Skocz do zawartości

Pęknięta przednia szyba


Radzio_wawa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niestety spotkała mnie dzisiaj przykra niespodzianka. Ale najpierw opowiem całą historię. Dwa dni temu wychodzę rano odśnieżyc samochody (temperatura około -5 st.), najpierw odpaliłem Tribece, jak zwykle włączyłem podgrzewanie wycieraczek i nadmuch na szybę, a potem wziąłem się za odśnieżanie samochodu żony. Subaru podrzewało się w międzyczasie i nagle usłyszałem kilka głuchych trzasków od strony przodu subaru. Obejrzałem wszystko dokładnie i nic, kompletnie nic. Dzisiaj rano wsiadam do samochodu i patrzę, a szyba przednia jest popękana w dolnej części. (nie ma śladu wandalizmu) Nie muszę dodawać jakie słowa wtedy wypowiedziałem pod adresem marki auta :) Tyle samochodów miałem wcześniej i nic, a w najdroższym bęc - przednia szyba poszła w .....!

Wygląda na to, że podobnie jak ze sprzęgłami w nowych foresterach z silnikiem diesla podczas ruszania, w tribece najlepiej nie używac ogrzewania wycieraczek podczas mrozu. To ja zapytam: po co u licha ono jest?! Przecież wycieraczki nie przymarzają do szyby w upały!

 

Mam więc pytanie: czy zna ktoś miejsce, gdzie można nabyć szybę przednią taniej niż na allegro, czyli poniżej 800 zł (najchętniej na fakturę)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Radzio_wawa czytając Twojego posta mam wrażenie, że opisałeś mój przypadek, z tą różnicą, że ja jeżdżę Foresterem.

Czy próbowałeś reklamować szybę? Moje auto jest jeszcze na gwarancji, ale oczywiście nawet nie chcą słyszeć o uznaniu gwarancji.

Wybieram się do rzeczoznawcy i zamierzam się odwoływać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli również od podgrzewania to bym nie darował - szczególnie jeśli auto gwarancyjne - w końcu do tego to jest i nie kojarzę wpisu w manualu aby podczas mrozu tego nie używać (w końcu to "deicer")... jest natomiast jeden warunek - należy przed włączeniem tego podgrzewania usunąć cały śnieg z przedniej szyby i to jest pewnie po to aby szyby nie pękały + aby skutecznie odsyłać klientów z kwitkiem kiedy reklamują pęknięcia szyby... :?

 

Ja nie mam okazji używać tej opcji do rozmrażania śniegu na szybie/wycieraczkach bo Tribekę garażuję w domu i w pracy (pewnie dlatego nadal mam szybę oryginalną mimo naszych zim.. :roll: ) ale używam tej opcji czasami podczas szybkiej jazdy w mroźne dni kiedy guma wycieraczek trochę twardnieje od mrozu/wiatru - po podgrzaniu lepiej zbierają i ciszej pracują.

 

Wygląda na to, że rozmrażanie przedniej szyby bezpieczniej wykonywać nawiewem ciepłego powietrza (tu może być kłopot z ciepłym powietrzem w dieselu zimą :idea: ) albo z klimatronika - odmrażaczem przedniej szyby ale nie wiem czy jest ta opcja we wszystkich autach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w NY pada dosc czesto snieg i to w duzych ilosciach a ja podgrzewania przedniej szyby i wycieraczek uzywam czesto.Latwiej jest usunac snieg i lod,oczyscic cale auto.Szyba nadal cala bez pekniec wiec mysle ze moze to byc jakas wada produkcyjna, gorsza partia wyszla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli również od podgrzewania to bym nie darował

 

Najczęsciej jest jakis poczatek , mniejszy lub większy ślad od kamienia , często nie widoczny na dolnej częsci szyby daje poczatek pęknieciu.

Z samoistnym pekaniem szyb w Subaru nie spotkalem się. W Porsche tak ale to na skutek za małej sztywnosci tej części nadwozia. Inny sposób wklejenia szyby problem zlikwidował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(tu może być kłopot z ciepłym powietrzem w dieselu zimą :idea: )

 

Jezeli FHI w subaru dalej nie stosuje dogrzewacza wody, to mozna powiedziec, ze sa z epoki kamienia łupanego ;)

 

Teraz praktycznie kazdy diesel ma dogrzewacz wody- 3-4 swiece zarowe zanurzone w plynie chlodzacym celem szybszego nagrzania wody. Calosc sterowana przez komputer, typu: Jak obciazenie alternatora jest ponizej 50%, jest ponizej 5 stopni na dworze a woda ma mniej niz 60 stopni to ogien i robimy ciepełko :twisted:

