Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

zwróć uwagę na moje ostatnie zdanie: "skomplikowane systemy z ekonomicznego/obsługowego punku widzenia są dość dyskusyjną sprawą". Powiedziałem dokładnie to samo co Ty tylko w innej formie.

Oczywiście, że inwestycja w solary prawdopodobnie nigdy się nie zwróci ale całkiem inaczej podchodzisz do sprawy jak masz instalować, tylko solary lub tylko kominek lub tylko pompę ciepła itd. Całkiem inaczej wygląda jak masz czas na rozsądny zakup urządzeń i robisz całość. Różnica oczywiście jest ale znacznie mniejszy niż by się wydało na początku.

Nie pamiętam poszczególnych dokładnych moich kosztów instalacji ale różnica między zupełnie prostym system ogrzewania ( piec gazowy + kaloryfery ) nie była powalająca. Chyba ok. 1500-2000pln. mam na myśli koszty instalacyjne/kotłownię. Sprzęt to osobna kwestia. Za piec z programatorem + zbiornik 300l z dwoma wężownicami zapłaciłem 8000 + solary około 4000 + kominek ok. 4.000k pln.

Po za solarami to ile musiałbym zapłacić za "normalny" wkład kominkowy 2 -3k pln ? Za piec programatorem + 150/200l zbiornik 6k pln ?

Kominek zwrócił mi się po pierwszej lub drugiej zimie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwróć uwagę na moje ostatnie zdanie: "skomplikowane systemy z ekonomicznego/obsługowego punku widzenia są dość dyskusyjną sprawą". Powiedziałem dokładnie to samo co Ty tylko w innej formie.

Oczywiście, że inwestycja w solary prawdopodobnie nigdy się nie zwróci ale całkiem inaczej podchodzisz do sprawy jak masz instalować, tylko solary lub tylko kominek lub tylko pompę ciepła itd. Całkiem inaczej wygląda jak masz czas na rozsądny zakup urządzeń i robisz całość. Różnica oczywiście jest ale znacznie mniejszy niż by się wydało na początku.

Nie pamiętam poszczególnych dokładnych moich kosztów instalacji ale różnica między zupełnie prostym system ogrzewania ( piec gazowy + kaloryfery ) nie była powalająca. Chyba ok. 1500-2000pln. mam na myśli koszty instalacyjne/kotłownię. Sprzęt to osobna kwestia. Za piec z programatorem + zbiornik 300l z dwoma wężownicami zapłaciłem 8000 + solary około 4000 + kominek ok. 4.000k pln.

Po za solarami to ile musiałbym zapłacić za "normalny" wkład kominkowy 2 -3k pln ? Za piec programatorem + 150/200l zbiornik 6k pln ?

Kominek zwrócił mi się po pierwszej lub drugiej zimie....

 

Suberetowi chodzi raczej o to, że za mniejsze pieniądze mógł byś kupić coś lepszego. Bo nie oszukujmy się kotły viessmana czy jakie kolwiek inne są składane z tych samych części, pewnie wiele nawet od tych samych producentów. Fabryki to są zwykłe montownie, tam się tylko składa wszystko w jedną całość. Viessman ma jakiś tam super palik, ale czy to przekłada się na jakieś korzysci? Raczej nie.

 

 

Za piec programatorem + 150/200l zbiornik 6k pln ?

 

teoretycznie dobrego prodeucenta niecałe 5tyś (cena z ceneo + 8% vat).

Edytowane przez mati92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pisze kolega to Viesmann robi dobry sprzęt tylko ceny ma chore. W sumie to muszę się zgodzić bo jak poszedłem to pierwszej z listy firmy tzw. autoryzowanego sprzedawcy/instalatora to mi wycenę zrobili na 70k czy 80pln. netto. :)

Kotłów na rynku jest na tyle dużo, ze trzeba by zrobić doktorat żeby mieć rozeznanie. A porównanie z ceneo to można sobie ale wsadzić w..... Jak Ci nawali kocioł będziesz go demontował i odsyłał do sprzedawcy ? Tak do doprecyzowania to mam Viessmana Vitodens 300 z sterownikiem Vitotronic 200 i mówimy o zbiorniku zewnętrznym a nie wbudowanym w kocioł.

