Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Hm, myslalem, ze koszt pradu do PC bedzie nizszy. To ja mam niewiele wiekszy koszt gazu ziemnego do CO i CWU w domu 216m2. Fakt, ze Wroclaw, ale Trojmiasto, to nie Suwalki.

Olleo, a jaką masz temp w domu? Ja mam za wysoką :facepalm:  a różnica 1-2 stopnie daje duże oszczędności. Dodatkowo tak jak pisałem, moja podłogówka nie jest zaprojektowana do tej PC i muszę utrzymywać wyższą temp na wyjściu = dodatkowa strata. O położeniu domu na wys 162 mnpm na górce, gdzie na jesień i zimę wieje i mocno wychładza dom nie piszę. Przykład z dzisiaj wracam do domu z miasta a tu -6 i śnieg, a w mieście 0 st. odległość tylko 20 km, a jaka różnica.

Dom ma z garażami 230m2, ale podaję 120 ogrzewanej powierzchni bo piwnice włączam sporadycznie  ;) a i jeszcze jedno, przy okazji odp dla PLayer, na piętrze w sypialniach mam tradycyjny dębowy parkiet  :mrgreen: który chyba też nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem do podłogówki.

Zgadzam się, że gaz jest alternatywą, ale u mnie gazu nie ma, internet tylko z neo, a woda z własnej studni głębinowej  :mrgreen: czasem jakiś zwierz podejdzie pod płot, np. Jaki, ale to już inna historia  ;)

 

Żeby nie było Jaki uciekły z hodowli  :D

Macie podlogowki wodne w domach, a co macie ulozone na podlodze? Plytki czy jakies drewno. My teraz wybieramy i ciezka sprawa. Opiszcie, prosze plusy i minusy plytek i drewna na podlogowce.

Ja ze względów praktycznych jestem zwolennikiem płytek, mniej przy nich roboty, ale w sypialniach mam zwykły parkiet i jakiś problemów z nim nie ma. Nie rozsycha się, nie odpada, jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogole nie mam podlogowki, tylko same grzejniki. Temperatura w domu ok. 21.5°C. Bylo pisac, ze z garazami wiecej, bo przez chyba je tez grzejesz. Ja garazu nie mam, a piwnic (36m2) nie licze, bo nie ogrzewam, choc wplyw maja, bo mam cienko styro pod wylewka na parterze i w piwnicy zima 18°C sie robi. Ta gorka pewnie tez sporo u Ciebie zmienia - widze, jak zmienia sie zuzycie, jak jest wiekszy wiatr przez caly dzien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje wybrać zestaw natryskowy. Majster poleca produkty tych firm HANSGROHE, GROHE i TRES. Są jacyś użytkownicy?

Hansgrohe od 16 lat - jedynie słuchawka lekko się zakamieniła. Głowica, wąż itp cały czas bez wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogole nie mam podlogowki, tylko same grzejniki. Temperatura w domu ok. 21.5°C. Bylo pisac, ze z garazami wiecej, bo przez chyba je tez grzejesz. Ja garazu nie mam, a piwnic (36m2) nie licze, bo nie ogrzewam, choc wplyw maja, bo mam cienko styro pod wylewka na parterze i w piwnicy zima 18°C sie robi. Ta gorka pewnie tez sporo u Ciebie zmienia - widze, jak zmienia sie zuzycie, jak jest wiekszy wiatr przez caly dzien.

Garaże nie są ogrzewane, ale do porównywania zużycia prądu/gazu trzeba podchodzić z dystansem, każda sytuacja jest indywidualna. Moja podłogówka nie jest idealna do tego izolacja pozioma w większości domu też raczej kiepska + od zachodniej strony otwarta przestrzeń jezioro i łąka i dom się bardzo wychładza podczas wiatru. No i to o czym już pisałem ja muszę przynajmniej o 4 stopnie więcej podgrzewać podłogę, a to już jest spora różnica dla PC  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a co macie ulozone na podlodze?

 

My mamy panele (wszędzie oprócz łazienki, kuchni, wiatrołapu - tam odpowiednio marmur, gres, terakota).

