Skocz do zawartości

Globalne ocieplenie


grzywaczewski

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, skwaro napisał(a):

Nie, nie jestem za zamordyzmem, tylko za eliminacją kopciuchów.

Oj naiwny naiwny. Powiedzieli Ci   że to zlikwiduje kopciuchy a ty łykasz bezrefleksyjnie.

To mam dla Ciebie taki przykład.

Stoją sobie w małym miasteczku dwa domki z lat 60-tych, niewielkie tak ok 120 m, parter, skośny dach, poddasze użytkowe, wentylacja grawitacyjna.

Zbudowane z byle czego bo tak się wtedy stawiało, ściany wylewane z betonu z dodatkiem żużla, dach nieocieplony eternit. gazu wtedy nie było to ogrzewanie z kopciucha w piwnicy.

W pierwszym z tych domków mieszka suweren 500+, zero remontów, zero ocieplenia, jedynie ze 20 lat temu okna wymienili.

Palą byle czym jak przykazał prezes, fajny czarny dym regularnie rozchodzi się po okolicy

W drugim  z tych domków mieszka całkiem dobrze zarabiająca rodzina, doprowadzili gaz, ocieplili elewacje i dach wstawili kocioł kondensacyjny.

I tak domek pierwszy ma ściany λ=1.13, dach λ=0.98, wskaźnik EU = 211

Drugi domek ma ściany λ=0.30, dach λ=0.22, wskaźnik EU = 140.

Póki co wszystko jasne? To teraz najlepsze. Prz średnio rozgarniętym audytorze jeden z tych domków dostanie kategorię B, a drugi G.

Wszystko zgodnie z przepisami i zatwierdzoną metodologią sporządzania ŚCHE

Zgadnij dlaczego ten pierwszy, nieocieplony domek dostanie zielone B. i będzie mógł smrodzić długie lata. :ph34r:;)

Opera Zrzut ekranu_2023-06-17_115613_termomodernizacja.pl.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani jeden, ani drugi nie łapie się w WT2021 więc dalsze rozważania są bez sensu. Dodatkowo jeżeli żaden nie będzie chciał sprzedać lub wynająć domu, te przepisy go nie będą dotyczyły z oczywistych względów. A próba udowadniania że wprowadzanie regulacji jest bezcelowe, bo ludzie będą je omijać jest właśnie bajkopisarstwem z anarchistycznego kraju. 

 

I żeby było jasne, przepisy nie są idealne, ale to nie oznacza, że nie powinno się ludzi nakłaniać do termomodernizacji wszelkimi możliwymi sposobami. I jak słusznie kolega wyżej napisał na bezmózgów jedynym lekarstwem są twarde regulacje. I ja jestem właśnie zwolennikiem regulacji, bo sama edukacja niestety nie działa. Dość powiedzieć że jak idę w niedzielę wieczorem na spacer z psem, to widzę kto jakie worki ze śmieciami wystawił i czym pali w piecu. Bo nikt mnie nie przekona że czterosobowa rodzina w dwa tygodnie nie jest w stanie nazbierać nawet jednego worka plastiku. 

  • Haha 1
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, skwaro napisał(a):

Ani jeden, ani drugi nie łapie się w WT2021

Łapanie się na warunki WT nie zależy od ostatniej daty ich ogłoszenia tylko od daty oddania budynku do użytkowania albo od daty ostatniej termomodernizacji, rozumianej jako zmianę strat ciepła przez budynek. Może to być wymiana źródła ciepła, ocieplenie ścian/ stropów/ fundamentów czy wymiana okien albo usprawnienie wentylacji.

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, skwaro napisał(a):

widzę kto jakie worki ze śmieciami wystawił i czym pali w piecu. Bo nikt mnie nie przekona że czterosobowa rodzina w dwa tygodnie nie jest w stanie nazbierać nawet jednego worka plastiku

Jakie to proste, patrole sąsiedzkie :biglol: ! Ale gminne władze na to nie wpadły i muszą wysyłać strażników gminnych, patrolować gminę dronami(!), analizować z użyciem specjalistycznych laboratoriów popielniki kotłów.

