Skocz do zawartości

Wymiana oleju skrzyni biegów at


góral NT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie. Oto mój kolejny problem.  Pacjent forek 2005 2.0 158 kM skrzynia automat.  Od jakiegoś miesiąca skrzynia jakby przeciaga biegi.  Najgorzej rano na zimnym oleju . Bylem fachowca od automatów kazał przywieźć auto że popatrzy bo pewnie mało oleju i trzeba dolać.  Ok . Tylko tak myślę że auto ma przejechane 230 tys.  Od 3 lat nim jeżdżę nie wymieniłem oleju nie wiem czy właściciel w Niemczech wymieniał bo nie ma nic w papierach.  Czy nie lepiej od razu wymienić cały olej?  Wiem że jest ryzyko zwłaszcza przy tym przebiegu ale dolewka chyba też nie jest optymalnym rozwiązaniem? Myślałem żeby kupić oryginalny olej subaru atf i wymienić cały czyli 8 litrów. Jaki olej to temat rzeka więc nawet nie tworzę kolejnego wątku. Zdecydowałem się na fabryczny to taki prawdopodobnie jest w skrzyni.  Wiem że na fachowców na forum mogę liczyć bardziej niż na mechanikach u mnie dlatego proszę o poradę.  Dzięki wielkie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam starszy automat i zalany jest elfem, nie musi być oryginalny olej. Szkoda że nie wymieniłeś oleju od razu po zakupie a było by to bardzo wskazane. Tylko nie daj się namówić na dynamiczną wymianę, bo się okaże że będziesz szukał "nowej" skrzyni. Jeden już taki był na którymś forum. Niech zleje olej z miski i odkręci węże od chłodnicy, też trochę oleju tak upuści. Najlepiej jeszcze miskę odkręcić i ją też wyczyścić razem z filtrem wewnętrznym, jego się płucze albo wymienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaj masz książkę serwisową, to pewnie przy 180000 była wymiana. Jak nie masz dowodu na przegląd 180, to jest wielka niewiadoma. Radziłbym podjechać do fachowca, ogląda sok z malin na co dzień, to sam widok bagnetu i zapach może mu jakiś wniosek nasunąć.

Zaniedbana skrzynia + wymiana całego oleju dynamicznie to wchodzenie w koszty i jednocześnie proszenie się o kłopoty. W instrukcji nie ma napisane, że oleum musi genuine subaru być, ale jak tam stryjenka uważa. Przynajmniej 4AT z 2003 tak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książkę serwisową mam i nie ma w niej informacji o wymianie oleju. Ja kupiłem auto przy przebiegu 178 tys teraz ma 230tys. Mogłem przy zakupie od razu wymienić cały olej ale mechanik stwierdził że nie ma sensu. Czyli Panowie co radzicie?  Nie ruszać i czekać aż całkiem padnie?  Wymienić część tyle co w misce?  Olej kupię oryginalny nie chcę eksperymentować. Gość od skrzyni powiedział że może być mało oleju i jak sprawdzi poziom to doleje. Ale co doleje?  Jak zmiesza to będzie masakra. Już miałem tak w focusie że po dolewce olej się spienil .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zawiozłem auto do warsztatu mieli wymienić 4 litry.  Wlali litr jakiegoś oleju i stwierdzili że olej jest strasznie brudny i muszę gdzieś jechać na wymianę całego oleju bo oni nie mają maszyny.  Masakra 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że Ci tego nie zrobili maszyna. Maszyna jest właśnie do dynamicznej wymiany. A takiej wymiany Ci nikt tutaj nie poleca! Jakby Ci tak wymienili to bujałbyś się pewnie z zabita skrzynią. I szukał nowej.

Znajdź mechanika który zrobi to tak jak Ci napisałem. Czyli zdejmie miskę, wymieni filtr wewnętrzny oraz spuści olej jeszcze z chłodnicy oleju. Wymieni tak więcej niż 3/4. Zostanie tylko to co w konwerterze i akumulatorach ciśnienia w hydraulice.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak właśnie chcę zrobić . Czekam tylko na dostawę oleju oryginalnego bo się skończył oraz filtr zewnętrznyi wewnętrzny plus uszczelka pod mise jak wszystko będę miał to znajomy mechanik mi wymieni. Oleju potrzebuje 8 litrów z tego co się dowiedziałem. Dzięki Ewemarkam za pomoc.  Napisze po wymianie jakie efekty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ewemarkam napisał:

Dobrze że Ci tego nie zrobili maszyna. Maszyna jest właśnie do dynamicznej wymiany. A takiej wymiany Ci nikt tutaj nie poleca! Jakby Ci tak wymienili to bujałbyś się pewnie z zabita skrzynią. I szukał nowej.

