Skocz do zawartości

Pełan faktura na samochód używany w firmie


Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

planuję w niedługim czasie sprzedać swojego Golfa i i chciałbym się upewnić odnośnie jednego tematu.

 

W 2011 roku kupiłem go na fakturę VAT Marża. Czy teraz, po zmianie przepisów 1 kwietnia 2014 będę musiał go sprzedać na fakturę z VATem 23%?

 

z góry dzięki za info

Edytowane przez Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy piszą musisz wystawić fakturę VAT z podatkiem 23%.

Dodatkowo ujmujesz w przychodach kwotę netto z faktury a w kosztach wartość niezamortyzowaną pojazdu (jeśli jeszcze w całości go nie zamortyzowałeś-u Ciebie mało prawdopodobne). To czy wyjdzie Ci podatek dochodowy zależy od twojej sytuacji w fimie czy masz zysk czy stratę bo dolicza się to do wszystkich przychodów i kosztów jeśli masz podatkową księgę przychodów i rozchodów.



Pozdr

Edytowane przez rybek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja kocham nasze przepisy. :)

Jak kupujesz to musisz amortyzować przez min,. 3 lata ale jak sprzedajesz to masz przychód do opodatkowania 19% natychmiast. Kurna gdzie tu logika.....

 

Amortyzujesz minimum 5 lat jeśli auto jest nowe (stawka 20% rocznie)  albo 2,5 roku  jeśli używane (stawka 2x20%=40% rocznie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Trzeba będzie w tym samym miesiącu kupić jakiś VATowóz, żeby trochę to zbilansować.

Ale jak go kupisz to i tak musisz amortyzować, więc na ten miesiac sprzedazy przypadnie znikoma kwota. Lepiej weź leasing z duża wpąłta włąsną i zrób to w tym samym czasie to wtedy się to zbilansuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Trzeba będzie w tym samym miesiącu kupić jakiś VATowóz, żeby trochę to zbilansować.

Ale jak go kupisz to i tak musisz amortyzować, więc na ten miesiac sprzedazy przypadnie znikoma kwota. Lepiej weź leasing z duża wpłata włąsną i zrób to w tym samym czasie to wtedy się to zbilansuje ;)

 

kolego, jak kupi VATowóz to może go zamortyzować jednorazowo czyli od razu całą kwotę netto ujmuje w kosztach i nie potrzebuje do tego leasingu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

rombu - dobry trop ;-)

 

rybek - chyba coś źle podpowiadasz ... jednorazowo mozna odliczyć pewna kwotę VAT a amortyzacja to zupełnie coś innego... jednorazowo to możesz do 3,5k netto sobie odliczyć jak sobie kupisz laptopa a całej wartości samochodu nie możesz od razu odliczyć czy ma on homologację czy nie. czy ma kratke czy nie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rombu - dobry trop ;-) rybek - chyba coś źle podpowiadasz ... jednorazowo mozna odliczyć pewna kwotę VAT a amortyzacja to zupełnie coś innego... jednorazowo to możesz do 3,5k netto sobie odliczyć jak sobie kupisz laptopa a całej wartości samochodu nie możesz od razu odliczyć czy ma on homologację czy nie. czy ma kratke czy nie...

bez jaj kolego jednorazowa amortyzacja istnieje już ładnych kilka lat. Zajmuję się tym na co dzień i uwierz mi, że wiem co mówię B) .

 

no dobra pierwszy z brzegu link na ten temat dla tych co lubią się dokształcać i nie wierzą:

 

http://poradnik.wfirma.pl/-amortyzacja-jednorazowa-2013-pomoc-de-minimis#0-Kto-moze-skorzystac-z---amortyzacji-jednorazowej-srodka-trwalego-w-2013-roku-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest teraz w takim przypadku.

Wykupuje w tej chwili auto z leasingu za ok 12 tys. brutto ( fv na firme ) , chce go sprzedać komus , niewazne czy osobie prywatnej czy firmie, moge go sprzedać za np. 15 k ? czy musze od wartosci rynkowej ok 90 k ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez jaj kolego jednorazowa amortyzacja istnieje już ładnych kilka lat

 

Z Twojego linku:

 

Jednorazowym odpisom amortyzacyjnym podlegają środki trwałe zaliczane do grup 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

bez jaj kolego jednorazowa amortyzacja istnieje już ładnych kilka lat

 

Z Twojego linku:

 

Jednorazowym odpisom amortyzacyjnym podlegają środki trwałe zaliczane do grup 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych

 

Tak a VATowóz to ciężarówka więc nie podlega wyłączeniu jako samochód osobowy

A jak jest teraz w takim przypadku.

Wykupuje w tej chwili auto z leasingu za ok 12 tys. brutto ( fv na firme ) , chce go sprzedać komus , niewazne czy osobie prywatnej czy firmie, moge go sprzedać za np. 15 k ? czy musze od wartosci rynkowej ok 90 k ?

 

Prawda jest smutna ale sprzedajesz w wartości rynkowej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest smutna ale sprzedajesz w wartości rynkowej

Ale jak coś jest moje to chyba sam ustalam cenę za ile to sprzedam? I jak uwazam ze np. 15 tyś mnie satysfakcjonuje, a kupiłem za 12 tyś to powinno być ok?

Edytowane przez lukass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VATowóz to ciężarówka więc nie podlega wyłączeniu jako samochód osobowy

 

Wydawało mi się, że od 1 kwietnia 2014 r. definicje samochodu osobowego dla potrzeb PIT i VAT nie są tożsame... na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

VATowóz to ciężarówka więc nie podlega wyłączeniu jako samochód osobowy

Wydawało mi się, że od 1 kwietnia 2014 r. definicje samochodu osobowego dla potrzeb PIT i VAT nie są tożsame... na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Kolego tożsame definicje nie są ale zgodnie ze znowelizowanymi art. 5a pkt 19a u.p.d.o.f. oraz art. 9a pkt 9a u.p.d.o.p. samochodem osobowym jest pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:

a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą: klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,

b ) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,

c) pojazdy specjalne

 

Powyższe zamortyzujemy jednorazowo także od 1.04.2014

Edytowane przez rybek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kupując teraz używane auto z tzw. kratką o wartości powyżej 3,5 tys. netto nie można go jednorazowo zamortyzować?

Jeżeli ma jeden rząd siedzeń to można zamotyzować jednorazowo bo jest w punkcie a) i można także odliczyć cały podatek VAT.

Jeżeli ma wiecej rzędów to jest osobowy w myśl podatku dochodowego i VAT więc nie ma prawa do jednorazowej amortyzacji i pełnego odliczenia VATu

 

 

Prawda jest smutna ale sprzedajesz w wartości rynkowej

Ale jak coś jest moje to chyba sam ustalam cenę za ile to sprzedam? I jak uwazam ze np. 15 tyś mnie satysfakcjonuje, a kupiłem za 12 tyś to powinno być ok?
Niestety nie bedzie ok. W przepisach (np w ustawie o podatku dochodowym od os. fiz. )masz czarno na białym:

Art. 19. 1. Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej...

Edytowane przez rybek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@rybek, dopytuję bo stosujesz skróty myślowe i ktoś mógłby wyciągnąć błędne wnioski. 

 

 

 

jak kupi VATowóz to może go zamortyzować jednorazowo

Nie każdy samochód od którego można odliczyć pełny VAT można też zamortyzować jednorazowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...