Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

Kupowanie lustrzanki bez dobrego szkła jest bez sensu.

Większość amatorów zostaje z beznadziejnym kit-em, w sensie  do body nie dokupi obiektywów,  taka prawda.  Ale łał mam lustrzankę. A potem zdziwienie, że 5,6 robi ciemne zdjęcia.

 

Jedyny sens zakupu lustrzanki to jeśli chcemy mieć kilka dobrych obiektywów, w tym np. jasne o stałej ogniskowej, które kosztują krocie. Pozostałe na różne warunki lub jednocześnie kiedy chcemy kręcić filmy HD - ale dobry osprzęt to xx kzł.

Waga bezlusterkowca: 250-350gram, waga lustrzanki to przedział 500-1000 gram, do tego obiektywy, torby, osprzęt etc.

 

Z zasady to sprzęt nie robi dobrch zdjęć tylko łącznik - widziałem fotografie makro zrobione sprzętem za 200zł, z obiektywem za 50zł z przyklejonym workiem do odkurzacza jako dyfuzor światła.

Jeśli partnerka miała już kompakcik, to dać jej kolejny, może z wymienną optyką? ale z większym wpływem na robione zdjęcia, z niskim poziomem szumów etc. Będzie zadowolona.

Osobiście celował bym w klimat retro -naprawdę przyjemnie się do fotografii podchodziło w erze analagowej (coś a'la FinePix X20 z wizjerem optycznym!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5,6 robi ciemne zdjęcia

Jak źle zmierzysz światło...

Popularny mit, że ciemniejszy obiektyw robi ciemniejsze zdjęcia. Ale to mit!

Jasny obiektyw pozwala osiągnąć to samo naświetlenie przy krótszym czasie, pozwala uzyskać płytszą głębię ostrości itd. Ale jeśli przymkniesz go do 5,6 (choćby ze względu na głębię, żeby nie wyszła "papierowa"), to czasu będziesz musiał użyć takiego samego, jak z obiektywem o światłosile 5,6. O jasności zdjęcia decyduje wartość ekspozycji, a nie światłosiła obiektywu.

 

Canon ma stabilizację w obiektywie,nikon w korpusie-sprawa podejścia do zagadnienia.

Od kiedy? Sony, Pentax - to się zgodzę - machają matrycą, ale obiektywy VR Nikona to właśnie obiektywy ze stabilizacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stach, to że Sigma robi dobre i tanie obiektywy nie oznacza, że inne systemy oferują to samo. Sam dobrze wiesz ile kosztują eLki i AFS Nikkora ;)

p.s. To nie jest stałka :P

 

OK,rozumiem ,że miałeś na myśli obiektywy firmowe Canona czy Nikona,one faktycznie są sporo droższe,w tym kontekście masz rację,jednak ktoś to mógłby odczytać jako brak wyjścia z sytuacji,a przecież jest Sigma czy tamron.

O stałkach mówiłem oddzielnie,sam mam jedną bardzo jaśniutką,tyle,że bez stabilizacji :(

 

ale obiektywy VR Nikona to właśnie obiektywy ze stabilizacją.

 

to zle czy dobrze?

 

Ależ skąd ;) Takie podejście do zagadnienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Osobiście celował bym w klimat retro -naprawdę przyjemnie się do fotografii podchodziło w erze analagowej (coś a'la FinePix X20 z wizjerem optycznym!).

 

I słusznie, małe, dobre, dość tanie. Celować można też w X100 ;)


 

 

p.s. To nie jest stałka :P

 

Mając do wyboru jasną stałkę i stałojasnego zooma, chyba bym olał stałkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma co przesadzać z tą wagą. Jeśli ktoś idzie w teren z zamiarem wykonywania zdjęć, to nawet nie poczuje tego dodatkowego 1 kg.

 

Polecam nabyć za parę złotych porządną kaburę, która wiesza się na szyi i ewentualnie mocuje dodatkowo do paska lub plecaka; używam od lat takiej w górach, na rowerze i nawet zwykłych wycieczkach. Duże i niewygodne torby bierze się tylko na zaplanowane sesje.

