Skocz do zawartości

Auta z kratką czy na pewno do końca roku ?


carfit

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ma ktoś wiedze , ze napewno auta z kratką - VAT 22% tylko do końca roku ? czy to taka nagonka aby napedzić sprzedaż :roll: . Gdzie nie zadzwonie do salonu , to albo już nic nie ma , albo zostały wersje full z astronomiczną cena :shock:

Opinie są podzielone, bo już nie raz tak było z terminem , że mówili tak, a potem sie okazało że dalej ulga przysługuje. Nie mam specjalnie ciśnienia żeby kupić już , wolałbym sobie zamówić wersję jaką chce i nie co mi dają :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

carfit, według stanu na dzisiaj nie ma 100% gwarancji co stanie się od 1.01.2011 w przepisach o VAT. Jakkolwiek rząd jest zdeterminowany do wykluczenia tej możliwości odliczania VAT. Także ze strony Prezydenta nie ma się co spodziewać weta. Mamy też uzgodnienia i konieczne zgody z UE.

 

W tej sytuacji wydaje się w zasadzie pewne, że ta możliwość odliczenia VAT (podobnie jak inne różne ulgi m.in. w PIT) zniknie. :(

 

Natomiast namawiam do dokładnej analizy wszystkich elementów tej układanki, m.in. obecnych cen samochodów z kratką. Nie patrz na ten problem tylko z punktu widzenia VAT, a raczej na sumę korzyści / strat z tytułu zakupu samochodu do końca 2010.

 

Tu masz jeszcze ciekawe info :arrow: http://www.forumleasing.pl/viewtopic.php?f=7&t=2106

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy też uzgodnienia i konieczne zgody z UE.

 

I chyba własnie to jest najgorsze :cry: , bo jak nie było zgody to już takie pewne by to nie było :roll:

 

No nic, chyba odpuszcze zakup bo nic nie ma w salonach :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tegoo co wiem zmiana ma objąć również możliwość odliczeń VATu za paliwo dla aut z homologacją, szczegółów niestety nie znam.

 

Nie wiadomo jeszcze jak to będzie wyglądać. Ale raczej niczego pozytywnego nie należy się spodziewać. :(

 

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const ... 4&typ=news

 

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const ... 5&typ=news

 

-- 20 paź 2010, o 08:23 --

 

I chyba własnie to jest najgorsze :cry: , bo jak nie było zgody to już takie pewne by to nie było :roll:

 

Pamiętaj, że możliwość odliczania VAT od kratki miała być cofnięta już wcześniej (zdaje się, że od lipca 2010) ale jednak tak się nie stało. :wink: Więc jakaś mikro szansa jest. Ale bardzo mikro. :(

 

No nic, chyba odpuszcze zakup bo nic nie ma w salonach :(

 

Ja bym nie robił niczego "na siłę". Bo potem zwykle się żałuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carfit miałem podobny dylemat w zeszłym roku. Też chodziły słuchy, że w 2010 nie będzie możliwości odliczenia VATu od aut z kratką. Kupiłem więc uturbionego forka, a zmiany w VAT nie weszły w życie. Jednak nie żałuję, ten forek po decyzji FHI o wycofaniu aut z turbo to prawie unikat :wink: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratka zostanie zlikwidowana na 3 lata na 100%. Odliczanie VAT od paliwa do aut z kratka zniknie przy okazji.

 

Ja akurat ze wzgledu na likwidacje kratki postanowilem swoim forkiem pociagnac te 3 lata, mam nadzieje ze potem skonczy sie ten cyrk i bedzie mozna rozliczac zakup auta na firme bez wstawiania kretynskiego kawalka zelaza za 2000 pln :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że nawet jak kupie teraz auto z kratką i odlicze VAT to w przyszłym roku nie odlicze VAT-u od paliwa ?

 

Na to wygląda.

 

Masz tylko gwarancję, że będziesz mógł odliczać VAT od zakupu samochodu (jeśli to np.: będzie leasing).

 

Ale żeby wszystko było jasne - nikt na 100% tego dzisiaj nie wie. To są tylko przypuszczenia. Bardzo realne przypuszczenia ale jednak nie fakty.

 

Poniżej cytat z serwisu podatkowego:

 

Od nowego roku zmiany w odliczeniu VAT od samochodów z kratką

 

Obecnie prowadzone są prace nad zmianami ustawy o VAT w tym zakresie. Proponowane są modyfikacje, które uprawniałyby do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i paliwa do nich, w odniesieniu do których na podstawie świadectwa homologacji producenta lub importera dla danego typu pojazdu samochodowego wynika, że nie jest to samochód osobowy.

