Skocz do zawartości

Paliwa E10 - Benzyna Vpower i inne


AdaSch

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.01.2024 o 15:47, artaa napisał(a):

Hmm, czy tam nie ma  błędu językowego?

"zmniejszona" z 110,59 g/km do 111,65 g/km  - czyli wzrosła??

 

może chcieli napisać "zwiększona" -  np

stiegen um 0,9 % (110,59 g/km auf 111,65 g/km).

 

Chyba że po niemiecku tak się to zapisuje?

 

Nie, to nie jest blad jezykowy, lecz blad tlumaczenia doslownego. 

 

W dniu 7.01.2024 o 22:56, AdaSch napisał(a):

Die CO₂-Emissionen wurden dagegen um 0,9 % (110,59 g/km zu 111,65 g/km) reduziert.

 

Die CO₂-Emissionen wurden dagegen um 0,9 % (110,59 g/km zu 111,65 g/km) reduziert.

 

Emisje CO2 zostaly natomiast o 0,9% (Nowa wartosc: 110,59 g/km [w porownaniu DO - dlatego stoi ZU] Poprzednia wartosc: 111,65 g/km) zredukowane. 

 

Calosc w kontekscie oznacza, ze przy zastosowaniu paliwa E10 wzroslo co prawda spalanie o 1,5%, natomiast zredukowana zostala emisja CO2 o 0,9%. 

 

 

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na Shellu i Circle K. Sytuacja na razie wygląda tak:

 

Shell - Aleje Solidarności, Poznań:

Zwykła 95 - 4.9% etanolu (dostawa z 11 stycznia)

V-Power 95 - 4.6% etanolu (dostawa z 2 stycznia)


Cricle K - Wojciechowskiego, Poznań:

Zwykła 95 - 6.4% etanolu (dostawa z 10 stycznia)

95 miles plus - 4.7%(Tylko tutaj jeszcze dostawa z zeszłego roku, Pani Kierownik nie wie kiedy będzie następna bo się słabo sprzedaje)

 

Także jak wychodzi na to, że te naklejki E10 to praktycznie nic nie znaczą... Bliżej wiosny postaram się zobaczyć jeszcze raz. Weźcie pod uwagę też to, że w innych częściach Polski może być inaczej, także podpytajcie się, nikt mi problemu nie robił z okazaniem świadectw jakości, tylko trafiłem w czas kiedy praktycznie ruchu nie było. Na robienie zdjęć trochę krzywo patrzyli także nie mam. Tendecja jest taka, że ta 95 "premium" ma mniej etanolu, także chyba jesteśmy uratowani :yahoo: ale dla potwierdzenia na 100% potrzeba trochę czasu i raportów z innych zakamarków III RP.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2024 o 12:23, motocyklista01 napisał(a):

Byłem na Shellu i Circle K. Sytuacja na razie wygląda tak:

 

Shell - Aleje Solidarności, Poznań:

Zwykła 95 - 4.9% etanolu (dostawa z 11 stycznia)

V-Power 95 - 4.6% etanolu (dostawa z 2 stycznia)


Cricle K - Wojciechowskiego, Poznań:

Zwykła 95 - 6.4% etanolu (dostawa z 10 stycznia)

95 miles plus - 4.7%(Tylko tutaj jeszcze dostawa z zeszłego roku, Pani Kierownik nie wie kiedy będzie następna bo się słabo sprzedaje)

 

Także jak wychodzi na to, że te naklejki E10 to praktycznie nic nie znaczą... Bliżej wiosny postaram się zobaczyć jeszcze raz. Weźcie pod uwagę też to, że w innych częściach Polski może być inaczej, także podpytajcie się, nikt mi problemu nie robił z okazaniem świadectw jakości, tylko trafiłem w czas kiedy praktycznie ruchu nie było. Na robienie zdjęć trochę krzywo patrzyli także nie mam. Tendecja jest taka, że ta 95 "premium" ma mniej etanolu, także chyba jesteśmy uratowani :yahoo: ale dla potwierdzenia na 100% potrzeba trochę czasu i raportów z innych zakamarków III RP.


