Skocz do zawartości

Forester III - oświetlenie schowka


subarutux

Rekomendowane odpowiedzi

Oświetlenie schowka nie jest może czymś nadzwyczaj istotnym, jednak samochód za ponad 100 000 zł bez tego oświetlenia to evenement and shocking. Co ciekawe, Forester III jest w pełni przygotowany do montażu owego oświetlenia, a dlaczego go nie ma, to już słodka tajemnica księgowych FHI. Można jednak dość łatwo założyć je sobie (prawie) samodzielnie.

 

Najtrudniejszą częścią pracy jest doprowadzenie przewodu do naszej lampki, ściślej mówiąc: nad górną ściankę schowka (sufit). Dostęp do tego miejsca gwarantuje nam zdejmowany panel (z otworem na wyłącznik!) – poz. 1 na ilustracji. Na ten temat nie mam wiele do powiedzenia – po prostu przy okazji przeglądu poprosiłem ASO o wykonanie tego. Można to na pewno zrobić samodzielnie, jednak trzeba wiedzieć, gdzie się podpiąć, i jak się tam dostać.

 

 

I Kolorowa dioda świecąca

 

Mając prąd, można podłączyć do niego diodę (najlepiej niebieską, żeby pasowała do reszty) i umocować ją w gotowym otworze w suficie, tak aby ładnie oświetlała wnętrze. Na ilustracji poniżej nie widać tego otworu, znajduje się on mniej więcej w środku powierzchni sufitu (zasłonięty przez lampkę). Dioda będzie świeciła się podobnie jak diody oświetlające wnętrze, po zaświeceniu świateł zewnętrznych.

 

Nie zdecydowałem się na to rozwiązanie, gdyż chciałem mieć silniejsze światło, ponadto należałoby znaleźć diodę odpowiednią do zasilania. Nie znam się na tym i nie miałem czasu na jeżdżenie po całym Rzeszowie, żeby coś takiego dobrać.

 

 

II Biała lampka

 

Do tego celu użyłem gotowego wkładu lampki oświetlenia bagażnika, do nabycia w serwisie Subaru (3), oraz prostego wyłącznika dwupozycyjnego (2) zakupionego za grosze w sklepie elektrycznym i doskonale pasującego do otworu w panelu (1). Lampkę należy połączyć z zasilaniem, korzystając z wspomnianego otworu w suficie, a następnie przykleić na suficie schowka. Dalej, przewód trzeba wyprowadzić na zewnątrz przez zdjęty panel i podłączyć do wyłącznika, po czym – po sprawdzeniu działania – można przykręcić wyłącznik do panelu i włożyć panel z powrotem.

 

 

III Uwagi

 

1. Ponieważ wiele elementów instalacji elektrycznej samochodów Subaru jest identycznych z wyposażeniem innych japońskich samochodów, pewnie w Toyocie albo Nissanie znalazłyby się wyłączniki krańcowe pasujące do wspomnianego panelu. Ale to wymaga czasu i jeżdżenia; jak się mieszka na prowincji, trzeba sobie radzić na własną rękę.

2. Zapewne można znaleźć inne lampki, może nawet z ładnymi pokrywami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie schowka nie jest może czymś nadzwyczaj istotnym, jednak samochód za ponad 100 000 zł bez tego oświetlenia to evenement and shocking. Co ciekawe, Forester III jest w pełni przygotowany do montażu owego oświetlenia, a dlaczego go nie ma, to już słodka tajemnica księgowych FHI.

 

Oświetlenie, a właściwie jego brak, był rzeczą która powaliła mnie na kolana :-) Jak się kupuje auto za dnia to nie widać, że go brakuje. Ja zrobiłem tuning schowka w drugim tygodniu użytkowania auta :-) U mnie gości gustowny czerwony kolor światła :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie schowka nie jest może czymś nadzwyczaj istotnym, jednak samochód za ponad 100 000 zł bez tego oświetlenia to evenement and shocking. Co ciekawe, Forester III jest w pełni przygotowany do montażu owego oświetlenia, a dlaczego go nie ma, to już słodka tajemnica księgowych FHI.

 

Oświetlenie, a właściwie jego brak, był rzeczą która powaliła mnie na kolana :-) Jak się kupuje auto za dnia to nie widać, że go brakuje. Ja zrobiłem tuning schowka w drugim tygodniu użytkowania auta :-) U mnie gości gustowny czerwony kolor światła :-)

 

Powiedzcie mi prosze, po co Wam to oswietlenie schowka? Schowek jest maly miesci mi sie do niego ksiazk serwisowa z instrukcja i kamizelka odblaskowa! Po co go oswietlac???

