Skocz do zawartości

Kącik audiofila


Luk77

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, EmilioE napisał:

Piękny jest!

Jeszcze będziesz musiał dokupić przetwornicę napięcia.

 

Szukam właśnie jakiejś małej, jak przyjdzie to zobaczę czy da się upchnąć w obudowie transformator, na vinylengine jest dokumentacja serwisowa i na zdjęciach wydaje się że jest sporo wolnego miejsca. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2019-04-17.thumb.jpg.1a2a8ebf0d202644d9570b27d8fe4a6d.jpg

 

1151548960_2019-04-17(3).thumb.jpg.ae55078d5964713d1eb7fa1f5e40c4b2.jpg

 

49234867_2019-04-17(2).thumb.jpg.f7c4822036c2fa9c8dc144b830ce8fc3.jpg

 

 

 

 

Zaczynam powoli wierzyć, że każdy problem natury technicznej da się rozwiązać za pomocą trytytki albo WD40. Na prędkość 45rpm wskakiwał od razu bez problemów, przy 33 quartz lock mrugał i obroty falowały. Rozebrałem, na płycie głownej znalazłem dwa małe potencjometry powierzchniowe do regulaci obrotów. Popsikałem WD40 do styków elektrycznych, pokręciłem, ustawiłem obroty na wydrukowane kółko i stroboskop w telefonie. Po złożeniu działa jak należy, z wyjątkiem jednej śrubki która mi została z całej operacji, ale to standard przy takich akcjach.  

 

Zamówiłem też pasek do mechanizmu ramienia bo nie działa płynnie i przy okazji pytanie - ramię jest poruszane przez przekładnię ślimakową. Musiałem trochę smaru z niej zdjąć bo stwardniał i zmienił kolor. Przy zmianie paska wyczyszczę całość, czym to najlepiej nasmarować? I czy warto naoliwić czymś prewencyjnie łożyska ramienia czy jeśli działa to lepiej nie ruszać?

 

Przesłuchałem Davida Bowie, Lombard, Eolikę i Aresenał , bo zaczynać od nowszych płyt na sprzęcie z tego okresu nie wypada, i jestem zakochany. :)

 

 

 

 

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zamów jeszcze łożysko iglicy i wymień , bo w taki sposób nie wysyła się gramofonów jak tu na zdjęciach że talerz jest na iglicy , do transportu talerz obowiązkowo zawsze zdjęty i pod gramofonem zamocowany jest jak kupujesz nowe oraz używane od osób znających się na wysyłaniu gramofonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę wszystko jest zintegrowane w silniku. Działa bezszelestnie, nie będę kombinował. 

 

Wkładka jest naprawdę super, magnetoelektryczna Pioneer PN 6MC. Niestety nie maskuje nic przy słabych mocno zużytych  nagraniach ale dobre płyty to miód na uszy. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, radnor napisał:

Z tego co widzę wszystko jest zintegrowane w silniku. Działa bezszelestnie, nie będę kombinował. 

Zrób jeszcze jedną próbę, zdejmij matę i puść napęd a ramie przystaw tak by rogiem wkładki było na równi z krawędzią talerza i sprawdź czy na całym obwodzie będzie ten sam poziom, jeśli okaże się że z jednej strony jest niżej a po przekątnej wyżej to albo krzywy talerz lub co gorsza uszkodzone łożysko igiełkowe wału.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ipsx82 napisał:

Zrób jeszcze jedną próbę, zdejmij matę i puść napęd a ramie przystaw tak by rogiem wkładki było na równi z krawędzią talerza i sprawdź czy na całym obwodzie będzie ten sam poziom, jeśli okaże się że z jednej strony jest niżej a po przekątnej wyżej to albo krzywy talerz lub co gorsza uszkodzone łożysko igiełkowe wału.

 

Dzięki za radę, sprawdziłem i jest ok. Minimalnie nierówny talerz, dosłownie o pół mm, potwierdzone na płaskim szkle i metalową linijką. Widziałem już gorsze w nowym sprzęcie, a idealnie prostej płyty jescze i tak nie widziałem więc wpływ na dźwięk to ma zerowy. 

 

20190418_213025.thumb.jpg.fb08a1674790f4c4ecaef76134b5cf4b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam

robię kolejne podejście do zakupu gramofonu i potrzebuję porady, czy w budżecie 400zł kupi się jakiś sensowny model używany? na allegro czy olx jest ich sporo, wiem że nie będzie to wysoki model, ale może coś średniego się da, mój wzmacniacz to Philips z początku lat 80 mam sentyment do starszej techniki. Czy szkoda kasy i lepiej dozbierać 2-3 razy tyle i kupić coś lepszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupić kupi ale trzeba będzie drugie tyle wydać na serwis jeśli nie ma się zdolności i chęci do samodzielnego majsterkowania. Zadbane sprawne modele z średniej półki z lat 80 to wydatek 600-800 zł za swojego średniaka z 76 roku zapłaciłem 1200 zł ale prezentuje się bardzo ładnie i po serwisie kompletnym

20190430_203808.jpg

20190430_203830.jpg

20190430_203843.jpg

20190430_203619.jpg

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zygi82 napisał:

witam

robię kolejne podejście do zakupu gramofonu i potrzebuję porady, czy w budżecie 400zł kupi się jakiś sensowny model używany? na allegro czy olx jest ich sporo, wiem że nie będzie to wysoki model, ale może coś średniego się da, mój wzmacniacz to Philips z początku lat 80 mam sentyment do starszej techniki. Czy szkoda kasy i lepiej dozbierać 2-3 razy tyle i kupić coś lepszego?

