Skocz do zawartości

forester subwoofer?


rally

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Odświeżę nieco audio-temat.

Od niedawna śmigam 2.0 MY07 w (chyba) wypasionej wersji (skóra, szyber, ksenon, itp) ale audio jest bardziej niż żałosne. Podoba mi się to że radio jest duże i prosto się nim steruje, również z kiery, że ma wbudowaną zmieniarkę ale to coś co się wydobywa z głośników nie można nazwać dźwiękiem (chyba że słuchasz tylko wiadomości dla kierowców).

Problem chyba mam podobny do innych użytkowników tego auta niechcących rezygnować z wygody seryjnego radioodtwarzacza i nie chcących robić zbędnego zamieszania w bagażniku i na drzwiach.

Czy w międzyczasie ktoś przetestował co wstawić do bagażnika w miejsce seryjnego głośnika żeby ruszyła jako-taka produkcja basów?

Na co sprawdzonego zmienić głośniki w drzwiach (zwłaszcza przód) żeby to grało z szacunkiem dla uszów?

 

Nie chcę wywalać jednostki sterującej i bawić się zabudowę bagażnika i 30cm woofer. Chyba że ktoś to już na własnej skórze przerobił i efekt był nie wart poniesionych nakładów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem chyba mam podobny do innych użytkowników tego auta niechcących rezygnować z wygody seryjnego radioodtwarzacza i nie chcących robić zbędnego zamieszania w bagażniku i na drzwiach.
Nie chcę wywalać jednostki sterującej i bawić się zabudowę bagażnika i 30cm woofer.

misialek, to co Ty właściwie chcesz zrobić... :?: bo jeśli tylko

zmienić głośniki w drzwiach (zwłaszcza przód) żeby to grało z szacunkiem dla uszów
to taką operacją nic nie poprawisz...
Chyba że ktoś to już na własnej skórze przerobił i efekt był nie wart poniesionych nakładów?

poczytaj ten wątek, fabrczyne audio, jak słusznie zauważyłeś, powoduje że

to coś co się wydobywa z głośników nie można nazwać dźwiękiem (chyba że słuchasz tylko wiadomości dla kierowców).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fabryczne głośniki należy bezwzlgędnie wymienić na niefabryczne

 

Co byś konkretnego polecił?

 

jest jakiś konkretny setup który pasuje?

 

rozumiem, że ze sklejki trzeba wyciąć przejściówki i w nie wstawić nowe głośniki.

 

CO do SW, to co jest OEM w bagażniku to nie wiem czu coś tam można lepszego założyć.

Już nie pamiętam czy była przy nim jakaś swrotnica wycinająca wysokie i srednie czy jak tam było.

 

Może na przyszły rak się tym mocniej zajmę, na razie jakoś gra i tyle. Sama końcówka w radio nie jest zła, ale plastikowe głośniki to przeginka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę tylko żeby to audio lepiej grało przy fabrycznym radiu.

Podjadę w wolnej chwili do jakiegoś warsztatu car-audio i zapytam o sugestie co z tym fantem można zrobić.

 

Wczoraj znalazłem w necie tylko jeden model subwoofera w formacie 6x9" tylko prajs jest ok 1000 zeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zaznaczyć że nawet jeżeli znajdziecie subwoofer 6x9 (miał coś takiego genesis chyba), to trzeba jeszcze miejsce gdzie będzie zamontowany odpowiednio przygotować, bo będzie "pierdzenie" plastiku, myślę że jest to ekonomicznie nie opłacalne. Zresztą żaden lepszy subwoofer nie zagra dobrze pod samym radiem. Nie ma się co męczyć albo zrobić to porządnie, czyli skrzynia w bagażniku, ewentualnie zabudowa od podstaw w boczku z żywicy (ale to będzie drogie) i do tego wzmacniacz, albo nie zabierać się do tego wcale. Forester jest o tyle fajnym samochodem że nie trzeba czegoś specjalnie mocnego żeby dobrze zagrało, myślę że wystarczy jedna 8' w małej skrzynce koło 10l i mały wmacniacz koło 200W i będzie spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę tylko żeby to audio lepiej grało przy fabrycznym radiu.

Ja niedawno wymieniłem same głośniki w przednich drzwiach i je wytłumiłem - polecam taką operację. Jest dużo lepiej i także nie zamierzam rezygnować z fabrycznego odtwarzacza. Jego 4x20W zupełnie mi wystarcza (tylne głośniki wyciszone). Natomiast nadal można myśleć o rozciągnięciu basu w dół - tu aktywny sub miałby sens. Np. mi się marzy Focal BUS20 albo 25 ale to już ponad 1kPLN za sam sub :cry: . Ma natomiast tą zaletę, że nie zajmuje bagażnika a może nawet da się zmieścić w wytłoczce pod podłogą bagażnika (przynajmniej w legasiu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę tylko żeby to audio lepiej grało przy fabrycznym radiu.

