Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

nie upieram się co do routerów, a na pewno nie routerów w znaczeniu ogarniania tego żeby próbować złączyć to w sieć, tylko co najwyżej urządzeń wspomnianego Asusa czy TP do tworzenia sieci mesh które są również zwykłymi routerami i na bazie tego robić. Jak wcześniej pisałeś nie wiedziałem że można to rozwiązać zostawiając obecny router wyłączając w nim wi-fi a do całej wi-fi zastosować AP. Więc w takim wypadku faktycznie polecany przez was Ubiquit by już mógł być, bo AP wi-fi6 akurat mają (o ile będę w stanie ogarnąć stworzenie tej sieci).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, radekk napisał:

nie upieram się co do routerów, a na pewno nie routerów w znaczeniu ogarniania tego żeby próbować złączyć to w sieć, tylko co najwyżej urządzeń wspomnianego Asusa czy TP do tworzenia sieci mesh które są również zwykłymi routerami i na bazie tego robić. Jak wcześniej pisałeś nie wiedziałem że można to rozwiązać zostawiając obecny router wyłączając w nim wi-fi a do całej wi-fi zastosować AP. Więc w takim wypadku faktycznie polecany przez was Ubiquit by już mógł być, bo AP wi-fi6 akurat mają (o ile będę w stanie ogarnąć stworzenie tej sieci).

tworzenie sieci jest banalnie proste

sciagasz ze strony ubiquiti https://www.ui.com/download/utilities/default/default/aircontrol-21-windows-serverclient-installer-32bit apka robi za software'owy kontroler -> adoptujesz APki ktore sa juz wpiete w siec -> tworzysz nową siec, ustawiasz SSID haslo i itp i tyle w ostatecznosci kupujesz fizyczny kontroler wpinasz do sieci i robisz to samo (kontroler przy oazji zbiera wszystkie logi bo dziala cały czas)

w razie cos moge pomoc

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś poleci jakiś ROUTER WIFI ? Nareszcie mi zakładają w domu ORANGE ŚWIATŁOWÓD 1GB. Nie będzie to służyło do gier, tylko do normalnej pracy aczkolwiek priorytetem jest dobry i stabilny zasięg w całym domu i pewnie na tarasie. pakować się juz w 6G ? czy np. ten będzie ok ? https://www.proshop.pl/Router/ASUS-RT-AX82U-Router-siatkowy-Wi-Fi-6/2861146

Czy szukać coś lepszego ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, carfit napisał:

ktoś poleci jakiś ROUTER WIFI ? Nareszcie mi zakładają w domu ORANGE ŚWIATŁOWÓD 1GB. Nie będzie to służyło do gier, tylko do normalnej pracy aczkolwiek priorytetem jest dobry i stabilny zasięg w całym domu i pewnie na tarasie. pakować się juz w 6G ? czy np. ten będzie ok ? https://www.proshop.pl/Router/ASUS-RT-AX82U-Router-siatkowy-Wi-Fi-6/2861146

Czy szukać coś lepszego ? 

 

 

To nie takie hop siup ;):

 

Jaki metraż, ile pięter, jakie są ściany (drewno, cegła czy beton ze zbrojeniem) ?

 

 

6G to następny standard telefonie komórkowej a pewnie myślisz o Wi-Fi 6 czyli  802.11ax ;).

 

 

Minimum do 1Gb/s to kabel kategorii 5e ... U mnie w mieszkaniu po Wi-Fi działałą głowie smartfony reszta po skrętce jak np: Home Office, TV, MusicCast czy konsole.

 

Jaką masz sieć strukturalną ? Ile posiadasz urządzeń ?

 

Nie widząc obiektu ciężko jest coś doradzić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, carfit napisał:

ktoś poleci jakiś ROUTER WIFI ? Nareszcie mi zakładają w domu ORANGE ŚWIATŁOWÓD 1GB. Nie będzie to służyło do gier, tylko do normalnej pracy aczkolwiek priorytetem jest dobry i stabilny zasięg w całym domu i pewnie na tarasie. pakować się juz w 6G ? czy np. ten będzie ok ? https://www.proshop.pl/Router/ASUS-RT-AX82U-Router-siatkowy-Wi-Fi-6/2861146

Czy szukać coś lepszego ? 

 

 

Tak się rozpisałem a @llkuba mnie ubiegł :D

 

Tak - najważniejsze to ogarnąć metraż, czasem lepiej kupić 2 tańsze urządzenia niż jedno droższe - bo lepiej pokryją budynek.

