Skocz do zawartości

Hałas z okolic skrzyni biegów


piotr1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam formumowiczów :smile:

Długo się przyglądałem, niedawno zarejestrowałem (i przywitałem!) i teraz przyszła pora na prośbę o pierwszą pomoc techniczną.

W moim poczciwym turboantyku coś zaczęło szwankować (tak - sam jestem bardzo zdziwiony! :wink: ).

Ok. miesiąc temu na 3-ce pojawił się lekki chrobot z okolic skrzyni biegów. Raz częściej,

raz rzadziej. Nic co powodowałoby zawał serca. Po jakimś tygodniu trochę ustało. Od dwóch

dni wróciło. Mało tego - robi się gorzej. Już na każdym biegu pojawia się takie popiskiwanie

(coś jak blacha o blachę), albo trochę jakby coś się lekko mieliło w skrzyni, czasem lekko przycichnie.

Przeważnie jak zdejmę nogę z gazu to cichnie. Na samym luzie chrobotanie podobne jak w trakcie jazdy.

Czy ktoś miał coś podobnego? Nie chcę się żegnać z poczciwym turbodziadkiem, ale jak skrzynia padnie ... Może to jakieś łożysko, co przeważnie pada?

 

Stan mojej subaryny (może pomoże ustalić co jest w tej nieszczęsnej skrzyni):

92r, Przebieg >200k, osobiście (ostatnie 30k) nie katowałem go niemiłosiernie. Ma wyraźne luzy na półosiach przy skrzyni, ale miał je od chwili kiedy go kupiłem. Olej w skrzyni też sprawdzałem - w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na luzie (postój,wolne obroty) jak naciśniesz sprzęgło to cichnie?

 

A jeżeli tak, to co? Tzn. ile? i dlaczego tak drogo?

Łożyska w skrzyni.

 

Dzięki za jakieś podpowiedzi.

Mam więcej danych. Zlałem olej ze skrzyni - oj brzydki. Czarny, pełno opiłków na korku (tak na małą łyżeczkę od herbaty). Wlałem nowy, żeby nie przyspieszać agonii.

I jest tak - ruszam, przyspieszam (nawet delikatnie) to coś się mieli, często popiskuje. Jak już

jadę stałą prędkością to da się wytrzymać.

 

Chyba muszę przenieść wątek do KUPIĘ i poszukać nowej (w sensie innej :wink: ) skrzyni.

Do turbodziadka nadaje się tylko z innego turbodziadka? I ile może kosztować :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr1, chyba łatwiej naprawić niż kupić drugą w bdb stanie.

 

Ja kupiłem drugą niby ok, ale przed założeniem kazałem rozebrać.

Za jej naprawę i wymianę zapłaciłem 1500 pln, ale ja TAM mam niskie ceny chyba :mrgreen:

 

szczur75, nie jestem wybredny. Mi wystarczy stan dobry. I rozumiem, że dałeś 1.5k za naprawę/wymianę PLUS cena skrzyni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczur75, nie jestem wybredny. Mi wystarczy stan dobry. I rozumiem, że dałeś 1.5k za naprawę/wymianę PLUS cena skrzyni?

 

Tak jak piszesz. Na zdemontowanej skrzyni nie sprawdzisz (chyba) wiskozy bez rozbiórki.

Dzisiaj zadzwonię do kumpla, może ma jeszcze skrzynkę :razz: , ale nie wiem w jakim stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam formumowiczów :smile:

Ok. miesiąc temu na 3-ce pojawił się lekki chrobot z okolic skrzyni biegów. Raz częściej,

raz rzadziej. Nic co powodowałoby zawał serca. Po jakimś tygodniu trochę ustało. Od dwóch

dni wróciło. Mało tego - robi się gorzej. Już na każdym biegu pojawia się takie popiskiwanie

(coś jak blacha o blachę), albo trochę jakby coś się lekko mieliło w skrzyni, czasem lekko przycichnie.

Przeważnie jak zdejmę nogę z gazu to cichnie. Na samym luzie chrobotanie podobne jak w trakcie jazdy.

Czy ktoś miał coś podobnego? Nie chcę się żegnać z poczciwym turbodziadkiem, ale jak skrzynia padnie ... Może to jakieś łożysko, co przeważnie pada?

 

Stan mojej subaryny (może pomoże ustalić co jest w tej nieszczęsnej skrzyni):

92r, Przebieg >200k, osobiście (ostatnie 30k) nie katowałem go niemiłosiernie. Ma wyraźne luzy na półosiach przy skrzyni, ale miał je od chwili kiedy go kupiłem. Olej w skrzyni też sprawdzałem - w normie.

 

Ja mam, przynajmniej według Twojego opisu, dokładnie te same objawy. I wydaje mi się, że nie chodzi o skrzynię. Coś czuję, że może katalizator się skruszył lub pękł w środku i jego wkład ociera o puszkę. Może też poduszka od skrzyni się zwiesiła, osłona o coś ociera i chrobocze metalicznie. Jutro jadę do serwisu na wymianę oleju, popatrzę na podwozie, podpytam speców, co to może być i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczur75, Dzięki za kontakt. Przyszedł chyba pierwszy raz czas na decyzje: remontować staruszka, kasę ładować, czy myśleć o zmianie.

