo często gminy zakazują odralniania ziemi klasy III i wyższej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, skwaro napisał:

Od zmiany przepisów nie dostaniesz pozwolenia na budowę na działce siedliskowej mniejszej niż 1ha

To zależy od gminy, w mojej nadal bez problemu wydają WZ, a potem pozwolenie na działkach min. 20 arów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dottoree napisał:

To zależy od gminy, w mojej nadal bez problemu wydają WZ, a potem pozwolenie na działkach min. 20 arów.

Znam przypadki odmowy WZ na działce 50ar. Ja i tak bym szedł do gminy pytać, bo jak nie ma MPZP, a pewnie nie ma, to i tak trzeba iść wypytać w gminie jakie mają lokalne zasady. 

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, skwaro napisał:

Znam przypadki odmowy WZ na działce 50ar. Ja i tak bym szedł do gminy pytać, bo jak nie ma MPZP, a pewnie nie ma, to i tak trzeba iść wypytać w gminie jakie mają lokalne zasady. 

Dokładnie tak, niestety jest tak że nie ma jednolitych zasad i każdy wójt decyduje po swojemu.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...