 

Pytanie czy do wzmacniacza możesz podłączyć gramofon ?

 

Na olx jest dużo ofert ale lepiej kupić calą wieże. Najlepiej poszukać w okolicy Twojego zamieszkania. W linku masz tylko przykład:

 

 

https://m.olx.pl/oferta/midi-wieza-akai-z-gramofonem-kolumnami-i-pilotem-CID99-IDyyLto.html#position=3&page=3

 

https://m.olx.pl/oferty/q-wieża z gramofonem/?page=1

 

Jest też druga opcja umawiasz się na odsłuch w sklepie np: Top Hifi zabierasz wzmacniacz, kolumny, płyty i słuchasz. Nowy gramofon chyba kupisz od około 700 zł. 

 

 

 

PS: Tylko jak idziesz do sklepu to weź worek pieniędzy.

Edytowane przez llkuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, llkuba napisał:

 

Pytanie czy do wzmacniacza możesz podłączyć gramofon ?

 

 

wzmacniacz ma wejście phono, jest do kompletu segment gramofon ale praktycznie nie do kupienia, no i nie słynie z jakiejś super jakości, ale i tak go kiedyś kupię żeby mieć komplet, myślałem żeby się wybrać do tego sprzedającego https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2fvb1/  ma kilka modeli w moim budżecie i posłuchać jak grają, może coś wybiorę, tylko co lepsze a co gorsze z jego oferty?

 

 

1 godzinę temu, ipsx82 napisał:

Kupić kupi ale trzeba będzie drugie tyle wydać na serwis jeśli nie ma się zdolności i chęci do samodzielnego majsterkowania. Zadbane sprawne modele z średniej półki z lat 80 to wydatek 600-800 zł za swojego średniaka z 76 roku zapłaciłem 1200 zł ale prezentuje się bardzo ładnie i po serwisie kompletnym

 

tego się właśnie obawiałem, ale w przyszłym roku ruszam z budową domu i audio będzie daleko w kolejce wydatków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, zygi82 napisał:

tylko co lepsze a co gorsze z jego oferty?

Lista polecanych urządzeń z forum o gramofonach:

Aiwa AP-D50
Akai AP-100C
Akai AP-206
Akai AP-306
Akai AP-307
Braun P1
Braun PS-500
Braun PS-600
CEC BD-2200
CEC BD-5200
Denon DP-1700
Denon DP-47F
Dual 435
Dual 450
Dual 455
Dual 504
Dual 505-3
Dual 505-4
Dual 601
Dual 604
Dual 701
Dual 704
Dual 721
Dual 731
Dual 741
Dual CS-750
Duasl CS-5000
Fine Arts TT-903
Fisher MT-6331
Hitachi PS-48
ITT 8012
JVC QL-7
JVC QL-A7
JVC QL-F4
JVC QL-F6
JVC QL-Y3F
Kenwood KD-2033
Kenwood KD-990
Lenco L75
Luxman PD-121
Luxman PD-282
Luxman PD-284
Luxman PD-290
Luxman PX-101
Marantz 6150
Marantz 6370Q
Metz Mecasound TX-4963
Micro Seiki AQ-37
Micro Seiki DQ-44
Micro Seiki MB-14
Onkyo CP-1057F
Onkyo CP-80M
Optonica RP-2626H
Optonica RP-3500
Optonica RP-7100
Panasonic SL-H401
Philips AF-729
Philips AF-977
Philips GA-222
Pioneer PL-10
Pioneer PL-12D
Pioneer PL-15R
Pioneer PL-31D
Pioneer PL-112D
Pioneer PL-117D
Pioneer PL-505
Pioneer PL-514
Pioneer PL-520
Pioneer PL-540
Pioneer PL-560
Pioneer PL-A45D
Rega Planar 3
Revox B-790
Rotel RP-300
Saba PSP-244
Saba PSP-248
Saba PSP-250
Saba PSP-350
Sansui FR-D3
Sansui SR-222 (wszystkie wersje)
Sansui SR-737
Sanyo Plus Q40
Sanyo Plus Q50
Sanyo TP-1000
Scott PS-87
Siemens RW-777 (obydwie wersje)
Sony PS-10F
Sony PS-11
Sony PS-22
Sony PS-4300
Sony PS-4750
Sony PS-5100
Sony PS-P7X
Sony PS-X35
Sony PS-X50
Sony PS-X6
Sony PS-X60
Sony PS-X600
Sony PS-X65
Sony PS-X70
Technics SL-10
Technics SL-12x0
Technics SL-13x0
Technics SL-14x0
Technics SL-15x0
Technics SL-16x0
Technics SL-17x0
Technics SL-18x0
Technics SL-19x0
Technics SL-32x0
Technics SL-33x0
Technics SL-52x0
Technics SL-53x0
Technics SL-5
Technics SL-7
Technics SL-10
Technics SL-D2
Technics SL-D3
Technics SL-D202
Technics SL-D303
Technics SL-Q2
Technics SL-Q3
Technics SL-Q33
Technics SL-Q202
Technics SL-Q303
Telefunken S500
Telefunken S600
Thorens TD-104
Thorens TD-125
Thorens TD-147
Thorens TD-160
Thorens TD-166
Thorens TD-318
Thorens TD-320
Thorens TD-321
Toshiba SR-Q630
Rotel RP-830
Wega JPS-352P
Yamaha YP-700
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, zygi82 napisał:

segment gramofon ale praktycznie nie do kupienia, no i nie słynie z jakiejś super jakości, ale i tak go kiedyś kupię żeby mieć komplet, myślałem żeby się wybrać do tego sprzedającego https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2fvb1/  ma kilka modeli w moim budżecie i posłuchać jak grają, może coś wybiorę, tylko co lepsze a co gorsze z jego oferty?

 

Lepiej jak umówisz sie na odsłuch. Widzę ladnego pioneera ale kosztuje 800zł w ofercie jest Philips więc zobaczysz jak wygląda. 

 

Proponuje podłączyć kilka (Technics ...) i posłuchać.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JVC z serii Q też mi się strasznie podobały, a Dual CS-750 jest minimalistycznie piękny i ma automatyczny powrót ramienia po zakończeniu płyty, pilnowałem kilku aukcji ale ostatecznie zraził mnie brak regulacji wysokości ramienia, trzeba kombinować z podkładkami itp, bo te stare Ortofony trudno dziś dostać i lepsze igły kosztują po 150 euro. No i chciałem coś z auto startem żeby córka też mogła obsłużyć. Znajomy ma Pioneera 112D z tej listy i bardzo sobie chwali. 

 

Duma rodziców, którzy zmienili płytę i słyszą 11-latkę wkręconą w winyle krzyczącą z drugiego pokoju "włacz z powrotem Davida Bowie" jest bezcenna. :)

 

 

Co do kupna, to od razu dolicz też budżet na wymianę paska jeśli nie ma direct drive, i na nową igłę albo wkładkę (często niewiele droższa). Jest sporo budżetowych a dobrych wkładek, np Audio Technica AT3600. Jedna z najtańszych na rynku, jej klon jest sprzedawany z gramofonami Rega Planar i zbiera bardzo dobre opinie, AT95e też jest wysoko oceniana w rozsądnych pieniądzach, miałem ją i grała bardzo ładnie.

 

 

Polecam też jakaś wagę do dokładnego ustawienia nacisku igły, coś takiego można na aliexpress dostać za kilka dolarów. W moim ustawiając przeciwwagę na oko okazało się dobre 0.5g za mało, przez co igła przeskakiwała od kichnięcia za blisko, z wagą ustawiłem na 1.85g i jest idealnie.

 

 

71gm%2Bv0tY6L._SL1500_.jpg

 

A tak poza tym, to.... :D

 

 

Image result for vinyl expense and inconvenience

 

 

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2019 o 09:51, zygi82 napisał:

witam

robię kolejne podejście do zakupu gramofonu i potrzebuję porady, czy w budżecie 400zł kupi się jakiś sensowny model używany? na allegro czy olx jest ich sporo, wiem że nie będzie to wysoki model, ale może coś średniego się da, mój wzmacniacz to Philips z początku lat 80 mam sentyment do starszej techniki. Czy szkoda kasy i lepiej dozbierać 2-3 razy tyle i kupić coś lepszego?

 

Marantz 6025 w tym budżecie mam do odstąpienia i jeszcze jakieś 2 płyty na start dorzucę ;). Mogę też pożyczyć go do stestowania. Prosta konstrukcja na pasku, przełom lat 70/80, ramię typu S. Szczerze polecam, ja poszedłem półkę wyżej ale spośród innych marantzow, które miałem, ten był naprawdę spoko...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Yapco napisał:

 Irek200 jestem zainteresowany.

Zmieniałeś igłę?

Wkładka oraz igła nie była zmieniana. Siedzi tu oryginał marantza. Przebieg mi dokładnie nieznany niestety :( ale gra :). Jutro go podłącze do weryfikacji bo stoi trochę na uboczu (korzystam z 2 innych gramofonów).

Jakby coś to Górny Mokotów, okolice Madalińskiego. Możemy zrobić odsłuch... 

Edytowane przez irek200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...