 

rydzada, u Ciebie to jest duża szansa, że to tylko jakaś drobnostka (czego Ci szczerze życzę!). Ale u mnie to raczej skrzynia - te opiłki w oleju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr1 - powiem Ci ze mam podobne zjawiskok od jakiegos czasu u siebie w Forysiu. Po puszczeniu gazu i jezdzie na biegu - cos rzezi w okolicach skrzyni. - na luzie i przy wcisnietym sprzegle objaw ustepuje. Wstepna diagnoza Zbyszka z B. byla ze to lozysko - jeszcze nie sprawdzilem, ale podziele sie co to bylo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

crai 1 i co było przyczyną tego rzężenia u ciebie .Bo w moim to coś pojawiło się po wymianie sprzęgła i tylko gdy hamuje silnikiem na 3-4 biegu w okolicach 3-2.200 obr.,czy? przez to nowe sprzęgło skrzynia jest jakoś mocniej obciążona ,bo się nie ślizga .A może olej który poprzednio wlałem 75W-90 zaszkodził jej ,teraz zalałem ten właściwy Shell SL 80W-90. A dodam jeszcze ,że tego rzężenia nie ma gdy foryś jest jeszcze nierozgrzany,

Może ktoś podpowie co się psuć zaczeło a może coś przy wymianie sprzęgła i montażu skrzyni żle zrobiłem :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr1, identyczne objawy miałem kiedyś w Vectrze, skończyło się na wymianie skrzyni. W moim przypadku nie było sensu remontować bo praktycznie cały środek był do wymiany, więc kupiłem używke.

 

crai 1 i co było przyczyną tego rzężenia u ciebie .Bo w moim to coś pojawiło się po wymianie sprzęgła i tylko gdy hamuje silnikiem na 3-4 biegu w okolicach 3-2.200 obr.,czy? przez to nowe sprzęgło skrzynia jest jakoś mocniej obciążona ,bo się nie ślizga .A może olej który poprzednio wlałem 75W-90 zaszkodził jej ,teraz zalałem ten właściwy Shell SL 80W-90. A dodam jeszcze ,że tego rzężenia nie ma gdy foryś jest jeszcze nierozgrzany,

Może ktoś podpowie co się psuć zaczeło a może coś przy wymianie sprzęgła i montażu skrzyni żle zrobiłem

 

Mam podobne objawy tylko u mnie hałas dobiega ewidentnie z tylnej części auta, tak jakby z dyfra. Jest to takie delikatne chrobotanie i słychać je przy dodawaniu gazu i przy hamowaniu silnikiem. Kiedy jade ze stałą prędkością nie słyszę tego. Zauważyłem, że w prawym łuku hałas cichnie a przy lewym jest głośniejszy. Po przekroczeniu 140km/h pojawia się takie dziwne huczenie, takie jak występuje jak się jedzie po kiepskim asfalcie albo po liniach na drodze(mam nadzieje że wiecie o co mi chodzi). Może to łożysko koła? Ale wydaje mi się że łożysko byłoby słychać też przy wciśniętym sprzęgle...Byłem u mechanika i nie bardzo miał pomysł na to, ale stwierdził że na 100% to nie dyfer. Mam podjechać kiedyś jak będe miał więcej czasu żeby poszukać przyczyny. Macie jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam. Jestem nowy i doświadczenie mam niewielkie jeśli chodzi o Subaru. Mam problem ze skrzynią biegów w moim Foresterze wolnossącym z 2001r. Problem polega na tym, że dochodzi ze skrzyni hałas - rytmiczne stukanie, tykanie i dzieje się to szczególnie gdy sprzęgło nie jest wciśnięte. Gdy zaś wcisnę sprzęgło stukanie ucicha. Ostatnio zauważyłem, że po włączeniu reduktora ten hałas w 80 % ucicha. Z poszukiwań po tematach wydaje mi się i podejrzewam, że to chyba łożysko podporowe wałka sprzęgłowego, które znajduje się w kole zamachowym, ale do końca nie jestem przekonany , może jakieś łożysko w skrzyni. Oleju jest tyle ile powinno być, sprzęgło nie ślizga. Prosiłbym o pomoc bo niedługo wybieram się do mechanika i chciałbym nie spierać się z nim czy to łożysko podporowe czy oporowe czy jakieś jedno z wielu łożysk skrzyni. Dziękuje z góry za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć DNL i Olleo i wszyscy. Dzięki za podpowiedź i mam nadzieję, że to jednak łożysko oporowe, byle nie jakieś w skrzyni. Zakupiłem części exedy i jak uzbieram kasę to się wybiorę do mechanika i zdam relację jednak nie będzie to szybko. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...