Skocz do zawartości

parujace szyby


kashmere

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ciekawostkę podam przykład, że u mnie w Focusie w trakcie poruszania się samochodu szyba raczej się nie paruje, a nawet jak jest zaparowana to schnie szybko. Sytuacja drastycznie, katastrofalnie wręcz szybko zmienia się gdy samochód zatrzyma się na światłach. W mgnieniu oka, zanim zdążę o tym w ogóle pomyśleć to mam przed sobą mgłę... nie mam pojęcia o co chodzi. Ruszam z tego skrzyżowania, i po około 2 minutach szyba jest sucha. Sytuacja ma miejsce zazwyczaj podczas deszczu. Zastosowałem już wiele metod walki z wilgocią ale póki co dalej nie bangla.

Mam tak samo.

 

A może jak ruszamy, to rzeczywiście włącza się klima?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja wykluczam taką opcję, gdy załącza sie klima u mnie w klekocie to czuję to wyraźnie podczas startu z jedynki. Gdy włączę klimę to szyba się odparowuje szybciej. Ale w mieście irytuje mnie ciągłe włączanie i wyłączanie.

Mam niby też ogrzewanie przedniej szyby ale średnio to daje sobie radę z odparowaniem szyby. W innych autach "w rodzinie" nie mam takich problemów. W Forku tylko w bardzo skrajnym przypadku miałem problem z osuszaniem szyby, tak poza tym smigało super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie we wszystkich wersjach. Np. Forestery S-turbo tak miały

Hmm pierwsze slysze, a jezdze w 95% czasu z nawiewem skierowanym tylko na szybe przednia i klima ani razu sama mi sie nie wlaczyla. Zareczam, ze bym uslyszal, bo zaglusza wtedy radio, silnik i klakson ;-)

 

[ Dodano: Nie Lis 02, 2008 9:05 am ]

Sytuacja drastycznie, katastrofalnie wręcz szybko zmienia się gdy samochód zatrzyma się na światłach. W mgnieniu oka, zanim zdążę o tym w ogóle pomyśleć to mam przed sobą mgłę...

W Nubirze mialem klimatronic, ktory, gdy tryb byl wlaczony na auto, zmienial na obieg wewnetrzny przy postoju. Moze u ciebie jest podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm pierwsze slysze, a jezdze w 95% czasu z nawiewem skierowanym tylko na szybe przednia i klima ani razu sama mi sie nie wlaczyla.

 

W Forku 05 i Imprezie N/A 07 po ustawieniu nawiewu na szybe automatycznie zapina się klima i sygnalizuje to też lampka na pokrętle.

 

W Nubirze mialem klimatronic, ktory, gdy tryb byl wlaczony na auto, zmienial na obieg wewnetrzny przy postoju. Moze u ciebie jest podobnie?

 

Nigdy nie używam trybu auto to raz :grin: A inna sprawa, że zawsze sprawdzam czy mi nie zamknął obiegu bo wtedy to się różne cuda dzieją.

Przypomniałem sobie też, że latem jak chłodzę wnętrze i potem wyłączę klimę to paruje mi szyba z przodu. Wtedy albo muszę ja ogrzać albo ponownie włączyć klimę. Otwarcie szyby i wyrównanie temperatury w aucie nie pomaga bo niestety szkło ma zbyt dużą bezwładność temperaturową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie też, że latem jak chłodzę wnętrze i potem wyłączę klimę to paruje mi szyba z przodu. Wtedy albo muszę ja ogrzać albo ponownie włączyć klimę. Otwarcie szyby i wyrównanie temperatury w aucie nie pomaga bo niestety szkło ma zbyt dużą bezwładność temperaturową.

Jak jest wlaczona klima, to powietrze sie chlodzi oplywajac parownik. Jak klime sie wylaczy, to wszystko, co zdazylo na parowniku sie skroplic i zamrozic, teraz odmraza sie i wilgotnosc powietrza lecacego z nawiewu bardzo wzrasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciezko sie wyciera te pare z szyb szmatka? Jesli tak, to moze to byc skroplony glikol z nieszczelnej nagrzewnicy.