 

Najlepsze efekty uzyskasz wygłuszając drzwi, zmieniając głośniki i instalując dodatkowy wzmacniacz, który te głośniki zasili.

 

W Fordzie Focusie najpierw zmieniłem głośniki i wygłuszyłem drzwi. Było dużo lepiej niż na oryginale. Po jakimś czasie dołożyłem wzmacniacz i dopiero wtedy okazało się, jaki dźwięk potrafią wygenerować dobre głośniki. Różnica na tych samych głośnikach wysterowanych fabrycznym radiem, a fabrycznym radiem za pośrednictwem wzmacniacza jest ogromna.

 

Na koniec w bagażniku zabudowałem mały subwoofer, który praktycznie wcale nie zabrał mi powierzchni w bagażniku. Może warto pomyśleć o takim rozwiązaniu? Można to robić na raty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Stefanbatory - linke podeślę wieczorem lub jutro bo mam to gdzies na domowym kompie a w pracy nie mogę tego odnaleźć.

 

Dwie ostatnie odpowiedzi chyba są najsensowniejsze. Spróbuję to zrobić na 2 podejścia: 1. Wymiana głośników z przodu i wytłumienie drzwi.

2. Wzmacniacz i może zabudowa czegoś niewielkiego basowego w bagażniku.

 

Czy wzmacniacz który macie podpięty do fabrycznego radia obsługuje tylko przednie głośniki?

Zastanawiam się czy wymiana 4 głośników w 4 drzwiach i podpięcie ich pod wzmacniacz da satysfakcjonujący efekt bez grzebania z subem w bagażniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wzmacniacz który macie podpięty do fabrycznego radia obsługuje tylko przednie głośniki?

 

Ja mam tylko przednie. Oczywiście jest możliwość podpięcia także tych z tyłu (przez jakiś czas tak miałem) jednak IMO jest to bez sensu. Naturalna scena muzyczna powinna rozkładać się przed słuchaczem a nie za nim, czy też dookoła niego (istotne zwłaszcza w zakresie średnich i wysokich tonów)

Tylne głośniki nigdy nie dadzą fajnego basu a jedynie zaburzą scenę, bo będą emitowały sygnał w całym paśmie.

Dopiero zastosowanie prawdziwego głośnika niskotonowy da fajny efekt - i nie jest prawdą, że musi być wielki jak wiadro. Do słuchania tylko w samochodzie (nie dla stojących w korku trzy pozycje dalej) w zupełności wystarcza. A jak się uprzesz i podkręcisz bas, to i tak plecy Ci wymasuje.

 

Zastanawiam się, czy wysterowanie tego fabrycznego "subwoofera" sygnałem ze wzmacniacza polepszyło by jakość basu?

 

misialek - jak chcesz mogę na maila podesłać Ci zdjęcie mojego małego subwoofera zabudowanego w Focusie. Daj namiar na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Spawalniczy dzięki, wiem jak to z grubsza wygląda bo widziałem kilka ładnie zabudowanych subów które nie zakłócały porządku i użytkowych cech bagażnika.

Teraz trzeba podjechać do jakiegoś warsztatu w Kraku i zapytać panów jak oni widzą wymienione wcześniej rozwiązania i za ile szelestów taki wypas mi zrobią :mrgreen:

 

-- Pt lis 19, 2010 5:08 pm --

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki w tylnych drzwiach zostawiłem podłączone, ale nie grają, gdyż je wyciszyłem w radio. Ich użycie nie ma sensu, jeśli dajesz dobre głośniki na przód. Lepiej wydaj na głośniki na przód kasę, jaką przeznaczasz na tył/przód i będzie dużo lepiej. Jeżeli użyjesz efektywnych głośników, to nawet bez wzmacniacza dźwięk będzie o wiele lepszy. Niestety poziom hałasu w dolnej części pasma podczas jazdy wymaga dość silnego wzmocnienia niskich częstotliwości, jeśli mają być słyszalne a o najprościej uzyskać aktywnym subwooferem. Najlepszy dźwięk zazwyczaj dają porządne subwoofery w obudowach zamkniętych (jak mój typ - Focal, który ma w dodatku aluminiowe chassis). Ja osobiście wybierając między ilością a jakością basu stawiam na to ostatnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer pasujący formatem (ale nie wiem czy głębokością) do bagażnika w forku to Genesis P 69 ale jest o nim bardzo mało informacji w naszym języku.

