Skocz do zawartości

Cos nie teges


555

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukaj dobrze na forum prawników . Tam znajdziesz temat o odwołaniu od mandatu

Zajrzałem i znalazłem coś takiego:

Art. 101.

§ 1. Prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w zawitym terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu.

§ 2. Uprawniony do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania została nałożona grzywna. W przedmiocie uchylenia mandatu karnego sąd orzeka na posiedzeniu. W posiedzeniu ma prawo uczestniczyć ukarany, organ, który lub którego funkcjonariusz nałożył grzywnę w drodze mandatu, albo przedstawiciel tego organu oraz ujawniony pokrzywdzony. Przed wydaniem postanowienia sąd może zarządzić stosowne czynności w celu sprawdzenia podstaw do uchylenia mandatu karnego.

 

http://forum.prawnikow.pl/Odwolanie-sie ... 68483.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRIMAR, dopiero teraz przeczytalem i wspolczuje. O tyle dobrze, ze zajeli sie Toba fachowcy i z tego co widze poskladali Cie fachowo. Uwierz mi, mogles trafic o wiele gorzej ;)

 

rpw - rowniez wspolczucia. Kiedys byl caly artykul w prasie o polowaniu na OC - wlasnie na tym rondzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rpw,

http://www.eporady24.pl/uchylenie_manda ... 0,331.html

 

Uchylenie mandatu

 

Artykuł omawia zagadnienia związane z uchyleniem mandatu.

 

Orzekanie w sprawach o wykroczenia następuje w trzech rodzajach postępowań: zwyczajnym, przyspieszonym i nakazowym. Dodatkowo, zgodnie z art. 2 § 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (dalej K.p.w.), w wypadkach wskazanych w ustawie i na zasadach w niej określonych uprawniony organ może nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego.

 

 

 

Wystawienie mandatu jest więc w istocie ukaraniem za popełnienie wykroczenia. Co jednak uczynić w wypadku, gdy zostajemy ukarani mandatem lecz w naszej ocenie nie popełniliśmy wykroczenia? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, na jakim etapie kwestionujemy ukaranie mandatem karnym.

 

 

 

W pierwszej kolejności zwrócić należy uwagę na obowiązek funkcjonariusza pouczenia nas o przysługujących nam uprawnieniach. Zgodnie bowiem z art. 97 § 3 K.p.w. funkcjonariusz nakładający grzywnę obowiązany jest określić jej wysokość, wykroczenie zarzucone sprawcy oraz poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy. Mamy więc dwie możliwości. Możemy odmówić przyjęcia mandatu lub przyjąć mandat karny poprzez jego podpisanie. Niniejszy artykuł dotyczy sytuacji drugiej, tj. takiej, gdy doszło już do przyjęcie mandatu, z którym się nie zgadzamy. Właśnie takie sytuacje występują w praktyce najczęściej.

 

 

 

Zgodnie z art. 98 § 3 K.p.w. z chwilą pokwitowania mandatu karnego kredytowanego poprzez jego podpisanie, staje się on prawomocny. Prawomocność mandatu nie oznacza jednak, że nie ma żadnej prawnej możliwości jego podważenia. W art. 101 K.p.w. przewidziano bowiem nadzwyczajny środek zaskarżenia w postaci wniosku o uchylenie prawomocnego mandatu karnego.

 

 

 

Zgodnie z art. 101 § 1 K.p.w. prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Podstawa do uchylenia prawomocnego mandatu istnieje więc jedynie wówczas, gdy czyn za który nałożono mandat nie wypełnia znamion żadnego wykroczenia. Uchylenie mandatu karnego jest więc możliwe jedynie wówczas, gdy został on nałożony za zachowanie prawnie obojętne oraz za czyn stanowiący wykroczenie skarbowe albo przestępstwo. Tak więc postępowanie o uchylenie prawomocnego mandatu, jak wskazano już wyżej stanowi nadzwyczajny środek zaskarżenia. Oznacza to, że składając do sądu wniosek o uchylenie prawomocnego mandatu karnego, nie możemy spodziewać się, iż sąd rozpatrzy kwestię naszej winy w popełnieniu wykroczenia. W kwestii uchylenia prawomocnego mandatu sąd orzeka na posiedzeniu, w którym ma prawo uczestniczyć ukarany. Postępowanie kończy się wydaniem postanowienia o uchyleniu prawomocnego mandatu lub o odmowie jego uchylenia – w zależności od wyniku. Jeżeli grzywna nałożona mandatem została już uiszczona, a sąd orzekł o uchyleniu takiego mandatu, obowiązkowo orzeka też o zwrocie uiszczonej kwoty. Postanowienie sądu jest niezaskarżalne.

 

 

 

Bardzo ważne jest, aby wniosek wnieść do właściwego organu i we właściwym terminie

. Wniosek o uchylenie prawomocnego mandatu karnego należy złożyć do właściwego sądu. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest ten sąd, który byłby władny do jej rozpoznania w I instancji, a więc sąd rejonowy w wydziale grodzkim, a gdy wydział taki w danym sądzie rejonowym nie istnieje – w wydziale karnym. Termin do wniesienia wniosku wynosi 7 dni od momentu uprawomocnienia się mandatu. Jak wskazano powyżej, mandat staje się prawomocny z chwilą jego przyjęcia czyli podpisania. Dotyczy to najczęściej nakładanych mandatów kredytowanych. Jeżeli natomiast otrzymaliśmy mandat gotówkowy lub zaoczny, staje się on prawomocny w momencie zapłacenia określonej w nim grzywny. Termin 7 dni do wniesienia wniosku o uchylenie prawomocnego mandatu karnego jest terminem zawitym. Oznacza to, że może on zostać przywrócony na zasadach określonych w art. 126 Kodeksu postępowania karnego.

