Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

3900 z płytą fundamentową po stronie wykonawcy metr z tym że czym większy metraż tym taniej m2 wychodzi.

Długo i namiętnie analizowałem czy nie budować metodą gospodarską, ale po przeczytaniu 190 stron horror stories na muratorze relacji z budów samemu stwierdziłem że daruję sobie tę metodę.

Buduje firma Danwood.

 

Edytowane przez eurojanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, piwozniak napisał:

szkieletowy a szkieletowy.

Wszystko zalezy od miliona roznych opcji, ja wlasnie koncze budowe ryglowego i za cholere taniej niz "tradycyjny" nie wyszedl :)

 

inna sprawa ze to sporo mojego udziwniania w tym sie zawiera ...

Ale drewniany dom szkieletowy i dom ryglowy to dwie zupełnie różne technologie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, eurojanek napisał:

3900 z płytą fundamentową po stronie wykonawcy metr z tym że czym większy metraż tym taniej m2 wychodzi.

Długo i namiętnie analizowałem czy nie budować metodą gospodarską, ale po przeczytaniu 190 stron horror stories na muratorze relacji z budów samemu stwierdziłem że daruję sobie tę metodę.

Buduje firma Danwood.

 

To jest cena z instalacjami, łazienkami i podłogami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, piwozniak napisał:

szkieletowy a szkieletowy.

Wszystko zalezy od miliona roznych opcji, ja wlasnie koncze budowe ryglowego i za cholere taniej niz "tradycyjny" nie wyszedl :)

 

inna sprawa ze to sporo mojego udziwniania w tym sie zawiera ...

Mi też taniej nie wyszło. Ale nie żałowaliśmy sobie.

Zysk jest ukończeniu chałupy w 3-6m-cy od momentu rozpoczęcia. Wprowadzisz się do suchego, pachnącego a nie dłubiesz się minimum 1,5 roku w betonie. Można liczyć rok mniej wynajmu czy zajmowania poprzedniego lokum.

No i tańsza eksploatacja. Różnica w utrzymaniu u mnie to była 1/3raty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, BiP napisał:

Od betonowego tej samej powierzchni. Ocieplony był 10cm, teraz mam 25-45cm.

Ceramika to nie beton. ;)

Mam ściany z porothermu o grubości 30 cm do tego 15 cm styropianu. Na pewno nie jest drożej ogrzewać, a latem nie trzeba klimatyzacji.

No i nie boje się że mi chałupę wiatr zabierze. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, BiP napisał:

To jest cena z instalacjami, łazienkami i podłogami?

Tak biały monaż piec rekuperacja grzejniki, wszelkie kafelkowe powierzchnie, korytarz łazienka pom. techniczne, kuchnia. Do ogarniecia samemu ostatnie szpachlowanie plyt gk, pomalowanie, podlogi w pokojach i salonie i wstawienie drzwi wewnetrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzę cen w budowlance na bieżąco. Ostatnio kładłem teściowi blachodachówkę na garażu, mało nie spadłem, jak się doinformowałem że droższa niż moja dachówka ceramiczna w 2009r. A raczej blacha z tych tandetnych była.

Przejrzałem wwczoraj danwooda, ściany zewn mi się podobają. I płytowanie osb obustronnie w działowych. 

W 2008, jak rynek budujących pod klucz raczkował to za prefabrykowany ryglowy bez płyty, instalacji, łazienek, podłóg zawołali tyle co deweloper sprzedawał betoniaka pod klucz w mieście 100000. Z kolei szkieleciaki u wszystkich w cennikach były w najniższym możliwym standardzie termicznym i ekonomicznym. Na zasadzie łapiemy klienta na cenę już od .../m2, a jak chcesz dopieścić płacisz za ponadstandardową robotę, jak za jakiś luksus. Mało było tych projektów w ogóle i niechęć wielka do realizacji własnego projektu. Budowaliśmy miejscową firmą w końcu.

Jak będę potrzebował parterówki na starość, to też wezmę gotowca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, skwaro napisał:

Ale drewniany dom szkieletowy i dom ryglowy to dwie zupełnie różne technologie. 

no fakt, ale mysle ze dla wiekszosci osob to podobne zwierze.

 

chodzilo mi raczej o to ze zrobic cos porzadnie z duza iloscia drewna nie bedzie raczej taniej.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Temat fotowoltaiki był tu poruszany ale  nie znalazłem informacji mi potrzebnych, czy ktoś z Was montował na garażu bądź ziemi i podłączał się przez gniazdo siłowe z AC które jest poprowadzone z głównej rozdzielni na cały dom do garażu ?

A druga sprawa to ktoś montował  całość samodzielnie a na koniec zlecał podpięcie instalacji z zabezpieczeniami do inwertera  lub też to robił sam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ipsx82 napisał:

A druga sprawa to ktoś montował  całość samodzielnie a na koniec zlecał podpięcie instalacji z zabezpieczeniami do inwertera  lub też to robił sam ?

jeśli montujesz instalacje sam i potem chcesz to zglosic do energetyki to musisz miec wszystkie mozliwe uprawnienia i certyfikaty jako instalator

inaczej nie przyjmą zgłoszenia a potem ciezko jest przy zglaszaniu o dotacje z "Moj prąd"

ja zlecilem to firmie i całe formalnosci załatwiłem w PGE w ciagu 30 dni

 

znajomy ktory sam robil wszystko sam bujał sie kolo 3 miesiecy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zrobieniu kalkulacji  cena  całego zestawu o mocy 4,44 kW wyszło 13121 zł na tych samych lub lepszych podzespołach , gdzie oferta jednej z trzech  firm  jest  na poziomie 22500 zł drugiej na poziomie 25000 ale inwerter solar edge

