Skocz do zawartości

O rowerach


Niuniek

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Knurek1111 napisał(a):

Nie wiem czy to dobre myślenie. Jak przez lata używałem Specialized Expert (pełna karbonowa podeszwa, twarde, niezbyt wygodne do chodzenia itd.) I przejechałem w nich kilkugodzinne trasy w upale po górach, lądowałem w błocie i górskich strumieniach, chodziłem po skałach jak droga znikała itd. Kiedy po prawie 10 latach w końcu zamieniłem je na miękkie shimano (XC502) to nie wytrzymałem. Nie dość, że stopa wyginała się na pedale to jeszcze gotowała się i marzła na przemian (dziurkowany chamski plastik przez który hulał wiatr).

Napisałem płomienną reklamację do shimano i zamieniłem na twarde Bonty (Riot +), znowu z pełną karbonową podeszwą i wszystko wróciło do normy ;)

jakoś tego typu mi nie leżą. Jak faktycznie kupiłbym sobie gravela to może bym na takie się zdecydował. Typowo do turystycznego mtb, jakoś wolę bardziej tradycyjny wygląd, a nie jakbym od razu na jakieś zawody jechał.

 

Godzinę temu, Zyzol napisał(a):

Sprawdziłem dzisiaj na swoich szosowych lakierkach i jak chodzę w normalnie zapiętych też czuję „luźną piętę”. W czasie jazdy jednak nie powoduje to żadnych dolegliwości w tej strefie.

przypuszczam że być może podczas jazdy wcale nie byłoby to problemem. Jednak jak mam coś co lepiej mi leży i mam zmienić na coś do czego mam jakieś wątpliwości to stwierdzam że aż nie znajdę takich do których nie będę miał zastrzeżeń to nie zmienię. A też miewam że czasami w tych butach dużo chodzę, bo jadę gdzieś, zostawiam rower i pół dnia latania z buta, to nawet jak na rowerze nie byłoby problemu to podczas chodzenia może być. A ciśnienia nie mam, zważywszy że jedne z tych Northwave jeszcze nowe leża w szafie.

 

Godzinę temu, Zyzol napisał(a):

Te już sprawdzałeś? 

tak, Velosamby miałem, już nie pamietam co mi nie pasowało, chyba były za wąskie, albo na podbiciu cisnęły, a większe już były za duże. Ale z ciekawości zamówię, tym bardziej że bezpośrednio z Adidasa jest prosty zwrot.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2024 o 01:05, radekk napisał(a):

miałem tylko na testy przez 2 dni.

Ja jeżdzę na platformach, na wpinanych nigdy nie jeździłem. 2 lata temu chciałem z ciekawości spróbować (córkę wsadziłem na wpinane), ale ja mam problem z butami. Nie wiedzieć czemu praktycznie jakiekolwiek przymierzam, czuję że idąc pięta się unosi, więc zakładam że jeżdżąc będą obcierać. W zwykłych płaskich nie mam problemu, praktycznie jakie nie założę jest ok. Chyba 2 modele były co faktycznie były jeszcze ok, ale jedne mega ciężkie już zakładając w domu czułem że mi w nich gorąco, drugie były paskudne z wyglądu, a nie kupię czegoś co mi się nie podoba. W tym roku m.in. zrobiłem przymiarkę do 2 par co są zarówno w wersji flat i clip-in, flat leżą super, trzymają nogę super, zakładam wpinane (wyglądają identycznie) i ten sam problem z pięta:mellow: Nie wiem o co chodzi.

Z tej okazji właśnie wczoraj zamówiłem chyba kolejne 10 par i zobaczę, jak będzie to samo to się już chyba poddaję.

 

Aaa okej, myślałem że świadomy wybór i przesiadka z SPD i ciekaw byłem powodu bo niektórzy twierdzą, że platformy są jednak lepsze. 

Co do papci to mam swoje pierwsze i jedyne spd Shimano od kilku lat i też mam takie wrażenie, one są takie jakby płytkie na tej pięcie, coś jakby miały bardzo grubą wkładkę. Może właśnie po to że wysoki zapiętek by coś obcierał ? Tak czy owak chyba kwestia przyzwyczajenia, może TTTM :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba z 4 lata temu chciałem tylko zobaczyć czy mi się będzie w SPD podobało i wziąłem na próbę ... najtańsze buty z Decathlonu za coś ok 140zl, bo miały świetne opinie.
No i faktycznie są tak świetne, że już chyba w nich zrobilem z 10kkm na mtb i szosie, wygodne, trwałe, dobrze pasują, nie chcą się zużyć i jeszcze chodzę w nich czasem po górach (jak nie trzeba buta za kostkę) I tam też się sprawdzają.
Idealne rozwiązanie jak się chce tylko sprawdzić.
Mi wystarczają do mojej amatorskiej jazdy, mimo, że jestem regularnie wyszydzany i zmuszany przez ambitniejszych kolegów do próbowania jakiś z karbonowymi podeszwami za 800zl itp. Jakbym się ścigał to bym wziął carbonowe, ale się nie ścigam.

