Skocz do zawartości

Nawigacja w Subaru Levorg - mapy


Wojtala

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo

Nie chciałem zaśmiecać forum, wysłałem w zeszłym tygodniu zapytanie na adres mailowy, jednak najprawodopodniej mail utknął w Spamie, pozwoliłem więc sobie na zamieszczenie pytania w tym dziale.

 

Odebrałem z salonu Subaru Levorg. Piękny samochód, świetnie się prowadzi, myślę że dokonałem dobrego wyboru.

Zauważyłem jeden problem – w nawigacji brakuje kilku nowych ulic. Na forum znalazłem informację że samochody Subaru dostarczane są ze starami mapami – często sprzed 2 lat. Jednocześnie nie ma żadnej (choćby jednej) bezpłatnej aktualizacji która czyniłaby nawigację bardziej aktualną.

 

Czy są to informacje prawdziwe, czy w przypadku Levorga też tak jest??

 

Pomijam fakt że co raz więcej marek samochodów dostarcza bezpłatne aktualizację nawet przez okres 4 lat bądź dłużej – nie wybrałem Subaru ze względu na nawigację. Pomijam fakt że aktualizacje do nawigacji Subaru są drogie. Dokonując zakupu zdawałem sobie sprawę że aktualizację będą płatne i ile kosztują. Jednak kupując nowy samochód na początku 2016 rokuł, oczekiwałem że mapy będą z roku 2015, a później sam zdecyduję czy potrzebuję aktualizować. Myślę że wizerunkowo dla marki lepiej byłoby gdyby cena samochodu była o np. 600 zł wyższa, ale mapy były aktualne podczas opuszczania salonu nowym nabytkiem.

Jakie jest stanowisko Dyrekcji w tym temacie?

 

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Też mnie to ciekawi, więc proszę nie ograniczać zapytania do Levorga, Dyrekcja mogła by się wtedy odnieść do całej gamy modelowej Subaru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Też mnie to ciekawi, więc proszę nie ograniczać zapytania do Levorga, Dyrekcja mogła by się wtedy odnieść do całej gamy modelowej Subaru :)

 

Dokładnie. Chętnie dowiem się czy dla OBK MY10 będą jakieś nowe mapy ostanie to chyba 2013 a w Polsce dużo się zmienia. 

Edytowane przez Dobi1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

 

 

Jakie jest stanowisko Dyrekcji w tym temacie?

Pozytywne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O.K. Z różnych względów mapy nie są idealnie aktualne. W żadnej nawigacji ( sprawdzałem w UAE różne systemy - każdy miał jakieś, czasem poważne braki ).

Szczególnie w Polsce, gdzie nowych ulic i dróg przybywa z dużą szybkością mogą się zdarzyć takie sytuacje.

Najbliższej aktualizacji oczekujemy prawdopodobnie dopiero pod koniec bieżącego roku.

 

 

 

Podepnę się pod temat z technicznym pytaniem, bo mnie to ciekawi a nie zapytałem w ASO:  Czy legalna Auto Mapa zadziała na standardowej nawigacji STi MY15?
 

O ile wiem - nie.

Natomiast za pośrednictwem mirror link ( potrzebny update software - dealerzy mają ) można używać Sygic (ta aplikacja jest autoryzowana przez mirror link ).

 

Pozdrowienia

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę sie ze stanowisko jest 'pozytywne'.

Chciałbym jednak wrócić do moich pozostałych watpliwości tj:

- jaka wersja mapy jest zainstalowana w obecnie sprzedawanym Levorgu? Czy jest to ta sama wersja, co obecnie dostępna na naviextras?

- czy Subaru Import Polska w związku z pozytywnym stanowiskiem planuje bezpłatną aktualizacje map do kupowanych w salonie nowych samochodach? Mam na myśli aktualizacje do najnowszej, dostępnej wersji w dniu wydawania samochodu lub np. w ciagu 1 miesiąca od zakupu?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowna Dyrekcjo,

Jest to mój pierwszy post, dotychczas biernego uczestnika forum będącego jednocześnie bardzo zadowolonym użytkownikiem nowego OBK MY 15, odebranego z salonu w grudniu br. W pełni zgadzam się z inicjatorem wątku. Mimo iż każdy z nas nie wybierał Subaru kierując się jakością nawigacji to jednak w samochodzie o cenie zazwyczaj przekraczającej 150 tys złotych firma powinna postarać się o jej w miarę aktualną wersję W Warszawie po której przemieszczam się codziennie mapa nie pokazuje prawie wszystkich nowych tras ( w tym, co szczególnie bolesne- szybkiego ruchu) oddanych do użytku w ostatnich 2-3 latach. To samo dotyczy przynajmniej części Polski. Być może przypadkowo, ale zamieszczona odpowiedź brzmi arogancko i odsyła Klienta w bardzo odległą przyszłość. Uważam, że taka postawa nie powinna mieć miejsca w żadnej firmie,  zwłaszcza w tak dbającej o relacje z klientami jak SIP. Niestety część konkurencji jest zdecydowanie lepsza.

