Skocz do zawartości

Ekspres do kawy


kamul

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, skwaro napisał:

No i muszę dokupić hermetyczne słoje na ziarno bo nie mam gdzie trzymać żeby nie wietrzało.

Nie zgłebiałem tematu specialnie.  Ja trzymam w oryginalnych paczkach i zamykam spinaczami do bielizny, ale może faktycznie taki słoik to dobry pomysł.  Po otwarciu paczki u mnie średnio zauważyłem że paczka 1kg  wystarcza mi na około 6-7 dnia, także  ma czas żeby się przewietrzyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie jak jest ze słoikiem przezroczystym i trzymaniem w nim kawy? Podobno nie powinno się trzymać w słoiku przezroczystym tylko w nieprzezroczystym lub przezroczysty trzymać w miejscu gdzie nie docierają promienie słoneczne. Ktoś coś wie na ten temat?

Tez chce kupić takie słoiki tylko nie wiem czy przezroczysty czy nie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jaszyn napisał:

Nie zgłebiałem tematu specialnie.  Ja trzymam w oryginalnych paczkach i zamykam spinaczami do bielizny, ale może faktycznie taki słoik to dobry pomysł.

 

Wg mnie jest to w zupełności wystarczające. Kawa oryginalnie nie jest pakowana próżniowo, jest też zawór OUT. Używamy specjalnych klipsów, ale spinacze tez mogą być.

 

Można używać próżniowych słojów, ale od razu mówię, że po użyciu pompki i tak niemało powietrza zostaje a ponadto wraz z upływem czasu słoik się rozszczelnia. Przynajmniej tak jest w Colopot VacuumSaver.

 

Nam to w przypadku kawy, nie zdało egzaminu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2021 o 20:16, skwaro napisał:

Kawy z lokalnej palarni okazały się kwaśne i niesmaczne, pewnie by pasowały do kawy z mlekiem, ale nie do espresso. Nawet Illy była lepsza kupiona awaryjnie w sklepie na osiedlu. A tymczasem właśnie testujemy Lucaffe Mr. Exclusive z palarni w Padenghe Sul Garda. Jest petarda, pierwsza kawa, która jest naprawdę dobra, typowe łagodne espresso z bardzo jasną cremą, w smaku wpada w świeże pieczywo, idealna do śniadania, polecam :)

 

P. S. Jednak ziarno musi być z włoskiej palarni i koniec. Szkoda pieniędzy na eksperymenty z innymi :)

 

20210205_200458.jpg

A u mnie kwaśna....nie wiem co źle robie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, owad napisał:

A u mnie kwaśna....nie wiem co źle robie...

Zacznij od wyczyszczenia ekspresu, potem zwiększ stopień zmielenia kawy jak masz taką możliwość i zwiększ temperaturę. Powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, owad napisał:

Czyszczony i odkamieniany jest regularnie.

Spróbuje to co mowisz i napisze.

 

Masz automat ? czy kolbe?  zreszta jaki byś nie miał, popatrz sobie na filmiki w stylu perfect shot jak powinna sciekac kawa, powinna powoli i o konsystencji takiej troche oleistej -bo prawdopdobnie masz tak jak Skwaro pisze za duża gradacje i kawa wtedy scieka za szybko, to widac na oko i  jest kwaśna. Wtedy trzeba zwiększyc stopien zmielenia. Na pewno coś robisz nie tak bo  ja tą kawe testowałem i moim zdaniem jest bardzo dobra.  Mało prawdodpodbbne żebyś jaką wadliwą paczkę dostał. 

Edytowane przez jaszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automat.

Niestety mialem ustawione na najwyzsza temp i najdrobniejsze mielenie. Nie mam terazczego regulować.

Chociaż jak z mieleniem zejde na grubsze to kawa jest kwaśniejsza.

Woda może być z kranu? Mam filtr węglowy, próbowałem wody mineralnej i zdemineralizowanej. Nie wiele to daje.

 

Jak kilka tyg temu kupiłem czarną w biedronce to tam żadnego kwasku nie czuć było. No chyba że z cukrem mieszają :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2021 o 14:47, Grzesiek89 napisał:

Ktoś coś wie na ten temat?