Jest co nieco na zagranicznych forach, głównie miłośników aut japońskich bo widocznie tylko małe żółte rączki lubią wkładać coś do produkcji basów właśnie w formacie 6x9".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Odgrzeje trochę tego starego kotleta, wpisy dosyć stare i większość z was pewnie już nie ma tych aut.

Gdzie podpięte jest zasilanie tego "subwoofera" ? Kabel idzie prosto do radia czy coś po drodze jest jeszcze, może jakaś zwrotnica? Trzeba w radiu coś załączyć, czy gra on razem ze wszystkimi głośnikami? Pytam bo nie mam dźwięku, inny głośnik podpięty też nie działa. Podpinałem ten subwoofer bezpośrednio pod domowy amplituner i działa, i powiem szczerze że nawet to fajnie grało i bas był więc może to że w aucie on gra jak gra to wina radia, instalacji?

Po zmianie radia fabrycznego 1din najpierw na Sony, teraz na kombajn chiński 2din, zauważyłem że nawet te fabryczne w drzwiach grają głośniej i lepiej.

Edytowane przez yaroz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja kupiłem z niefabrycznym JVC i sub nie grał, musiałem dołożyć do instalacji wzmacniacz, swój zmieściłem spokojnie za schowkiem pasażera, trzeba było wpiąć się w wiązkę, interesuje nas wtyczka "CN702 8P" 7 i 8 to wyjście na subwoofer, chyba się wszystko zgadzało z opisem, dla pewności sprawdzałem kabelkiem jack podłączonym do mp3 i czekałem aż zagra głośnik w bagażniku, podłączenie wzmacniacza do radia itp chyba nie trzeba tłumaczyć;) Po podłączeniu wszystkiego gra o wiele lepiej, następnie zmieniłem JVC na Pioneer'a i jest bajka w stosunku do seryjnego i również tego JVC, nawet pomimo fabrycznych głośników (tak radio w tym wypadku duużo poprawia).

image.png.d132d71b4cbd31b6c41f23f3c382ae58.png

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czyli jest osobna wtyczka na ten głośnik w bagażniku. Bo ja oryginalne radio miałem  1din. I to nie było podłączone do niego. Muszę zobaczyć czy jakaś wtyczka tam się nie schowała. Jaki wzmacniacz kupowałeś pod ten głośnik? Żeby go zasilić jakiegoś potwora nie potrzeba, przydałby się z jakiś prosty, niedrogi, z filtrem dolnoprzepustowym. Choć zastanawiam się czy nie wstawić tam jakiegoś 20cm suba na płycie MDF zamiast tej blachy. Tylko z minimum 400zł by trzeba by przeznaczyć na taki głośnik i wzmacniacz do niego.

Edytowane przez yaroz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem używkę sony XPLOD XM-222MK2, szukałem nie dużego żeby tylko zasilić suba i też schować za schowkiem, ale z nim bardzo ładnie gra, przy jedno dinowym musisz poszukać czy nie ma jakiejś kostki innej luźnej i np przez mp3 playera z kabelkiem ze starych słuchawek (ew kupić najtańsze w chińczyku albo kiosku na próby) puścić jakąś nutkę, i kabelkami stykać z pinami w kostce i słuchać czy zagra, powinien chociaż cicho i wtedy podłączyć do nich wzmacniacz np takimi szybkozłączkami do kabli:

image.png.25d0cdf6f1615dd6aaacded4258b12cd.png

A jak masz okazje i chęci to jak najbardziej zmienić nagłośnienie i na grubszych kablach wtedy, powinno to super zagrać, ja robiłem tak żeby grał i nie drogo miało być a rozsądnie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam do sprzedania oryginalnego suba, gdy bktos pozbywal sie forka a audio chcialby zachowac (50pln) - ja kupilem do swojego bo stwierdzilem ze slabo gra i pes=nie sie spalil... okazalo sie ze jest w super formie i gra jak ten zakupiony :biglol:

fakt... oryginal to wydaje papierowe dzwieki,...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam pytanie dotyczące sobwoofera zamontowanego pod fotelem w Forku 3 gen. z 2009. Radio fabryczne Kenwood dnx8220bt sobwoofer pod fotelem kierowcy. Głośniki grają zacnie. Ale ten pod fotelem nie żyje. Jaki może być powód? Wewnątrz bezpiecznik cały. Jest jeszcze gdzieś jakiś odpowiadający tylko za to pod fotelem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...