Skocz do zawartości

PYTANIE DO INFORMATYKA: Kto jest autorem pliku Excel


Panzerpferd

Rekomendowane odpowiedzi

Off topic pełną gębą :biglol:
Kolega ma sprawę, w której bardzo by mu pomogło udowodnienie, że jego klientka nie jest autorem tabeli w Excelu, tylko że otrzymała ten szablon od innego użytkownika.

Czy jest jakaś metoda, by np. biegły informatyk wydobył taką informację, czy darować sobie ten trop?

Edytowane przez Panzerpferd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możma próbować sprawdzić we "Własnościach" dokumentu, o ile oczywiście właściwy/źródłowy autor ma ustawione dane w programie a także włączona jest opcja zapisywania ich do pliku. To są takie metadane dokumentu.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W metadanych pliku są przechowywane informacje o użytkowniku, ale może to być zależne od wersji office i windows.

Jeżeli to komputer firmowy to powinno być w miarę jasne - np. na moim korpolapku jest win10enterprise+office365 i jeżeli z poziomu exploratora win ("This PC" - mam wersję eng) kliknę prawym klawiszem myszy na pliku xlsx i wybiorę "Properties" to w zakładce "Details" widać m.in:

Authors :: Imię1 Nazwisko1

Last saved by :: Imię2 Nazwisko2

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem informatykiem, wręcz komputerową blondynką, ale dane o tym, kto utworzył plik znajdują się we właściwościach pliku -> zakładka szczegóły. Tak że o ile ktoś przy tym nie majstrował to to widać na pierwszy rzut oka. Chyba, że źle zrozumiałam ;)

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, DETT napisał:

Jeśli plik przechodzi między różnymi wersjami Office zdarza się że dane autora pliku zostają utracone

 

Dlatego napisałem, że na firmowych (a zwłaszcza korpo) jest z tym łatwiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Knurek1111 napisał:

Pytanie tylko, jaką wartość dowodową mają te metadane (edytowalne bez śladu w historii zmian).

Żadną, na tej podstawie nie jest możliwe stwierdzenie kto jest autorem, bo sam plik mógł stworzyć kto inny, a kto inny jego zawartość to raz, dwa nie musiał tego robić na swoim komputerze.

Edytowane przez skwaro
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, skwaro napisał:

Żadną, na tej podstawie nie jest możliwe stwierdzenie kto jest autorem, bo sam plik mógł stworzyć kto inny, a kto inny jego zawartość to raz, dwa nie musiał tego robić na swoim komputerze.


... a na koniec przyszedł Józek i jako autora wpisał panią Basię.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DETT napisał:

Jeśli plik przechodzi między różnymi wersjami Office zdarza się że dane autora pliku zostają utracone. Zostaje data utworzenia, data ostatniego zapisu i ostatniego drukowania.

Dokładnie tak jest w tym przypadku. Proste metadane znam, ciekaw byłem czy jest jakiś inny sposób 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Ardaturan napisał:

Możesz spróbować zmienić rozszerzenie pliku Excela na zip, rozpakować go i poszukać w plikach xml.

Nic nie dało, program nie widzi w tym żadnych archiwów.

Dzięki wszystkim za pomoc, dałem znać kumplowi, by nie szedł tą drogą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Ardaturan napisał:

Możesz spróbować zmienić rozszerzenie pliku Excela na zip, rozpakować go i poszukać w plikach xml.

 

Ze zwykłym .xls to nie zadziała.

Tylko .xlsx są kompresowane.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...