 

łatwo, nagrzewnica/filtr na bank są dobre bo auto ma raptem kilka miesięcy.

 

sprawdz, czy nie masz wilgotnych dywanikow/tapicerki pod dywanikami

 

dywaniki wilgotne

 

Nie wiem jakie macie samochody, ale w Subaru gdy wlaczycie nawiew powietrza na przednia szybe, to klimatyzacja wlacza i wylacza sie automatycznie

 

nie w GT. W ceedzie sie włącza

 

Ja osobiście nie właczam klimy do usunięcia pary bo po wyłączeniu jej jest jeszcze gorzej

 

Mam tak samo, jak włączę klimę to już koniec.

 

Zapmniałam Cię spytać jak tam wojsko :idea: :?:

 

zrobiłem update w moim temacie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł_P napisał/a:

Ja osobiście nie właczam klimy do usunięcia pary bo po wyłączeniu jej jest jeszcze gorzej

 

 

Mam tak samo, jak włączę klimę to już koniec.

 

No to ja tego nie kumam, mi wystarczało włączenie klimy i ogrzewania naraz i nie miałam nigdy żadnych problemów :roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olleo, ja wiem, ale na początku było o problemach z zaparowanymi szybami. Szyby są zaparowane z powodu obniżonej temperatury i nadmiaru wilgoci (punkt rosy... :wink: ), bo taką mamy teraz porę roku. Klimatyzacja nie tylko ochładza powietrze wlatujące do kabiny, ale je również pozbawia wilgoci (osusza). Stąd włączenie klimy na zamkniętym obiegu po wejściu do samochodu pozwala odparować szyby, czyli usunąć wilgoć z powietrza w kabinie. Później można klimę wyłączyć lub zmienić obieg na otwarty.

 

Dlatego sie upieram :wink: , poza tym kashmere nie wspomniał, czy nastawione ma grzanie, czy tylko włączoną klimę, co powoduje, że marznie. Wg mnie włączenie klimatyzacji pomoże usunąć wilgoć, a dzięki ogrzewaniu kashmere nie zmarznie.

 

Ja jeździłam i jeżdżę cały rok z włączoną klimatyzacją i nie mam problemów. Poza tym wiadomo, że poniżej 4 stopni (nie pamiętam, coś około zera, ale powyżej) klimatyzacja nie chłodzi, bo jest za zimno, tylko osusza powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniała mi się rozmowa na ten temat na naszym mini spocie trójmiejskim i jej konkluzja :mrgreen: Że wszystko i tak ch... :mrgreen:

 

Ja robię tak, że jak odpalam auto to wciskam ogrzewanie przedniej szyby a potem jak odparuje to przycisk auto i działa. Temp na 22, a gdy już robi się za ciepło to ustawiam 21 i jest git. To tak dla tych co maja automatyczną klimę.

 

W Passacie ustawiałem gorące na szybę. Czekałem aż odparuje (trawło strsznie długo.... :roll: ), a potem temp tak na połowe skali na nogi i też działało.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest wlaczona klima, to powietrze sie chlodzi oplywajac parownik. Jak klime sie wylaczy, to wszystko, co zdazylo na parowniku sie skroplic i zamrozic, teraz odmraza sie i wilgotnosc powietrza lecacego z nawiewu bardzo wzrasta.

