Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, markos007 napisał:

indywidualny. Z tego co rozmawiałem to na etapie projektu będą tylko wskazane dziury w stropie do puszczenia instalacji (ale z kto ma je wskazać?), może jednak warto już teraz się uśmiechnąć do jakiejś firmy aby wstępny projekt jednak mieć.

Dom parterowy ok 120 m2 z poddaszem do adaptacji w przyszłości także strop lany i o rekuperacji muszę racze już teraz myśleć.

 

Wyżej Ci napisałem jak ja to widzę a zrobisz jak zechcesz. 

 

2 minuty temu, markos007 napisał:

też mam taki plan tylko pytanie jak to katalogować i oznaczać aby się nie pomylić z pomieszczeniami i ścianami? ;)

 

Zdjęcia w katalogach miesiącami.  A zdjęcia ścian z kablami zaczynasz od wejścia, zgodnie ze wskazówkami zegara ściana po ścianie i dalej w tym samym systemie pomieszczenie po pomieszczeniu. 

 

Za moment będziesz znał każdą ścianę po imieniu, a rozpoznasz po pół cegle. Tak w obrazowo oczywiście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, chojny napisał:

Zdjęcia w katalogach miesiącami.  A zdjęcia ścian z kablami zaczynasz od wejścia, zgodnie ze wskazówkami zegara ściana po ścianie i dalej w tym samym systemie pomieszczenie po pomieszczeniu. 

 

Za moment będziesz znał każdą ścianę po imieniu, a rozpoznasz po pół cegle. Tak w obrazowo oczywiście. 

dobry sposób, dzięki za wskazówkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, markos007 napisał:

dobry sposób, dzięki za wskazówkę :)

 

Nie ma sprawy, bo jak Ty nie będziesz trzymał porządku i ogarniał co się na budowie dzieje, to Cie budowlańcy przekręcą w chińskie 8. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka patentów związanych z elektryką.

Dzięki temu że Ojciec miał łep na karku (obecny dom gdzie mieszkam to 3 przez niego wybudowany/ wyremontowany/ przebudowany) jak potrzebowałem zamontować multirumy w CP to nie musiałem kłaść nowych kabli koncentrycznych bo na dach było wyprowadzonych 5 sztuk (na zaś) i wystarczyło tylko konwerter zwykły wymienić na 4 kanałowy. A dzięki kanałowi plastikowemu  o wymiarach 5 na 14 cm z piwnicy do strychu w którym są kable różne nie było problemu założyć nowy sterownik od pieca w kotłowni do salonu na 1 piętrze prowadząc nowy kabel tym kanałem. 

Dzięki rozprowadzeniu kabli sygnałowych (TV / radio / net) na cały dom z sypialni gdzie jest główne zasilanie w TV i net,  nawet do kuchni dzięki czemu nie było problemu dołożyć telewizor i cieszyć się że nie trzeba kuć ścian. 

Kolejny patent to wstawienie kanału wentylacyjnego w ścianę gdzie będzie sprzęt audio-video dzięki czemu powiesisz TV na ścianie i nie będą zwisać kable do szafki rtv pod telewizorem.

15641660948635787975130128322196.jpg

15641662338338144951641158608158.jpg

1564166131163289697174122065936.jpg

 

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ipsx82 napisał:

Kolejny patent to wstawienie kanału wentylacyjnego w ścianę gdzie będzie sprzęt audio-video dzięki czemu powiesisz TV na ścianie i nie będą zwisać kable do szafki rtv pod telewizorem.

 

Ale trzeba wiedzieć gdzie ma co stać i to całkiem co do centymetra np. w przypadku wiszących monitorów/głośników do TV. 

 

Kanał na kable do TV to bardzo przydatna opcja. Ładnie TV wygląda jak nie biegnie od niego żaden kabelek a wszystko idzie w ścianie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, chojny napisał:

 

Ale trzeba wiedzieć gdzie ma co stać i to całkiem co do centymetra np. w przypadku wiszących monitorów/głośników do TV. 

 

Kanał na kable do TV to bardzo przydatna opcja. Ładnie TV wygląda jak nie biegnie od niego żaden kabelek a wszystko idzie w ścianie. 

 I tu jest ten problem że trzeba mieć wizję co i jak ma być w przyszłości co często jest trudne do zrobienia na etapie projektowania elektryki. Jak będę kiedyś budować własny dom to w ścianach działowych  będę robić kanał na wysokości listw przypodłogowych po długości całej wstawiając między karton gips lub zamurowywać w ściance pustakowej profil plastikowy o taki https://sklep-wentylacyjny.pl/pl/p/Art.-015-Kanal-plaski-110x55mm%2C-dl.-150-cm/776 bo konstrukcja pod karton gips nie pozwala przeciągać kabla po długości. A nie zawsze wszystkie kable mieszczą się  w listwie przypodłogowej i musiałem nadrabiać kilometrami przez strych. Wstawienie takiego kanału nie jest drogie i nie osłabi konstrukcji nośnej a w przyszłości gdy nie wiemy co gdzie i kiedy zamontujemy pomoże bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem na budowie. Mianowicie, ekipa która cięła elementy metalowe nie zasłoniła szyb w oknach. Efekt wiadomy, w 3 dużych oknach są wtopione opiłki. Do wymiany całe pakiety szybowe, które są drogie (okna niskoemisyjne do domów pasywnych). 