Nie wiedziałem nawet że na stacji takie dokladne informacje mozna uzyskac o.O szacun.  nastepnym razem spytaj z czego sa parówki do hotdogow :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zarejestrowałem się na forum tylko by dopisać info w Waszym wątku który śledzę już dłużej trafiając tu z wyszukiwarki. Otóż wysłałem zapytanie do AMIC o to czy w mojej okolicy są stacje ze wspomnianą tutaj PB95 PRO o ilości 5% etanolu, na stronie żadna z pobliskich stacji jej nie miała wymienionej ale liczyłem że jednak się coś znajdzie i uderzyłem do źródła.

 

Niestety potwierdzili że żadna z pobliskich stacji jej nie ma ALE także zostałem poinformowany iż PB95 PRO jest już E10 i ma zawartość biokomponentów do 10%, wbrew temu co jest na ich karcie charakterystyki (bo karta jest z grudnia także pewnie zostanie za jakiś czas zaktualizowana). Info pochodzi od pani będącej koordynatorem ds zaopatrzenia i transportu paliw.

 

Także wygląda na to, że żadna stacja nie będzie mieć E5 95 już i jesteśmy skazani na PB98. Czy ktoś robi obecnie promocje danego dnia tygodnia na to paliwo? BP miało taką promocję a widzę że tylko diesel obecnie jest tańszy w wybrany dzień, shell ma promocje na v-power 95 ale to już E10 także.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w niedzielę będę na shell (w niedzielę dają podwójne punkty vpower) to zapytam, o karty. ciekawe, czy mają już zaktualizowane no i ciekawe, ile te "E" będę walić w Vpower. Diesla tankuje na shell, a forek jeszcze jeździ na zeszłorocznym paliwku... zostało go może 1/4 baku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, AdaSch napisał(a):

w niedzielę będę na shell (w niedzielę dają podwójne punkty vpower) to zapytam, o karty. ciekawe, czy mają już zaktualizowane no i ciekawe, ile te "E" będę walić w Vpower. Diesla tankuje na shell, a forek jeszcze jeździ na zeszłorocznym paliwku... zostało go może 1/4 baku...

W Gdańsku to w ogóle powinno być lux. Masz rafinerie pod nosem, i do tego połowa z niej jest w rękach Saudi Aramco, którego szacunkowa wartość przekracza 2 BILIONY dolarów, także nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. 

 

Czekam na raport. Ja i tak sprawdzę jeszcze bliżej wiosny, gdzie już nie powinno być starych dostaw i powinniśmy mniej więcej wiedzieć jak sprawa wygląda. Niestety promocji na V-Power już nie ma, a kosztuje tyle co 98 także trochę średni deal. Ta na Circle K jest raptem 30 groszy droższa od zwykłej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, motocyklista01 napisał(a):

Niestety promocji na V-Power już nie ma, a kosztuje tyle co 98 także trochę średni deal. Ta na Circle K jest raptem 30 groszy droższa od zwykłej. 

nie ma juz -30 groszy na litrze? I tyle kasy i to jeszcze z E10? noto to nieźle ich pogrzało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, motocyklista01 napisał(a):

A to nie wiem. Miałem na myśli wtorki i czwartki z v-power.

We wt  było v-power 95 w cenie zwykłego 95 a w czw diesel, ale od jakiegoś czasu nie ma tej promocji - chyba od września - a w jej miejsce jest promocja -30gr/litr v-power z ceny widocznej na pylonie codziennie ;) ważna do końca lutego 2024

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na shell, zatankowałem vpower E10.
Sprzedawczyni powiedziała, że karty ma kierownik a on jest max do 16 stej.
Kiwi zrobił testy, w sumie nie pełne bo nie bylo 95E5 ale mocowo to samo co 98 na 1.0 tfsi. Paliwa z Auchan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkohol pobija oktanowość. Wstawiałem gdzieś te badania, którymi posiłkował się ten dziennikarz z autokultu. Jak 95 E5 miała te 95 z hakiem to 95 E10 miała prawie 97. 

