Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

a czemu ?

Ponieważ UPS nie ma na wyjściu czystej sinusoidy, tylko aproksymowaną.

Do zasilania wszelkiego rodzaju sprzętu elektronicznego, w tym np. sterowników kotłów jest jak najbardziej ok.

Kłopoty mogą pojawić się przy obciążeniu indukcyjnym - np. silniki / pompy.

Dlatego powinno się stosować odpowiednie przetwornice, mające na wyjściu " czysty sinus ".

Ta powyżej chyba jest ok, tylko po co moc 3.000W ? Po pierwsze prąd pobierany przy pełnym obciążeniu to ok. 150 Amper !!! :D - akumulatory zostają zassane w moment.

Po drugie do moc potrzebna przy instalacji CO, CWU to jakieś mak. 300W - jedna pompa ma chyba 60W, chyba są trzy + sterowanie.

 

Osobiście mogę polecić takie rozwiązanie : http://www.ite.waw.pl/pl/oferta_ite.php?klawisz=1015

Oczywiście trzeba dobrać moc.

To jest mój klient, znam konstruktora, w sumie mają na to patent.

Jak ktoś chętny to mogę zrobić konkurencyjną cenę - wezmę od niego urządzenia w rozliczeniu.

Edytowane przez rombu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co komplikujecie sobie życie ?

Wszystkie urządzenia opisywane przez was maja pamięć . Nic się nie rozreguluje ani zresetuje .Piec nie odpali przez pół godziny ? A co wam to przeszkadza ?

No potrzeby ewentualnej awarii chcecie wydać ponad 2000zł :o ? Jak ktoś chce mieć komfort i bezpieczeństwo , to lepiej za 600zł kupić agregat prądotwórczy . Można taki agregat uruchomić w dowolnej chwili i na dodatek zabrać z sobą na działkę . Ja mam agregat za 350 zł o mocy 1200W . Kilka razy użyłem i raz nawet pracował trzy noce zimą . Miałem ten komfort że nawet telewizję oglądałem

Edytowane przez lojszczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lojszczyk

Ciekawe jak długo pochodzi telewizor na tym agregacie ;)

 

@rombu

Na posiadane rozwiązanie wydałem (1500W) 1000zł z akumulatorem .

Inwerter sam w sobie nie generuję obciążenia maksymalnego, tylko urządzenie/a podpięte do niego.

Większość silników stosowanych w piecach CO i pompach posiada uzwojenie pomocnicze ( rozruchowe ), a prąd rozruchu jest prawie 2x wyższy.

 

Dla poszukiwaczy Grala polecam http://www.intex.pc....230v-600w-intex

Edytowane przez MUrsus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kominek z płaszczem 1)zamyka przepustnicę powietrza przy braku prądu, 2) przy wzroście temp powyżej 85C uruchamia się wężownica schładzająca płaszcz.

Drugie zabezpieczenie oprócz testu zadziałało tylko raz. Przepustnica na tyle dobrze zamyka powietrze, że woda schładzała dopiero po przeszło dwóch godzinach od wyłączenia. Kominek ustawiony na 55C, drewno suche, zapakowany "na noc".

Warunek konieczny - woda dostarczana niezależnie od prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wzroście temp powyżej 85C uruchamia się wężownica schładzająca płaszcz.

 

zgadza się ale pompa jest na prąd......

 

 

Tak czy inaczej nawet odcięcie powietrza z zewnętrznej "rury" może nie wystarczyć w szybkiemu stłumieniu ognia i obniżeniu temperatury.

Osobiście nie miałem takiej akcji ale chyba spałbym spokojniej.

 

Warunek konieczny - woda dostarczana niezależnie od prądu.

 

czyli bezpośrednio z instalacji wodociągowej ? Trochę nie za duże ciśnienie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja dziala na zasadzie baniaka z woda,jak w typowym wc.Plywak odcina/zalacza doplyw.Mam tak zrobione przy Makrotermie.Jest inaczej,jak Kolega powyzej opisal,gdyz zagotowanie wody ,czyli straty,doplyw uzupelnia na biezaco,ale nie schladza plaszcza.Buzuje,ale nie wywali kominka,jako calosci.Ten patent ze schladzaniem jest fajny.W jakim to kominku masz zastosowane-producent?Oczywiscie odplyw kanalizacyjny byl pod kominek...Ja juz pare razy zagotowalem bydle 18 kW.Calosc dziala,ale ujazmic ogien,wode,sily natury jest czasem trudno.Aha,pamietajcie,nie wolno gasic kominka woda,jak juz,wywalic wsad,piachem dogasic,ale nigdy woda...PPewnie wiecie....

Edytowane przez lookita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie schładzam całej instalacji, tylko płaszcz kominka, bo tylko on może wybuchnąć. Wężownica tylko służy do zabezpieczenia, odpływ pod kominkiem. W płaszczu mam wodę obiegową 72l, dalej bufor 500 i bojler 120. Z tym ciśnieniem nie rozumiem...

 

http://kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-z-plaszczem-wodnym-mila-24-kw-z-wezownica_milapw24w

zadowolony jestem, szczelny, sterownik tylko na gwarancji naprawiali.

 

Z ciekawych tematów kominkowych jeszcze:

Gdzieś słyszałem/czytałem, ktoś zrobił kratki nawiewne z obudowy kominka na poddasze. Kominek z płaszczem. Oczywiście majstrzy podejrzewali u inwestora odchyły od normy, a patent działa wydajnie i ma się dobrze.