 

Drewno też można, tylko warto jakieś cieńsze niż tradycyjny parkiet. Podstawa to dobrze zrobiona podłogówka, gęsto rurki, żeby można było zasilać niskimi temperaturami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaże nie są ogrzewane, ale do porównywania zużycia prądu/gazu trzeba podchodzić z dystansem, każda sytuacja jest indywidualna. Moja podłogówka nie jest idealna do tego izolacja pozioma w większości domu też raczej kiepska + od zachodniej strony otwarta przestrzeń jezioro i łąka i dom się bardzo wychładza podczas wiatru. No i to o czym już pisałem ja muszę przynajmniej o 4 stopnie więcej podgrzewać podłogę, a to już jest spora różnica dla PC  ;)

Garaze nie sa ogrzewane, ale czy masz termoizolacje miedzy nimi, a reszta domu? Cos wiem o braku - widzialem, ile szlo wiecej na ogrzewanie, jak sasiad jeszcze nie mieszkal i nie ogrzewal (a nie ma jeszcze ocieplenia, a miedzy nami nie ma dylatacji ze styro - mamy blizniaka), czy ile u mnie ciepla ucieka w grunt i w piwnice. Mimo wszystko spodziewalem sie, ze bedzie wieksza roznica miedzy gazowym, a PC. Chyba, ze u Ciebie sa b. wysokie straty ciepla. Wyglada na to, ze prawdziwe sa zalozenia, ze inwestycja w PC nie zwraca sie praktycznie nigdy w porownaniu z gazem ziemnym i weglem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mimo wszystko spodziewalem sie, ze bedzie wieksza roznica miedzy gazowym, a PC
@@Olleo, to wszystko zależy jaki dom ma Primi, bo może mieć słabo zoptymalizowany pod kątem PC, może bryła jest niezbyt zwarta. Nie wiemy jakie byłyby koszty ogrzewania gazem, więc de facto nie mamy co porównać ;). Nie ma mowy zatem o istnieniu jakiejkolwiek różnicy ;)

 

Wg mnie instalacja PC wcale nie jest (dużo) droższa od gazu. Moja bardzo prosta kotłownia gazowa kosztowała ok. 13k PLN. Do tego przyłącze gazu, kominy itp. Te wszystkie koszty odchodzą, gdy na początku inwestycji decydujesz się na PC. I to co mnie bardzo denerwowało dopóki byłem w taryfie W-3. Płaciłem w skali roku chba ok. 600-700 zł samych opłat "abonamentowych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe, ze masz racje - dlatego nie prowadze wojny z PC :) Ja mialem taka sytuacje, ze dom rozpoczety w latach 80tych (nigdy nie ukonczony w stanie surowym otwartym, musialem przebudowywac i konczyc), wiec czesciowo odpadl mi koszt kominow, a na pewno odpadl mi koszt piwnicy i przylacza. Kociol gazowy z zasobnikiem, instalacja gazowa i kotlowni zamknal sie ponizej 10k, wiec nie mialem nawet co myslec o PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku gazu brak więc nie ma o czym mówić. Temat jest złożony i porównania nie są oczywiste.

Za PC powietrzną przemawia koszt instalacji, sądzę, że spokojnie można zejść do poziomu poniżej 20 tys. może nawet  poniżej 15 tys. To jest jak montaż klimatyzatora, jeden dzień i po sprawie ;)

Jak jest gaz to imo trzeba dobrze policzyć, jak gazu nie ma wybór dla mnie oczywisty. Węgla, kominków itp nie biorę pod uwagę, nawet jak będą o połowę tańsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrzne PC są "stosunkowo" tanie.

 

Ale mniej wydajne ( stosunek włożonej energi do uzyskanego ciepła). Lepszą sprawność mają instalacje ziemne, ale koszty inwestycji są dużo większe.

 

Pompy ciepła powietrzne są w sklepach JULA za ok 8tys zł. Moc ich wynosi 6+3KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pompy ciepła powietrzne są w sklepach JULA za ok 8tys zł. Moc ich wynosi 6+3KW

 

Poczekam jak jeszcze trochę spadną albo wymyślą "coś" innego...trochę ponad 8tyś kosztowała mnie cała instalacją c.o.

Grzeję prądem (Kospelem) i wszędzie mam wodną podłogówkę, więc zawsze mogę podłączyć coś innego. Chociaż narazie nie mam takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna się ktoś na wyliczaniu maksymalnego obciążenia ściany?
Moja, jest ścianką działową o grubości 8,5 cm. wykonaną z pustaka ceramicznego PD1 ( grubość 6,5 cm.+2 cm. tynk gipsowy ), na zaprawie cementowo-wapiennej M4. Pustak zbrojony prętem 6 mm, lub bednarką co drugą warstwę.
Ostatnia warstwa ściany ok.16 cm. jako reszta wynikająca z wymiaru pustaka Max, wykonana z cegły pełnej, ceramicznej kl.100 na zaprawie cementowo-wapiennej M4.
Czy wytrzyma obciążenie telewizorem o wadze 90 kg, ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda ja Ci tego nie wylicze (musi ktos po wydymalce, tj. wytrzymałosci materialowej), ale podaj kolegom wysokosc i szerokosc sciany. Murowane zaprawa cementowo-wapienna? Jaka receptura?