 

Zamontowalem podgrzewacz z TDi do benzyniaka (Nie, nie subaru- ten drugi z podpisu) w formie krocca glowicy, podpialem przez przekaznik oraz wylacznik termiczny (przymocowalem do reduktora LPG) do ogrzewania tylnej szyby. Teraz silnik popyrka z 20 sekund po odpaleniu i przejade z 300m a z nawiewow juz dmucha cieplo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
Jeśli również od podgrzewania to bym nie darował

 

Najczęsciej jest jakis poczatek , mniejszy lub większy ślad od kamienia , często nie widoczny na dolnej częsci szyby daje poczatek pęknieciu.

Z samoistnym pekaniem szyb w Subaru nie spotkalem się. W Porsche tak ale to na skutek za małej sztywnosci tej części nadwozia. Inny sposób wklejenia szyby problem zlikwidował

 

Niestety ja mogę potwierdzić ten sam przypadek i definitywnie zaprzeczyć, że było chociaż najmniejsze uszkodzenie szyby. Temperatura około minus 6, nagrzany silnik do 90 stopni i włączone jednocześnie grzanie szyby (deicer) i nadmuch, po 2 minutach opisywany w pierwszym poście dźwięk i pęknięcie szyby na moich oczach zaczynające się pod prawą wycieraczką (grzałką) pionowo do góry, 2-3 sekundy i leci pęknięcie w lewo w stronę kierowcy na całej długości na wysokości nadmuchu. Nie powiem jak długo wczoraj kląłem na markę. Nie zgodzę się, że jest to przypadek tym bardziej, że do starych Forków, Imprez itp nie ma chyba ani jednego postu podobnego opisującego sytuację po włączeniu grzania. Grzałki grzeją też tutaj zdecydowanie mocniej niż w poprzedniej generacji co w połączeniu np. ze słabą jakością szyby i może ze zbyt sztywnym pasowaniem + szybkim nagrzaniem materiału powoduje naprężenia i szyba pęka.

Tym razem chyba naprawdę zrobię wyjątek i zamiast oryginalnej części kupię zamiennik i nie ze względu na cenę ale ze względu na to, że zamiennik może będzie lepiej wykonany niż oryginał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem chyba naprawdę zrobię wyjątek i zamiast oryginalnej części kupię zamiennik i nie ze względu na cenę ale ze względu na to, że zamiennik może będzie lepiej wykonany niż oryginał.

Mozna sprobować z zamiennikiem jak nie z AC a przy demontazu dokladnie sprawdzić przyczynę pekniecia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny w ASO ogólnie są takie, żebym ja miał co jeść ;)

 

Moja szyba ostatnio gdy są włączone grzałki złowrogo trzeszczy na dziurach. To możliwe, że jej czas jest też policzony. Ale w sumie - ma odprysk dużo wyżej, ubezpieczenie jest, mam tylko nadzieję że odejdzie kulturalnie gdy będę miał czas się nią zająć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja szkodę zgłosiłem grzecznie od razu w Compensie z AC, wypełniłem flepy, dostałem wycenę i poinformowałem, że przekazuję do zrobienia kosztorysu do warsztatu bo mam zapis w polisie, że nie mogą stosować zamiennika. Dzisiaj dostałem pismo, że " ..... Compensa nie odpowiada za szkody, będące następstwem zdarzeń, które zdefiniowane są jako szkody eksploatacyjne"

 

oraz.... " na elemencie brak śladu uderzenia jakiegolwiek przedmiotu z zewnątrz lub wewnątrz pojazdu. Widoczne jest natomiast pęknięcie biegnące od podszybia, wobec czego należy uznać szkodę jako eksploatacyjną"

 

Nie powtórzę słów jakie wypowiedziałem, pradopodobnie zorientowali się jaka jest różnica w cenie oryginału a zamiennika. Ktoś z Was miał podobne przeboje ? Warto się odwoływać czy machnąć ręką na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi pekla tylna szyba niewadomo od czego nie szczypalem sie za ubezpieczenie palci sie krocie a jak ja raz na jakis czas wyciane od nich kase to im sie nic nie stanioe i tak zrobilem oddalem do serwisu i serwis zrobil swoja wycena ubezpieczyciel swoja jak sie dogadali nie wiem po 2 danich dostalem auto z nowa szyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...