Sądząc po temperaturze w mojej szafie nad kominkiem ma to sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu ?

Ponieważ UPS nie ma na wyjściu czystej sinusoidy, tylko aproksymowaną.

Do zasilania wszelkiego rodzaju sprzętu elektronicznego, w tym np. sterowników kotłów jest jak najbardziej ok.

Kłopoty mogą pojawić się przy obciążeniu indukcyjnym - np. silniki / pompy.

Dlatego powinno się stosować odpowiednie przetwornice, mające na wyjściu " czysty sinus ".

Ta powyżej chyba jest ok, tylko po co moc 3.000W ? Po pierwsze prąd pobierany przy pełnym obciążeniu to ok. 150 Amper !!! :D - akumulatory zostają zassane w moment.

Po drugie do moc potrzebna przy instalacji CO, CWU to jakieś mak. 300W - jedna pompa ma chyba 60W, chyba są trzy + sterowanie.

 

Osobiście mogę polecić takie rozwiązanie : http://www.ite.waw.p...hp?klawisz=1015

Oczywiście trzeba dobrać moc.

To jest mój klient, znam konstruktora, w sumie mają na to patent.

Jak ktoś chętny to mogę zrobić konkurencyjną cenę - wezmę od niego urządzenia w rozliczeniu.

 

a jak pompa jest zasilana ze sterownika kotła to będzie ok? czy też problem z sinusoidą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plywak odcina/zalacza doplyw.Mam tak zrobione przy Makrotermie.J

 

to standardowy patent ponieważ makrotermy działają w systemie "otwartym" ze zbiornikiem który ma za zadanie kontrolowanie i uzupełnianie wody w płaszczu. Niestety nie ma wpływu na awaryjne schłodzenia kominka. U mnie po 3 latach zawór domykający przy pływaku "padł" a ja padłem na parę złotych za wodę, która leciała sobie grzecznie do kanalizy. :)

Zakręciłem zawór a w sezonie grzewczym sprawdzam regularnie stan wody.

 

Ja juz pare razy zagotowalem bydle 18 kW.Calosc dziala,ale ujazmic ogien,wode,sily natury jest czasem trudno

 

To jedna z ich wad. Trzeba się nazwijmy to "nauczyć palić" :) Ja na początku dość ostro rozgrzewam "kocioł" bez włączania wentylatorów. Na początku szybko się nagrzewa do ok. 60 st. ale też szybko traci temperaturę. Po kilkunastu minutach temperatura się stabilizuje w ok. 60st. i włączam automatyczne sterowanie wentylatorów i dorzucam mniejsze kawałki drewna żeby podtrzymywały odpowiednią temperaturę. Najważniejsze to odpowiednio suche drewno ( min. 2-3 lata ) inaczej zabawa jest dość kłopotliwa. :)

 

Z tym ciśnieniem nie rozumiem...

 

ciśnienie wody z wodociągu ma ok. 4 atm. a w instalacji jest zabezpieczenie na max. 3-3.5 atm.

 

http://kratki.pl/pl/...wnica_milapw24w zadowolony jestem, szczelny, sterownik tylko na gwarancji naprawiali.

 

Patent fajny. Tyle, że zarówno przepustnica jak i dodatkowy obieg wody "pracuje na prąd"....:) Tak przynajmniej wynika z opisu.

 

a jak pompa jest zasilana ze sterownika kotła to będzie ok? czy też problem z sinusoidą?

 

chciałem zadać to samo pytanie. :)

Ja nie mam zamiaru zasilać osobnych pomp tylko piec + kominek czy dwa urządzenia sterujące i zasilające wszystkie inne pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasilam 2 pompy,solarna i kominkowa,2 sterowniki.Latem wylaczam kominek na amen,zima nigdy,zima solarow nie odlaczam,gdyz czasme,slonko dorzuci energie,cos tam pomiela...A potrafia ,jak sa nie zasypane sniegiem,z 9 st. podniesc przez 3-4 h wode do 27-29 st.Rzadko,ale cos tam pokreca....Zagotowalem przy braku pradu,rowniez za duzym wsadem...Dobre drewno to podstawa.

 

Wysłane z mojego KM1060 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mamy tu architektów? "Zaprojektowałem" sobie domek, potrzebowałbym, aby zerknął na to fachowiec i ocenił, czy nie ma tutaj jakiś błędów konstrukcyjnych lub innych. Na razie to tylko rzuty i rozkład pomieszczeń, ale fachowcem nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem architektem, ale mój ostateczny projekt domu dość długo ewoluował, przechodząc opcję parterową, piętrową,itp.

Nie znam się na konstrukcji, ale może będę mógł ci coś doradzić w kwestii funkcji.

 

Ostatecznie twój projekt może posłużyć jedynie jako zbiór wskazówek dla architekta, który będzie musiał coś z tym zrobić tak, aby dało się to wybudować. Chyba, że masz jakiś inny plan na budowę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wrzucam:

Parter

x6f3.jpg

Poddasze:

tp4k.jpg

Jest też piwnica z garażem, ale tam nic ciekawego się nie dzieje :P Kotłownia, garaż jedno stanowiskowy i wolna przestrzeń.

Ostatecznie twój projekt może posłużyć jedynie jako zbiór wskazówek dla architekta, który będzie musiał coś z tym zrobić tak, aby dało się to wybudować. Chyba, że masz jakiś inny plan na budowę ;)

Taką mam nadzieję. Odpowiedniego projektu dla siebie nie znalazłem, więc zrobiłem sam.

Edytowane przez sredniaq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...