Może i bym się zgodził na montaż w takiej firmie ale po obddzwonieniu kilku i przyjęciu 3 do domu w celu pokazania gdzie co i jak żadna nie była zainteresowana obejrzeniem skrzynek rozdzielczych ani sprawdzeniu jaki kabel jest pomiędzy domem a garażem. Jedynie co ich interesowało to rachunek za prąd a później podpisanie umowy oraz polecenie jeszcze jednego zainteresowanego to dadzą upusty od 600 do 1000 zł

A na pytanie co jesli  PGE będzie opóźniać wymianę licznika powołując się na covida  to odpowiadali że to juz moj problem nie ich bo oni wyrobią się przed 18 grudnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zrobieniu kalkulacji  cena  całego zestawu o mocy 4,44 kW wyszło 13121 zł na tych samych lub lepszych podzespołach , gdzie oferta jednej z trzech  firm  jest  na poziomie 22500 zł drugiej na poziomie 25000 ale inwerter solar edge
Może i bym się zgodził na montaż w takiej firmie ale po obddzwonieniu kilku i przyjęciu 3 do domu w celu pokazania gdzie co i jak żadna nie była zainteresowana obejrzeniem skrzynek rozdzielczych ani sprawdzeniu jaki kabel jest pomiędzy domem a garażem. Jedynie co ich interesowało to rachunek za prąd a później podpisanie umowy oraz polecenie jeszcze jednego zainteresowanego to dadzą upusty od 600 do 1000 zł
A na pytanie co jesli  PGE będzie opóźniać wymianę licznika powołując się na covida  to odpowiadali że to juz moj problem nie ich bo oni wyrobią się przed 18 grudnia.

Masz zacienienie ze potrzebujesz solar edga?
Jesli nie to dajesz tanszy inwerter i bez optymalizatorow na panele
Ja za 4,83 dalem 20k
Co do PGE to maja racje, oni maja przygotować kompletna dokumentacje dla Ciebie a PGE czy inny operator ma 30 podłączenie licznika


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie tuje są wysokie na 10 m i delikatnie cień pada na ten dach w godzinach porannych do 9 max a wieczorem delikatnie dom cieniuje w przedziale 17-19 poza tymi porami bez cienia. Z optymalizatorami i solar edge wyjdzie  około 16000 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie tuje są wysokie na 10 m i delikatnie cień pada na ten dach w godzinach porannych do 9 max a wieczorem delikatnie dom cieniuje w przedziale 17-19 poza tymi porami bez cienia. Z optymalizatorami i solar edge wyjdzie  około 16000 

Z tego co sie orientuje to za montaz i materialy firmy biora kolo 3-4k no i w tym masz papiery do ZE i nie martwisz sie ze ZE odwali Ci wniosek ze względów formalnych
Sam chcialem instalacje PV robic u Siebie (w moich distro mam wszystko co potreba) ale kwestie formalne mnie zniechecily
Jak chcesz to moge dac Ci namiar na tych co mnie robili (mieli najlepsza oferte dla mnie ze wszystkich 12 firm ktore odpytalem - zakres cenowy do 35k przy tej samej mocy instalacji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zleceniem firmie się jeszcze wstrzymam , muszę sprawdzić przepisy i ustawy co konkretnie jest wymagane bo sepowskie D i E do 1 kV mam bo mozliwe że PGE robi specjalnie pod górkę wymagając czegoś niezgodnie z ustawą. Ale namiary możesz mi wysłać na PW 

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ipsx82 napisał:

Temat fotowoltaiki był tu poruszany ale  nie znalazłem informacji mi potrzebnych, czy ktoś z Was montował na garażu bądź ziemi i podłączał się przez gniazdo siłowe z AC które jest poprowadzone z głównej rozdzielni na cały dom do garażu ?

A druga sprawa to ktoś montował  całość samodzielnie a na koniec zlecał podpięcie instalacji z zabezpieczeniami do inwertera  lub też to robił sam ?

Panele i falownik mam na budynku gospodarczym. Od falownika jest pociągnięty kabel 5x6mm2 45m do gniazda siłowego w garażu w domu. Gniazdo w garażu zlikwidowane po sugestii montera, że nie powinno być po drodze z falowniki odbiorników. Z miejsca dawnego gniazda kabel prosto do rozdzielni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem kolejną ofertę od kolejnej firmy jak na razie najdroższa bo 26000 do tego na chyba na najtańszych możliwych komponentach bo inwerter chiński DEYE i panele chińskie Longi prawdopodobnie zabezpieczenia i kable ze złączami też najtańsze chińskie . Zastanawia mnie tylko jedno , w żadnej ale to żadnej ofercie nic nie było rozbite na poszczególne pozycje. Jak wymieniałem piec na gazowy to było rozpisane co ile kosztuje co do sztuki z dostawą i montażem, a tu przy tych ofertach chyba boją się podać cen bo by wyszło tak jak mi w exelu że połowa ceny to montaż. Ja rozumiem że przyjazd sprzedawcy że przyjazd ekipy monterskiej że kawa w biurze i sekretarka to są koszta i na nie trzeba zarobić,  ale dlaczego nie podadzą wprost że to tyle i tyle a zamiast tego  ukrywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...