  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z racji że w temacie suportu i korby jestem raczej zielony, pomoże ktoś co i jak dobrać? Na stronie zbytnio nie znalazłem informacji co i jak powinno być, może coś więcej będzie jak dojdzie rama. Jak nie to będę musiał się zdać na serwis że dobierze i sam kupi co uzna za właściwe, czy będzie miał na stanie.

Jedynie co znalazłem to że suport jest PF92. Te informacje wystarczą żeby dobrać pasujący?

Korbę też widzę że należy dobrać choćby linię łańcucha, czy dobrze rozumiem że jak rama ma oś 12x148mm Boost Thru-Axle, to mam po prostu wybierać korbę z linią boost (52 mm)? Korba najchętniej bym widział coś DUB jak mam u siebie, a przynajmniej z mocowaniem zębatki SRAM Direct Mount.

Jakby co przerzutka będzie Sram GX 12 rzędowa 10-50T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Bosman napisał(a):

Ja chyba z 4 lata temu chciałem tylko zobaczyć czy mi się będzie w SPD podobało i wziąłem na próbę ... najtańsze buty z Decathlonu za coś ok 140zl, bo miały świetne opinie.
No i faktycznie są tak świetne, że już chyba w nich zrobilem z 10kkm na mtb i szosie, wygodne, trwałe, dobrze pasują, nie chcą się zużyć i jeszcze chodzę w nich czasem po górach (jak nie trzeba buta za kostkę) I tam też się sprawdzają.
Idealne rozwiązanie jak się chce tylko sprawdzić.
Mi wystarczają do mojej amatorskiej jazdy, mimo, że jestem regularnie wyszydzany emoji6.png i zmuszany przez ambitniejszych kolegów do próbowania jakiś z karbonowymi podeszwami za 800zl itp. Jakbym się ścigał to bym wziął carbonowe, ale się nie ścigam.

to jak te co teraz pozamawiałem po przymierzam i nadal będę miał wrażenie że moje flaty są lepsze, to faktycznie jak mówisz że można za kwoty rzędu 150 zł kupić to takie kupię i sprawdzę.

Ja z zasady też uważam że nie potrzebuję niewiadomo jakich butów do mojej jazdy jak robię wypady do powiedzmy 50-60 km i na zasadzie to tu sobie popatrzę na ptaszki, tu podjadę na ciastko/obiad, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Bosman napisał(a):

Ja chyba z 4 lata temu chciałem tylko zobaczyć czy mi się będzie w SPD podobało i wziąłem na próbę ... najtańsze buty z Decathlonu za coś ok 140zl, bo miały świetne opinie.
No i faktycznie są tak świetne, że już chyba w nich zrobilem z 10kkm na mtb i szosie, wygodne, trwałe, dobrze pasują, nie chcą się zużyć i jeszcze chodzę w nich czasem po górach (jak nie trzeba buta za kostkę) I tam też się sprawdzają.
 

 

Hmm, z blokiem pod podeszwą chodzisz czy do odkręcasz do górskich wędrówek?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Hmm, z blokiem pod podeszwą chodzisz czy do odkręcasz do górskich wędrówek?
 
Hehe, z blokiem
Są bardzo głęboko schowane, ale dajmy już temu spokój, bo to tylko na krotkie weekendowe wypady mieszane rowerowo-piesze i nikogo do tego nie namawiam.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, radekk napisał(a):

z racji że w temacie suportu i korby jestem raczej zielony, pomoże ktoś co i jak dobrać? Na stronie zbytnio nie znalazłem informacji co i jak powinno być, może coś więcej będzie jak dojdzie rama. Jak nie to będę musiał się zdać na serwis że dobierze i sam kupi co uzna za właściwe, czy będzie miał na stanie.

Jedynie co znalazłem to że suport jest PF92. Te informacje wystarczą żeby dobrać pasujący?

Korbę też widzę że należy dobrać choćby linię łańcucha, czy dobrze rozumiem że jak rama ma oś 12x148mm Boost Thru-Axle, to mam po prostu wybierać korbę z linią boost (52 mm)? Korba najchętniej bym widział coś DUB jak mam u siebie, a przynajmniej z mocowaniem zębatki SRAM Direct Mount.

Jakby co przerzutka będzie Sram GX 12 rzędowa 10-50T.