Tez chce kupić takie słoiki tylko nie wiem czy przezroczysty czy nie:)

  1. Kawę przechowujemy w opakowaniu, w którym została kupiona – jest zrobione z odpowiedniego materiału i wyposażone w mały zaworek.
  2. Otwarte opakowanie spinamy klipsem i wówczas możemy włożyć opakowanie do innego pojemnika.
  3. Unikamy drastycznych zmian temperatury, które mogą sprawić, że nasza kawa ziarnista się zepsuje – nie trzymamy kawy w lodówce, zamrażarce ani w pobliżu kuchenki, unikamy też  światła słonecznego – nie przesypujemy kawy do szklanego słoika, trzymamy ją w opakowaniu w szafce, w suchym i chłodnym miejscu.
  4. Kawę mielimy bezpośrednio przed parzeniem – inaczej nic nie zostanie z cennych aromatów.
  5. Kupujemy jak najmniejsze opakowania, np. 250g, by kawę zużyć w ciągu maksymalnie 2 – 3 tygodni.”

https://www.coffeedesk.pl/blog/jak-przechowywac-kawe/

 

Ja swego czasu trzymałem w lodówce w sloikach lub oryginalnych opakowaniach, bo ktoś tak kiedyś powiedział. Okazuje się, że to była raczej słaba metoda ;) 

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Aga napisał:

A dlaczego nie zaleca się przechowywania kawy w lodówce?

Pochłania lodówkowe zapachy. A jak nawet jest szczelnie zamknięta i zapachów nie pochłania, to niska temperatura i jej zmiany mają na kawę nienajlepszy wpływ. Tyle teorii :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Zyzol napisał:

Pochłania lodówkowe zapachy. A jak nawet jest szczelnie zamknięta i zapachów nie pochłania,

To ja wiem, ale na czym polega ten 

3 godziny temu, Zyzol napisał:

niska temperatura i jej zmiany mają na kawę nienajlepszy wpływ.

O fluktuacji temperatury nie ma sensu dyskutować, bo musiałbyś mieć specjalną szafkę z regulacją temperatury i wilgotności dla takiej kawy ;)

Co takiego robi złego kawie temperatura 4 czy 5 stopni? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Aga napisał:

Co takiego robi złego kawie temperatura 4 czy 5 stopni? 

 

Na jednej ze stron o kawie wyczytałem coś takiego:

 

Olejki aromatyczne zawarte w ziarnach są neutralizowane przez działanie zbyt niskiej temperatury, a ponadto zmiana temperatury z bardzo niskiej na pokojową naraża ziarna na negatywne działanie wilgoci (skraplanie). W rezultacie neutralizujemy i obniżamy zawartość aromatów zawartych w naszej kawie. Po zaparzeniu w najlepszym razie pojawią się orzechy i migdały, a bardziej subtelne nuty wiśni w czekoladzie pozostaną jedynie wspomnieniem.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2021 o 17:07, owad napisał:

Automat.

Niestety mialem ustawione na najwyzsza temp i najdrobniejsze mielenie. Nie mam terazczego regulować.

Chociaż jak z mieleniem zejde na grubsze to kawa jest kwaśniejsza.

Woda może być z kranu? Mam filtr węglowy, próbowałem wody mineralnej i zdemineralizowanej. Nie wiele to daje.

 

Jak kilka tyg temu kupiłem czarną w biedronce to tam żadnego kwasku nie czuć było. No chyba że z cukrem mieszają :-)

 

 

no to serio nie wiem co powiedzieć, wody mineralnej raczej nie polecają.  Automaty to nie moja bajka nigdy nie miałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2021 o 21:07, Zyzol napisał:

Kupujemy jak najmniejsze opakowania, np. 250g, by kawę zużyć w ciągu maksymalnie 2 – 3 tygodni.”

 

to mnie rozbawiło - u mnie paczka 1 kg starcza max. na tydzien, pije kawę głównie sam, czasami żona. Troche idzie do zlewu  jak ustawiam mlynek

Edytowane przez jaszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jaszyn napisał:

no to serio nie wiem co powiedzieć, wody mineralnej raczej nie polecają.  Automaty to nie moja bajka nigdy nie miałem

Ja bym się skontaktował z producentem bo to raczej nie jest normalne. Może być młynek wyrobiony i nie mieli już jak trzeba. Zazwyczaj kawy z marketów są bardzo mocno palone i nawet słabo zmielone nie będą kwaśne, paradoksalnie te lepsze ziarna nie są tak mocno palone i wymagają lepszego młynka.