 

 

Test na Subaru dla posiadaczy Subaru :rolleyes: Czujnik spalania stukowego wykrywa więcej oktan = przyspiesza delikatnie zapłon.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, motocyklista01 napisał(a):

Test na Subaru dla posiadaczy Subaru :rolleyes: Czujnik spalania stukowego wykrywa więcej oktan = przyspiesza delikatnie zapłon.  

zapewne w silnikach z bezpośrednim wtryskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kwestie polityczne to gadanie o zmniejszeniu CO2 itp. to zwykłe lanie wody. W USA generalnie mają w dupie bycie "eko" na siłę, a to właśnie Stany były jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły federalny nakaz mieszania benzyny z etanolem. Tu chodzi tylko i wyłącznie o rolników, żeby był większy popyt na kukurydzę, zboże itd.. W Stanach dochodzą jeszcze duże firmy rolnicze, które za tym lobbowały. U nas chodzi o to samo, zaczęło się od diesla i rzepaku...tzn. biokomponentów. Paradoksalnie potem rolnicy nie chcieli tego diesla kupować. To jako główny powód podawał Pan Kierownik na Wielkopolskę UNIMOTU, jak do niego dzwoniłem, gdzieś na początku dyskusji się z Wami tym podzieliłem. 

 

Jeśli chodzi o Szwecje, to nie jest ona krajem rolniczym z racji na klimat i geografię. Stąd według mnie taka, a nie inna decyzja i taka różnica w cenie. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, motocyklista01 napisał(a):

W USA generalnie mają w dupie bycie "eko" na siłę, a to właśnie Stany były jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły federalny nakaz mieszania benzyny z etanolem.

tak swoją drogą, czy przykładowo wymagania "kalifornijskie" mają się jakoś do naszego EUR?

 

Godzinę temu, motocyklista01 napisał(a):

U nas chodzi o to samo, zaczęło się od diesla i rzepaku...tzn. biokomponentów. Paradoksalnie potem rolnicy nie chcieli tego diesla kupować.

dokładnie, syfić wtryski innych to ok, ale maszyn rolniczych to już nie...

 

Godzinę temu, motocyklista01 napisał(a):

Jeśli chodzi o Szwecje, to nie jest ona krajem rolniczym z racji na klimat i geografię. Stąd według mnie taka, a nie inna decyzja i taka różnica w cenie. 

pełna zgoda. U nas odniosłem wrażenie, że nastąpiło przyspieszenie po tym jak sprawni inaczej intelektualnie nie przygotowali PL na zalew produktów rolnych z UA. Wtedy jak zawsze padło pytanie do Orlenu, czy może zrobić magazyny itd i wg mnie stąd takie przyspieszenie ale nie wykluczam również przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2024 o 22:35, AdaSch napisał(a):

tak swoją drogą, czy przykładowo wymagania "kalifornijskie" mają się jakoś do naszego EUR?

 

Kali jest najbardziej "lewackim" czy tam "socjalistycznym" stanem. Tam jest jeszcze gorzej niż w UE. Nie kupisz np. Porsche 718 GT3 czy 911 GT3 bo są "za głośne" mimo, że mają pełen "pakiet" eko-szmelcu. Mi się denerwujemy E10, w kali masz E15 czy nawet E20. Problemy energetyczne, zwłaszcza zimą, bo zamknęli wszystkie "nie eko" elektrownie, a jak przymrozi to panele i wiatraki nie dają rady. Najwyższe podatki, regulacje, ceny... Nie bez powodu w USA jest głośny temat exodusu ludności z Kalifornii do Teksasu, Arizony, Nevady. 

 

Najlepszy przyziemny przykład: wejdź sobie na jakiś sklep z częściami sportowymi do np. Subaraka. Zobaczysz np. downpipe ze sportowym katem, a pod opisem: "Legal in all states exepct California", albo sklep z bronią: "We ship to all states expect: California, NY".  

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...