Nawiązując bezpośrednio od udzielonej odpowiedzi to moje stanowisko i ocena SIP w w/w temacie są negatywne

Ale OBK 15 jest super!

pozdrawienia

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jakie jest stanowisko Dyrekcji w tym temacie?

Pozytywne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O.K. Z różnych względów mapy nie są idealnie aktualne. W żadnej nawigacji ( sprawdzałem w UAE różne systemy - każdy miał jakieś, czasem poważne braki ).

Szczególnie w Polsce, gdzie nowych ulic i dróg przybywa z dużą szybkością mogą się zdarzyć takie sytuacje.

Najbliższej aktualizacji oczekujemy prawdopodobnie dopiero pod koniec bieżącego roku.

 

 

 

Podepnę się pod temat z technicznym pytaniem, bo mnie to ciekawi a nie zapytałem w ASO:  Czy legalna Auto Mapa zadziała na standardowej nawigacji STi MY15?
 

O ile wiem - nie.

Natomiast za pośrednictwem mirror link ( potrzebny update software - dealerzy mają ) można używać Sygic (ta aplikacja jest autoryzowana przez mirror link ).

 

Pozdrowienia

 

 

w STI MY15 (czyli ze "starą" wersją stacji multimedialnej)  działa mirror link? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to mój pierwszy post, dotychczas biernego uczestnika forum

 

Jako bierny uczestnik forum powinieneś się zorientować, że mamy tu wątek powitalny:

Tutaj się witamy [dział dla nowych Forumowiczów]

gdzie nowo przybyli witają się po chwili :)

 

Być może przypadkowo, ale zamieszczona odpowiedź brzmi arogancko

 

Nie brzmi arogancko tylko forumowo :)

 

Jakiś czas temu przeprowadzona została dyskusja: Pytania do Dyrekcji - jakie oczekiwania odnośnie charakteru tego działu i naszych wobec niego oczekiwań. Wypłynął z niej wniosek, iż jako forumowicze nie chcemy, aby Pytania do Dyrekcji były klasycznym kanałem komunikacji biznesowej tylko miejscem, gdzie co prawda poruszane są ważne sprawy, ale bez formalnego zadęcia. Tak więc problem nawigacji drążmy dalej bez frustracji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Najbliższej aktualizacji oczekujemy prawdopodobnie dopiero pod koniec bieżącego roku.  

 

Dopiero co przesłałem do DT korespondencję z HERE, z której wyraźnie wynika, że duży update (2015-16) szykowany jest na luty 2016, więc w pierwszym kwartale - problem w tym, że wg HERE ten update nie dotyczy urządzeń montowanych w samochodach Subaru sprzedawanych przez SIP - choć dotyczy co do zasady samochodów sprzedawanych przez Subaru Europe, ale dla SIP wg HERE jest wyjątek i trzeba się w tej kwestii kontaktować z SIP a nie z HERE - co z kolej Wasze DT określiło jako informację błędną, bo twierdzą że ten update będzie działał na tym urządzeniu. Tak więc do wyjaśnienia pozostaje kwestia czy update będzie już w lutym jak twierdz HERE, a potwierdza Wasze DT czy pod koniec roku jak Pan tu przedstawia. Ta cała sytuacja jest przedziwna, czy na prawdę nie można jej wyjaśnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

 

 

jaka wersja mapy jest zainstalowana w obecnie sprzedawanym Levorgu?

Zgodnie z posiadanymi informacjami z jesieni 2013.

Niestety opóźnienie w aktualnym systemie wynosi ok. 1.5 roku ( uprzedzając pytanie - nie mamy na to wpływu, choć i my i inni importerzy starają się ten stan rzeczy zmienić )   

 

 

czy Subaru Import Polska w związku z pozytywnym stanowiskiem planuje bezpłatną aktualizacje map do kupowanych w salonie nowych samochodach?

