Skocz do zawartości

MDM


-=nikon=-

Rekomendowane odpowiedzi

Jakich informacji potrzebujesz ? Może pomogę...

1.

gdzie mogę zaczerpnąć szerszych informacji o tym bo jedynie na razie znalazłem w sieci.

 

2.

czy jest to rzeczywiście opłacalne i jakie są haczyki tego interesu

 

3.

jaki bank najlepiej i czy sugerować się tylko wysokością raty czy czymś jeszcze

 

Na razie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio rozważałem taką opcję, wychodziła nawet 20 tys taniej niż zwykły kredyt (zakładając pełną spłatę rat, ale wymagała pewnych zabiegów z ceną m² mieszkania i miejsc postojowych w garażach - co przy ostatnich kontrolach robi się zbyt problematyczne), na dodatek doradca z którego usług korzystam (i nie mam podstaw by mu nie ufać) uprzedził, że nie mogę nadpłacić takiego kredytu (albo nie wcześniej jak po 5 latach co w sumie na jedno u mnie wychodzi).

Ogólnie informacja powinna być w nowelizacji do MDM: https://blog.bzwbk.pl/2015/09/sprawdz-jak-zmienil-sie-program-mieszkanie-dla-mlodych

 

nowelizacja wprowadziła także inne zmiany. Najważniejsze z nich związane są z koniecznością zwrotu dofinansowania w przypadku dokonania wcześniejszej (całkowitej lub częściowej) spłaty kredytu. Dotyczy to sytuacji, w której kredytobiorca dokonałby:

  • w ciągu 5 lat od dnia nabycia nieruchomości spłaty kredytu w kwocie przekraczającej wysokość przyznanego dofinansowania lub
  • przed nabyciem nieruchomości, spłaty kredytu w wysokości powodującej, że stosunek kwoty kredytu pozostałej do spłaty do ceny nabycia nieruchomości spadłby poniżej 50%.

 

  •  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

 

MDM to ściema

A ściemą jest praktycznie 100tys PLN które dostaniesz gdy znajdziesz odpowiednie mieszkanie i masz trójkę dzieci?

Ściemy nie ma bo dopłaty są .. JUż nie długo bo kasa się za chwilę skończy ale były i są.

By nie było jestem przeciwnikiem takich dopłat - socjalizm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od Państwa niczego nie chcę i nie wezmę, jakkolwiek by się to nie nazywało.

Komercyjny kredyt hipoteczny w większości krajów EU jest tańszy niż to coś.... (zwłaszcza przy ujemnych stopach %).

Niech Ci państwo te 100tys PLN dopłaci do kwoty kredytu a nie do odsetek wtedy możemy mówić o dofinansowaniu.... . Bez urazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niech Ci państwo te 100tys PLN dopłaci do kwoty kredytu a nie do odsetek wtedy możemy mówić o dofinansowaniu.... . Bez urazy.

Urazy nie czuję bo widzę iż nie masz pojęcia o tym programie. ;) 

Dopłata polega na tym iż właśnie dopłata jest przelewana z BGK bezpośerdnio do sprzedającego (deweloper lub os fizyczna) j o tyle zaciągasz mniej kredytu który musisz spłacić.

To nie jest dopłata do odsetek :idea: 

 

 

nie promuje budowy domów jednorodzinnych

ależ promuje

MDM również jest dopłacany do budowy domu ale przyznam iż nigdy tego nie "trenowałem" i na szybko nie pamiętam zasad ale na 100% jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może - wpierw RNS, teraz MDM - a jak widzę to są dwa różne programy.

Limity dla rynku pierwotnego i wtórnego są różne  (na pewno deweloperzy na tej ustawie nie stracili) - nowe surowe o tysiak droższe niż umeblowane i wykończone....mhmmmm. To nie samochody, że tracą na wartości.

Jak patrzę na kwoty tych dopłat to powiem tak - taniej będzie przy odpowiednim połączeniu wysokiego wkładu własnego, indywidualnych negocjacjach marży i produktach pochodnych wziąć kredyt w banku komercyjnym.

I nie jestem ograniczony limitem 75 metrów ;) No chyba,że ktoś z czwórką dzieciaków mieszkał do tej pory u rodziny. To wtedy wychodzi ok.

Nawet jeśli bym spełniał wszystkie kryteria programu - to nie dla mnie - niech inni się biją.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio rozważałem taką opcję, wychodziła nawet 20 tys taniej niż zwykły kredyt (zakładając pełną spłatę rat, ale wymagała pewnych zabiegów z ceną m² mieszkania i miejsc postojowych w garażach - co przy ostatnich kontrolach robi się zbyt problematyczne), na dodatek doradca z którego usług korzystam (i nie mam podstaw by mu nie ufać) uprzedził, że nie mogę nadpłacić takiego kredytu (albo nie wcześniej jak po 5 latach co w sumie na jedno u mnie wychodzi).