PF92 (press fit) to generalnie wszystko co trzeba wiedzieć, serwis ogarnie bez problemu, a korba to tak jak napisałeś, ma być dla boost i dedykowana do napędu x12. Reszta kwestia budżetu i zachcianek.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adamW202 napisał(a):

PF92 (press fit) to generalnie wszystko co trzeba wiedzieć, serwis ogarnie bez problemu, a korba to tak jak napisałeś, ma być dla boost i dedykowana do napędu x12. Reszta kwestia budżetu i zachcianek.

 

https://www.rowertour.com/p/163503/sram-lozyska-suportu-dub-pressfit-czarne

 

https://www.rowertour.com/p/261898/suport-rowerowy-sram-dub-bb92-mtb-wide

 

 

rozumiem że ta pierwsza, bo ta druga wide nie ma nic wspólnego z Boost

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, radekk napisał(a):

Jeden i drugi powinien być ok: oba mają taką sama szerokośc mufy i taką samą średnicę misek oraz na taki sam typ korb DUB. Tak naprawdę jeśli masz ramę pod konkretny suport jak w tym przypadku PF92 (BB92 to to samo) to nie musi być dopisku Boost dla parametrów suportu bo i tak jesteś ograniczony rozmiarem miejsca na suport w tym przypadku jest to dla szerokości max.92mm.

Nie mam niestety żadnego doświadczenia w "press fitach" bo wszystkie moje rowery maja suporty gwintowane, zatem nigdy nie montowałem tego typu, więc dobrze by było gdyby ktoś potwierdził co napisałem powyżej niemniej jednak tak na 98% jestem tego pewien. Mam wrażenie że ta cała terminologia i oznaczenia części są celowo tak skomplikowane aby wprowadzać zamęt w głowach klientów, którzy miast kupować i montować części samemu udawali się w tym celu do serwisów.

P.S. sam będziesz montował? Bez odpowiednich narzędzi może to sprawić kłopot, z uszkodzeniem ramy włącznie.

Edytowane przez adamW202
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adamW202 napisał(a):

Jeden i drugi powinien być ok: oba mają taką sama szerokośc mufy i taką samą średnicę misek oraz na taki sam typ korb DUB. Tak naprawdę jeśli masz ramę pod konkretny suport jak w tym przypadku PF92 (BB92 to to samo) to nie musi być dopisku Boost dla parametrów suportu bo i tak jesteś ograniczony rozmiarem miejsca na suport w tym przypadku jest to dla szerokości max.92mm.

Właśnie nigdzie nie mogłem znaleźć czym tak naprawdę te 2 typy się różnią i kiedy jaki wybrać, jedyne co udało mi się znaleźć to że inne podkładki mają


IMG_2704.thumb.jpeg.b2d4fec19baca4161204793bbaf31576.jpeg


 

2 godziny temu, adamW202 napisał(a):

Mam wrażenie że ta cała terminologia i oznaczenia części są celowo tak skomplikowane aby wprowadzać zamęt w głowach klientów, którzy miast kupować i montować części samemu udawali się w tym celu do serwisów.

też jak zacząłem czytać, to zamiast więcej zrozumieć to mam większy zamęt, mnogość tych standardów, różnice między poszczególnymi rzędu 1 mm, jeden producent oznacza średnica mufy, inny szerokością, kolejny średnicą osi korby, niektóre typy oznaczone tak samo a jednak są innego standardu..

 

2 godziny temu, adamW202 napisał(a):

P.S. sam będziesz montował? Bez odpowiednich narzędzi może to sprawić kłopot, z uszkodzeniem ramy włącznie.

Nie, dam do serwisu, tym bardziej jak to wciskane, to minimalnie krzywo się założy i wciskając może narobić problemów, zważywszy że rama karbon. Jedynie chętnie bym dopłacił za usługę mogąc być przy składaniu żeby patrzeć co i jak.


 

Nastepny etap będą stery, mam nadzieję że tam będzie już łatwiej i tylko kwestia wiedzy jakiego typu i po temacie

Edytowane przez radekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, adamW202 napisał(a):

PF92 (press fit) to generalnie wszystko co trzeba wiedzieć, serwis ogarnie bez problemu, a korba to tak jak napisałeś, ma być dla boost i dedykowana do napędu x12. Reszta kwestia budżetu i zachcianek.

 

SRAM nie robi korb boost i non-boost, bo offset jest regulowany typem zębatki (ale zestawy z blatem 6 mm nie są już sprzedawane). Ramiona korby czy szerokość osi suportu też nie maja nic wspólnego z ilością rzędów w kasecie. Kształt ramion korby nie jest dedykowany do rodzaju napędu, tylko do typu roweru i budowy ciała kolarza. 

 

Oczywiście piasta szersza niż 148mm, a zatem i szerzej rozstawione widełki tylnego trójkąta ramy będą wymagały większej wartość współczynnika Q. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...