 

Co do aparatów: polecałbym Nikona; ten D 3200 nie jest zły (tu masz wyczerpujący test → http://www.optyczne.pl/index.html?test=aparat&test_ap=184). Można kupić z lekkim obiektywem z zestawu, a można nabyć też inny obiektyw. osobiście polecałbym Sigmę 17-50 (→ http://www.optyczne.pl/index.html?test=obiektywu&test_ob=197), choć to już pewnie przekroczyłoby budżet. No i taka Sigma jest duża i ciężka. Miałem kiedyś okazję pobawić się Nikonem D 3200 ze standardowym obiektywem i byłem mile zaskoczony jakością zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

 

Powershot fajny aparat. Robi RAWy, ma możliwość w miarę wygodnego fotografowania w trybie M (oraz A). Dość szeroki obiektyw (odpowiednik 28mm na "szerokim" końcu), jasny(!). Taki aparat (lub jakiś odpowiednik innego producenta) moim zdaniem ma w większości przypadków większy sens niż tania lustrzanka z "kitowym" obiektywem.

Np. jeśli to ma być aparat dla żony / dziewczyny, która nie ma ochoty taszczyć ze sobą plecaka pełnego obiektywów. I dla której chodzenie cały dzień z 1-1.5kg uwieszonym na szyi może być dość męczące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malo tego - zestaw mial byc do tysiaca, a na poparcie teorii pokazywane tu sa "tanie" obiektywy za tysiacpiecset. :D

 

 

 

To jest opcja na potem ;)

 

Malo tego - zestaw mial byc do tysiaca, a na poparcie teorii pokazywane tu sa "tanie" obiektywy za tysiacpiecset. :D

Kamil, Twoj wybor, ale zebys pozniej, po okresie fascynacji, nie sluchal marudzenia "Odwaznika nie biore, porobie telefonem": :P

 

U mnie akurat te dwie opcje świetnie się uzupełniają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest opcja na potem

Hehe, znam to z autopsji - ledwie swoj zestaw kupilem, juz sie szarpnalem na stalke, nomen-omen - za tysioncpincet. :D

Malo tego - co chwile mruze oczka, jak widze upatrzona portretowke i reka mnie swierzbi, ale to dodatkowe trzy i pol.

I tak z aparatu do 1500 zrobil mi sie juz taki za trzy, a nie wykluczam, ze za chwilke bedzie juz siedem, bo planuje dodatkowa baterie i filtr polaryzacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkurza mnie już ten mój Dynax 5d i ciągle się bije z myślą, czy iść w Nex-a 7, czy lepiej zostać w systemie sony A i kupić Sony SLT-A77.

 

Kiedyś mnie znajomy uraczył nexem 3 i to była dla mnei rewelacja w porównaniu do mojej puszki.

 

Co mówicie? Kasa podobna nex 7 plus przejściówki i a77 samo body i moje szkła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne lustrzanka, skoro polecasz?

To wkleje moje z niedzieli, bo akurat sie bawilem:

 

image.jpg

 

 

image.jpg

 

Tez niemalze surowe - przekonwertowane jedynie do jpg i zmniejszone do rozmiarow sensownych dla forum.

 

Nie uwazam, zeby byly jakies nadzwyczajne. Chcialbym jedynie ukazac, ze nie trzeba spacerowki ze sprzetem do uzyskania malej glebi ostrosci.

Zreszta teraz chyba jest moda na duza, a wlasciwie to dla mnie konsekwencja robienia zdjec telefonami i stad te trendy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem dziś ok. 19:00, tak że ciemno było i sam się zdziwiłem,że coś tam wyszło bo obiektyw fajny spacerzoom ,ale dość ciemny.

 

@@huzar105,mam wrażenie że na Twojej fotce ten główny focus nie do końca ostry,ale może się mylę.Zdjęcie fajne :)

 

Jutro w słońcu coś pomodzę,poszukamy oznak jesieni :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...