Projekt zmian przewiduje jednak ograniczenie odliczenia VAT od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. (w takim zakresie w jakim obowiązywało przed wydaniem wyroku ETS). To ograniczenie zostało zaakceptowane w projekcie decyzji Komisji Europejskiej z 7 czerwca 2010 r. Również wyłączenia prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do napędu ww. pojazdów zostało objęte procedurą konsultacji z Komitetem ds. VAT.

 

Jeśli te przepisy zostaną wprowadzone, to przez 2 lata będzie ograniczona możliwość odliczenia VAT od zakupu samochodów z tzw. kratką. Jeżeli zatem planujesz nabyć taki samochód, warto zrobić to jeszcze w tym roku. Należy jednak wiedzieć, że nawet gdy samochód kupisz w tym roku, to i tak nie będziesz mógł odliczyć VAT od zakupu paliwa do niego przez 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że nawet jak kupie teraz auto z kratką i odlicze VAT to w przyszłym roku nie odlicze VAT-u od paliwa ?

 

Na to wygląda.

 

Masz tylko gwarancję, że będziesz mógł odliczać VAT od zakupu samochodu (jeśli to np.: będzie leasing).

 

Ale żeby wszystko było jasne - nikt na 100% tego dzisiaj nie wie. To są tylko przypuszczenia. Bardzo realne przypuszczenia ale jednak nie fakty.

 

Poniżej cytat z serwisu podatkowego:

 

Od nowego roku zmiany w odliczeniu VAT od samochodów z kratką

 

Obecnie prowadzone są prace nad zmianami ustawy o VAT w tym zakresie. Proponowane są modyfikacje, które uprawniałyby do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i paliwa do nich, w odniesieniu do których na podstawie świadectwa homologacji producenta lub importera dla danego typu pojazdu samochodowego wynika, że nie jest to samochód osobowy.

Projekt zmian przewiduje jednak ograniczenie odliczenia VAT od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. (w takim zakresie w jakim obowiązywało przed wydaniem wyroku ETS). To ograniczenie zostało zaakceptowane w projekcie decyzji Komisji Europejskiej z 7 czerwca 2010 r. Również wyłączenia prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do napędu ww. pojazdów zostało objęte procedurą konsultacji z Komitetem ds. VAT.

 

Jeśli te przepisy zostaną wprowadzone, to przez 2 lata będzie ograniczona możliwość odliczenia VAT od zakupu samochodów z tzw. kratką. Jeżeli zatem planujesz nabyć taki samochód, warto zrobić to jeszcze w tym roku. Należy jednak wiedzieć, że nawet gdy samochód kupisz w tym roku, to i tak nie będziesz mógł odliczyć VAT od zakupu paliwa do niego przez 2 lata.

 

 

No dobra, a co w przypadku jak ja już mam od kilku lat samochód ciężarowy z kratką spełniający wzór lisaka, itp. w którym ciągle odliczam VAT od paliwa ? Mnie też to bedzie dotyczyło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a co w przypadku jak ja już mam od kilku lat samochód ciężarowy z kratką spełniający wzór lisaka, itp. w którym ciągle odliczam VAT od paliwa ? Mnie też to bedzie dotyczyło ?

 

Carfit, trudno powiedzieć, bo nie widzimy finalnego przepisu. Ale prawdopodobnie tak będzie. Idzie to w tym kierunku, że te wszystkie "udawane" ciężarówki stracą prawo do odliczenia VAT od paliwa. No chyba, że Ustawa wprowadzi jakiś ochronny zakres czasowy co do ich zakupu. Ale wątpię żeby tak było, bo to się nie obroni prawnie.

 

Także spodziewaj się raczej utraty tego prawa, nawet od samochodów które już masz. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także spodziewaj się raczej utraty tego prawa, nawet od samochodów które już masz. :(

 

No to trzeba będzie Żuka sprzedac :roll: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trzeba będzie Żuka sprzedac

Raczej jak ktos nie ma, to trzeba będzie kupić.

Też tak się nad tym zastanawiałem, czy w związku z planowanymi zmianami nie będą miały przypadkiem wzięcia stare samochody ciężarowe: mobilne kanistry :wink: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że nawet jak kupie teraz auto z kratką i odlicze VAT to w przyszłym roku nie odlicze VAT-u od paliwa ?

 

Na to wygląda.

 

Masz tylko gwarancję, że będziesz mógł odliczać VAT od zakupu samochodu (jeśli to np.: będzie leasing).

 

Ale żeby wszystko było jasne - nikt na 100% tego dzisiaj nie wie. To są tylko przypuszczenia. Bardzo realne przypuszczenia ale jednak nie fakty.

 

Poniżej cytat z serwisu podatkowego:

 

Od nowego roku zmiany w odliczeniu VAT od samochodów z kratką

 

Obecnie prowadzone są prace nad zmianami ustawy o VAT w tym zakresie. Proponowane są modyfikacje, które uprawniałyby do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i paliwa do nich, w odniesieniu do których na podstawie świadectwa homologacji producenta lub importera dla danego typu pojazdu samochodowego wynika, że nie jest to samochód osobowy.

