Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

 

Z racji wieku i słabnącej sprawności mojego dotychczasowego lapka robię kolejne podejście do zakupu czegoś nowego.

 

Obecnie faworytem jest Macbook Pro (ewentualnie Air). Założenia główne: ma być przenośny - mój obecny lapek waży 2,7kg i pełni funkcję stacjonarnego, więc nowy musi być lekki i mobilny, także z racji podróży. Matryca raczej 13", ewentualnie jakiś 15". Komp nie będzie wykorzystywany do grania, ale chciałbym pokleić czasem jakieś filmy, dołożyć podkład muzyczny, poobrabiać foty itp., jednak głównie do internetu. Bateria ma wytrzymać więcej niż 1.5h (mój obecny :( ) Wiem, że większość sprzedawanych kompów ma Windows 8 z opcją upgrade'u do 10. Obecnie używam Win7 i mi pasuje, raczej niechętnie podchodzę do kolejnych wersji, ale jak będzie trzeba to się nauczę. Ktoś może coś polecić? Zakładam, że nowy sprzęt będzie sprawnie funkcjonował 5 lat :) Ktoś podrzuci jakieś ciekawe propozycje?

bez budżetu to ciężko... ale na maka bym nie patrzył.
Budżet jest elastyczny. Na maca powinno starczyć ;)

Czemu nie mac?

 

 

Sent with Tapatalk

Edytowane przez sredniaq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MacBooka od 5 lat i nadal wyglada prawie jak nowy, chociaż nie raz spadl na podloge i ma wgniecenie na pokrywie od ekranu. Bateria nadal trzyma kilka godzin. W nowych MBP Retina podobno bateria wytrzymuje nawet do 10 godzin. Jezeli ktos uzywa programu, ktory jednak nie ma odpowiednika na OSX to mozna sobie zainstalowac Windows na kilka sposobów. Przykladowo program Parallers daje mozliwosc odpalenia oprogramowania Windows w okienku systemu OSX czyli mozna uzywac dwóch systemow jednoczesnie.

 

Dla mnie wyglada to tak, jak ktos chce najtanszy mozliwy laptop, albo cos z i5 ale reszta slaba (ekran, klawiatura, plastik, pamiec masowa) to nie szuka Apple, cos takiego mozna kupic za polowe ceny. Jezeli jednak chcemy dobry sprzet na lata to Apple ma bardzo konkurencyjny sprzet za rozsadne pieniadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co do odwiecznej wojny M$ vs Unixy Każdy ma swoje upodobania - ale wiele zależy od środowiska i jego wymagań - a właściwie wszystko... Nie można powiedzieć że coś jest lepsze gorsze ( winda / unix )
 

jak to nie można - można :) liczy się ten który obsługuje większą ilość cennego softu czyli obecnie W7x64

 

Co to znaczy cenny soft - a wine to co ? :D btw. możesz sobie wrzucić w KVM czy tam cokolwiek chcesz takiego win i na czym chodzi Host ? ... I tak możemy do śmierci - twoje zdanie tylko potwierdza regułę - wszystko zależy od wymagań środowiska... :P Koniec gadki ! :P

 

Do pracy apple ! - ale szpanerów nie zniosę ... Tam HW+SW=♡ :D

Edytowane przez gucio1200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko MacBook. Od lat ten sam aktualizowany system. Prostota obsługi. Moje zycie zmieniło sie po zmianie windowsa na osX, wyleczylem sie z nerwicy :) To samo z telefonem, prywatnie używam maca i iphona, w pracy mam samsunga galaxy i windows. Tylko smiech odda roznice i porownanie tych sprzętow na ktorych pracuje co dzien, po co dziennej bitwie z oprogramowaniem windows/android wracam do domu siadam do maca i ciesze sie technologia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego się można przyczepić pod windą - a bardzo proszę stery... chociażby . Ich ciągła aktualizacja i bycie w krzakach - np. gdy trzeba wykonać jakiś downgrade - bo jednak nie działa jak powinno.

Na macu nie zdarzają się takie rzeczy jak na przykład sypiące się SLI i ciągłe wracanie do ustawień domyślnych.

Ciekawe czemu od paru lat MS jest jednym z głównych fundatorów rozwoju Linuxa oraz kernela ...

Czy problem z biosem bo producent leci w kulki... W PC'tach jest wolna amerykana... Bo i tak się sprzeda!

 

I powtórzę nie jestem zwolennikiem MAC'a  chłopaki z appla to nie otwarte community - ale w związku z tym nie urządzają sobie jakiś wycieczek developerskich i wciąż  dopracowują produkt pod prawie 1 hardware a nie x wariacji :)

 

 

To miałem na myśli mówiąc że SW+HW=♡... Nie wspominając o jakichś tam smaczkach typu kabel zasilający na magnes... Sorry no...