 

@skwaro ? A może wspomniana czteroosobowa rodzina to klercy, na prawdę dbają o środowisko siebie i sąsiadów? Mało prawdopodobne ale możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, skwaro napisał(a):

Dodatkowo jeżeli żaden nie będzie chciał sprzedać lub wynająć domu, te przepisy go nie będą dotyczyły z oczywistych względów.

Prędzej czy później każda nieruchomość trafi na rynek.

 

27 minut temu, skwaro napisał(a):

A próba udowadniania że wprowadzanie regulacji jest bezcelowe, bo ludzie będą je omijać jest właśnie bajkopisarstwem z anarchistycznego kraju.

Jakie omijać? Chyba napisałem jasno że wszystko zrobione zgodnie z

ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU  z dnia 27 lutego 2015 r.

w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej

 

dostępnym tu:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/metodologia-wyznaczania-charakterystyki-energetycznej-budynku-lub-18176491

 

Szczególnie polecam zapoznać się z załącznikiem w punkcie:

3.1.3. Wyznaczanie współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii lub energii dla systemów technicznych wi

 

 

Wystarczy że palący byle czym zadeklarują że palą w kopciuchu drewnem, a nie węglem.

:thumbup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Jaca68 napisał(a):

Wystarczy że palący byle czym zadeklarują że palą w kopciuchu drewnem, a nie węglem.

Podanie nieprawdziwych danych jest karalne no chyba że spalają własnoręcznie zebrany chrust+ albo opony+ :biglol:. Czytaj: nie dotyczy posłów, aktualnie rządzących i ich misiewiczów.

 

Nie do końca z tą deklaracją bo przecież dobrze jest przytulić dopłatę do węgla a to zostawia ślad w papierach no i węgiel jest wydajniejszy energetycznie niż dokładanie kolejnych polan przez całą noc :biglol: . Tylko ten popielnik... co zrobić z jego zawartością...

 

 

Edytowane przez Szürkebarát
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szürkebarát napisał(a):

Podanie nieprawdziwych danych jest karalne no chyba że spalają własnoręcznie zebrany chrust+ albo opony+

A ile jest takich domów gdzie palą i drewnem i węglem?

Teść zmarł rok temu, węglem palił w mrozach, a jak było blisko 0 to palił deskami. Co roku zamawiał przyczepę odpadów z pobliskiego tartaku, potem je ciął w ogrodzie piłą elektryczną. Jest tego drewna w różnych szopkach kilkanaście m3.

Teraz sprzedajemy właśnie taki nieocieplony domek. To co mam powiedzieć audytorowi jak się mnie spyta czym to ogrzewane było?

Drewno węgiel 50-50, czy 70-30? Nie mam pojęcia, a sprawdzić nie ma jak, bo gospodarza nie spytasz.

Spytam się kupców jaki chcą mieć EP i tak zadeklaruje. :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaca68 napisał(a):

A ile jest takich domów gdzie palą i drewnem i węglem?

Teść zmarł rok temu, węglem palił w mrozach, a jak było blisko 0 to palił deskami. Co roku zamawiał przyczepę odpadów z pobliskiego tartaku, potem je ciął w ogrodzie piłą elektryczną. Jest tego drewna w różnych szopkach kilkanaście m3.

Teraz sprzedajemy właśnie taki nieocieplony domek. To co mam powiedzieć audytorowi jak się mnie spyta czym to ogrzewane było?

Drewno węgiel 50-50, czy 70-30? Nie mam pojęcia, a sprawdzić nie ma jak, bo gospodarza nie spytasz.

Spytam się kupców jaki chcą mieć EP i tak zadeklaruje. :yahoo:

Przypadek osobliwy. Ktoś jednak będzie musiał pokwitować tą EP i to ktoś wpisany do ministerialnego rejestru. Nie wiem jak jest teraz, kiedyś notariusz mógł sporządzić akt kupna sprzedaży bez ŚChE choć to było obarczone błędem prawnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jaca68 napisał(a):

Prędzej czy później każda nieruchomość trafi na rynek.

