Skocz do zawartości

Mały agregat prądotwórczy


radnor

Rekomendowane odpowiedzi

Od lutego urządziłem już kilka zbiórek dla znajomych w Ukrainie i w październiku jadę na miejsce, tym razem poproszono mnie między innymi o jakiś mały agregat dla ekipy policji stacjonującej niedaleko granicy z Białorusią. Nie bardzo się na tym znam, więc dwa pytania:

 

1. Polecicie coś poręcznego (zbiornik 10-15l max), co jest też dostępne za wschodnią granicą gdyby potrzeba było go kiedyś naprawić itp? 

 

2. Będę na pewno jechał przez Kraków - może jakiś forumowicz ma akruat używkę na sprzedaż? Lepiej kupić dwa przechodzone, niż jeden nowy.

 

 

 

 

 

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2022 o 09:07, wąż napisał:

co będą nim zasilać?

 

Ma być do użytku awaryjnego, szczególnie w terenie, z dostawami prądu jest tam teraz bardzo różnie. Jedyne wymaganie jakie dostałem to poręczność, więc 2kW wydaje się sensownym rozmiarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem coś takiego, nie znam się na tym, znajomy podpowiedział. No i był tańszy miesiąc temu...

https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-4-8kw-6-5km-380v-230v-12v-12255239968

Możemy z forum zrobić jakąś zbiórkę... :)

Edytowane przez Dottoree
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Dottoree napisał:

Ja kupiłem coś takiego, nie znam się na tym, znajomy podpowiedział. No i był tańszy miesiąc temu...

https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-4-8kw-6-5km-380v-230v-12v-12255239968

Możemy z forum zrobić jakąś zbiórkę... :)

Na tym nawet wody nie zagotujesz bo praw fizyki nie oszuka się, zostałeś nieświadomie nabity w butelkę.

Owszem ma moc 2,4 kW ale dopiero po zsumowaniu 3 faz a czajnik masz jednofazowy o mocy średnio  1,5kW a w tym agregacie jedna faza ma maksymalnie 750 w. Ten agregat nie nadaje się do domowego użytku gdzie są urządzenia jednofazowe.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ipsx82 napisał:

Na tym nawet wody nie zagotujesz bo praw fizyki nie oszuka się, zostałeś nieświadomie nabity w butelkę.

Owszem ma moc 2,4 kW ale dopiero po zsumowaniu 3 faz a czajnik masz jednofazowy o mocy średnio  1,5kW a w tym agregacie jedna faza ma maksymalnie 750 w. Ten agregat nie nadaje się do domowego użytku gdzie są urządzenia jednofazowe.

Możliwe... Podeślij jakiś spełniający wymagania domowe.

Piec na tym ruszy, lodówka i pralka też, piekarnik powinien, grzejnik również...

Tak czy inaczej daję stówkę na agregat dla UA

Edytowane przez Dottoree
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze aby silnik był jednofazowy i aby miał stabilizację napięcia AVR.

Minimalna moc do domu to 2000 W ale to już takie minimum minimum bo niektóre czajniki czy płyty indukcyjne potrafią mieć 2500 W i wtedy trzeba będzie odłączyć lodówkę  by ugotować wodę. najlepiej to zakupić o mocy 3000 W stałej  tylko trzeba uważać bo cwaniaki w opisach podają moc silnika 4800 W tylko że to nic nam nie daje bo silnik napędza prądnicę która ma mniejszą wydajność niż silnik.

Poniżej link do agregatu jako minimum i jak sie wczytacie w opis to sprzedawca wytłuszcza moc silnika i zachwala jaki mocny a moc prądnicy to tylko w parametrach podany na samej górze bez wytłuszczeń 2200 W (cwaniactwo sprzedaży)

https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-4-8kw-generator-pradu-avr-12186330416

 

A gdybym miał dla siebie coś kupować do domu to bym zdecydował się na taki:

https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-champion-usa-3-5kw-230v-avr-12319739342

dzięki tym parametrom można bez problemu podłączyć 3 urządzenia w tym jedno mocno prądożerne takie jak piekarnik, czajnik czy płyta indukcyjna.

