Skocz do zawartości

Architekt - projekt domu


Yapco

Rekomendowane odpowiedzi

Intakwrx, w skrócie superenergooszczędnym, z odzyskiem ciepła.... Generalnie temat rzeka - ostatnio dośc modne sie to robi - poszukaj w googlach jak cie to interesuje.

 

Temat znam :)

 

Tylko czasem można popaść w paranoje jak się policzy że oszczędność zwraca się po 50 latach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 106
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

dla mnie dom pasywny jest dla fanatycznych ekologów - większośc wydatków sie w życiu nie zwróci. Dom energooszczędny to co innego - wziąc co najlepsze i z sensem z pasywnego ale nie bawić się w superdrogie pompy czy okna o współczynniku nieadekwatnym do ceny. TO ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czasem można popaść w paranoje jak się policzy że oszczędność zwraca się po 50 latach :P

 

To raz, a dwa- energooszczędność wymusza stosowanie okien wielkości otworów strzelniczych :roll:. Nie widziałem jeszcze ładnego domu pasywnego.

 

ps. domek Twojego przyjaciela, moim zdaniem, bardzo fajny. Szkoda, że żadnego rzutu tam nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raz, a dwa- energooszczędność wymusza stosowanie okien wielkości otworów strzelniczych :roll:. Nie widziałem jeszcze ładnego domu pasywnego.

 

jak to? przecież jednym z założeń jest grzanie słoncem więc właśnie przez duuże południowe okna zasłaniane na lato roletami lub markizami żeby z kolei sie nie ugotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się zupełnie ich architektura nie podoba :roll: Fajnie, że są odkrywczy, przyznaję, mają pare niezłych, zupełnie nowych pomysłów, i miło o ich budynkach czytać, ale mieszkać w takim czymś bym nie chciał :wink: Tak jak oglądać 1200-konnego skylina na torze a jeździć nim na codzień, troche to nie to :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, myślcie!!!

Tylko Wy wiecie jak chcecie mieszkać. Przy minimalnych nawet zdolnościach plastycznych (żeby już nie napisać - technicznych) potraficie wyrazić to Wasze "chcenie" na papierze. Demonizowany tutaj architekt potrzebny jest TYLKO w kwestii doprowadzenia do stanu, w którym Wasze "chcenie" będzie zgodne z ewent. ograniczeniami prawnymi lub funkcjonalnymi. Mając z tym styczność zawodową i NAPRAWDĘ doceniając ich artyzm - zalecam nie przesadzać... bo to zawsze kończy się boleśnie dla kieszeni. Niemniej - z zachowaniem reguły złotego środka - najtańsze zawsze jest złe. :cool: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dom ma być oryginalny i funkcjonalny to polecam www.kwkpromes.pl . niestety "przystępne cenowo" w tym przypadku wymaga hmmmmmm doprecyzowania ;-)

 

Projekty mają bardzo dobre, a Robert to łebski gość, ale niepotrzebnie dorabiają idee do tych domów :smile:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to? przecież jednym z założeń jest grzanie słoncem więc właśnie przez duuże południowe okna zasłaniane na lato roletami lub markizami żeby z kolei sie nie ugotować.
w pewnych przypadkach można inaczej - ustala się albo wylicza kąt padania promieni słonecznych latem i zimą i odpowiednio dobiera długość okapu. Latem okap ocienia, zimą z racji niższego położenia słońca nie przeszkadza w penetracji ciepełka. :smile:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milo sie Was czyta bo cieszy mnie to, ze dostrzegacie roznice pomiedzy katalogiem a rzeczywistoscia :) Mam nadzieje, ze ludzie w Polsce powoli zaczna wybierac jednak projekty indywidualne bo to co sie teraz dzieje pozostawie bez komentarza. Wymagania dzialki sa z tego co czytam spore i adaptacja narzuca pewne rozwiazania ale to tylko lepiej ;) Czuje spore mozliwosci. zycze powodzenia w poszukiwaniach swojej indywidualnej chatki. Osobiscie stawiam na mlodych:

www.tamizo.pl

www.frontarchitects.pl

http://www.medusagroup.pl/

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaki79 : No nie da się ukryć ze wstep do prezentacji projektu bywa komiczny, gdy czlowiek dowiaduje sie ze jego dom bedzie wygladal tak a nie inaczej dlatego ze ( i tu nastepuje ideologiczny wywod ;-)) Ale mialem do czynienia z kilkoma architektami, w tym z tuzami architektury z Krakowa i przy nich Robert ma najlepsze pomysly i podejscie. Ktos wspomnial o medusa group, tez polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja widywałem jedynie takie:

 

http://www.portfel.pl/UserFiles/Pasyw01(1).jpg

 

e, no ten to jest bardziej paskudny niz pasywny :razz:

 

mozna np. tak (tak a propos malych okienek :razz: ): http://www.archdaily.com/1182/seifert-house-bau-kultur/

 

moze tez byc taki odlot (niemal doslownie :wink: ): http://www.archdaily.com/4251/cape-scha ... s-burrows/

 

albo bunkier (mi sie podoba :twisted: ): http://www.archdaily.com/27880/cascade- ... ff-studio/

 

albo cus takiego: http://blog.sture.ch/2009/02/22/weald-of-kent-eco-arch/

 

technologia budowy domu pasywnego powszednieje i (co za tym idzie) tanieje.

 

[ Dodano: Pon Lis 16, 2009 8:21 pm ]

W naszym klimacie grzanie słońcem się sprawdza?

 

jak najbardziej! (jak w takiej Szwecji sie sprawdza, np.)

