Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam pytanie

Musze nabyc nowy aparat przed wyjazdem na narty(poprzedni spadl z wyciagu akurat tam gdzie nie bylo sniegu :cry::mrgreen: ) Co byscie polecili w cenie do 1,5 tzl, mysle o jakims kompakcie. Ostatnio nie sledzilem tego tematu i nie jestem na biezaco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam pytanie

Musze nabyc nowy aparat przed wyjazdem na narty(poprzedni spadl z wyciagu akurat tam gdzie nie bylo sniegu :cry::mrgreen: ) Co byscie polecili w cenie do 1,5 tzl, mysle o jakims kompakcie. Ostatnio nie sledzilem tego tematu i nie jestem na biezaco

 

Canon PowerShot G12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, przyjrze sie blizej

 

No chyba, że szukasz czegoś mniej "uniwersalnego" a bardziej, moim zdaniem, wzmagającego własną kreatywność. Wówczas polecam Ricoha GR-III ze stałym, jasnym szkłem.

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=112 ... l-iii-test

 

 

.............................................................................................................................................................................................................albo, w ogóle kup Leice M9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne zdjęcia, świetne kolory!

 

 

Z innej beczki.

Poradźcie mi - kolega ma jakiś starszy, ale podobno bardzo dobry optycznie obiektyw do Nikona. I teraz mam pytanie; czy próba użycia go nie spowoduje rozstrojenia/awarii elektroniki w aparacie (Nikon D5000, jak wszystkie teraz nafaszerowany elektroniką)? W instrukcji pisze jedynie, że pewnych typów "nie można używać", a pewne tylko w trybie M. Nie wiem, jak należy rozumieć to "nie można używać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji pisze jedynie, że pewnych typów "nie można używać"

Zapewne chodzi o to, że D5000 jest kolejnym kstratem bez "śrubokręta", przez co nie będzie działał autofocus na obiektywach bez silnika. Kolejny problem - ale to dotyczy raczej naprawdę starych obiektywów, to problem z brakiem pozycji A na pierścieniu przesłony. Przez co aparat nie będzie potrafił sterować przesłoną, i pewnie nie poradzi sobie z pomiarem światła... Jakby elektronika miała iść z dymem, to raczej by bagnet musieli zmienić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne zdjęcia, świetne kolory!

 

 

Z innej beczki.

Poradźcie mi - kolega ma jakiś starszy, ale podobno bardzo dobry optycznie obiektyw do Nikona. I teraz mam pytanie; czy próba użycia go nie spowoduje rozstrojenia/awarii elektroniki w aparacie (Nikon D5000, jak wszystkie teraz nafaszerowany elektroniką)? W instrukcji pisze jedynie, że pewnych typów "nie można używać", a pewne tylko w trybie M. Nie wiem, jak należy rozumieć to "nie można używać".

 

Debtux, więc tak: poproś kolegę niech Ci poda rodzaj bagnetu tegoż obiektywu. Potem sprawdź u siebie w instrukcji czy Twój aparat współpracuje z danym bagnetem/mocowaniem

Możesz też zakupić reduktor czyli pierścień pośredni, który połączy twój aparat ze starym obiektywem, ale jak tu wyżej pisali - mogą nie działać pewne funkcje - jak przenoszenie przysłony (jeśli obiektyw manualny itp.) czy ostrości (j.w.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Pytałem też w sklepie - powiedziano mi, że nic się nie powinno popsuć (chyba, że bagnet nie spasuje, a będę pchał na siłę). Najwyżej aparat poinformuje o braku obiektywu i tyle. Oczywiście na autofocus i sterowanie przysłoną raczej nie ma co liczyć. To szkło zobaczę pewnie dopiero koło soboty; teraz niczego się nie dowiem, bo a) kolega się kompletnie nie zna, B) i tak go nie ma. Po oględzinach i próbach napiszę, jak było. Może się komuś przyda taka informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra.. uwaga pisze... nic nie rozumiem o czym wy tu rozmawiacie ale mam do was pytanie.

 

Czy zakup uzywanego Nikona D40 za około 1000zł aby rozpocząć naukę czegoś więcej niż "pusz te baton" ma sens?

 

Może jakiegoś nowego superzooma za 1500zł. Nie mam budzetu na nowy sprzet, który moze się jednak szybko znudzić i wylądować w szafie.

 

Potrzebne coś do zabawy, na wycieczki, widoczki, skały, lasy, pustynie, jaskinie, samoloty, błoto, wyścigi, rajdy, akty, balety, imieniny, urodziny...

 

Help... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początek zabawy - niech będzie.

Jak wykorzystasz jego 100% możliwości, wtedy będzie pora na przesiadkę.