Dzięki, rozumiem już jak to działa :) Ale powiedz mi teraz dlaczego w Focusie paruje mi w takiej sytuacji szyba a w Subarakach nie ?? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co widze, to Focus jest jakies 6 lat starszy. Moze wystarczyloby umyc dokladnie parownik i wyczyscic wszystkie kanaly wentylacyjne? Im bardziej zasyfiony parownik i kanaly, tym wiecej wilgoci sie zbiera i tym wiecej jej paruje po wylaczeniu klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Jezdzilem wieloma samochodami z klimatyzacja, najstarszy chyba 1991 i w kazdym przypadku wlaczenie nawiewu na szybe powodowalo samoistne zalaczanie sie klimatyzacji, chociaz nie zawsze bylo to sygnalizowane zapaleniem sie kontrolki AC.

a jezeli wlaczamy nawiew na szybe i nogi? :roll:

u mnie przy takim ustawieniu pokretla kontrolka AC czasem sie zapala, a czasem - nie... od czego to zalezy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pisano powyżej w pierwszej kolejności zajrzałbym do filtra przeciwpyłkowego. Miałem ostatnio taką sytuację w Legacy. Gdy zrobiło się wilgotno, zaczęły parować szyby. Włączenie klimy + nawiew na maxa pomagał, ale trwało to strasznie długo.

 

Filtr był tak zasyfiony, że nie przepuszczał powietrza. Po wymianie problem zniknął

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa - czysta szyba od wewnątrz. Zauważyłem, że jak się odrobinę zakurzy, szybciej paruje i wolniej odparowuje. A do czyszczenia oprócz jakiegoś psikacza do zwykłych okiem polecam zwykłe gazety, tylko nie kolorowe, najlepiej z jak najmniejszą ilością zdjęć, najlepiej zbieraja brud, nie zostawiaja włosków czy fuzli, jak inne ścierki czy ręczniki papierowe, sprawdzone i skuteczne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykłe gazety, tylko nie kolorowe,

Ciekawa teoria. Szczególnie jak weźmiesz taką wyborczą to cały druk masz na szybie. Gazeta to jest dobra jak się na dywan coś wyleje na chacie to ekstra wyciąga wilgoć. Ogólnie papier zwykły świetnie zbiera wodę. A żeby umyć szybę to przede wszystkim dobry środek, który ma dobry skład i nie będzie rozmazywać. Scierka to sprawa drugorzędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa teoria
DO samego czyszczenia to nie, ale sam kiedyś się zdziwiłem jak do domu wziąłem ekipę do mycia okien wyciągnęli stertę Rzeczpospolitej :shock: po umyciu wycierali szyby jeszcze tymi gazetami i o dziwo szyby wyglądały jak po zastosowaniu jakiegoś nabłyszczacza i dużo wolniej się brudziły i to nie tylko ja miałem takie wrażenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi gazetami to prawda. Chodzi o to ze gazeta nie zostawia nitek czy wlukien po sobie. Bawelniane czy papierowe reczniki zasze zostawiaja po sobie nitki na szybie.

 

Tak przy okazji, to ogladalem kiedys babski program w TV o ekologicznych srodkach czyszczących i dowiedzialem sie z niego ze dobra do czyszczenia szyb jest herbata. Jako ze zostalo mi troche tej herbaty w szklance, to pomyslalem ze umyje lustro. Klopot w tym ze ja slodze herbate i recznik papierowy przykleil mi sie do szyby :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO samego czyszczenia to nie, ale sam kiedyś się zdziwiłem jak do domu wziąłem ekipę do mycia okien wyciągnęli stertę Rzeczpospolitej :shock: po umyciu wycierali szyby jeszcze tymi gazetami i o dziwo szyby wyglądały jak po zastosowaniu jakiegoś nabłyszczacza i dużo wolniej się brudziły i to nie tylko ja miałem takie wrażenie

Mniejsze koszty :) Za ręczniki papierowe trzeba płacić, gazety mieli najprawdopodobniej za darmo

Z tymi gazetami to prawda. Chodzi o to ze gazeta nie zostawia nitek czy wlukien po sobie. Bawelniane czy papierowe reczniki zasze zostawiaja po sobie nitki na szybie.

:shock: Nie wiem jakich Wy ręczników używacie, ale takie najzwyklejsze papierowe z supermarketu nie zostawiają żadnych włókien...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...