 

[ Dodano: Pon Lis 16, 2009 8:29 pm ]

dla mnie dom pasywny jest dla fanatycznych ekologów - większośc wydatków sie w życiu nie zwróci. Dom energooszczędny to co innego - wziąc co najlepsze i z sensem z pasywnego ale nie bawić się w superdrogie pompy czy okna o współczynniku nieadekwatnym do ceny.

 

Niekoniecznie. Okna (potrojne) sa owszem drogie, ale pompy ciepla (szczegolnie powietrze/woda) juz nie tak bardzo. Rekuperacja tez nie jest jakims mega wydatkiem w skali budowy domu, a np. nie trzeba w ogole otwierac okien!

 

Wybudowanie domu z ostatniego linku kosztowalo prawie milion funtow, ale kalkulacje inwestora (a ten koles nie rozstawal sie z kalkulatorem) wykazaly, ze zbudowanie go w "tradycyjnej" technologii (ale wciaz energooszczednego - level 4) kosztowaloby "tylko" jakies 50K GBP mniej. Co w skali projekty nie jest zadna oszczednoscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T8LEK, ja to wszystko wiem, rekuperacja jak najbardziej wskazana zwłaszcza z wymiennikiem gruntowym - ma też swoje oszczędności w postaci okien bez nawiewników czy mniejszej ilości kominów więc ostateczny koszt nie jest wielki. Okna fakt że są drogie ale są tez ogramnym mostkiem termicznym więc tu warto iwestować - choć z rozsądkiem bo można wywalić więcej niż dadzą oszczędności. Pompa ciepła w zasadzie ma sens jak nie ma innej opcji - mam gaz na działce więc wiem, że pompa nigdy mi się nie zwróci.

 

Ja uważam, że dom pasywny to przegiecie natomiast warto robić dom jak najbardziej energooszczędny. Jaka różnica? Taka, że do pasywny musi spełniać odpowiednie parametry jakiegoś niemieckiego instytutu i wtedy dostajesz certyfikat domu pasywnego - inaczej nawet jak się zbliżysz na wyciągnięcie ręki ale nie spełnisz warunków to masz super energooszczędny dom ale oficjalnie nie jest to dom pasywny. A uważam, że nie wszystko jednak ma sens a juz na pewno nie w każdej sytuacji - dlatego uważam że "ustawowy" dom pasywny to trochę moda na ekologię i oszczędzanie energi bez myślenia o oszczędzaniu pieniędzy - w większości przypadków pieniądze wydane na droższe rozwiązania nie zwrócą się. Dlatego u siebię będe robił reku, okna najlepsze na jakie będzie mnie stać, dam dużo więcej i dużo lepszego ocieplenia niż się zaleca (styropiany grafitowe, wełna raczej szklana mimo, że to chorestwo w obróbce, płyty poliuretanowe PUR) do tego solary i pare innych tematów ale a pompę ciepła nie wejdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła w zasadzie ma sens jak nie ma innej opcji - mam gaz na działce więc wiem, że pompa nigdy mi się nie zwróci.

 

STIFF, nie bede sie klocil :razz: bo po pierwsze nie lubie :wink: , a po drugie nie znam relacji cen za media w PL. W UK, wg. rozsadnych i obiektywnych (a nie hurra-optymistycznych) kalkulacji przyzwoita (np. NIBE ze srednim rocznym CoP: 3) pompa powietrze / woda (nie tzw. gruntowa, bo to faktycznie majatek) zwroci sie po 10 latach. To ciagle w pip czasu, ale po tych 10 latach zacznie na siebie "zarabiac" - zywotnosc obliczona na +25 lat, wlasciwie zero obslugi, a taki kociol gazowy ma duza szanse pasc po 10 latach. Poza tym nie jestes uzalezniony od Putina, czy kogokolwiek kto ten gas dostarcza; ceny raczej ida w gore :razz: Do tego solary PV i masz wlasciwie grzanie za free.

 

Jaka różnica? Taka, że do pasywny musi spełniać odpowiednie parametry jakiegoś niemieckiego instytutu i wtedy dostajesz certyfikat domu pasywnego - inaczej nawet jak się zbliżysz na wyciągnięcie ręki ale nie spełnisz warunków to masz super energooszczędny dom ale oficjalnie nie jest to dom pasywny.

 

Troszke wiem, bo z panami z Darmstadt mam przyjemnosc rozmawiac dosyc czesto :wink: Jest troche swirowania - to fakt, ale tak naprawde nie o certyfikat chodzi tylko o faktyczna energooszczednosc obiektu, ktora w wypadku domu pasywnego jest rewelacyjna (do tego zmierzalna i powtarzalna, czyli ordung muss sein - inaczej te Niemiaszki nie mogly by spac :mrgreen: ).

 

a juz na pewno nie w każdej sytuacji

 

Tu zgadzam sie w calej rozciaglosci...

 

w większości przypadków pieniądze wydane na droższe rozwiązania nie zwrócą się

 

ale tutaj juz niekoniecznie ;) Tak naprawde nie ma wielu dodatkowych drozszych rozwiazan, to co chcesz zastosowac u siebie raczej powinno zapewnic standard pasywny bez dodatkowych kosztow. "Jedyne" ale to sam projekt domu, ktory musi byc specyficzny (wlasnie okna sa tu b. wazne) i odpowiednio ustawiony na dzialce. To wplywa na wyglad i nie kazdemu pasuje.

 

Dlatego u siebię będe robił reku, okna najlepsze na jakie będzie mnie stać, dam dużo więcej i dużo lepszego ocieplenia niż się zaleca (styropiany grafitowe, wełna raczej szklana mimo, że to chorestwo w obróbce, płyty poliuretanowe PUR) do tego solary i pare innych tematów (...)

 

bardzo fajnie, ze masz takie podejscie!

 

ale w pompę ciepła nie wejdę

 

zerknij np. tu: http://www.sekut.pl/oferta_powietrzne.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...