Kwota 1000 zł nie jest wygórowana, więc nie stracisz... Pamiętaj jednak, że do tego automatu potrzebne są obiektywy.

I to jego przewaga nad kompaktem, bo D40 to taki większy i poręczniejeszy w trzymaniu kompakt z ciut większą matrycą co to możesz do niego podpiąć obiektyw i lampę.

Do tego by zdjęcia zaczęły Ci się podobać, pownieneś nabyć:

- niedrogi obiektyw typu zoom z zakresem ogniskowej (18-200) lub dwa, jeden np.18.70, drugi 70-200 lub 70-300 - tzw. teleobiektyw.

- stałkę, np. 50/1.8 - jeśli lubisz rozmazane tła itp.

- zew. lampę z regulacją kąta błyskania.

 

I będziesz miał frajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początek zabawy - niech będzie.

Jak wykorzystasz jego 100% możliwości, wtedy będzie pora na przesiadkę.

Kwota 1000 zł nie jest wygórowana, więc nie stracisz... Pamiętaj jednak, że do tego automatu potrzebne są obiektywy.

I to jego przewaga nad kompaktem, bo D40 to taki większy i poręczniejeszy w trzymaniu kompakt z ciut większą matrycą co to możesz do niego podpiąć obiektyw i lampę.

Do tego by zdjęcia zaczęły Ci się podobać, pownieneś nabyć:

- niedrogi obiektyw typu zoom z zakresem ogniskowej (18-200) lub dwa, jeden np.18.70, drugi 70-200 lub 70-300 - tzw. teleobiektyw.

- stałkę, np. 50/1.8 - jeśli lubisz rozmazane tła itp.

- zew. lampę z regulacją kąta błyskania.

 

I będziesz miał frajdę.

 

jak to czasy sie zmieniaja.

Az tyle teraz potrzeba do frajdy.

Pamietam, kupilem Zenita z jak mowisz ze stalka 50mm i jaka to byla frajda....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tak...

Kiedyś do frajdy wystarczył kalkulator na komunię, lub zegarek z 7 melodyjkami... Dziś... byle komputer nie wystarczy ;)

Takie czasy... racja.. nic w miejscu nie stoi..

 

Za moich czasow, znaczy kiedy ja do pierwszej przystepowalem to zegarkow z melodyjkami nie bylo :)))

 

O kurcze, to juz taki stary jestem..... :cry:

 

A tak przy okazji staroci. Moze ma ktos pomysl na zagospodarowanie lampy EZ?

 

 

No i rzuce jeszcze raz ksiezycem. Tym razem z zacmienia...

zacmienie13a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja pozwolę sobie zapytać, skoro tylu tu znawców i profesjonalistów...Choć pytanie będzie raczej mało techniczne...

 

Narzeczonej prezent bym chciał zrobić. Święta tuż tuż i postanowiłem, że nie będzie w tym roku oklepanych perfum, książek itp, tylko coś w związku z jej działalnością fotograficzną. Tyle, że moja wiedza kończy się na marce posiadanego sprzętu, a znacznie bardziej interesują mnie modelki niż jakieś tam przesłony czy ogniskowe :mrgreen:.

Czy byłby ktoś tam uprzejmy i podrzucił jakiś pomysł na ciekawy/praktyczny prezent fotograficzny? Budżet to 500 zł. Sprzętu za to żadnego chyba się nie kupi, zresztą musiałbym tu podać, co narzeczona już ma w swojej kolekcji, a to nie takie proste :). Więc może jakieś akcesoria? Bo mi na razie do głowy przychodzi jedynie taki pas biodrowy z sakwami na gadżety. Byłbym jednak kłamcą gdybym twierdził, że nie pomyślałem tu również o sobie - czasem po prostu nie chce mi się latać za nią i podawać te wszystkie obiektywy :twisted::mrgreen:

 

Help pliz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) pownieneś nabyć - niedrogi obiektyw typu zoom z zakresem ogniskowej (18-200) lub dwa, jeden np.18.70, drugi 70-200 lub 70-300 - tzw. teleobiektyw.
Mam Nikkora 18-200 i bardzo sobie chwalę; naprawdę fajny sprzęt za nie takie wielkie pieniądze. Nie trzeba co chwilę przekładać szkieł - czasami to wielka zaleta. Nikkora 70-300 nie polecam, jeśli już potrzeba coś dłuższego, to nowy Tamron jest w swojej klasie bezkonkurencyjny.

Stałka 50 Nikkora to ok. 500 zł.

 

Pochwalę się też jedną z prób wspomnianego obiektywu 10-24; plik NEF (raw) obrabiany w RawTherapee:

 

jesienj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...