 

Jakie omijać? Chyba napisałem jasno że wszystko zrobione zgodnie z

ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU  z dnia 27 lutego 2015 r.

w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej

 

dostępnym tu:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/metodologia-wyznaczania-charakterystyki-energetycznej-budynku-lub-18176491

 

Szczególnie polecam zapoznać się z załącznikiem w punkcie:

3.1.3. Wyznaczanie współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii lub energii dla systemów technicznych wi

 

 

Wystarczy że palący byle czym zadeklarują że palą w kopciuchu drewnem, a nie węglem.

:thumbup:

Czyste teoretyzowanie, bo prędzej czy później kopciuchy i tak znikną. W mazowieckim już od 1 stycznia obowiazuje zakaz, a od 2028 będzie można używać tylko kotłów klasy 5. 

A z tego co pamiętam od 2030 będzie całkowity zakaz kotłów na paliwo stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szürkebarát napisał(a):

Przypadek osobliwy. Ktoś jednak będzie musiał pokwitować tą EP i to ktoś wpisany do ministerialnego rejestru.

Takich co pokwitują jest na pęczki. audytomaty czy inne swiadectwa24.pl.

 

 

28 minut temu, skwaro napisał(a):

A z tego co pamiętam od 2030 będzie całkowity zakaz kotłów na paliwo stałe.

To teraz wróć stronę wcześniej do swojego wpisu i powiedz czemu za służyć zakaz sprzedaży domów niespełniających wymagań energetycznych. Bo twierdziłeś ze dzięki temu znikną kopciuchy, a te można wyeliminować innymi metodami.  :ph34r:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jaca68 napisał(a):

Takich co pokwitują jest na pęczki. audytomaty czy inne swiadectwa24.pl.

 

 

To teraz wróć stronę wcześniej do swojego wpisu i powiedz czemu za służyć zakaz sprzedaży domów niespełniających wymagań energetycznych. Bo twierdziłeś ze dzięki temu znikną kopciuchy, a te można wyeliminować innymi metodami.  :ph34r:

 

Częściowo znikną przed 2030 :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, skwaro napisał(a):

jak słusznie kolega wyżej napisał na bezmózgów jedynym lekarstwem są twarde regulacje.

I dlatego na niego nie zagłosuje. Twarde regulacje to kodeks karny reszta ma służyć mi, nikomu więcej. Prawo mnie chronić, a nie gnębić. 

 

Podpisano bezmuzg

  • Zdrówko! 1
  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2023 o 18:27, Jaca68 napisał(a):

To teraz wróć stronę wcześniej do swojego wpisu i powiedz czemu za służyć zakaz sprzedaży domów niespełniających wymagań energetycznych.

 poprawie efektywności energetycznej organizmu gospodarczego o nazwie Unia Europejska

 

jest to proces wielotorowy jak też wielofazowy, nie dotyczy tylko i wyłącznie domów, mieszkań to tylko jeden z wątków

 

ogólnie chodzi o to, żeby stosunkowo niewiele zmieniając swój model życia znacząco zmienić niezbędne do tego celu potrzeby energetyczne, przy znaczącej lub całkowitej redukcji paliw stałych jak drewno (bo to ani efektywne ani ekologiczne - spaliny drewna są trujące) jak i paliw kopalnych:

1. sami za dużo nie mamy

2. kupujemy u "niestabilnych dostawców"

3. ich źródła są ograniczone

4. używanie ich na taką skale przyczynia się do degradacji ekosystemu który gwarantuje nam przetrwanie

 

proces ten następuję nie tylko w Unii Europejskiej jest to też wyścig gospodarczy, cywilizacyjny a zarazem odejście od paradygmatu gdzie 

spalanie kopalin = PKB

 

to wciąż ma miejsce ale strategicznie rzecz biorąc stało się już reliktem przeszłości

 

ja sam uważam, że w tzw. "świecie zachodnim" może się to nie udać tylko i wyłącznie z powodów społecznych nie technologicznych

 

jednocześnie chcę zaznaczyć, że "my" EU czy Europa bo do tego należy np. doliczyć Wielką Brytanie czy nawet cześć Rosji to obecnie mała część świata i już nie jego wierzchołek (chyba że w konsumpcji), nawet jeśli doliczymy to tego USA z Kanadą i Australią to i tak niewiele to zmienia, Japonia będzie miała swoje własne problemy które ja zatopią

