Skocz do zawartości

Konserwacja szyberdachu


marhof

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

robi się coraz chłodniej i pewnie niedługo szyber pójdzie w odstawkę na dłuższy czas. W jaki sposób go dobrze zakonserwować na zimę? Polecacie jakiś konkretny smar na prowadnice? Co można zrobić z uszczelkami?

Do tej pory z dachem nie miałem żadnych problemów, chciałbym żeby na wiosnę dalej było wszystko cacy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem uszczelkę sprayem silikonowym wystarczy popryskać - konserwacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku w styczniu zamarzł mi zimowy płyn do spryskiwaczy [-22 podobno miał znosić](wtedy jeszcze nie w forku), a szyby regularnie przymarzały mi do uszczelek drzwi. Szyberdach chciałem zostawić w spokoju głownie z powodu 'przeciążeń' na jakie narażony byłby mechanizm przy próbie otwarcia przymarzniętego dachu. Jazdę z otwartym dachem uwielbiam i będę praktykował tak długo jak się da, ale dobro auta przedkładam nad własne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spray z olejem silikonowym, sztyft do uszczelek ew zwyczajna buteleczka gliceryny kosmetycznej z apteki - choć tej ostatniej metody nie praktykowałem.

Co ważne wszelkie mazidła warto stosować przy temp >15*, a w zasadzie im cieplej tym lepiej, nie żałuj na uszczelki w okół szyb i drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja praktykowalem z silikonem w sprayu do tej pory,ale nigdy nie mialem Subaraka,ta zima,wiele mi powie i ej zimy,wiele doswiadcze....mowie o 4x4 i at....

 

To jesteśmy razem w tej samej sytuacji. Czekam z niecierpliwością na pierwszy śnieg ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio użyłem spraya silikonowego do wszystkich uszczelek drzwi i bagażnika, bo mi skrzypiało. Poza tym wyglądały już na zmęczone.

Po popsikaniu trochę tłusto było na szybach i na uszczelkach, ale jak przeszło, to wyglądają sto razy lepiej.

 

Dalej piszczało na wertepach - popsikałem przyciski do lampek przy drzwiach i zamki - przestało skrzypieć.

 

Jeszcze szyber muszę popsikać, ale trzeba pamiętać, bo to jest tłuste świństwo, żeby zabezpieczyć fotele i podsufitkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem preparat do konserwacji uszczelek w sztyfcie - coś jak szminka.

Ciężko się to rozprowadza ale końcowy efekt jest ok.

Ja jeszcze po nałożeniu preparatu wcierałem lekko ręką żeby to jak najlepiej rozprowadzić.

Uszczelka już na pierwszy rzut oka wygląda lepiej i jest bardzie elastyczna w dotyku a minęły od nałożenia jakieś 3-4 miechy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marhof, ja bym się skupił, oprócz uszczelek, na wyczyszczeniu prowadnic mechanizmu, rynienek i zapuszczeniu w odpowiednie miejsca do prowadnic smaru z dodatkiem teflonu lub coś podobnego, ale generalnie tzw. suchego żeby się zbytnio syf nie przylepiał, bo zaczyna wtedy piszczeć, zacinać się itd. Później kilka razy otwórz i zamknij szyber i powinien chodzić jak 'po maśle'. Tylko upewnij się, że masz aku ok, lub rób to na włączonym silniku, bo możesz zostać z na wpół otwartym dachem i bez prądu! Wiosną właśnie tak się załatwiłem przy operacji z moim szyberdachem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marhof, ja bym się skupił, oprócz uszczelek, na wyczyszczeniu prowadnic mechanizmu, rynienek i zapuszczeniu w odpowiednie miejsca do prowadnic smaru z dodatkiem teflonu lub coś podobnego, ale generalnie tzw. suchego żeby się zbytnio syf nie przylepiał, bo zaczyna wtedy piszczeć, zacinać się itd. Później kilka razy otwórz i zamknij szyber i powinien chodzić jak 'po maśle'. Tylko upewnij się, że masz aku ok, lub rób to na włączonym silniku, bo możesz zostać z na wpół otwartym dachem i bez prądu! Wiosną właśnie tak się załatwiłem przy operacji z moim szyberdachem :D

 

 

Szok ma racje, polecam srodki wuth'a np : HHS GREASE

Biały smar do konserwacji z dodatkiem PTFE, zapewniający

długotrwałe działanie lub tez Wurth Smar silikonowy w spray'u : biały, posiadający doskonałe właściwości smarne i izolujące, wypierający wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wazelina techniczna :?:

wiele osób ja własnie poleca

 

...i jest to błąd. Wazelina techniczna jest materiałem ropopochodnym i może uszkodzić uszczelkę!

Jednym z lepszych sposobów zabezpieczenia jest gliceryna dostępna w aptece. Nakładamy niewielką ilość, czekamy aż się wchłonie i przecieramy. Po kilku godzinach czynność warto powtórzyć. Cena banalna bo ok 2 zł a ta ilość wystarczy nam na zakonserwowanie opon letnich podczas przechowywania przez zimę, dodatkowo możemy przesmarować dywaniki gumowe...

 

ale najlepszym dostępnym środkiem konserwującym uszczelki jest produkt 1z (Einszett) w sztyfcie

 

Oprócz tego USZCZELKA autolandu również "robi robotę". Dostępna w większości marketów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie! Czekam teraz na dogodny dzień (znośna temperatura) żeby przeprowadzić zabiegi na uszczelkach. Tymczasem odstawiłem Forka na przegląd (niecałe 120000km):

wymiana oleju w silniku, wymiana ATF w skrzyni + filtry do obu, przeczyszczenie przepustnicy, ale najważniejsze to zero wykrytych usterek czy wycieków. SLS nadal trzymają. Wychodzi na to że to rzeczywiście trwałe auta :) Oby tak jak najdłużej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

a jak wyczyścić roletę szyberdachu bo jak szyba jest zamknięta to roletę można odsunąć ale jak otwieramy dach to roleta jedzie razem z szyba , a u mnie jest na niej syf i pasowało by to posprzątać - mam nadzieję ,że bez zdejmowania podsufitki da się to jakoś zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie, że podepnę się pod temat.

Całkowicie otwarty szyberdach w Forku MY06 skrzypi ilekroć najadę na jakąkolwiek nierówność na drodze :/

Otwarty do połowy nie ma tego problemu.

 

Obawiam się, że zdiagnozowanie źródła dzwięku wymaga demontażu podsufitki.

Macie jakiś pomysł jak uporać się z tym problemem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...