Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

To i ja pozwolę sobie zapytać, skoro tylu tu znawców i profesjonalistów...Choć pytanie będzie raczej mało techniczne...

 

Narzeczonej prezent bym chciał zrobić. Święta tuż tuż i postanowiłem, że nie będzie w tym roku oklepanych perfum, książek itp, tylko coś w związku z jej działalnością fotograficzną. Tyle, że moja wiedza kończy się na marce posiadanego sprzętu, a znacznie bardziej interesują mnie modelki niż jakieś tam przesłony czy ogniskowe :mrgreen:.

Czy byłby ktoś tam uprzejmy i podrzucił jakiś pomysł na ciekawy/praktyczny prezent fotograficzny? Budżet to 500 zł. Sprzętu za to żadnego chyba się nie kupi, zresztą musiałbym tu podać, co narzeczona już ma w swojej kolekcji, a to nie takie proste :). Więc może jakieś akcesoria? Bo mi na razie do głowy przychodzi jedynie taki pas biodrowy z sakwami na gadżety. Byłbym jednak kłamcą gdybym twierdził, że nie pomyślałem tu również o sobie - czasem po prostu nie chce mi się latać za nią i podawać te wszystkie obiektywy :twisted::mrgreen:

 

Help pliz.

 

Nie, tak to sie nie da.

 

Trzeba wiedziec co ona juz ma i od tego punktu zaczac zgadywanke..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja pozwolę sobie zapytać, skoro tylu tu znawców i profesjonalistów...Choć pytanie będzie raczej mało techniczne...

Narzeczonej prezent bym chciał zrobić. Święta tuż tuż i postanowiłem, że nie będzie w tym roku oklepanych perfum, książek itp, tylko coś w związku z jej działalnością fotograficzną. Tyle, że moja wiedza kończy się na marce posiadanego sprzętu, a znacznie bardziej interesują mnie modelki niż jakieś tam przesłony czy ogniskowe :mrgreen:.

Czy byłby ktoś tam uprzejmy i podrzucił jakiś pomysł na ciekawy/praktyczny prezent fotograficzny? Budżet to 500 zł. Sprzętu za to żadnego chyba się nie kupi, zresztą musiałbym tu podać, co narzeczona już ma w swojej kolekcji, a to nie takie proste :). Więc może jakieś akcesoria? Bo mi na razie do głowy przychodzi jedynie taki pas biodrowy z sakwami na gadżety. Byłbym jednak kłamcą gdybym twierdził, że nie pomyślałem tu również o sobie - czasem po prostu nie chce mi się latać za nią i podawać te wszystkie obiektywy :twisted::mrgreen:

Help pliz.

Nie jestem ani znawcą, ani profesjonalistą tym bardziej...ale spróbuję doradzić. Bardzo przydatną rzeczą, zwłaszcza podczas podróży (a w galerii http://www.aleksandra-kielczewska.com/ widziałem takie zdjęcia), jest podręczny bank zdjęć. Sądzę, że w tej cenie uda się znaleźć sensowne urządzenie z kolorowym wyświetlaczem (trzeba jednak pamiętać, że do urządzenia potrzebny jest jeszcze dysk 2.5'').

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debtux, ale jak zaczniemy się zagłębiać w terminy typu: aberracja chromatyczna, rozdzielczość szkła itp. to stracimy na zabawie jaką jest fotografowanie. A Tokiną kolega JED zrobi zdjęcia w miejscach gdzie nie poradzi sobie ciemniejszy nikor :). A jedno i drugie szkło ma swoje wady :).

Choć oczywiście jak ktoś chce to photozone.de jak i dpreview.com to bogate kompendia wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podręczny bank zdjęć

Wygląda ciekawie. Przy podróżach bardzo przydatne, bo przy eventach jednodniowych to za bank zdjęć robią po prostu karty pamięci, a do szybkiego przeglądania służy po prostu ekran w aparacie. Muszę poczytać jak z prędkością zapisu na takich bankach i jak z żywotnością baterii takiego urządzenia. A może lepiej jakiegoś netbooka do zrzucania zdjęć? Poręczne, większy ekran, z internetem można się połączyć...Masz może jakieś swoje typy tego banku zdjęć w granicach ustalonego przeze mnie budżetu?

Nie, tak to sie nie da.Trzeba wiedziec co ona juz ma i od tego punktu zaczac zgadywanke..