Ma on minusy - ilość portów USB...

 

Komputer na chatę - Winda - bo można grać.

Komputer do pracy - Mac - napisałem wyżej dlaczego.

 

 

I tak sam mam windowsa - a jak potrzebuje to mam jakie chce unixy w 15 sekund pod virtualboxem - a na macu ( unix'ie ) se nie pogram...

 

Sorry porządne laptoki skończyły się na T60...

Edytowane przez gucio1200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w dalszym ciągu nie jestem w stanie zrozumieć "magii" macos, nie mam żadnych problemów z windowsem, wszystkie programy działają bezproblemowo...

 

Ja tez nie ogarniam co w macu takie super, poza cena, wzornictwem i hipsterskim postrzeganiem. Od lat pracuje i uzytkuje domowo windowsy i jesli mozna ponazeka na viste, czasem xp, to z win7 zero problemow.

 

ja mam 15sto letnie doswiadczenie z Windows od 98 roku, takze moge sie wypowiedziec o windowsie, czy Wy macie kilku letnie doswiadczenie z osX ? pewnie dlatego nie rozumiecie. Mi kiedys ten komputerek tez wydawał sie ładny , drogi i nic poza tym, bo i co takiego moze byc w komputerze czego nie mają kompy z windows. A tu wszystko chodzi o system operacyjny. Jego instalujesz raz i on po prostu działa. Zero sterownikow, zawiasow, wirusow. Jak sobie przypomne ze win98 instalowalo sie co tydzien, jak nagrywalem plyte to wstrzymywalem oddech zeby sie nagrala bez problemu, potem XP juz lepiej ale tez problemy, Vista - koniec swiata, win7 fajny system najmniej problemow, a co nowy Windows to wszystiego sie od nowa uczyc bo calkiem zmieniony. Rozwiazanie tych wszystkich problemow bylo na wyciagniecie reki, tylko nigdy mnie nie bylo na nie stac - Mac.

W robocie informatyk dzieki Windows ma pełny etat u nas w Firmie ;)

a do tego na Maca mam 3 lata FULL gwaracncji, za 2 lata i 11 miesiecy przychodze do sklepu, roz**** go młotkiem i dostaje nowego. Taka dodatkowa opcja za 1000 koron dunskich w sklepach FONA.

Mowisz o macu hipsterskie postrzeganie przez kraj w jakim zyjesz, jak w pl 90% moich znajomych zarabia 2000 PLN a komputer kosztuje 6000 to cos nie gra. W kazdym 'normalnym' kraju komputer taki uczciwy czlowiek kupuje z 1 wypłaty.

Ja tam nikomu Maca nie polecam na siłe. Opisuje tylko moje prywatne odczucia.

Edytowane przez payoss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wirusami i ich brakiem na Mac OS'a to trochę przegiąłeś bo są i jest ich całkiem sporo, i to żaden problem ogólnie - nie ma czegoś takiego jak bezpieczny komputer - po prostu... :D Sieć internet z założenia jest niebezpieczna !

Dla takich script kiddies to może że nie do przejścia - ale nie takie rzeczy się na świecie dzieją :P

Edytowane przez gucio1200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ja w dalszym ciągu nie jestem w stanie zrozumieć "magii" macos, nie mam żadnych problemów z windowsem, wszystkie programy działają bezproblemowo...

 

Ja tez nie ogarniam co w macu takie super, poza cena, wzornictwem i hipsterskim postrzeganiem. Od lat pracuje i uzytkuje domowo windowsy i jesli mozna ponazeka na viste, czasem xp, to z win7 zero problemow.

 

ja mam 15sto letnie doswiadczenie z Windows od 98 roku, takze moge sie wypowiedziec o windowsie, 

a do tego na Maca mam 3 lata FULL gwaracncji, za 2 lata i 11 miesiecy przychodze do sklepu, roz**** go młotkiem i dostaje nowego

 

 

Ja pierwsze programy pisałem w kompilatorze Pascala pod Dosem, a którym biegał Win 3.11. tak więc wiesz, tego... ;)

 

A 3 lata full "gwarancji" na rozpieprzenie młotkiem można sobie dokupić do praktycznie każdej marki, która wciąż wyjdzie taniej niż jabłuszko.

Mnie też OS "po prostu działa". Sterowniki sobie sciągnął z Windows Update, nvidia sama się aktualizuje, zatrzymałeś się chyba na etapie 2000 że tak biadolisz.

