Skocz do zawartości

Trawniki i ogrody forumowe


Aga

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, skwaro napisał(a):

Pytanie odnośnie nawożenia&oq trawnika: robicie to na czuja, oddajecie glebę do badania czy sami testujecie NPK + PH? 

 

 

Na czuja, kupuje nawóz, wrzucam do maszynki i nawożę. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawóz to nawóz - nawozy do trawnika są uniwersalne. Natomiast jeśli masz glebę kwaśna to pojawi Ci się mech i wtedy warto stosować odkwaszanie dolomitem ewentualnie specjalnymi nawozami - ale to droga zabawa a mech szerzy sie głównie jesienią, lekką zima i przedwiośniem gdy trawa jest w spoczynku i nawóz jej nie potrzebny. Dlatego wapnuje sie na jesień i ew. drugi raz przed startem traw w marcu.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, STIFF napisał(a):

nawóz to nawóz - nawozy do trawnika są uniwersalne. Natomiast jeśli masz glebę kwaśna to pojawi Ci się mech i wtedy warto stosować odkwaszanie dolomitem ewentualnie specjalnymi nawozami - ale to droga zabawa a mech szerzy sie głównie jesienią, lekką zima i przedwiośniem gdy trawa jest w spoczynku i nawóz jej nie potrzebny. Dlatego wapnuje sie na jesień i ew. drugi raz przed startem traw w marcu.

Problem w tym, że nie jestem pewien czy w jednym miejscu przesadziłem z nawozem, czy trawa trochę pożółkła bo jest go za mało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, skwaro napisał(a):

Problem w tym, że nie jestem pewien czy w jednym miejscu przesadziłem z nawozem, czy trawa trochę pożółkła bo jest go za mało :)

 

przyczyną może być nierównomierne nasłonecznienie, nieco inna struktura gleby gorzej trzymająca wodę itp. od tego żółknie trawa. Od braku nawozu będzie widocznie gorzej rosła i zieleń będzie mniej soczysta ale nie powinna żółknąć. Pytanie jak nawoziłeś - jak z ręki to nie wychwycisz tego ale jak z siewnika na kółkach to powstaną ci charakterystyczne wąskie pasy tam gdzie nie przejechałeś.

Pędraki raczej mało prawdopodobne - po pierwsze masz nowy zeszłoroczny trawnik a pędraki rozwijają się w gruncie 3 lata - formę żerującą w sposób destrukcyjny osiągają w 2-3-cim roku. Poza tym jak żerują to raczej tworzą placki suchej rawy - nie ma czasu na żółknięcie - trawa zdycha w kilka dni bez korzeni.

Trzeci temat czyli przenawożenie - to możliwe ale tu znów wracamy do tego w jaki sposób nawoziłeś. Generalnie trudno jest sypnąć widocznie za dużo. Mi się to udawało tylko jak rozsypałem nawóz obok siewnika albo jak ustawiłem za duże oczko w rozrzutniku i sypało na bogato. Tyle że wtedy nawóz wręcz wypalał mi trawę.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto podpowie co zrobić i w czym może być problem z kosiarką traktorkiem mtd?

 

Objawy są takie że im wyzszy bieg tym mniej ma mocy do jazdy. Odczucie podobne do jazdy autem ze ślizgającym sie sprzęgłem. Obroty nie falują z silnikiem wydaje się być wszystko ok. Jakby coś z napędem. 

Edytowane przez Simmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Simmi napisał(a):

Kto podpowie co zrobić i w czym może być problem z kosiarką traktorkiem mtd?

 

Objawy są takie że im wyzszy bieg tym mniej ma mocy do jazdy. Odczucie podobne do jazdy autem ze ślizgającym sie sprzęgłem. Obroty nie falują z silnikiem wydaje się być wszystko ok. Jakby coś z napędem. 

 

 

Zależy jaka skrzynia. Jeżeli skrzynia hydrostatyczna i nie jest uszkodzona, to wymiana i uzupełnienie oleju powinny załatwić sprawę braku mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chojny napisał(a):

 

 

Zależy jaka skrzynia. Jeżeli skrzynia hydrostatyczna i nie jest uszkodzona, to wymiana i uzupełnienie oleju powinny załatwić sprawę braku mocy. 

Nazywa się to MTD sl-h 1152.

Nie mogę nic znaleźć na polskim internecie, jedyne informacje w języku niemieckim którego nie znam ni w ząb.

 

Wybierak mam taki jak na zdjęciu i jeden pedał sprzęgła 

20230626_123906.jpg

Edytowane przez Simmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawa nie jest wypalona, raczej wpada aż w brąz, jakby wysuszona. Rozgarniany był humus spod domu i kostki. Być może jest słabsza ziemia w tych miejscach. Zwiększyłem podlewanie w tych miejscach, zobaczymy za kilka dni czy pomoże. 

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
10 minut temu, Gazik napisał(a):

U Was tez tak sucho?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wczoraj sadziłem orzecha czerwonego, pod trawą sucho jak pieprz, mimo że leję codziennie. Czekam na jakiś deszcz bo w zbiorniku na deszczówkę dno widać :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano niestety z tymi zbiornikami jak deszczu nie ma to i tam sucho. Raczej do takiego rekreacyjnego podlewania i poprawy samopoczucia. U mnie pełen cykl to jakieś 6m3 w noc się leje a i tak wysycha. Trzeba by zbiorniki jak na Orlenie mieć - tylko czym to napełnić


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gazik napisał(a):

Ano niestety z tymi zbiornikami jak deszczu nie ma to i tam sucho. emoji6.png Raczej do takiego rekreacyjnego podlewania i poprawy samopoczucia. U mnie pełen cykl to jakieś 6m3 w noc się leje a i tak wysycha. Trzeba by zbiorniki jak na Orlenie mieć - tylko czym to napełnićemoji6.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

U mnie jest glina pod spodem i nie trzeba aż tyle lać, do tego na razie odpuściłem koszenie. Jak na razie w tym sezonie leję tylko ze zbiornika, ale jak jutro nie popada to będę musiał zacząć lać z kranu. 

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybkie pytanie - czy istnieje coś takiego jak przyłącze kranowe do węża ale z gwintem zewnętrznym? Odwrotność tego ze zdjęcia (materiał obojętny). Chodzi mi o to żeby w element który normalnie nakręca sie na kran można było wkręcić taką złączkę i mieć możliwość wpięcia węża. Chce założyć zawór do sterowania przepływem ale wszystkie są nakręcane na kran a ja chcę go móc wpiąć w puszke poboru wody systemu Gardeny a one mają tam szybkozłączkę do wpięcia węża. No chyba że znacie zawór z szybkozłączkami na obu końcach.

 

Przyłącze mosiężne 1cal Cellfast 52-855

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...