Skocz do zawartości

Ali G fans topic


Bilex

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 214
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

- Why do you think politicians use so many words that young people just don't understand? Like "discussion" or "conflict". Only chi-chi men would use them words!

- I don't think so. I think you'd find those words in high schools in America and clasrooms everywhere you go

- But surely if politicians used the words like "holler, swallow back check dis out all my peeps in the cribs, all you mofos out there, swallow dis, booyakasha, wagwan" then people would 'ear it and understand, innit?

 

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ten Borat w tym Camebridge mówi po naszemu ?

 

Niech ktoś mi to wreszcie wytłumaczy !

 

Sasha Baron Cohen, aktor grający Alego, jest Żydem, a jak wiemy, wielu z nich mieszkało w Polsce. Podejrzewam, że mógł zapamiętać pojedyncze słowa np. z rozmów swoich dziadków. Słowa, których pewnie nawet nie rozumie, albo nawet nie wie, że to są słowa polskie. Wielokrotnie próbując udawać, że mówi po kazachsku (?) wplata dziwnie zmodyfikowane polskie słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

David, they say posh people talk if is they got a plum in their mouth. Does you misses some posh when she got your plum in her mouth? :wink:

 

To trochę inaczej było: "Does your missus [kobieta] sound posh [brzmi posh, czyli tak... no tego... o wiem! jazzy 8)]" i dalej się już zgadza 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

David, they say posh people talk if is they got a plum in their mouth. Does you misses some posh when she got your plum in her mouth? :wink:

 

To trochę inaczej było: "Does your missus [kobieta] sound posh [brzmi posh, czyli tak... no tego... o wiem! jazzy 8)]" i dalej się już zgadza 8).

Mozliwe, ja to jakoś tak zrozumiałem - wydawało mi się, że dobrze. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego znalazłem na stronie www.boyakasha.co.uk:

 

Ali G Info

 

Birthplace

Staines Hospital

 

Home

Langley near Barkshire, his nans house in Staines, old biddies home, 2 flats in Elmslea estate

 

Massive

West Staines

 

Mates

Dave, Ricky C Jezzy F, and the rest of the Staines Massive

Rainbow Jeremy - Aint got no techmology (check out his website if you dont believe)

 

Old friends from school

Shemfye Tow: Came from Vietnam Hactually he came from China got hung up on a hook

Zoe Lewis: went to Alis school she is rank and charged 25p for fingers and thumbs

Tashid Bagey: went to Ali's school. Has nice skin and charged 75p for a touch outside the clothes

 

Bitches

Julie, Mary, Ethel (from da old biddies home)

 

Enemies

East Staines massive

 

Relatives

Uncle Jamal, his mum, his sister (who is rank, even his mum cus her, call her a slag)

 

Clothes

Mainly Tommy Hillfigger (even his p.j's!) and Fubu* (see bottom)

 

Turf

Swings in Larecroft park, Wimpy in Egham high street, part of the multiplex, The KFC next to the benefits agency, Elmslea estate shopping centre

 

Hobbies

Sensemillia, selling sensemillia, basketball, chillin' with his bitches, hextending his turf, listening to drum and base, doin humanbeat box

 

Favorite Celebrities

Terry Wogan (in da I.R.A)

Frank Bruno (cos he a honest geezer)

Whitney Houston

The Pope (cos hes a catholic)

The Corrs (cos dey are well fit, all 3 of them)

Africa Bombarta (cos he put down the lino, said put down your guns, do the breakdance, do the electric boogaloo, do the boddypoppin)

Mohamed Al Fayed (cos he is the baddest rapper in Egypt)

 

Dave

Dave was put down for a 14 year strech for finding a use for the kilo, now he has still got about 12 years to go. About 8 years ago Dave got jiggy with Ali's Julie, and Ali still remeber. Ali received his swimming badge when Dave told him that there was a brick of hash at the bottom of the pool. Dave has a gun and says hes killed someone, but me dont dont know if thats true. Dave also tried to join the army.

 

Ricky C

Ricky C is ALi's best mate, and if he stopped going out with a girl Ali would leave 3 weeks before boning her.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ten Borat w tym Camebridge mówi po naszemu ?

 

Bo on w ogóle mówi po naszemu. To jest najśmieszniejsze z polskiej perspektywy. Kolega Sacha Baron Cohen swój fikcyjny język kazachski wzoruje na polskim, który poznał w dzieciństwie dorastając na przedmieściach Londynu m.in. wśród żydowskich emigrantów z Polski. W dodatkach do DVD mówi, że mało co w Stanach nie został przez to zdemaskowany przez kogoś, kogo wkręcał. Ten ktoś poznał, że "djendobree" to "good morning" po polsku. Ale Boratowi udało się tego kogoś zakrzyczeć, że "djendobree" jest po polsku, ale "djendobr'ee" to już po kazachsku :). Natomiast "hello" to po kazachsku "yagzhemash" :)

 

Ale oczywiście i tak najfajniejszy jest jako Bruno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ciągnąłem z Amazona - część z brytyjskiego, część z amerykańskiego. O dziwo oferta obu nie jest identyczna... :roll:

 

Ale to pewnie dlatego, że część płyt z Alim została wydana tylko w pierwszym regionie, a część tylko w drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...