Skocz do zawartości

Mogłaś moją być KRYZYSOWĄ narzeczoną...


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, skwaro napisał(a):

U mnie w kotłowni jest pralnia

U mnie w kotłowni stoją regały ze słoikami i szafa z ciuchami na moto.

A pralnie mam na półpiętrze z dodatkową wanną, bo żona chciała 15 lat temu pranie zamaczać. :OO:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Jaca68 napisał(a):

U mnie w kotłowni stoją regały ze słoikami i szafa z ciuchami na moto.

To tak z ręką na sercu, zmieniłbyś ją w tradycyjną kotłownię że składem pelletu, szczotkami do pieca, itd.? :) Dałabyś się zmusić do obsługi tego wszystkiego? 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, skwaro napisał(a):

Różnica w zależności od pory dnia czy nocy to max 0,5 stopnia,

Lekki domek szkieletowy a pojemość cieplna jak zamku średniowiecznego. Aha. :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, skwaro napisał(a):

To tak z ręką na sercu, zmieniłbyś ją w tradycyjną kotłownię że składem pelletu, szczotkami do pieca, itd.? :) Dałabyś się zmusić do obsługi tego wszystkiego? 

Jest mi dobrze tak jak mam z gazowym piecem kondensacyjnym i nie jestem chętny na żadne zmiany.

Ale jeśli UE zmusi mnie do zmian, bo zakaże kotłów gazowych lub dorzuci horrendalne opłaty do gazu....

I jeśli wtedy będę miał alternatywę:

- pruć podłogi i parkiety żeby założyć podłogówkę z pompą ciepła

- wymienić kocioł gazowy na pelet bez demolki domu i instalacji

To prawdopodobnie wybiorę 3 wyjście - sprzedam chałupę i kupie mieszkanie 100 metrów w nowym bloku z tarasem windą i halą garażową. I ogrzewaniem z miasta. 

Na stare lata w sam raz.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Jaca68 napisał(a):

Lekki domek szkieletowy a pojemość cieplna jak zamku średniowiecznego. Aha. :biglol:

Słowo klucz: ciepła płyta fundamentowa, która dziala jak akumulator ciepła :) Już kilka osób się zdziwiło jak skutecznie działa, Szwedzi wiedzą co robią, w ich technologii była robiona :)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Jaca68 napisał(a):

Jest mi dobrze tak jak mam z gazowym piecem kondensacyjnym i nie jestem chętny na żadne zmiany.

Ale jeśli UE zmusi mnie do zmian, bo zakaże kotłów gazowych lub dorzuci horrendalne opłaty do gazu....

I jeśli wtedy będę miał alternatywę:

- pruć podłogi i parkiety żeby założyć podłogówkę z pompą ciepła

- wymienić kocioł gazowy na pelet bez demolki domu i instalacji

To prawdopodobnie wybiorę 3 wyjście - sprzedam chałupę i kupie mieszkanie 100 metrów w nowym bloku z tarasem windą i halą garażową. I ogrzewaniem z miasta. 

Na stare lata w sam raz.  ;)

 

 

Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest rozwiązaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, chojny napisał(a):

 

A co to jest? 

Sprawność pompy ciepła jest kluczowym wskaźnikiem, który pozwala ocenić, jak efektywnie urządzenie zamienia energię elektryczną na cieplną. Oznacza to, ile ciepła może dostarczyć do wnętrza budynku w stosunku do ilości energii elektrycznej, którą zużywa. Wyższa wartość tego wskaźnika oznacza, że pompa ciepła działa bardziej wydajnie, dostarczając więcej ciepła za tę samą ilość energii. Sprawność ta jest często wyrażana poprzez różne parametry, takie jak COP (Coefficient of Performance) czy SCOP (Seasonal Coefficient of Performance), które uwzględniają warunki pracy pompy w różnych jednostkach czasu. Rozumienie tych wskaźników jest kluczowe przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła, ponieważ od tego będzie zależeć wysokość rachunków za prąd w każdym kolejnym sezonie grzewczym.

https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/wspolczynnik-cop-i-scop-czyli-co-oznacza-sprawnosc-pompy-ciepla/

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, chojny napisał(a):

 

 

Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest rozwiązaniem. 