Ogólnie informacja powinna być w nowelizacji do MDM: https://blog.bzwbk.pl/2015/09/sprawdz-jak-zmienil-sie-program-mieszkanie-dla-mlodych

 

 

nowelizacja wprowadziła także inne zmiany. Najważniejsze z nich związane są z koniecznością zwrotu dofinansowania w przypadku dokonania wcześniejszej (całkowitej lub częściowej) spłaty kredytu. Dotyczy to sytuacji, w której kredytobiorca dokonałby:

 

  • w ciągu 5 lat od dnia nabycia nieruchomości spłaty kredytu w kwocie przekraczającej wysokość przyznanego dofinansowania lub
  • przed nabyciem nieruchomości, spłaty kredytu w wysokości powodującej, że stosunek kwoty kredytu pozostałej do spłaty do ceny nabycia nieruchomości spadłby poniżej 50%.
  •  

 

Można z danym bankiem negocjować. Ja ustalilem na dwa lata, ale to bylo kilka lat temu i nie mdm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejno :)

Zgadza się MDM i RNS to dwa różne systemy dopłat.

Deweloperzy zyskali .. coś zapewne ale zyskało więcej osób bo producent cegieł, cementu, .... murarz itp. Promowanie rynku pierwotnego daje chleb większej ilości ludzi niż promowanie rynku wtórnego.

 

Czy MDM się opłaca? Oczywiście tak bo już na dzień dobry dostajesz 10 lub 20 a nawet 100tys ( w zależności od miasta, ceny i ilości dzieci :)

Są banki które udzielajc kredytu w MDM podnoszą "bezczelnie" oprocentowanie o np 0,1pp ale też są banki które tego nie robią a nawet promują ten program nie pobierając prowizji od udzielonego kredytu. tak czy inaczej się opłaca.

Dziś, podkreślam dziś (od początku roku) będzie trudno negocjować wysokość oprocentowania (marży) jeśli nie jest to kredyt 500tys plus - ale zdarzają się promocje.

 

I nie jestem ograniczony limitem 75 metrów No chyba,że ktoś z czwórką dzieciaków mieszkał do tej pory u rodziny.

Dopłaty są skierowane do tych odrobinę mniej zamożnych którym wystarczy lub musi wystarczyć 75m2 

Jeśli stać nas na więcej m2 to uznano iż jest to dobro luksusowe i sami musimy za nie zapłacić.

A jeśli masz 3 dzieci lub więcej to nawet możesz mieć 5 domów ze złota i tak dostaniesz dopłaty do kolejnego 85m2 mieszkania pod warunkiem iż cena m2 będzie ok. a to już jest patologia :)

 

 

Nawet jeśli bym spełniał wszystkie kryteria programu - to nie dla mnie - niech inni się biją

I ta postawa mi się podoba.   :hi: idziesz do salonu po nowe auto i prosisz o full opcję i nawet za dywaniki gumowe pytasz ile dopłacić :faja:

 

 

A teraz wcześniejsza spłata;

kolego owad nie mieszajmy dwóch różnych systemów walutowych :)

Każdy kredyt można wcześniej spłacić nawet w całości lub częściowo nadpłacić i ew bedzie to klienta coś kosztowało lub nie.

MDM również można nadpłacać w ciągu 5 lat ale zgodnie z wyżej przytoczonymi ograniczeniami.

Chodziło o to iż by osoby posiadające możliwość zakupu za gotówkę nie dostawały dopłat biorąc kredyt na "chwilę" by tylko otrzymać dopłatę a dnia następnego kredyt spłacić.

Przy kredytach bez dopłat to faktycznie można zwykle (dziś trudniej) to negocjować zasada jest taka im wyższa kwota kredytu i im ew lepszym (zamożniejszym) klientem jesteśmy tym jest łatwiej.


MDM ograniczenia cenę z metra. Mi jak się uda to doplaci do 50 metrów z 99 m 2 nieruchomości. W sensie MDM dał zielone światło , czekam na bank.

Jeśli dobrze zrozumiałem to kupujesz mieszkanie 99m2.

Jeśli tak jest to Twoje dopłaty wyniosą dokładnie 0pln (słownie) zero.

Musisz spełnić łącznie dwa warunki (oczywiście warunków jest więcej ale)  

cena m2 nie może być wyższa niż Xpln ale tych metrów nie może być więcej iż 75 lub 85 jeśli masz 3 pociech 

NIE MA OPCJI byś kupił np 99m2 lub nawet 75,5m2 i dopłacą tylko do 50m2  :(

Ktoś wprowadził Cię w błąd.

Jeśli już złożyłeś wniosek w jakimś banku to jutro poproś doradcę o przesłanie Tobie tych zapewnień na piśmie z akceptacją jego przełożonego.

Edytowane przez PiotrGS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...