Podejrzewam, że w praktyce różnice w pracy to tylko niuanse. Najważniejsze to dobrze zaplanować układ ogrzewania bo jak coś przeoczymy to najlepszy piec nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pisze kolega to Viesmann robi dobry sprzęt tylko ceny ma chore. W sumie to muszę się zgodzić bo jak poszedłem to pierwszej z listy firmy tzw. autoryzowanego sprzedawcy/instalatora to mi wycenę zrobili na 70k czy 80pln. netto. :)

Kotłów na rynku jest na tyle dużo, ze trzeba by zrobić doktorat żeby mieć rozeznanie. A porównanie z ceneo to można sobie ale wsadzić w..... Jak Ci nawali kocioł będziesz go demontował i odsyłał do sprzedawcy ? Tak do doprecyzowania to mam Viessmana Vitodens 300 z sterownikiem Vitotronic 200 i mówimy o zbiorniku zewnętrznym a nie wbudowanym w kocioł.

Podejrzewam, że w praktyce różnice w pracy to tylko niuanse. Najważniejsze to dobrze zaplanować układ ogrzewania bo jak coś przeoczymy to najlepszy piec nie pomoże.

 

Ja się nie znam na kotłach viessmana wogóle, raczej sprzedaje zupełnie inne marki żeby nie bylo.

 

Ale jeżeli chodzi o ogrzewanie to przecież to jest jak naprawa silnika subaru, może ktoś ci naprawić za 5tyś a pojedziesz w normalne miejsce to wycenią na 20 tyś a w aso np. 30 tyś... To tak jak bym pojechał do wulkanizacji i spytał się sprzedawcy "Ile kosztuje koło do samochodu..."

 

Co do ceny z ceneo to podałem orientacyjnie... nie mówie żeby tam kupować, ale na to są realne ceny.

 

A co do Vitodensa 300 to to inna troche rozmowa, bo z tego co słyszałem to jest to wyższa półka, nie tylko cenowa, ale jakościowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwróć uwagę na moje ostatnie zdanie: "skomplikowane systemy z ekonomicznego/obsługowego punku widzenia są dość dyskusyjną sprawą". Powiedziałem dokładnie to samo co Ty tylko w innej formie.

Oczywiście, że inwestycja w solary prawdopodobnie nigdy się nie zwróci ale całkiem inaczej podchodzisz do sprawy jak masz instalować, tylko solary lub tylko kominek lub tylko pompę ciepła itd. Całkiem inaczej wygląda jak masz czas na rozsądny zakup urządzeń i robisz całość. Różnica oczywiście jest ale znacznie mniejszy niż by się wydało na początku.

Nie pamiętam poszczególnych dokładnych moich kosztów instalacji ale różnica między zupełnie prostym system ogrzewania ( piec gazowy + kaloryfery ) nie była powalająca. Chyba ok. 1500-2000pln. mam na myśli koszty instalacyjne/kotłownię. Sprzęt to osobna kwestia. Za piec z programatorem + zbiornik 300l z dwoma wężownicami zapłaciłem 8000 + solary około 4000 + kominek ok. 4.000k pln.

Po za solarami to ile musiałbym zapłacić za "normalny" wkład kominkowy 2 -3k pln ? Za piec programatorem + 150/200l zbiornik 6k pln ?

Kominek zwrócił mi się po pierwszej lub drugiej zimie....

Ale ja nie miałem na myśli instalowania prostszego systemu, tylko tańszy, zawierający równorzędne wyposażenie, tyle że bez logo Viessmann. Wielokrotnie oglądałem zniesmaczoną minę klienta, kiedy przedstawiłem mu moje ceny kompletnej kotłowni. Zniesmaczoną, bo oferta Viessamanna wydała mu się wtedy absurdalnie zawyżona.

Podane przez ciebie ceny są dość niskie. Natomiast cena solarów jest szokująco niska. Czy to też solary Viessmanna? Do zbiornika 300l (które nota bene produkuje nasz Biawar ;), tylko V się tym nie chwali ) trzeba min. 2, a bardziej 3 solary, wiec coś mi się ta cena nie układa. Nawet gdyby uwzględnić tą niby dotacje. Badziewne chińskie solary nie kosztują tak mało, a co dopiero jakieś markowe. Kominek Makroterm też jest dziwnie tani. Może to ceny netto? Chyba, że dostałeś duże rabaty, ew. był to jakiś promocyjny pakiet. Jeśli tak, to warto było. :thumbup:

 

A porównanie z ceneo to można sobie ale wsadzić w..... Jak Ci nawali kocioł będziesz go demontował i odsyłał do sprzedawcy ?