Sam router jest ok, ASUS'y są spoko.

W WiFi 6 o tyle warto iść, że długo pewnie nie będziesz wymieniał routera więc z czasem tylko będzie bardziej wykorzystywany.

Porty LAN wystarczą? Osobiście uważam, że mogłyby być szybsze.

 

Ja osobiście korzystam w takich sytuacjach z 14 dni na zwrot, kupuję urządzenie i sprawdzam sobie kilka konfiguracji i zasięg w całym budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, LosioDriver napisał:

 

Tak się rozpisałem a @llkuba mnie ubiegł :D

 

Tak - najważniejsze to ogarnąć metraż, czasem lepiej kupić 2 tańsze urządzenia niż jedno droższe - bo lepiej pokryją budynek.

Sam router jest ok, ASUS'y są spoko.

W WiFi 6 o tyle warto iść, że długo pewnie nie będziesz wymieniał routera więc z czasem tylko będzie bardziej wykorzystywany.

Porty LAN wystarczą? Osobiście uważam, że mogłyby być szybsze.

 

Ja osobiście korzystam w takich sytuacjach z 14 dni na zwrot, kupuję urządzenie i sprawdzam sobie kilka konfiguracji i zasięg w całym budynku.

tutaj trzeba zadać inne ważne pytanie :D - powinno być pierwsze

Czy @carfit dostanie od Orange  światło zakończone ONT czy od razu FunBoxa 3.0 jeśli to drugie to szkoda nafty na taki sprzęt (lepiej na FB wyłączyć wifi i postawić oddzielne AP które zrobią lepszą robotę), jeśli zakończa mu ONT to taki router będzie IMO dobrym rozwiązaniem nawet do dużego domu (pod warunkiem centralnego montażu) - wtedy tez najlepiej ONT połączyć ze swoim routerem kablem sieciowym kat.6

co do szybkości LANu to 10/100/1000 to wystaczający standard - nie widziałem jeszcze SOHO routera z czymś szybszym niż 1Gbps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, rutra80 napisał:

Ryzykowne objąć chatę jednym urządzeniem. A zgranie ze sobą kilku wymaga już jakiejśtam wiedzy. Lepiej wziąć do tego kogoś i niech zrobi na tym co lubi.

czy ja wiem, sam w domu 200m2 (router stał w rogu pokoju na pietrze) używałem przez długi czas Nighthawk X4S D7800 i wifi działało dosyć dobrze w całym domu, ale że zaczałem wiecej rzeźbić :D to poszedłem w inne rozwiazanie (router + 3APki)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, _akir_ napisał:

czy ja wiem, sam w domu 200m2 (router stał w rogu pokoju na pietrze) używałem przez długi czas Nighthawk X4S D7800 i wifi działało dosyć dobrze w całym domu, ale że zaczałem wiecej rzeźbić :D to poszedłem w inne rozwiazanie (router + 3APki)

 

 

Czyli jeden nie spełniał swojej roli :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, llkuba napisał:

 

Czyli jeden nie spełniał swojej roli :P

żeby była jasność, nie chodziło o zasięg sieci wifi bo ta była wystarczająca i spełniała swoje role

potrzebowałem zaawansowanych ustawień typu profile sieci wifi żeby odseparować część ruchu, możliwość dołożenia vlanów na Wifi i itp - jak napisałem wieksza rzeźba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, _akir_ napisał:

żeby była jasność, nie chodziło o zasięg sieci wifi bo ta była wystarczająca i spełniała swoje role

potrzebowałem zaawansowanych ustawień typu profile sieci wifi żeby odseparować część ruchu, możliwość dołożenia vlanów na Wifi i itp - jak napisałem wieksza rzeźba

 

Wszystko zależy do czego go używałeś ;). Jestem zwolennikiem sieci LAN. Na piętrze może i ładnie śmigał ale na parterze Netflixa w jakości 4k (TV powieszony na ścianie w najdalszym punkcie od rutera) nie uzyskasz (piszemy o standardzie ac):P.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, llkuba napisał:

 

Wszystko zależy do czego go używałeś ;). Jestem zwolennikiem sieci LAN. Na piętrze może i ładnie śmigał ale na parterze Netflixa w jakości 4k (TV powieszony na ścianie w najdalszym punkcie od rutera) nie uzyskasz (piszemy o standardzie ac):P.  