Znajdź mechanika który zrobi to tak jak Ci napisałem. Czyli zdejmie miskę, wymieni filtr wewnętrzny oraz spuści olej jeszcze z chłodnicy oleju. Wymieni tak więcej niż 3/4. Zostanie tylko to co w konwerterze i akumulatorach ciśnienia w hydraulice.

 

 

Co to za bzdury kolega pisze i powiela urban legends ? 

Ile naprawiłeś skrzyń AT ? 

Wiesz jak ona działa ? 

Ile razy wymieniałeś olej dynamicznie ?

Ile razy płukałeś skrzynie AT ? 

znasz zasady bezpiecznej wymiany dynamicznej vs statycznej ? 

Najlepiej od razu zaproponuj wszystkim kupno używanej 15 letniej skrzyni ...... z pewnością będzie idealna , jeśli wszystkie są tak profi obsługiwane jak Twoja ;) 

 

Edytowane przez carfit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za bzdury kolega pisze i powiela urban legends ?  Ile naprawiłeś skrzyń AT ?  Wiesz jak ona działa ?  Ile razy wymieniałeś olej dynamicznie ?

Ile razy płukałeś skrzynie AT ? 

znasz zasady bezpiecznej wymiany dynamicznej vs statycznej ? 

Najlepiej od razu zaproponuj wszystkim kupno używanej 15 letniej skrzyni ...... z pewnością będzie idealna , jeśli wszystkie są tak profi obsługiwane jak Twoja  

 

 

 

 

Skoro wiesz lepiej, to się nie będę spierał. Ale co powiesz autorowi tematu jeśli przyjedzie do Ciebie olej wymienić. I już nie odjedzie bo skrzynia mu siądzie? Oderwą się złogi i coś zatkają. Jak to czasem bywa przy dynamicznej wymianie w skrzyni bez historii.  To jest dobre pytanie, co zrobisz jak facet przyjeżdża na dynamiczną wymianie a po operacji okazuje się że skrzynia do rozebrania i czyszczenia? 

Może to są legendy, ale sam wiesz że w każdej jest ziarnko prawdy.

Nie mówię że dynamiczną jest zła,ale niesie ryzyko, przy skrzyni jak wspomniałem bez znanej historii.

 

W niektórych samochodach nie wymienisz inaczej. Bo z miski zlewa się parę litrów nic więcej.

 

 

 

 

 

Wiem jak skrzynia działa. Mam do czynienia z bardziej skomplikowanym układami hydrauliki niż jest ten w skrzyni. Może nie naprawiłem żadnego automatu, ale czytając forum i dopytując prywatnie innych użytkowników swoje się dowiedziałem. W nowym samochodzie tylko dynamicznie bym olej wymieniał. Swoją drogą jak lej bardzo stary, przepalony to i statyczna wymiana niesie ryzyko. Najgorszy jest pył z tarczek sprzęgłowych skrzyni, on blokuje zawory.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale po to jest forum żeby się spierać. Jeżeli jakiś laik jak ja szuka tu pomocy to nie sądzę żeby ktokolwiek złośliwie mi tu doradzał A każda informacja czy porada jest cenna. Odp na pytanie dolewka nie zmieniła nic tzn na razie ale przyjechałem jakieś 3 kilometry. Dziś dłuższy kurs to zobaczę czy jest różnica. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, góral NT napisał:

Carfit to co proponujesz? Wymianę dynamiczną? Do tego pasuje profesjonalista a na Podhalu nie ma takiego. Z serwisu skrzyń automatycznych odesłali mnie z dolewka . Serwis subaru w Krakowie? 

Do Sącza masz bliżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, góral NT napisał:

Podhalu nie ma takiego

Z Podhala nie masz daleko do N.Sącza. Nie dalej jak miesiąc temu wymieniałem olej w AT właśnie u Carfita i właśnie dynamicznie. Zabieg trwał ok godziny, ledwo zdążyłem pójść na kawę, a już dzwonili, że gotowe. Polecam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wcześniej. Nie ma żadnej zmiany. Oczywiście o ile w ogóle była jakaś dolewka bo ten warsztat to jakaś pomyłka. Gość stwierdził że dolal litr ale wcześniej ustaliliśmy że wymienią około 4 litrów.  Dlaczego nie wymienili?  Pojęcia nie mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...