Co ma to ja wiem, ale szczegóły specyfikacji technicznej to już dla mnie problem :roll: :wink:

 

Posiada dwa body Nikona. Jest pięć obiektywów, też Nikon, choć widziałem też nazwę Nikkor :). Jeden leży nieużywany, został zakupiony wraz ze starszym korpusem. Cztery pozostałe to wymienne i chyba nazywane są stałymi. Jakie? Hmm...Powiem tak. W ramach mojej pomocy słyszę prośby: "podaj 24, podaj 50, podaj 85". Może Wam coś to mówi, mi raczej mało. Pamiętam tylko, że ten 85 to największy rozmiarowo jest :D. Jest jeszcze coś takiego jak Lensbaby. Co jeszcze?...Lampa jest, statywy dwa są, blenda, tło jasne duże, lampy stacjonarne na stojakach, dwie torby na sprzęt, jakieś ładowarki, karty pamięci, dysk zewnętrzny. Ale jakie marki, modele tego nie wiem i raczej na razie się nie dowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak zaczniemy się zagłębiać w terminy typu: aberracja chromatyczna, rozdzielczość szkła itp. to stracimy na zabawie jaką jest fotografowanie.
Racja, jeszcze nie tak dawno, może dwie strony wstecz, sam podśmiewałem się z przywiązywania nadmiernej wagi do takich rzeczy. :)

Choć z drugiej strony, przed zakupem uważnie przestudiowałem testy i opinie, odrzucając oczywiście skrajności (bo można się wtedy zniechęcić, tak jak nasze Forum działa zapewne zniechęcająco na platonicznych miłośników Subaru).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak zaczniemy się zagłębiać w terminy typu: aberracja chromatyczna, rozdzielczość szkła itp. to stracimy na zabawie jaką jest fotografowanie.
Racja, jeszcze nie tak dawno, może dwie strony wstecz, sam podśmiewałem się z przywiązywania nadmiernej wagi do takich rzeczy. :)

Choć z drugiej strony, przed zakupem uważnie przestudiowałem testy i opinie, odrzucając oczywiście skrajności (bo można się wtedy zniechęcić, tak jak nasze Forum działa zapewne zniechęcająco na platonicznych miłośników Subaru).

 

Masz rację debtux, generalnie chodzi o to, że każdy przechodzi wiek szczenięcy (czy to w życiu, czy w fotografii, czy w mtoryzacji itp.), więc nie neguję... tylko zwracam uwagę na to, że fotografia jest gdzie indziej... niż na forach onanistów sprzętu foto, stronach dotyczących testów laboratoryjnych szkieł, puszek itp.

Mam to dawno za sobą i nawet jak coś kupuję to.... idę i kupuję - jeśli oczywiście potrzebuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ani znawcą, ani profesjonalistą tym bardziej...ale spróbuję doradzić. Bardzo przydatną rzeczą, zwłaszcza podczas podróży (a w galerii http://www.aleksandra-kielczewska.com/ widziałem takie zdjęcia), jest podręczny bank zdjęć. Sądzę, że w tej cenie uda się znaleźć sensowne urządzenie z kolorowym wyświetlaczem (trzeba jednak pamiętać, że do urządzenia potrzebny jest jeszcze dysk 2.5'').

 

Coprawda rada nie jest dla mnie, ale sie zapytam..

Co to znaczy podreczny bank zdjec?

 

Chyba nie mowimy tu o organizacji objazdowego zakladu foto.

A poza tym, kazdy podrozujacy fotograf raczej posiada laptopa, wiec dodatkowe cos co wyswietla zdjecia ..... no troche bez sensu jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ani znawcą, ani profesjonalistą tym bardziej...ale spróbuję doradzić. Bardzo przydatną rzeczą, zwłaszcza podczas podróży (a w galerii http://www.aleksandra-kielczewska.com/ widziałem takie zdjęcia), jest podręczny bank zdjęć. Sądzę, że w tej cenie uda się znaleźć sensowne urządzenie z kolorowym wyświetlaczem (trzeba jednak pamiętać, że do urządzenia potrzebny jest jeszcze dysk 2.5'').

 

Coprawda rada nie jest dla mnie, ale sie zapytam..

Co to znaczy podreczny bank zdjec?

 

Chyba nie mowimy tu o organizacji objazdowego zakladu foto.

A poza tym, kazdy podrozujacy fotograf raczej posiada laptopa, wiec dodatkowe cos co wyswietla zdjecia ..... no troche bez sensu jest.

Hmmm... ja mam kilka kart CF i taki bank uważam za zbędny.