A tego zdanie nie ogarniam.... :wacko: dlaczego demontował i odsyłał do sprzedawcy? Nowy kocioł kupiony gdziekolwiek wysyłkowo ma takie same warunki gwarancji jak kupiony w autoryzowanym punkcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzęki za opinie - widze że nie będzie łatwo a czasu mam już niewiele, siwych włosów na głowie przez budowę też przybywa w zastraszającym tempie :)

 

Jeżeli zależy Ci żeby sterować dwoma obiegami to polecam produkty Beretty. Kotły są składane w Toruniu, więc dajesz prace swoim :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary to zło - marketingowa szopka. Liczyliśmy to kiedyś z elektrykiem i sanitariuszem (projektantami) - obaj budują w tym samym czasie co ja. Wniosek był jeden - żaden w to nie wszedł bo nawet z dofinansowaniem czas zwrotu oscylował w granicach okresu żywotności. Ale gdyby technika się jeszcze rozwinęła jestem przygotowany. Kupiłem zasobnik na CWU z drugą wężownica pod solary (niewielka dopłata) i puściłem instalację z kotłowni pod dach więc jeśli kiedyś będzie się to opłacało to nie będe nic pruł. Koszt newielki więc nie płakałem.

 

Generalnie wkurza mnie ta medialna EKOszopka - w naszych warunkach atmosferycznych solary to słaba opcja ale co tam solary skoro stawia się wiatraki - to dopiero kpiny z ekonomi. Generalnie przy pewnej granicy do której zbliża się coraz więcej budujących zaczytujących się w muratorze inwestowanie w tzw. oszczędzające na przyszłośc rozwiązania przestają sie kalkulować. pewnym momencie (coraz częściej) zaczyna się płacić za rozwiązania które nigdy na siebie nie zarobią ale można sie pochwalic na forum muratora :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie solary to wygoda dla tych co mają CWU ogrzana kotłem na paliwo stałe. Nie chajcują w piecu codziennie, gmina dofinansuje wiec koszty montażu mniejsze.

 

w naszych warunkach atmosferycznych solary to słaba opcja

w lecie jest OK, nawet przysłaniac trzeba żeby wody nie zagotować. W zimie i tak woda z CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suberet - solary mam Viesmanna seria Vitasol 100 dwa moduły po 2.4m kw. każdy i w żadnym wypadku nie trzeba ich zasłaniać. Po przekroczeniu ustawionej temp. max system je schładza wodą ze zbiornika. Tak z ciekawości zerknąłem w moje zestawienia z budowy i faktycznie podane przeze mnie ceny to netto + 7% VAT a "turbokominek II" kosztował dokładnie 4450 netto. Całość kupowała i instalowała jedna firma. Obecnych cen nie znam ale słyszałem, że po wprowadzeniu dopłat ( ja z nich nie korzystałem ) solary podrożały o kilkadziesiąt procent.

 

dzęki za opinie - widze że nie będzie łatwo a czasu mam już niewiele, siwych włosów na głowie przez budowę też przybywa w zastraszającym tempie :)

 

 

Nie przejmuj się dasz radę. Osobna sprawa, że nie które panie lubią siwe włosy :)

 

wg mnie solary to wygoda dla tych co mają CWU ogrzana kotłem na paliwo stałe. Nie chajcują w piecu codziennie, gmina dofinansuje wiec koszty montażu mniejsze.

 

w naszych warunkach atmosferycznych solary to słaba opcja

w lecie jest OK, nawet przysłaniac trzeba żeby wody nie zagotować. W zimie i tak woda z CO

 

a dla mnie najwygodniejsze jest to, że od maja mogę lać gorącą wodę do woli bez włączania pieca. 300l zbiornik spokojnie wystarcza na codzienne napełnienie dużej wanny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masakra. Inna sprawa, że nie zropbili tego w ciągu godziny i nikt nie zauważył ? U mnie tynkarze deptali brutalnie po rurkach od centranego odkurzacza mimo kilku wyraźnych próśb i przygotowanych przeze mnie osłon z desek. Miarka się przebrało jak koleś przy mnie bezczelnie drabinię ustawiał na kawałkach desek położonych na ww. rórkach. Rozstanie było bardzo mało przyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam12 - dlatego obecnie gdy w posadzke kładzie się tyle instalacji (Odkurzacz, co, woda) bezpieczniej zrobic najpierw posadzki i miec święty spokój z tynkarzami. Zaraz oczywiście znajdzie sie ktoś kto powie, że to nie po bożemu ale teraz b. często tak sie robi i nie ma żadnych przeciwwskazań. Nalezy pamiętaćtylko o jednym - nalezy zrobić dylatacje posadzki od gołych murów przy pomocy styropianu grubszego niż tynk czyli standardowo 2cm. dzięki temu tynki nie zablokują posadzki i będzie ona miała możliwość ruchu i w poziomie od sił reologicznych w betonie jak i w pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry ale no way i nikt mi nie powie, że to dobry sposób. A jak się okaże, że nie "masz pionu" i trzeba dodatkowo 1cm tynku narzucić ?

