Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

marketowe taczki są faktycznie z blaszki na puszki do piwa. Po dobra taczkę trzeba na składy budowlane albo innego "żelaznego". Najlepiej gdzieś na peryferiach - tam jest polskie tradycyjne gniotsa-niełamiotsa. Moja ma za sobą budowę, ogród, drewno, gruz, mieszanie betonu - wszystko w ilościach hurtowych i po 12 latach tylko oponę zmieniłem. Nawet ogniska w niej paliłem jak chcieliśmy mieć ogień przy tarasie a nie na palenisku.

A w plastikową taczke to można co najwyżej liści napakować i to suchych

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bikeman1 napisał:

Panowie czy ktoś ma taczkę japonkę? Jak to to się sprawuje? Podają ze grubość tego tworzywa to 4mm.

 

Piach, trawę, korę to pewnie bez problemu, a z gruzem jak? 

TACZKA-DWUKOLOWA-wozek-paszowy-koleba-japonka-300L.jpeg

Po desce na budowie nie wjedziesz, ale do prac ogrodowych niezastąpiona. Używam dwóch ocynkowanych, klasyczną taczkę wygryzły. Japonke można prowadzić jedną reką!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Panbenonium napisał:

Masz to jako jedyne źródło ogrzewania ?

 W Szwecji mam pompę ciepła z nawiertem na ponad 200m w skale. Sprawdza się znakomicie.

W Polsce w domu leniskowym mam powietrze powietrze. Mam dwie, bo jedna w salonie a druga w sypialniach na pietrze.

Spisują sie znakomicie. Latem dają przyjemny chłód. Zimą pod naszą nieobecność dają na stałe 10*C. Do działki mamy 80km, więc gdy wyjeżdżamy w piątek, to wystarczy smartfonem podnieść temperaturę na 20. Zanim dojedziemy, to dogrzewa na 16*C przy zerowej na zewnątrz. Cały czas mamy kontrolę budynku. Nasza ma 3.5KW mocy przy poborze prądu 0,7KW

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Panbenonium napisał:

Mi tu bardziej chodzi o dom całoroczny, ile to realnie na miesiac kosztuje, jak chcesz mieć w domu te 21-22 stopnie.

 Dom letniskowy jest całoroczny. Spędzamy w nim wszystkie weekendy, święta i w ub roku 7 miesięcy.

Koszty prądu 960zł za cały rok. W tym kuchnia, grzanie wody, klimatyzacja, bo nie mamy gazu. Spedziliśmy w ub roku ok 200dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie mam jak @Panbenonium, tyle że ja grzeje swój warsztat nieduży z płyty warstwowej

Mam potrztrzymanie nastawione na +12st, jak pracuje to nastawiam na +16st.

Model mojej pompy to Rotenso Mirai 3.5kW. 

Prowadzę dziennik zużycia prądu i średnio przy tych ostatnich mrozach wychodzi zużycie od 300-600W/h

Jak jest ciepłej na dworzu potrafi zejść do swojego minimum czyli do 100W na godzinę. Nie testowałem nastawów na +20st bo aż tyle nie potrzebuje

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Panbenonium napisał:

Mi tu bardziej chodzi o dom całoroczny, ile to realnie na miesiac kosztuje, jak chcesz mieć w domu te 21-22 stopnie.

ja jestem aktualnie na etapie realizacji - pompa powietrze - woda, podłogówka w całym domu, CWU dla 4 osób. W razie ciężkich mrozów pompa ma wspomóc się wbudowanymi grzałkami, według wszelakich obliczeń dla nowobudowanego domu ( u mnie powierzchnia ogrzewana 105m), zużycie powinno zamknąć się w okolicach 3500 kWh rocznie (górna, ale ja liczę, że to realna granica). Projekt domu mam zgodny z WT2021

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Panbenonium napisał:

A jak z hałasem ? To się montuje na jakiejś zawietrznej stronie budynku ?