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ja w dalszym ciągu nie jestem w stanie zrozumieć "magii" macos, nie mam żadnych problemów z windowsem, wszystkie programy działają bezproblemowo...

 

Ja tez nie ogarniam co w macu takie super, poza cena, wzornictwem i hipsterskim postrzeganiem. Od lat pracuje i uzytkuje domowo windowsy i jesli mozna ponazeka na viste, czasem xp, to z win7 zero problemow.

 

ja mam 15sto letnie doswiadczenie z Windows od 98 roku, takze moge sie wypowiedziec o windowsie, 

a do tego na Maca mam 3 lata FULL gwaracncji, za 2 lata i 11 miesiecy przychodze do sklepu, roz**** go młotkiem i dostaje nowego

 

 

Ja pierwsze programy pisałem w kompilatorze Pascala pod Dosem, a którym biegał Win 3.11. tak więc wiesz, tego... ;)

 

A 3 lata full "gwarancji" na rozpieprzenie młotkiem można sobie dokupić do praktycznie każdej marki, która wciąż wyjdzie taniej niż jabłuszko.

Mnie też OS "po prostu działa". Sterowniki sobie sciągnął z Windows Update, nvidia sama się aktualizuje, zatrzymałeś się chyba na etapie 2000 że tak biadolisz.

 

nono :) tak jak piszesz. milego uzytkowania Windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi Windows update nie był w stanie znaleźć połowy sterowników :) Ale to może tylko ja nie kupuje gotowych składaków...

 

 

Ja też gotowych nie kupuję, od czasów siódemki nie miałem jeszcze nigdy problemu ze sterownikami, czy to 400+ desktopów DELLa w pracy, czy to mój domowy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delle to inna bajka... Niż custom . Nigdy nie zdarzyło mi się jeszcze P&P od 3.11 .


Gdyby pcety wychodzili w kilku konfiguracjah jak mac to by bylo latwiej ze sterownikami. Kiedys mac to przynajmniej architektura sie roznil, teraz to pcet ladnie opakowany z innym OS.

I właśnie ten OS robi różnicę z tym konkretnym HW - jako gotowy produkt - przez swoją spójność.

Edytowane przez gucio1200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na macu nie zdarzają się takie rzeczy jak na przykład sypiące się SLI

Jest jeszcze jakiś z dwoma grafikami?

 

 

 

Ciekawe czemu od paru lat MS jest jednym z głównych fundatorów rozwoju Linuxa oraz kernela ...

Chodzi o wirtualizację, by Hyper-V nie miał problemów z maszynami Linuksowymi.

 

 

 

Czy problem z biosem bo producent leci w kulki... W PC'tach jest wolna amerykana... Bo i tak się sprzeda!

BIOS to kula u nogi, ale UEFI też jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jakiś z dwoma grafikami?

 

Już chyba nie ma... Ale to tylko przykład.

 

 

 

Chodzi o wirtualizację, by Hyper-V nie miał problemów z maszynami Linuksowymi.

 

To na pewno też, ale wydaje mi się że M$ powoli zdaje sobie sprawę że gdy będą konkurować to mogą wypaść z obiegu.

I coraz częściej M$ wchodzi np. w takie mariaże:

 

http://www.linuxfoundation.org/news-media/announcements/2015/06/linux-foundation-announces-r-consortium-support-millions-users

 

 

BIOS to kula u nogi, ale UEFI też jest :)

 

W sumie to się machnąłem teraz i tak powoli zaraz nie będzie BIOSU - bo ta technologia jest stara i wsio będzie miało EFI/UEFI - ale nieważne - tutaj się w 100% zgadzam. :P

Edytowane przez gucio1200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delle to inna bajka... Niż custom . Nigdy nie zdarzyło mi się jeszcze P&P od 3.11 .

Gdyby pcety wychodzili w kilku konfiguracjah jak mac to by bylo latwiej ze sterownikami. Kiedys mac to przynajmniej architektura sie roznil, teraz to pcet ladnie opakowany z innym OS.

I właśnie ten OS robi różnicę z tym konkretnym HW - jako gotowy produkt - przez swoją spójność.

 

 

Znaczy się w końcu dojdziesz do wniosku, że nie ma najlepszego rozwiązania, są tylko lepsze i gorsze w konkretnym zastosowaniu? Kiedy chcę sobie policzyć coś konkretnego, to mam centos z 512GB RAMu. Kiedy chcę dać pani basi laptopa, to daję jej macbooka żeby dupy nie zawracała. A kiedy chcę sobie popracować i pograć, to mam win 10.  :)

 

 

 

Swoją drogą, jak tam nowy ipad? Albo jak ja go nazywam - surface pro? :)

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...