 

 

 

Edytowane przez ipsx82
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak, ale do takiego podłączysz odkurzacz, pralkę, lodówkę , suszarkę elektryczną, piekarnik (jeśli jest na 230V bo są też i na siłę), płytę indukcyjną, czajnik. Bez problemu mogą działać jednocześnie 3 lub nawet 4 urządzenia.  A do tego tańszego piekarnik o ile jest na siłę , komputer, suszarkę do włosów , toster , wentylator,  pralkę, lodówkę i tu już bym się zastanawiał jakie dwa urządzenia podłączyć jednocześnie by ten generator dał radę (swojej mikrofali już bym nie podłączył do tego bo ma 800W). Jak widać  to tańsze nadaje się do urządzeń które mają niskie zapotrzebowanie na prąd a te 3 fazowe urządzenia  to też raczej potrzebują minimum 3000 W.

Ten tani generator jak już wcześniej pisałem nie nadaje się do domu , może na działkę by podładować telefony bo urządzeń w gospodarstwie domowym korzystających z 380 V jest bardzo mało (niektóre płyty indukcyjne i piekarniki).

 

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dottoree napisał:

Możliwe... Podeślij jakiś spełniający wymagania domowe.

Piec na tym ruszy, lodówka i pralka też, piekarnik powinien, grzejnik również...

Tak czy inaczej daję stówkę na agregat dla UA


<3 dziękuję pięknie, wieczorem ustawię gofundme i będę tam zbierał. Od kilku miesięcy robię modele i breloczki na sprzedaż, przed wojną bywałem w Ukrainie 1-2 razy w roku więc pomagam jak mogę. :) Mieszkam w Szkocji, znajomi z Anglii zorganizowali już drugi samochód do przekazania policji w Czarnobylu i tym razem zabieram się z nimi jako kierowca na zmianę plus to co sam kupię do przekazania (agregat i ciepłe ubrania na zimę), więc akurat jest okazja takie większe klamoty przewieźć. Ruskie zdemolowały i wywiozły dosłownie wszystko, od komputerów i czajniki w biurach po samochody nadleśnictwa i służb, czego nie wywieźli to rozpieprzyli.

 


Co do agregatu, podejrzewam że gotować na 4 palnikach nikt nie planuje, pewnie potrzebują czegoś do awaryjnego zasilania radiostacji i podładowywania telefonów czy latarek kiedy zabraknie prądu. Powiedziano mi tylko, że ma być mały do wrzucenia w bagażnik awaryjnie i widzę że w tym przedziale właśnie takie 2-2.5kW są dostępne. Planuję zamówić cotś w polskim markecie budowlanym i odebrać po drodze, żeby nie targać tego aż z UK i jeszcze tłumaczyć na cle, bo po brexicie czepiają się ile wlezie.

 

 

 

 

 

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ipsx82 napisał:

Jak widać  to tańsze nadaje się do urządzeń które mają niskie zapotrzebowanie na prąd a te 3 fazowe urządzenia  to też raczej potrzebują minimum 3000 W

Ale wcale nie trzeba mieć urządzenia trójfazowego, wystarczy mieć instalację elektryczną z ostatnich kilkudziesięciu lat, gdzie do domu wchodzą 3 fazy, które są potem rozdzielane na kilkanaście obwodów. Jak nie podasz napięcia na wszystkie to nie będzie działać część kontaktów, punktów świetlnych itp. Jak ktoś chce na generatorze gotować, piec, sprzątać to trzeba szukać raczej czegoś mocniejszego (np. 3x3,6kW). 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2022 o 11:25, Dottoree napisał:

Daję stówkę...


Jeśli chcesz się dorzucić, będę ogromnie wdzięczny. Ustawiłem zbiórkę na paypal, bo nie mam żadnego doświadczenia ze stronami do crowfundingu, a tu całość ląduje na koncie w kilka sekund:

 

https://www.paypal.com/donate/?campaign_id=LJQQLGFFYL7HU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, radnor napisał:


Jeśli chcesz się dorzucić, będę ogromnie wdzięczny. Ustawiłem zbiórkę na paypal, bo nie mam żadnego doświadczenia ze stronami do crowfundingu, a tu całość ląduje na koncie w kilka sekund:

 

https://www.paypal.com/donate/?campaign_id=LJQQLGFFYL7HU

Poszło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...