Ale po co te komplikacje. Wystarczy żeby tynkarze mieli trochę pod włosami. Druga ekipa zrobiła wszystko bardzo szybko i sprawie a do tego poprawiła wpadki poprzedniej.

Pominę że taka operacja lekko przewróci cały harmonogram robót :)

Edytowane przez Adam12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Temat nieco ucichł a decyzje czas podejmować.

Macie jakieś doświadczenia z piecami na pellet? Czystszy niż ekogroszek, mniej trzeba się narobić, cena pieca nieco wyższa ale za jako taką bezobsługowość można nieco dopłacić.

Co sądzicie o takich piecach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Palę w piecu na pelet firmy Kostrzewa Fuzzy Logic 25 kW już trzeci sezon. Jest to piec przeznaczony przede wszystkim do peletu, ale można palić ekogroszkiem, jęczmieniem (?), i po zamontowaniu rusztu - drewnem. Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie ustawienie pieca co wiąże się z spędzeniem wielu godzin w kotłowni. Praktycznie co dostawa peletu trzeba lekko podregulować piec. Ważną sprawą jest jakość peletu, paliłem Barlinkiem jest b.dobry ale cena nie do zaakceptowania, słyszałem o Lavie, że dorównuje Barlinkowi. Obecnie palę peletem z Poznania Wood coś tam i jest naprawdę dobry. Zaletą pelletu jest to, że popiołu jest naprawdę b.mało, a to co powstaje można rozsypać w ogrodzie. Niestety przy wsypie do zasobnika trochę się kurzy, ale to też zależy od producenta a i zapach w kotłowni jest do przyjęcia, przy węglu, groszku czy ekogroszku po prostu śmierdzi. Wadą tego pieca jest sposób podawania peletu z zasobnika, odbywa się to podajnikiem ślimakowym, i wypycha pelet do palnika od dołu. Taki sposób podawania powoduje częste zapychanie się kolanka i dochodzi do zerwania zawleczki na silniku ślimaka. Generalnie pelet jako paliwo jest ok ale cena jest za wysoka.

sebxyz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Palę w piecu na pelet firmy Kostrzewa Fuzzy Logic 25 kW już trzeci sezon. Jest to piec przeznaczony przede wszystkim do peletu, ale można palić ekogroszkiem, jęczmieniem (?), i po zamontowaniu rusztu - drewnem. Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie ustawienie pieca co wiąże się z spędzeniem wielu godzin w kotłowni. Praktycznie co dostawa peletu trzeba lekko podregulować piec. Ważną sprawą jest jakość peletu, paliłem Barlinkiem jest b.dobry ale cena nie do zaakceptowania, słyszałem o Lavie, że dorównuje Barlinkowi. Obecnie palę peletem z Poznania Wood coś tam i jest naprawdę dobry. Zaletą pelletu jest to, że popiołu jest naprawdę b.mało, a to co powstaje można rozsypać w ogrodzie. Niestety przy wsypie do zasobnika trochę się kurzy, ale to też zależy od producenta a i zapach w kotłowni jest do przyjęcia, przy węglu, groszku czy ekogroszku po prostu śmierdzi. Wadą tego pieca jest sposób podawania peletu z zasobnika, odbywa się to podajnikiem ślimakowym, i wypycha pelet do palnika od dołu. Taki sposób podawania powoduje częste zapychanie się kolanka i dochodzi do zerwania zawleczki na silniku ślimaka. Generalnie pelet jako paliwo jest ok ale cena jest za wysoka.

sebxyz

 

zrywanie zawleczki w takich piecach to zmora użytkowników. Nigdy nie wiesz kiedy padnie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam opinii o dachówkach Tondach.

 

Ja co prawda już ładnych parę lat już się budowlanką nie zajmuję ale swego czasu Tondach miał problemy z utrzymaniem jakości. Handlowałem kiedyś tą dachówką i zrezygnowałem bo było dużo reklamacji część dotyczyła nie jednolitych kolorów angoby ale zdarzały się też jakieś większe problemy lecz niestety nie pamiętam już co dokładnie. Popytaj może się poprawili bo to było jakieś 10 lat temu, tak czy owak dla mnie to towar podwyższonego ryzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...