Jeśli wszystko powrzucamy do tego urządzonka, jednocześnie czyszcząc karty, a to urządzonko szlag trafi ( a ma takie prawo - jak każde inne urządzonko) to mamy z głowy cały wyjazd / plener / sesję, nierzadko wiele więcej - starsze pliki z poprzednich prac.

Ryzyko tym większe jeśli w środku tego ustrojstwa siedzi dysk twardy HDD - jak wiadomo te podzespoły wyjątkowo kiepsko znoszą "polowe" warunki pracy, przenoszenie, wstrząsy, różne warunki klimatyczne. Po wielokroć pewniejsza jest pamięć flash - karty, pamięci USB lub dyski SSD.

Jeśli mamy kilka kart, zawsze na którejś zostanie przynajmniej część naszej pracy.

A w podróży nie bez znaczenia też jest mniejsza liczba gratów do noszenia, mniejsza ilość urządzeń o których trzeba pamiętać aby systematycznie ładować im akumulatory / wymieniać baterie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... ja mam kilka kart CF i taki bank uważam za zbędny.

Jeśli wszystko powrzucamy do tego urządzonka, jednocześnie czyszcząc karty, a to urządzonko szlag trafi

 

Ja tez to tak widze.

 

Boje sie czasem ze karta padnie, wiec przed spaniem robie kopie "surowki" na laptopa.

Jesli jest czas i ochota robie przeglad i wywalam oczywiste "bledy fotograficzne" i robi sie wiecej miejsca...

 

Karty dzis sa na tyle tanie ze raczej ciezko mowic o braku miejsca.

Pomijam sytuacje ekstremalne typu wyjazd na rok do Tybetu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... ja mam kilka kart CF i taki bank uważam za zbędny.

Jeśli wszystko powrzucamy do tego urządzonka, jednocześnie czyszcząc karty, a to urządzonko szlag trafi

 

Ja tez to tak widze.

 

Boje sie czasem ze karta padnie, wiec przed spaniem robie kopie "surowki" na laptopa.

Jesli jest czas i ochota robie przeglad i wywalam oczywiste "bledy fotograficzne" i robi sie wiecej miejsca...

 

Karty dzis sa na tyle tanie ze raczej ciezko mowic o braku miejsca.

Pomijam sytuacje ekstremalne typu wyjazd na rok do Tybetu...

Ja regularnie zrzucam pliki na laptopa i mam zawsze karty gotowe do użycia. Tym bardziej więc "bank" nie jest mi do niczego potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podręczny bank zdjęć

Wygląda ciekawie. Przy podróżach bardzo przydatne, bo przy eventach jednodniowych to za bank zdjęć robią po prostu karty pamięci, a do szybkiego przeglądania służy po prostu ekran w aparacie. Muszę poczytać jak z prędkością zapisu na takich bankach i jak z żywotnością baterii takiego urządzenia. A może lepiej jakiegoś netbooka do zrzucania zdjęć? Poręczne, większy ekran, z internetem można się połączyć...Masz może jakieś swoje typy tego banku zdjęć w granicach ustalonego przeze mnie budżetu?

Nie, tak to sie nie da.Trzeba wiedziec co ona juz ma i od tego punktu zaczac zgadywanke..

Co ma to ja wiem, ale szczegóły specyfikacji technicznej to już dla mnie problem :roll: :wink:

 

Posiada dwa body Nikona. Jest pięć obiektywów, też Nikon, choć widziałem też nazwę Nikkor :). Jeden leży nieużywany, został zakupiony wraz ze starszym korpusem. Cztery pozostałe to wymienne i chyba nazywane są stałymi. Jakie? Hmm...Powiem tak. W ramach mojej pomocy słyszę prośby: "podaj 24, podaj 50, podaj 85". Może Wam coś to mówi, mi raczej mało. Pamiętam tylko, że ten 85 to największy rozmiarowo jest :D. Jest jeszcze coś takiego jak Lensbaby. Co jeszcze?...Lampa jest, statywy dwa są, blenda, tło jasne duże, lampy stacjonarne na stojakach, dwie torby na sprzęt, jakieś ładowarki, karty pamięci, dysk zewnętrzny. Ale jakie marki, modele tego nie wiem i raczej na razie się nie dowiem.

 

Jak juz pisalem, ten bank jest przydatny jak zajacowi dzwonek. (takie stare babcine powiedzonko).

 

Co by tu mozna za 500 zlociszy...... Ja na Twoim miejscu to bym sie mocno zastanowil/pomyslal/przypomnial czy nie slyszysz od czasu do czasu utyskiwania na brak jakiegos sprzetu.