Albo założyć większe grzejniki, ja mam pompę z grzejnikami i lecę w zimie na 35-37stopniach ustawionych na zadanej pompy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tuff napisał(a):

Albo założyć większe grzejniki, ja mam pompę z grzejnikami i lecę w zimie na 35-37stopniach ustawionych na zadanej pompy ;)

 

A jak się nie ma grzejników ani podłogowego? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tuff napisał(a):

To wtedy nie ma argumentu, że nie chcesz zamieniać pieca gazowego? :P 

 

 

No popatrz a jednak jest :P

 

3 minuty temu, Szürkebarát napisał(a):

Można sobie ciepła nadmuchać tylko, że to zawsze generuje hałas. W nocy szczególne słyszalny.

 

Tego też nie mam i nie chce mieć. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Szürkebarát napisał(a):

Można sobie ciepła nadmuchać tylko, że to zawsze generuje hałas. W nocy szczególne słyszalny.

 

29 minut temu, chojny napisał(a):

Tego też nie mam i nie chce mieć. ;) 

Bardzo @chojny jest wybredny. Zalecam ostrożność bo znajdzie się hochsztapler, który zaoferuje "idealne rozwiązanie" zaspokajające wyrafinowane potrzeby. Tylko, że przesadnie drogie i nie do końca działające.

 

Doprowadzenie domu do parametrów domu pasywnego mogło by problem rozwiązać tylko że tam bez centrali wentylacyjnej z rekuperatorem nie da rady i ten hałas z kanałów wentylacyjnych... Więc może trzeba pożegnać się ze starym domem i przeprowadzić do nowego? Chyba o tym czytałem jako pierwszym

https://www.atlasobscura.com/places/solar-house

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tuff napisał(a):

A co teraz masz?


 

Ogrzewanie ścienne, łazienki podłogówka + grzejniki ozdobne ale sam dom to w większości ściany grzeją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, chojny napisał(a):


 

Ogrzewanie ścienne, łazienki podłogówka + grzejniki ozdobne ale sam dom to w większości ściany grzeją. 

To ogrzewanie ścienne jest jak podłogówki więc pompa w sam raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jaca68 napisał(a):

@skwaro - lubisz porównania - coś dla Ciebie.

Pompa ciepła z grzejnikami, póki co droższa od gazu.

CO2.jpg

CO1.jpg

Nigdy nie twierdziłem że przy grzejnikach wysokotemperaturowych jest inaczej, dlatego nie wiem czemu do  mnie to piszesz. Ktoś już Ci polecał że do pompy ciepła lepsze są większe grzejniki niskotempetaturowe, ale nie robiłem żadnych obliczeń z nimi.

 

Natomiast podłogówka efektywnością energetyczną bije grzejniki na głowę. Do tego od paru dni testuję sobie chłodzenie domu pompą ciepła, bardzo prawdopodobne że nie będę musiał instalować klimatyzacji, bo pompa z podłogówką i rekupetacją w trybie pobierania powietrza z zewnątrz tylko jak na zewnątrz jest zimniejsze powietrze wystarczająco schładza dom. Jedyna wada to zimniejsza podłoga, ale oszczędność kosztów znaczna i brak kolejnego urządzenia o które trzeba dbać, konserwować, itd. :) W gabinecie mam teraz komfortowe 25 stopni, na zewnątrz jest 30. No ale testy jeszcze trwają i zobaczymy jak to wychodzi za kilka dni, na razie jest ok :)

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam się na tym, ale z ciekawości

@Jaca68 - dlaczego temperatura dla grzejników wynosi 55 stopni, a dla podgrzewania podłogowego tylko 35 ? 

Ta różnica wynika z różnej wydajności grzejników / ogrzewania podłogowego żeby uzyskać tą samą temperaturę pomieszczenia ? 

 

 

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...