  • Do kitu 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi prosze, po co Wam to oswietlenie schowka?
1. Żeby znajomi się nie nabijali, że nie ma. :wink:

 

2. Żeby znaleźć wieczorem lub w nocy różne rzeczy, na przykład:

- gumę do żucia (bez cukru),

- chusteczki higieniczne,

- karty rabatowe,

- obrazek Św. Krzysztofa,

- ołówek,

- notes,

- scyzoryk,

- płyty CD z muzyką klasyczną i bieszczadzkimi piosenkami,

- mapy,

- szmatkę,

- cukierki miętowe lub czekoladowe,

- gąbkę,

- kartki z notatkami,

- jabłko,

- magazyn "Plejady" i inną mniej lub bardziej ambitną prasę,

- opcjonalnie: pieczątkę firmową, kosmetyczkę, portmonetkę, książeczki GOT, opaskę (na głowę), aktualnie potrzebny przewodnik, klucze do domu, książkę do czytania, ciastka z różą...

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Żeby znaleźć wieczorem lub w nocy różne rzeczy, na przykład:

- gumę do żucia (bez cukru),

- chusteczki higieniczne,

- karty rabatowe,

- obrazek Św. Krzysztofa,

- ołówek,

- notes,

- scyzoryk,

- płyty CD z muzyką klasyczną i bieszczadzkimi piosenkami,

- mapy,

- szmatkę,

- cukierki miętowe lub czekoladowe,

- gąbkę,

- kartki z notatkami,

- jabłko,

- magazyn "Plejady" i inną mniej lub bardziej ambitną prasę,

- opcjonalnie: pieczątkę firmową, kosmetyczkę, portmonetkę, książeczki GOT, opaskę (na głowę), aktualnie potrzebny przewodnik, klucze do domu, książkę do czytania, ciastka z różą...

:D

...i jako prawdziwi skauci, tudzież leśnicy by odszukać czołówkę Petzla ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi prosze, po co Wam to oswietlenie schowka? Schowek jest maly miesci mi sie do niego ksiazk serwisowa z instrukcja i kamizelka odblaskowa! Po co go oswietlac???

 

Książkę serwisową mam przy kole zapasowym, instrukcję nawet nie do końca się orientuję gdzie a kamizelka warla się gdzieś pod fotelem ;-) A w schowku do mojej czerwonej lampki planuję zainstalować jeszcze rurę oraz welurowy dywan. Czerwony oczywiście. Będę też handlował piwem 0,2 za 15 PLN ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
2. Zapewne można znaleźć inne lampki, może nawet z ładnymi pokrywami.

 

 

Ja oświetlenia schowka nie mam, ale podpowiem, że są ostatnio dostępne lampki w fajnych obudowach, zwykle 4- lub 6-diodowe, na bateryjki z czujnikami światła i ruchu w podczerwieni.

- Jak jest jasno nie działa

- Jak jest ciemno i wykryje ruch zapala się na określony czas (czasem regulowany).

Można było znaleźć w Lidlu albo na Alledrogo

Mam takie coś w kiblu :mrgreen: ale w sumie czemu nie... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Ja zamontowałem w moim Forku II OEM'owe oświetlenie schowka. Zestaw pochodzi bodajże z Legacy, ale po drobnej modyfikacji elektrycznej jest plug&play do Forestera.

Żadnego wiercenia, przyklejania itd. Wszystkie otwory, prowadnice etc. są już przygotowane przez FHI. Z tego co się orientuję to identycznie sprawa wygląda w Forku III.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

U mnie w forku sg przedlift trzeba było dolutować kabelki (stały 12v - biały, masa - czarny) i wtyczkę. Światełko, po blisko miesiącu szukania, dorwałem z innego auta (światełko + wyłącznik krańcowy). Wszystko działa :yahoo:

20190627_145625.thumb.jpg.97b1ce648c18614d0ff697380930f233.jpg

 

Tutaj podziękowania dla kolegi @LosioDriver:drinks:

 

 Podejrzewam, że w forku iii sprawa wygląda podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam propozycje aby zrobic chłodzenie schowka.Miałem to zrobione w innym samochodzie -osobiscie- działało i były zimne napoje.Mozna było zamykać na zimę żeby nie był ogrzewany.Czy próbował ktoś zrobić to w Forku?

 

Edytowane przez ketome
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno kwestia wyciąć otwornicą dziurę w "dachu schowka" i w przewodzie rozprowadzającym powietrze i połączyć rurką elastyczną. Zaślepke pewnie też dałoby się dorobić może coś na zasadzie jak do kabli, taka obracana. Wszystko to o czym mówię to teoria w praktyce to nie wiem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...