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ketivv napisał(a):

ogólnie chodzi o to, żeby stosunkowo niewiele zmieniając swój model życia znacząco zmienić niezbędne do tego celu potrzeby energetyczne,

Niewiele zmieniając. Dobre. Poczekaj na paszporty węglowe. Przy nich komunistyczne kartki na mięso to było przedszkole. :ph34r:

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2023 o 13:21, skwaro napisał(a):

Ani jeden, ani drugi nie łapie się w WT2021 więc dalsze rozważania są bez sensu. Dodatkowo jeżeli żaden nie będzie chciał sprzedać lub wynająć domu, te przepisy go nie będą dotyczyły z oczywistych względów. A próba udowadniania że wprowadzanie regulacji jest bezcelowe, bo ludzie będą je omijać jest właśnie bajkopisarstwem z anarchistycznego kraju. 

 

I żeby było jasne, przepisy nie są idealne, ale to nie oznacza, że nie powinno się ludzi nakłaniać do termomodernizacji wszelkimi możliwymi sposobami. I jak słusznie kolega wyżej napisał na bezmózgów jedynym lekarstwem są twarde regulacje. I ja jestem właśnie zwolennikiem regulacji, bo sama edukacja niestety nie działa. Dość powiedzieć że jak idę w niedzielę wieczorem na spacer z psem, to widzę kto jakie worki ze śmieciami wystawił i czym pali w piecu. Bo nikt mnie nie przekona że czterosobowa rodzina w dwa tygodnie nie jest w stanie nazbierać nawet jednego worka plastiku. 

 

Idealny ORMO-wiec :biglol:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Neutrino33 napisał(a):

 

Idealny ORMO-wiec :biglol:

 

O jakie cudne. Jak widzisz pijanego za kółkiem to też udajesz że nie widzisz bo "ORMO-wiec"? Polska w pigułce... :facepalm:

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, skwaro napisał(a):

O jakie cudne. Jak widzisz pijanego za kółkiem to też udajesz że nie widzisz bo "ORMO-wiec"? Polska w pigułce... :facepalm:

 

Nie porównuj zagrożenia życia ludzi postronnych do podporządkowywania się zamordyzmowi systemu. 

Swoja drogą to jestem zaskoczony, że jeszcze czytasz moje posty...serio :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Neutrino33 napisał(a):

 

Nie porównuj zagrożenia życia ludzi postronnych do podporządkowywania się zamordyzmowi systemu. 

Swoja drogą to jestem zaskoczony, że jeszcze czytasz moje posty...serio :D

Może Tobie nie przeszkadza wdychanie smrodu plastików sąsiada, który ma wpływ na zdrowie moje i mojej rodziny, a do tego łamie przepisy. Mi to przeszkadza. I nazywanie tego mentalnością ORMOwca jest Twoją kolejną wyssaną z dupy wycieczką osobistą w moją stronę i próbą obrażenia mnie z braku argumentów. Ale masz rację, szkoda prądu na czytanie takich wyrzutów frustracji :P

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, skwaro napisał(a):

Może Tobie nie przeszkadza wdychanie smrodu plastików sąsiada, który ma wpływ na zdrowie moje i mojej rodziny, a do tego łamie przepisy. Mi to przeszkadza. I nazywanie tego mentalnością ORMOwca jest Twoją kolejną wyssaną z dupy wycieczką osobistą w moją stronę i próbą obrażenia mnie z braku argumentów. Ale masz rację, szkoda prądu na czytanie takich wyrzutów frustracji :P

Proponuję by tych wszystkich "niefajnych" sąsiadów wysiedlić do gett by zamożni i prawi obywatele mogli w bezpiecznym i zdrowym otoczeniu cieszyć się swym dobrobytem :thumbup:

  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Neutrino33 napisał(a):

Proponuję by tych wszystkich "niefajnych" sąsiadów wysiedlić do gett by zamożni i prawi obywatele mogli w bezpiecznym i zdrowym otoczeniu cieszyć się swym dobrobytem :thumbup:

Ty to jednak masz naprawdę poważny problem z czytaniem ze zrozumieniem i wyciąganiem wniosków z dupy na podstawie czegoś czego nikt nie napisał. Over and out, bo piszesz takie bzdury że aż zęby bolą. 

Edytowane przez skwaro
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...