 

13 minut temu, jaszyn napisał:

 

to mnie rozbawiło - u mnie paczka 1 kg starcza max. na tydzien, pije kawę głównie sam, czasami żona. Troche idzie do zlewu  jak ustawiam mlynek

To ile Ty kaw dziennie pijesz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@owad Jaki model ekspresu?

1. Odkamień ekspres,nie zależnie kiedy było to robione, chyba że odkamieniałeś w przeciągu tygodnia. Możesz wtedy odpuścić.:)

2. Ekspres tabletką wyczyść

3. Rozkręć młynek na najgrubsze mielenie

4. Temperaturę ustaw na normalną

5. Skręć młynek na 1/2.

6. Zrób ze dwie kawy, i wylej.

7. zrób kawę i spróbuj. Ewentualnie dokręcaj młynek.

 

Jaka gramatura kawy ustawiona?

Edytowane przez evi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, skwaro napisał:

Ja bym się skontaktował z producentem bo to raczej nie jest normalne. Może być młynek wyrobiony i nie mieli już jak trzeba. Zazwyczaj kawy z marketów są bardzo mocno palone i nawet słabo zmielone nie będą kwaśne, paradoksalnie te lepsze ziarna nie są tak mocno palone i wymagają lepszego młynka.

 

To ile Ty kaw dziennie pijesz? :)

 

37 minut temu, gourmet napisał:

Porcja to chyba 7-8 g, 15 espresso dziennie?:o

 

 

używam sitka 14 gram, do jednej procji. Wypijam około 4-6 takich większych espresso dzienne, plus żona tez codziennie jedno wypije capu a  w weekend 2. Troche idzie zawsze na ustawianie młynka, ustawiam codziennie a czasami też w ciągu dnia, troche sie tym bawie (częśc kaw idzie do zlewu)  bo dopiero zakupilem espress a poza tym bo mam niestabilny młynek, czkam na wymianę żaren to może sie poprawi. także torche nauki, troche zabawy , sporo pije i tak wychodzi.  Zona się drze non stop że kawe marnuje :D a ja się uczę. Inna rzecz że ja głównie pije kawy o dość niskiej zawartości kofeiny , Ta czerwoaną z Lucaffe z robustą wyraźnie mocniej działała ;)

Edytowane przez jaszyn
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, skwaro napisał:

Ja bym się skontaktował z producentem bo to raczej nie jest normalne. Może być młynek wyrobiony i nie mieli już jak trzeba. Zazwyczaj kawy z marketów są bardzo mocno palone i nawet słabo zmielone nie będą kwaśne, paradoksalnie te lepsze ziarna nie są tak mocno palone i wymagają lepszego młynka.

Ale że co? Do naprawy czy sprawdzenia go dac?

 

 

9 godzin temu, evi napisał:

@owad Jaki model ekspresu?

1. Odkamień ekspres,nie zależnie kiedy było to robione, chyba że odkamieniałeś w przeciągu tygodnia. Możesz wtedy odpuścić.:)

2. Ekspres tabletką wyczyść

3. Rozkręć młynek na najgrubsze mielenie

4. Temperaturę ustaw na normalną

5. Skręć młynek na 1/2.

6. Zrób ze dwie kawy, i wylej.

7. zrób kawę i spróbuj. Ewentualnie dokręcaj młynek.

 

Jaka gramatura kawy ustawiona?

To jest Delonghi Autentica cappuchino. Model na zdj. Zrobione do tej pory 3500 kaw.

 

Odkamienie zaraz i wyczyszcze jezcze raz.

 

Jaką tabletką czyścić ekspres?

 

Takie mi brykiety robi jak na zdjeciach. Nie wiem jak to ocenić.

Mam wrażenie że po wyłączeniu funkcji eko (ekspres teraz caly czas wode grzeje) jest lepiej. Ale dalej czuje kwasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...