Np. oooo, tu by sie przydal filtr .................. ale nie mam. Albo - jak bym miala mocniesza lampe to ......

Albo - te akumulatorki juz tak slabo trzymaja, a ladowarka taka wolna.

Albo - koniecznie musze sobie kupic .........

 

Na wyjazdy w plener bardzo sie przydaje coverter z 12V DC na 220V AC......

 

A tak generalnie to masz problem. Dobrze wydac pieniadze nie jest prosto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by tu mozna za 500 zlociszy...... Ja na Twoim miejscu to bym sie mocno zastanowil/pomyslal/przypomnial czy nie slyszysz od czasu do czasu utyskiwania na brak jakiegos sprzetu.Np. oooo, tu by sie przydal filtr .................. ale nie mam. Albo - jak bym miala mocniesza lampe to ......Albo - te akumulatorki juz tak slabo trzymaja, a ladowarka taka wolna.Albo - koniecznie musze sobie kupic .........

Believe me, robię tak od zawsze, bo jako dający prezenty zawsze mam problem, a jeśli kupuję to często kieruję się kryterium praktyczności. Stąd też moje pytanie w przedmiotowym temacie. Ale ostatnio nie słyszałem nic, co bym zapamiętał, a potem zapisał sobie na karteczce, by prezent zrealizować.

Tylko ten pas na obiektywy wymyśliłem. Może wy coś jeszcze podpowiecie, co przy takiej działalności i przy takim profilu fotografii mogłoby się przydać... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten prezent faktycznie musi być związany z fotografią? Po wstępnym opisie zawartości torby/toreb to ciężko coś tam jeszcze dobrać.

Tak jak pisałem - coś co by się Jej przydało. No i nie standardowe prezenty jak co roku. Zaplusowałbym :). A jeśli nic technicznego to ten pas na obiektywy kupię. I może jeszcze kartę, bo zrzucanie na laptopa nie dość, że długo trwa, to jeszcze kosztuje mnie sporo nerwów; ta czynność do mnie należy, a ja taki sam spec od fotografii, jak i komputerów :mrgreen:

Kup jej światłomierz sekonic

Poczytam, popatrzę i...wybadać muszę, czy czasem takiego czegoś nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pomysłu karty pamieci. Jakiegoś szybkiego Sandiska na przykład. Szybkiego. I oryginalnego :-)

16 GB Extreme na przykład... :-) Na 99.9% to będzie Compact Flash :-) Widziałeś jej karty pamięci? Kwadratowe takie i dość spore?

Ona ma już naprawdę wszystko :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwadratowe takie i dość spore?

Hmm...Nie wiem :mrgreen:. Pamiętam tylko, że te z pierwszego body nie pasują do drugiego korpusu i że trzeba było specjalnie kartę kupować. Ale sprawdzę wcześniej niż po zakupie :)

To wszystko jasne - w jednym ma CompactFlash (te duże, kwadratowe), w drugim SecureDigital (małe, płaskie, prostokątne ze ściętym rogiem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak zaczniemy się zagłębiać w terminy typu: aberracja chromatyczna, rozdzielczość szkła itp. to stracimy na zabawie jaką jest fotografowanie.
Racja, jeszcze nie tak dawno, może dwie strony wstecz, sam podśmiewałem się z przywiązywania nadmiernej wagi do takich rzeczy. :)

Choć z drugiej strony, przed zakupem uważnie przestudiowałem testy i opinie, odrzucając oczywiście skrajności (bo można się wtedy zniechęcić, tak jak nasze Forum działa zapewne zniechęcająco na platonicznych miłośników Subaru).

 

Masz rację debtux, generalnie chodzi o to, że każdy przechodzi wiek szczenięcy (czy to w życiu, czy w fotografii, czy w mtoryzacji itp.), więc nie neguję... tylko zwracam uwagę na to, że fotografia jest gdzie indziej... niż na forach onanistów sprzętu foto, stronach dotyczących testów laboratoryjnych szkieł, puszek itp.

Mam to dawno za sobą i nawet jak coś kupuję to.... idę i kupuję - jeśli oczywiście potrzebuję :)

Dzieki za wypowiedzi.

Tokine kupilem do pomieszczen, dla tych 2.8.

Ale ze lubie zmiany, to juz mnie sie znudzila...

Rozwazam tez zakup D700 (teraz mam D300) - ale przed tym powstrzymuje mnie fakt, ze bede musial wywalic mnostwo kasy na nowe szkla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...