Skocz do zawartości

Padły wiatraki. Problem Z wentylatorami chłodnicy


tyca

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z wiatrakami na chłodnicy. Jak kupiełm auto to po włączeniu zapłonu wentylatory odrazu sie włączały i chodziły. Teraz cos sie wykrzaczyło i nie chodza wogóle.

Mam teraz model drut :) tzn mam na krótko podpiete i włączam je dotykając kabelkiem do masy :mrgreen:

Podpowiedzcie mi gdzie jest jakiś czujnik czy coś?

bezpieczniki i przekażniki sprawdzałem i są OK.

Pacjent STI GC8.

ps w kabinie chciałem dodatkowy włącznik wentylatora bo w razie upalania wole włączyć je ręcznie przed podjazdem do próby.

Poprosze o jakieś info jak naprawić i zrobić ten włącznik :)

dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałem i one chodzą, pod nie wpiąłem sie pod nie z kablem na krótko, stawiam na czujnik... a któy to bo tam sa czyba łącznie 3 :) jeden to jest czujnik ciśnienia oleju, i są jeszcze 2. Który bedzie odpowiadał za wentylatory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to czujnik temp cieczy chłodzącej jest w metalowej rurze - odlewie alu na silniku pod kolektorem dolotowym. Ta rura leci jakby skośnie od 1 do 4 cylindra. Czujnik jest od przodu silnika trochę po prawej, za kompresorem klimy. Poza tym wentylatory na chłodnicy są sterowane przez ECU, oczywiście poprzez przekaźniki. Zacznij sprawdzanie od przekaźników i czujnika. Normalnie wentylatory nie powinny chodzić po odpaleniu tylko powinny się włączać gdy silnik osiągnie odpowiednią temperaturę!

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy jakiej temp włączają sie wiatraki?

Wiem że sa 2biegi wiatraków, zatem przy jakiej temp bedzie startował 1wszy beig, a przy jakiej 2gi bieg?

 

i tak troche OT, mam czujnik temp oleju w korku miski olejowej, jakie wartości temp powinny być??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź ten czujnik wykręć włącz zapłon go podgrzej opalarka najlepiej, zazwyczaj załącza sie od 90 stopni ale nie jestem pewien jak ci sie załączy to znaczy ze czujnik jest ok jak nie załączy to zepsuty.

Nie jestem na 100 pewien , ale w new age włączają przy 95 st. A druga prędkość w 98 st. I to niestety tez zależy w którym modelu i jaki sterownik, ostatnio to rozgryzalem przez prawie tydzień i prawie doktorat zrobiłem , niektóre sterowniki są tak pojeba ne ze druga prędkość sie nigdy nie włączy bez ....... Klimatyzacji :shock:

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tam klima do tego?

 

no różne dziwy są.Kiedyś przypadkiem w manualu do gt'98 (bo do 99/2000 chyba nie jest dostępne) wpadłem na układ klimy i z tego co pamiętam klima może byc sterowana pedałem gazu :) .Chyba przekaźnik sterowania klimą odcina kompresor ,gdy gaz=dno.

-żeby mocy nie zjadało gdy przyspieszasz na max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak!!!

w manualu opisane jest działanie (kiedy ON i kiedy OFF) klimy. Przy przyspieszaniu odpina klimę :mrgreen:

 

-- So lip 28, 2012 12:56 pm --

 

post-14782-135184474061_thumb.jpg

 

-- So lip 28, 2012 12:59 pm --

 

post-14782-135184474068_thumb.jpg

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź ten czujnik wykręć włącz zapłon go podgrzej opalarka najlepiej, zazwyczaj załącza sie od 90 stopni ale nie jestem pewien jak ci sie załączy to znaczy ze czujnik jest ok jak nie załączy to zepsuty.

Nie jestem na 100 pewien , ale w new age włączają przy 95 st. A druga prędkość w 98 st. I to niestety tez zależy w którym modelu i jaki sterownik, ostatnio to rozgryzalem przez prawie tydzień i prawie doktorat zrobiłem , niektóre sterowniki są tak [moderator czuwa] ne ze druga prędkość sie nigdy nie włączy bez ....... Klimatyzacji :shock:

 

u mnie włącza się przy 96 st i wyłącza o ile dobrze pamiętam przy chyba 88 albo 90 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mowilem, co sterownik to inna pisana mapa i inne wartosci, dla ktorej Ecu wlacza wentylatory w zaleznosci od temp. Predkosci, wlaczonej klimy, pedalu przyspieszenia, a nawet temp. silnika gdzie logiczne by bylo zalaczenie drugiej predkosci, niestety tak nie jest :oops:

Przykladowo, model 08> jest bozbyty tych wad i went. Wlacza sie nawet na postoju przy 98 st. Pracuje do 95 st aby znowu sie wlaczyc, polprzednie modele niestety nie, oprocz forestera Xt :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zastanawiam sie przy jakich temperaturach powinny sie włączyć wiatraki na chłodnicy.Ostatnio jakoś nie zauważam aby się załączały , chyba że klime włączę to działają?

Edytowane przez Polonex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...