 Mam zamontowany agregat od strony zachodniej na bloczkach betonowych. Trochę szumi i buczy, gdy zaczyna pracować po przerwie a po kilku minutach cichnie. Na pełnych obrotach jest mały hałas, ale ja go w domu nie słyszę nic. Stoi na bloczkach, bo dom jest drewniany szkieletowy i mogły by się przenosić drgania. Jeśli masz dom murowany, to można powiesić na ścianie. Wentylatoch wewnętrzny słychać tak jak kazdy wentylator domowy. Generalnie jest cicho

Nie mam możliwości zrzutu zdjęć na komputer. Jak chcesz zdjęcia, wyślij mi numer na PW a wyślę ci zdjęcia

Edytowane przez lojszczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łukasz Zioła napisał:

ja jestem aktualnie na etapie realizacji - pompa powietrze - woda, podłogówka w całym domu, CWU dla 4 osób. W razie ciężkich mrozów pompa ma wspomóc się wbudowanymi grzałkami, według wszelakich obliczeń dla nowobudowanego domu ( u mnie powierzchnia ogrzewana 105m), zużycie powinno zamknąć się w okolicach 3500 kWh rocznie (górna, ale ja liczę, że to realna granica). Projekt domu mam zgodny z WT2021


Właśnie mam dylemat między powietrze-powietrze, a powietrze-woda, z tym, że powietrze woda życza sobie 45 000, czyli realnie 50 000 pewnie i nie wiem, czy warto dopłacać 30 000 zł za powietrze woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Panbenonium napisał:

A jak z hałasem ? To się montuje na jakiejś zawietrznej stronie budynku ?

 

Ja mam zamontowane na stronie południowej, wisi na ścianie, na podwójnych amortyzatorach gumowych

 

Pracuje bardzo cicho 

 

 

 

 

20210122_132535.jpg

Edytowane przez bikeman1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mylicie pojęcia, powietrze-powietrze to pompa ciepła do ogrzewania nadmuchowego. Ciepło pobierane jest z powietrza i ogrzewa powietrze. Do ogrzewania podłogowego jest albo powietrze-woda (ciepło z powietrza, ogrzewa się wodę/czynnik grzewczy) albo woda-woda (ciepło ze zbiornia wodnego ogrzewa wodę), albo ziemia-woda czyli ciepło jest pobierane z odwiertów lub systemu rurek pod powierzchnią gleby. 

 

Ja będę robił powietrze-woda, wyceny będę miał za kilka dni, docelowo będzie to spięte jeszcze z fotowoltaiką. Zamiast dokładać do odwiertów i robić ziemia-woda wolę dołożyć FV żeby samemu generować prąd do napędzania pompy, bo pompa powietrze-woda zużywa więcej prądu niż ziemia-woda. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Panbenonium napisał:

Właśnie powietrze-woda mnie interesuje, bo jest jeszcze w miarę finansowo osiągalna, a nie mam willi za 3 mln, żeby zanabyć pompkę za 50 000 zł wzwyż :ph34r:

Ale to nie jest szczyt oszczędności. Tańsza w eksploatacji jest ziemia woda. Drugi warunek jest taki, aby pracowała na niskich temperaturach. Niskie temperatury, to ogrzewanie podłogowe. Pamietaj, że im większą temperaturę potrzebujesz, tym sprawność i ekonomia spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lojszczyk napisał:

Ale to nie jest szczyt oszczędności. Tańsza w eksploatacji jest ziemia woda. Drugi warunek jest taki, aby pracowała na niskich temperaturach. Niskie temperatury, to ogrzewanie podłogowe. Pamietaj, że im większą temperaturę potrzebujesz, tym sprawność i ekonomia spada.

To zależy od warunków na działce i jej wielkości. U mnie musiałbym robić dwa odwierty głębinowe po ok. 70m. Mi taniej i instalacja i potem eksploatacja wychodzi powietrze-woda+FV. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Panbenonium napisał:

Właśnie powietrze-woda mnie interesuje, bo jest jeszcze w miarę finansowo osiągalna, a nie mam willi za 3 mln, żeby zanabyć pompkę za 50 000 zł wzwyż :ph34r:

Pompy ogólnie drożeją ja wziąłem niewielki model Vaillanta all in one z wbudowanym zasobnikiem CWU to jest ok 23tys przed podwyżką + uzbrojenie kotłowni - według instalatora we wrześniu 2020 kosztowała ok 18tys + uzbrojenie kotłowni. Powietrze woda to na myśli mam fakt że pompa grzeję wodę w rurkach podlogowki ;) , za odwiert nie ma sensu płacić - też idę w PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Panbenonium napisał:

A masz tylko podłogówkę, czy grzejniki jakieś też ?

Ja mam w planie oprócz podłogówki grzejniki niskotemperaturowe, dwa w garażu i dwa na poddaszu.

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...