wiadomo kabel robi zawsze lepsza robote ale nie zawsze wszedzie jest kabel

co do standardu AC to widac słabej jakości sprzet :P u mnie ac na netgar spokojnie obsługiwało 4K (netflix wbrew pozorom nie potrzebuje wielkiej rury zeby miec 4K :) )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, _akir_ napisał:

wiadomo kabel robi zawsze lepsza robote ale nie zawsze wszedzie jest kabel

co do standardu AC to widac słabej jakości sprzet :P u mnie ac na netgar spokojnie obsługiwało 4K (netflix wbrew pozorom nie potrzebuje wielkiej rury zeby miec 4K :) )

 

 

Zajmuje się sieciami :P. Według mnie warto rzeźbić i np: wykorzystać listwy przypodłogowe (o ile to możliwe) żeby wrzucić nawet dwie skrętki UTP 5e. Lepiej to wygląda niż listwy kablowe czy  ryć po ścianach w umeblowanym mieszkaniu. 

 

Nie wyobrażam sobie grać w gry na konsoli po Wi-Fi ;). Fakt, faktem jak posiadamy kiepski ruter i do tego kiepską kartę Wi-Fi w TV to będzie wielka lipa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj odebrałem coś takiego https://www.asus.com/pl/Networking-IoT-Servers/Whole-Home-Mesh-WiFi-System/ZenWiFi-WiFi-Systems/ZenWiFi-AX-XT8

raczej u mnie nie da rady (a przynajmniej na tylko 2 urządzeniach) ale z ciekawości zobaczę co to warte i zwrócę. Chyba że przypadnie mi do gustu to domówię jeszcze drugi zestaw, choć już widzę jakieś minusy jak np sieć dla gościa nie działająca w mesh. tylko ponoć na głównym routerze.

A jak nie to mam już inne rozwiązanie zbytnio nie ingerujące w rycie domu a raczej obejmujące całość domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, uruchomiłem tego Asusa i mam problem:biglol: Na jednym kompie nie widzi sieci? W lapku karta AC7265 wprawdzie chyba uszkodzone pasmo 5 GHz bo niedawno odkryłem że łączył się wyłącznie na 2.4GHz, ale teraz po zmianie routera w ogóle nie widzi nowej sieci. W routerze 2.4GHz włączone bo inne urządzenia są podłączone, więc ktoś ma pomysł co to może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, radekk napisał:

ok, uruchomiłem tego Asusa i mam problem:biglol: Na jednym kompie nie widzi sieci? W lapku karta AC7265 wprawdzie chyba uszkodzone pasmo 5 GHz bo niedawno odkryłem że łączył się wyłącznie na 2.4GHz, ale teraz po zmianie routera w ogóle nie widzi nowej sieci. W routerze 2.4GHz włączone bo inne urządzenia są podłączone, więc ktoś ma pomysł co to może być?

 

Spróbuj zainstalować nowe sterowniki, jak to nie pomoże to sprawdź czy antenki nie odczepiły się. Możesz też spróbować przeczyścić styki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie tam tylko znalazłem w ogólnych wi-fi6, a 2.4GHz może być wi-fi6? Choć dziwne, bo mam np telewizor z 2013 roku więc tam chyba jeszcze standard "N" a widzi sieć, więc niemożliwe żeby router nadawał wyłącznie w "AX". Ok robię reinstalkę w laptopie, może coś się rozjechało. Póki co dziękować, dam znać co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, radekk napisał:

właśnie tam tylko znalazłem w ogólnych wi-fi6, a 2.4GHz może być wi-fi6? Choć dziwne, bo mam np telewizor z 2013 roku więc tam chyba jeszcze standard "N" a widzi sieć, więc niemożliwe żeby router nadawał wyłącznie w "AX". Ok robię reinstalkę w laptopie, może coś się rozjechało. Póki co dziękować, dam znać co i jak

 

A ustaw szyfrowanie na WEP w ruterze.  Miałem kiedyś problem z PlayStation PSP które nie obsługuje WPA-2 i też widziało sieć i nic po za tym.

Edytowane przez llkuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
A ustaw szyfrowanie na WEP w ruterze.  Miałem kiedyś problem z PlayStation PSP które nie obsługuje WPA-2 i też widziało sieć i nic po za tym.

Co ma szyfrowanie do widoczności sieci ? Jesli widzi inne sieci a tej nie to trzeba raczej szukac czegos innego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...