Projekt zmian przewiduje jednak ograniczenie odliczenia VAT od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. (w takim zakresie w jakim obowiązywało przed wydaniem wyroku ETS). To ograniczenie zostało zaakceptowane w projekcie decyzji Komisji Europejskiej z 7 czerwca 2010 r. Również wyłączenia prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do napędu ww. pojazdów zostało objęte procedurą konsultacji z Komitetem ds. VAT.

 

Jeśli te przepisy zostaną wprowadzone, to przez 2 lata będzie ograniczona możliwość odliczenia VAT od zakupu samochodów z tzw. kratką. Jeżeli zatem planujesz nabyć taki samochód, warto zrobić to jeszcze w tym roku. Należy jednak wiedzieć, że nawet gdy samochód kupisz w tym roku, to i tak nie będziesz mógł odliczyć VAT od zakupu paliwa do niego przez 2 lata.

 

 

No dobra, a co w przypadku jak ja już mam od kilku lat samochód ciężarowy z kratką spełniający wzór lisaka, itp. w którym ciągle odliczam VAT od paliwa ? Mnie też to bedzie dotyczyło ?

 

dobra uwaga. generalnie zgodnie z obecnym projektem zmian, od pojazdu który spełnia aktualny wzór lisaka można będzie nadal odliczać VAT od paliwa - w nowej ustawie "wykasują" tylko kratki a więc to co istniało do 2004 r. a lisak wszedł potem i (po modyfikacji) caly czas działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

carfit no ja wlasnie poszukuje 3 aut ;) i niezla kaszanka - ale chyba cos sie znajdzie co nam odpowiada - tyle ze w Olsztynie :mrgreen:

 

z tego co sie szkolila niedawno moja ksiegowa to mowila, ze VAT od paliwa, bedzie mozna odliczac od aut, ktore maja krate, maja jeden rzad siedzen i przestrzen ladunkowa, badz tez maja 2 rzedy siedzen, ale przestrzen ladunkwoa jest dluzsza, niz przestrzen pasazerska - dlatego sie zastanawiam, czy w Patrolu zmieniac ilosc miejsc z 2 na 4 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
z tego co sie szkolila niedawno moja ksiegowa to mowila, ze VAT od paliwa, bedzie mozna odliczac od aut, ktore maja krate, maja jeden rzad siedzen i przestrzen ladunkowa, badz tez maja 2 rzedy siedzen, ale przestrzen ladunkwoa jest dluzsza, niz przestrzen pasazerska - dlatego sie zastanawiam, czy w Patrolu zmieniac ilosc miejsc z 2 na 4 ;)

 

Twoja księgowa miała szkolenie u Pytii? :lol:

 

BTW :arrow: http://www.rp.pl/artykul/6,562787_VAT-o ... lowka.html

 

"Nikt nie jest w stanie wskazać, jakie będą zmiany w przepisach i kiedy zaczną obowiązywać. Nowel jest kilka, a praca nad nimi różnie zaawansowana.

 

Nowy Rok za pasem, a ani doradcy podatkowi, ani przedsiębiorcy nie wiedzą, w jakim ostatecznie kształcie przepisy zaczną obowiązywać.

 

Na podpis Prezydenta czeka jedna nowelizacja ustawy o VAT, a do Senatu trafiła kolejna zmiana przepisów dotyczących tego podatku w ramach tzw. ustawy okołobudżetowej.

 

Na tym nie koniec. Prace nad projektem kolejnej nowelizacji zakończyło Ministerstwo Finansów, a rząd przyjął go 3 listopada. We wtorek 9 listopada Rada Ministrów zaakceptowała założenia do kolejnego projektu nowelizacji ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym. Każda z tych zmian ma zacząć obowiązywać w przyszłym roku. Czy tak się stanie? Nie wiadomo. Do końca roku Sejm zbierze się jeszcze tylko trzy razy."

 

Nie mówiąc już o vacatio legis. :evil: IMO to jest skandal, że 12 listopada 2010 nie wiemy jakie zmiany będą finalnie obowiązywać od 1 stycznia 2011. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Troche watek ucichł a wiec cos nowego ustawowego :

 

http://moto.onet.pl/1633463,1,zmiany-za ... tml?node=6

 

I teraz , dokładnie czytajac senat dopisał jeszcze auta specjalistyczne !!

To prosze teraz o informacje jak mozna interpretować : "Bankowozy" ??

Tyczy sie tylko samochodów ciezarowych czy też osobowych z zamnontowaną " Kasetką na Banknoty" też bedzie sie wliczał ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...