Ogólnie pod kątem przyszołości temat jest dyskutowany z FHI.  Faktem jest, że aktualnie nowe mapy są drogie. Jak do tej pory SIP ogranicza się do ... "pewnej partycypacji" tak, aby nie były wręcz nierealistycznie drogie.

 

 

Mam na myśli aktualizacje do najnowszej, dostępnej wersji w dniu wydawania samochodu lub np. w ciagu 1 miesiąca od zakupu?

Cóż, aktualnie "najnowsza" wersja to właśnie ta, zainstalowana w samochodach.

Natomiast zgodnie z :

 

 

Tak więc do wyjaśnienia pozostaje kwestia czy update będzie już w lutym jak twierdz HERE, a potwierdza Wasze DT czy pod koniec roku jak Pan tu przedstawia.

istotnie update będzie z produkcji lutowej ( ja wiadomo aktualnie update jest przysyłany na kartach pamięci ).

Tutaj to ja popełniłem błąd, za który niniejszym przepraszam ( przyczyną było to, że od grudnia 2016 oczekujemy pewnych zmian systematyki updatu ) .

Z całą pewnością nie chcemy żadnej podwyżki cen update ( tego lutowego ), pomimo zmian kursowych.

Natomiast muszę wspólnie z DT, Działem sprzedaży i finansowym omówić tematykę tego, czy ew. stać nas na większe dofinansowanie dla samochodów kupionych w SIP.

 

 

ale dla SIP wg HERE jest wyjątek

To jest oczywisty nonsens nie wymagający komentarza - SIP nabywa samochody na identycznych zasadach ( HERE nawet nie wie, który samochód "pójdzie" do Polski, a który np. do Niemiec czy Czech itd ).

 

 

w STI MY15 (czyli ze "starą" wersją stacji multimedialnej)  działa mirror link?

O ile pamiętam niestety nie ( łatwo sprawdzić, gdyż jeżeli jest, to jest widoczny na liście aplikacji ).

 

 

 

Być może przypadkowo, ale zamieszczona odpowiedź brzmi arogancko i odsyła Klienta w bardzo odległą przyszłość. Uważam, że taka postawa nie powinna mieć miejsca w żadnej firmie,  zwłaszcza w tak dbającej o relacje z klientami jak SIP

Cóż, przykro mi, że moja odpowiedź uznał Pan za arogancką.  

Jak już zostało wyjaśnione, Forum ma swoje, powiedzmy "zwyczaje", swoisty sposób komunikacji.

O ile też wiem, jest to jedyny przypadek, w którym osoba zarządzająca bezpośrednio w taki sposób komunikuje się z klientami, czy też sympatykami marki. Zapewniam Pana, że w bardziej formalnej, tradycyjnej formie komunikacji ( list, mail ) również moja odpowiedź ( czy też, co bardziej prawdopodobne, odpowiedź działu fachowego ) byłaby utrzymana w bardziej formalnym ( klasycznym ) tonie.

Jednocześnie nie prowadzę na Forum żadnej agitacji, upiększania rzeczywistości, lub też inaczej mówiąc nie oferuję typowych dla partii politycznych ( jak i czasem firm) obietnic bez pokrycia.  

Natomiast zapewniam Pana, że Subaru Import Polska praktycznie od początku swego istnienia przeznacza zdecydowanie większą część przychodu na rzecz najogólniej rozumianego dobra swych klientów ( w tym szczególnie bezpieczeństwa ), niż jakikolwiek inny importer w Polsce. To samo dotyczy i finansów i zaangażowania czasowego na rzecz komunikacji z klientami ( czy to poprzez Forum, FB, czy Zlot Plejad itd.).  

Między innymi z tej też przyczyny przeznaczamy mniej środków na klasyczne formy marketingu ( jak choćby "zwykłą" reklamę ).

 

Oznacza to, że naturalnie - z przykrością - Pańską krytykę 

 

 

Nawiązując bezpośrednio od udzielonej odpowiedzi to moje stanowisko i ocena SIP w w/w temacie są negatywne

przyjmuję bezpośrednio pod moi adresem  ( cóż, nie mam na kogo "zwalić winy" ), ale jednocześnie proszę zrozumienie, że wypracowanej tu w ciągu kilkunastu minionych lat wspólnie z p.t. Forumowiczami bezpośredniej, czasem nieco żartobliwej, ale zawsze szczerej  formy komunikacji nie zmienię.

Tym bardziej, że i tak najważniejszym pozostaje :

 

 

OBK 15 jest super!
 