 

IMHO jesli nie popelniono bledu w sztuce, to powinno wytrzymac bez problemu, ale ja bym wkleil szpilki na kotwe chemiczna i do nich krecil uchwyt. Jak masz watpliwosci, to najpierw przykrec plyte o powierzchni nieco mniejszej, jak TV, ale rozstawie srub znacznie wiekszym, niz uchwyt, a dopiero do niej uchwyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zna się ktoś na wyliczaniu maksymalnego obciążenia ściany?

Moja, jest ścianką działową o grubości 8,5 cm. wykonaną z pustaka ceramicznego PD1 ( grubość 6,5 cm.+2 cm. tynk gipsowy ), na zaprawie cementowo-wapiennej M4. Pustak zbrojony prętem 6 mm, lub bednarką co drugą warstwę.

Ostatnia warstwa ściany ok.16 cm. jako reszta wynikająca z wymiaru pustaka Max, wykonana z cegły pełnej, ceramicznej kl.100 na zaprawie cementowo-wapiennej M4.

Czy wytrzyma obciążenie telewizorem o wadze 90 kg, ?

 

Jeśli wykonana zgodnie ze sztuką, to wytrzyma dużo więcej. Jeśli wykonana przez amatora, to może się nawet sam przewrócić.

Ja bym "zaryzykował", że wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiek -> ja sie tam nie znam na obciazeniach itp ae jesli rozlozysz ciezar na wieksza powierzchnie to powinno wytrzymac, to znaczy jesli masz taka mozliwosc przewierc sie na wylot 4 czy 6 otworow, z drugiej strony muru daj szerokie w miare plaskowniki, przez nie przepusc szpilki lub sruby lebkami od strony tych plaskownikow. Wtedy po stronie gdzie masz telewizor tez jakis plaskownik, ktory bedzie je laczyl najlepiej przyspawany do nich i do tego uchwyt telewizora i wytrzyma nawt 200kg. Tak mi sie wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy jesli masz taka mozliwosc przewierc sie na wylot 4 czy 6 otworow, z drugiej strony muru daj szerokie w miare plaskowniki, przez nie przepusc szpilki lub sruby lebkami od strony tych plaskownikow. Wtedy po stronie gdzie masz telewizor tez jakis plaskownik, ktory bedzie je laczyl najlepiej przyspawany do nich i do tego uchwyt telewizora i wytrzyma nawt 200kg. Tak mi sie wydaje.

Dżizas :biglol:

 

 

Jeśli powiesisz na szynie, to zapewne nic sie nie stanie. Nie wieszaj na jakimś długim wysięgniku, bo wtedy pracują inne siły i w innych kierunkach. Każda ściana jest odbierana przez inspektora nadzory, więc się nie obawiaj

Edytowane przez lojszczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to znaczy jesli masz taka mozliwosc przewierc sie na wylot 4 czy 6 otworow, z drugiej strony muru daj szerokie w miare plaskowniki, przez nie przepusc szpilki lub sruby lebkami od strony tych plaskownikow. Wtedy po stronie gdzie masz telewizor tez jakis plaskownik, ktory bedzie je laczyl najlepiej przyspawany do nich i do tego uchwyt telewizora i wytrzyma nawt 200kg. Tak mi sie wydaje.

Dżizas :biglol:

 

 

 

 

:) a nie wytrzyma? Ja tylko podalem sposob jak to zrobic, nie jak zrobic ladnie  :)

Edytowane przez PLayer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie proszę Was o opinie i radę.

 

Czy ktoś z Was bawił się w badanie domu termowizją?

 

http://muratordom.pl/tagi/termowizja,17273/

 

Nie ukrywam, że strasznie chciałbym zbadać pod tym kątem dom moich rodziców.

Dom niby nowy bo 5lat ma ale robiony przez dewelopera i w te mrozy coraz bardziej mnie zastanawia jak ten domek trzyma ciepło.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...