 

Wykonawca w zasadzie się przynaje do spowodowania uszkodzeń (jeszcze nie spisaliśmy protokołu). I teraz jak to poprowadzić dalej? On proponuje, że zostanie to rolicziczone z jego ubezpieczenia. Powiem szczerze, pierwszy raz mam taką sytuację i trochę sie obawiam czy to nie ja będę się "bujał" z ubezpieczycielem i udowadniał swoje racje. Macie jakieś doświadczenia w tym. Rady, porady :) ? Co spisać z wykonawcą?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, subleo napisał:

Projektant zna się na rzeczy, 930-ka :) A obok co?

 

Oj zna, zna.  

 

Co ciekawe, w biurze projektowym spotkaliśmy forumowicza. Świat jest bardzo mały. 

 

Mam nadzieję, że kiedyś taki właśnie klasyk stanie w tym garażu, w tej chwili stoją Subarynki.... chyba że żona parkuje swoje auto to jedna Subarynka. 

 

 

 

 

DSC_4562.JPG

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, subleo napisał:

Mam problem na budowie. Mianowicie, ekipa która cięła elementy metalowe nie zasłoniła szyb w oknach. Efekt wiadomy, w 3 dużych oknach są wtopione opiłki. Do wymiany całe pakiety szybowe, które są drogie (okna niskoemisyjne do domów pasywnych). 

 

Wykonawca w zasadzie się przynaje do spowodowania uszkodzeń (jeszcze nie spisaliśmy protokołu). I teraz jak to poprowadzić dalej? On proponuje, że zostanie to rolicziczone z jego ubezpieczenia. Powiem szczerze, pierwszy raz mam taką sytuację i trochę sie obawiam czy to nie ja będę się "bujał" z ubezpieczycielem i udowadniał swoje racje. Macie jakieś doświadczenia w tym. Rady, porady :) ? Co spisać z wykonawcą?

 

 

 

Daje Ci swoje ubezpieczenie i dzwonisz do ubezpieczalni jaką mają procedurę. Abyś nie stracił gwarancji na okna, wymiany musi dokonać dostawca, producent, instalator okien. Koszty w 100% powinna pokryć ubezpieczalnia. 

 

Jak będzie? Albo gładko albo pod górkę. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, chojny napisał:

 

Oj zna, zna.  

 

Co ciekawe, w biurze projektowym spotkaliśmy forumowicza. Świat jest bardzo mały. 

 

Mam nadzieję, że kiedyś taki właśnie klasyk stanie w tym garażu, w tej chwili stoją Subarynki.... chyba że żona parkuje swoje auto to jedna Subarynka. 

 

 

 

 

DSC_4562.JPG

 piękny GT :)

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczny przypadek , uszkodzenie szyb przez cięcie tz diaksem .
Oświadczenie wykonawcy
Zgłoszenie szkody

Wizyta likwidatora z ubezpieczalni
Kosztorys z firmy montującej okna
Wypłata odszkodowania

Całość zajęła 2 tygodnie

 

 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skwaro napisał:

Dokładnie, 930 niektórym od razu kojarzy się z wersją turbo, a to tylko oznaczenie generacji, nie konkretnego modelu z linii.

Nie chce tutaj zaśmiecać wątku ale nie jest to prawdą ;)

To jest model G a 930 to numer typu - 930 to Turbo , a 954 to SC /RS ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, EVAN napisał:

Nie chce tutaj zaśmiecać wątku ale nie jest to prawdą ;)

To jest model G a 930 to numer typu - 930 to Turbo , a 954 to SC /RS ;)

Rzeczywiście, masz rację, zwracam honor!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chojny napisał:

 

Oj zna, zna.  

 

Co ciekawe, w biurze projektowym spotkaliśmy forumowicza. Świat jest bardzo mały. 

 

Mam nadzieję, że kiedyś taki właśnie klasyk stanie w tym garażu, w tej chwili stoją Subarynki.... chyba że żona parkuje swoje auto to jedna Subarynka. 

 

 

 

 

DSC_4562.JPG

przepraszam za OT, ale jaką masz szerokość garażu i rozmiar bramy? wygląda przestronnie, mój na razie na papierze, a jestem ciekaw jak się zmieszczę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, zygi82 napisał:

przepraszam za OT, ale jaką masz szerokość garażu i rozmiar bramy? wygląda przestronnie, mój na razie na papierze, a jestem ciekaw jak się zmieszczę

 

Szerokość garażu 6m, a bramy wjazdowej 5m. 

 

Przy dwóch zaparkowanych samochodach można ze spokojem otwierać drzwi. Powietrza w koło jest wystarczająco.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, rombu napisał:

No nie piszcie, że wam się ten garaż podoba.

Ja tam widzę mnóstwo braków.

 

 

Oczywiście z ciekawości dopytam o te braki. Czego Ci "mnóstwo brakuje"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, chojny napisał:

 

Oczywiście z ciekawości dopytam o te braki. Czego Ci "mnóstwo brakuje"?

 

Podnośnik, kanał, klucze, kompresor, TIG, szlifierka, stół warsztatowy, itp. itd. Ja bym długo wymieniał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...