- w końcu z samochodem ma Pan do czynienia na codzień i to jest suma summarum znacznie ważniejsze, niż ( negatywna ) ocena mojej osoby.

 

Pozdrowienia

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś wiadomo o starszych modelach np. OBK MY10? Jeszcze w zeszłym roku była informacja o planowanej aktualizacji map, ale europy zachodniej.  O Europie Środkowo-wschodniej ani śladu. Mapy tego regiony HERE ma (wystarczy wejść na ich stronę www) więc pewnie to biznes ....

Edytowane przez Dobi1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywisty nonsens nie wymagający komentarza - SIP nabywa samochody na identycznych zasadach ( HERE nawet nie wie, który samochód "pójdzie" do Polski, a który np. do Niemiec czy Czech itd ).

 

 

W HERE poprosili mnie o podanie "Head Unit Number" a po tym jak go podałem, to kazali się kontaktować z SIP, a przecież nie wiedzieli gdzie kupiłem pojazd (macie korespondencję do wglądu)

Edytowane przez Tiger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Będę w takim razie oczekiwać aktualizacji, mając nadzieję że SIP skonstruuje atrakcyjną ofertę.

Należy wypatrywać aktualizacji samodzielnie, czy zostanę powiadomiony np. przez Dealera gdy tylko pojawi się możliwość zakupienia nowych map?

Edytowane przez Wojtala
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Będę w takim razie oczekiwać aktualizacji, mając nadzieję że SIP skonstruuje atrakcyjną ofertę.

Należy wypatrywać aktualizacji samodzielnie, czy zostanę powiadomiony np. przez Dealera gdy tylko pojawi się możliwość zakupienia nowych map?

 

+1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

 

 

A coś wiadomo o starszych modelach np. OBK MY10?

Dla starszych wersji nawigacji ( na płytach) updatu niestety nie będzie ( bardzo mi przykro - nie mamy na to wpływu ...).

 

 

Należy wypatrywać aktualizacji samodzielnie, czy zostanę powiadomiony np. przez Dealera gdy tylko pojawi się możliwość zakupienia nowych map?

Informacja pojawi się w tym wątku. 

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Ojciec Założyciel

 

 

jeśli taka jest możliwa a jeśli nie jest możliwa to dlaczego

 

 

Niestety opóźnienie w aktualnym systemie wynosi ok. 1.5 roku ( uprzedzając pytanie - nie mamy na to wpływu, choć i my i inni importerzy starają się ten stan rzeczy zmienić )
 

 

Sugeruję przed zadaniem pytania przeczytać wątek  ;)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem czytałem i nie doczytałem mój błąd ale obserwuję kilka wątków na temat navi w subaru, to tak na usprawiedliwienie.

Mnie bardziej interesuje dlaczego jest takie opóźnienie a nie to czy macie na nie wpływ czy nie.

pozdrawiam

Edytowane przez twkw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

 

 

Mnie bardziej interesuje dlaczego jest takie opóźnienie

Niestety nie wiem.

Mogę się tylko domyślać, że może to mieć związek z umowami pomiędzy dostawcą sprzętu a dostawcą map, lub FHI a dostawcą sprzętu, a może jest to wpływ logistyki .. 

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sprawdziłem mapy HERE w necie

https://maps.here.com/?x=ep&map=50.48551,17.98209,15,normal

błędy z adresami które wykrywam i mnie denerwują w navi OBK  są i na tej mapie w necie.

Co sądzicie o takim dostawcy map.

Ilość błędów jakie im zgłosiłem na tej stroni warta jest dożywotniej aktualizacji map gratis.

wybornie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sprawdziłem mapy HERE w necie

https://maps.here.com/?x=ep&map=50.48551,17.98209,15,normal

błędy z adresami które wykrywam i mnie denerwują w navi OBK  są i na tej mapie w necie.

Co sądzicie o takim dostawcy map.

Ilość błędów jakie im zgłosiłem na tej stroni warta jest dożywotniej aktualizacji map gratis.

wybornie

Czy któryś ze zgłoszonych przez Ciebie błędów doczekał sie poprawki? Tez już sporo tego zgłosiłem, ale na razie nic nie poprawione. (Mam oczywiście na myśli mapy dostepne przez www) Zastanawiam sie jak jest czas reakcji... Biorąc pod uwagę około 1,5 roczne opóznienie w wydawaniu map dla nawigacji samochodowej + czas reakcji na zgłaszane błędy....To najwcześniej za 2 lata znikną bzdurne nazwy ulic w mojej okolicy z mojego samochodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...