 

 

 

Zgodnie z tym przepisem, jeżeli niedotrzymanie terminu do wniesienia wniosku o uchylenie prawomocnego mandatu nastąpiło z przyczyn od nas niezależnych, należy w terminie 7 dni od ustania takiej przeszkody wnieść wniosek o przywrócenie terminu do dokonania danej czynności, dopełniając jednocześnie danej czynności. Jeżeli więc, z przyczyn od nas niezależnych, nie zdążyliśmy wnieść w terminie wniosku o uchylenie mandatu, możemy zrobić to w ciągu 7 dni od ustania tej przeszkody. Warunkiem jest jednoczesne złożenie dwóch wniosków – o uchylenie prawomocnego mandatu i o przywrócenie terminu do jego wniesienia ze wskazaniem przyczyn niedochowania terminu.

 

 

 

W konkluzji można pokusić się o stwierdzenie, że przez przyjęcie mandatu karnego, przyznajemy popełnienie czynu, za który została wymierzona grzywna. Możliwości uchylenia prawomocnego mandatu opisane powyżej dotyczą bardzo wąskiego zakresu przypadków tj. tylko takich spraw, gdy ukarano nas za czyn, który nie stanowi jakiegokolwiek wykroczenia, a nie tylko tego, które jest wskazane na mandacie. W sytuacjach, gdy kwestionujemy popełnienie zarzucanego nam wykroczenia mamy prawo do odmowy przyjęcia mandatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydech mi odpadł przy samym kolektorze.

Robiłem wiochę od Okęcia po Pragie... :)

Ptaki straszyłeś na lotnisku ?

 

[ Dodano: Sro Wrz 16, 2009 8:35 am ]

Trzy tygodnie temu jechałem z Krakowa do Warszawy , żeby poprawić uszkodzoną izolację przy klimatyzatorach . Woda kapała na sufity i wyłaziły rude plamy . Wezwałem ich do zwrotu kosztów naprawy - zaproponowali mi 100 zl . Wczoraj przysłali mi zapytanie ofertowe do wyceny na oczyszczalni CZAJKA . No bezczelne typy :!:

Siedzę nad nową dokumentacją i nic mi nie wychodzi - czas na urlop .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezwałem ich do zwrotu kosztów naprawy - zaproponowali mi 100 zl .
Trzeba było wystawić normalną fakturę za usługę serwisową podpartą protokołem koniecznych napraw podpisanym przez nich. I najlepiej podpartym zdjęciami.

Wzywać to sobie możesz - tak długo jak zostawisz

bezczelne typy
z interpretacją pozycji - CUDZE koszty, tak długo bedziesz się wkurzał.

 

Niestety - obecnie mało co można załatwić na gębę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wczoraj kamykiem na obwodnicy centralnie w środek szyby, akurat w momencie, kiedy włączałem się do ruchu. Dziwię się, że szyba nie poleciała, bo uszkodzenie jest pokaźne, tzn okrąg o średnicy 5cm. Widziałem jak leci, ale z tej prędkości hamulce WRX nie działają :mrgreen: :roll: :evil::evil::evil: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dżizas, ale ludzie są nieuczciwi... :???:

 

Koleżanka z polecenia mojej mamy kupiła przez sklep www.legowiska.com posłanie dla psa, wpłaciła kasę... i zero kontaktu od 19.08, legowiska oczywiście nie ma :mad:

Ja wcześniej od tego sprzedawcy kupowałem na Allegro i wszystko było okej, ale teraz już ma parę negatywów z ostatnich dni i zero aukcji wystawionych.

 

Niech go też ktoś oszuka, tylko na większą skalę, życzę mu tego...

Ehh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezwałem ich do zwrotu kosztów naprawy - zaproponowali mi 100 zl .
Trzeba było wystawić normalną fakturę za usługę serwisową podpartą protokołem koniecznych napraw podpisanym przez nich. I najlepiej podpartym zdjęciami.

Wzywać to sobie możesz - tak długo jak zostawisz

bezczelne typy
z interpretacją pozycji - CUDZE koszty, tak długo bedziesz się wkurzał.

 

Niestety - obecnie mało co można załatwić na gębę...

Mogą mi zaplacić za naprawę , ale ja jechałem z Krakowa itd . Powinni mi zapłacić 1700 zł . Teraz mam ich z głowy .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj lekki teges, bo jechałem Impezą, niestety na prawym.

Dlatego na wszelki wypadek mam automata :razz:

Mądry Polak po szkodzie - parę dni temu powiedziałem żonie, że jej następne auto będzie z automatem - musi być takie jedno w rodzinie. :mrgreen:

pumex1 - dzięki. Rzeczywiście fachowcy byli dobrzy i na dodatek dobrze im wszysko wyszło :arrow: będzie OK. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądry Polak po szkodzie - parę dni temu powiedziałem żonie, że jej następne auto będzie z automatem - musi być takie jedno w rodzinie. :mrgreen:

Weż pod uwagę maże melexa , zawsze to bezpieczniej - no chyba że kieruje jakiś poseł :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pumex1 - dzięki. Rzeczywiście fachowcy byli dobrzy i na dodatek dobrze im wszysko wyszło :arrow: będzie OK. :smile:

Primar - to najwazniejsze. Ja po zlamaniu mialem 8 m-cy w gipsie, 14-mcy leczenia i nie do konca wyszlo jak mialo wyjsc :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci dzień siedzę nad dokumentacją techniczną . Jedynie rysunki są do strawienia . Cała reszta dokumentacji , to jeden wielki chaos - nie mogę tego ogarnąć - kto to opisywał ? Tam gdzie powinny być materiały o wytrzymałości temperatury 130 stopni , to wpisał takie wytrzymujące 95 stopni :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...