Jump to content
Miłosz Rzeźnik

IV Subariada LIGHT - Płw. Kolski, Nordkap zimą - 11-22 marca 2019

Recommended Posts

Ponieważ trasa pierwszej zimowej Subariady biegła w całości drogami a wszystkie noclegi były pod dachem, kolejną wyprawę zimową na Płw. Kolski i Nordkap nazwaliśmy Subariadą LIGHT.

Poniżej szczegóły, zaś zapisy odpalamy 1 października o godzinie 00:00. Wcześniejsze deklaracje będą traktowane jako falstart i ignorowane - tak, żeby wszyscy mieli jednakowe szanse :)

 

Termin: 11-22 marca 2019 + dojazd (2 dni) / powrót (3 dni).

 

PROGRAM: http://przygody4x4.pl/tymczasowe/subariadalightzimowa2019.pdf

 

Film z poprzedniej edycji:

 

Zdjęcia z naszych poprzednich wypraw w tamten rejon są tutaj: http://przygody4x4.pl/galeria/plw-kolski/

 

Dojazd: Spotykamy się na parkingu przy stacji CircleK w miejscowości Johvi w Estonii (https://goo.gl/maps/1mf4L2B5UjL2) w poniedziałek 11 marca o godzinie 10:00 czasu lokalnego, aby wspólnie przekroczyć granicę z Rosją. Z granicy polsko-litewskiej do Johvi jest ok. 700 km.

 

Powrót: Program wspólnego wyjazdu zakończymy 23 marca rano (ostatni nocleg 22/23 marca), najprawdopodobniej w okolicach miejscowości Inari, w północnej Finlandii (tutaj: https://goo.gl/maps/iPatP7Uw9ax). Powrót ekipy realizują samodzielnie wg. indywidualnego planu. Najprostsza droga to przejazd przez Finlandię do Helsinek, promem Helsinki – Tallin przez Zatokę Fińską i dalej przez Estonię, Łotwę, Litwę do Polski (https://goo.gl/maps/aYKwZtdsqbq).

Ewentualnie przez Szwecję i promem do Gdyni.

Po drodze możecie jeszcze odwiedzić św. Mikołaja w Rovaniemi i zanocować w jednym z lodowych hoteli tamtych okolicach (ale nie polecamy, bardzo niska jakość w stosunku do kosmicznej ceny).

 

Trasa: Cała trasa liczy około 4000 km. Do tego dochodzi Wam oczywiście dojazd do miejsca spotkania oraz powrót z północy Finlandii do domu. Całą trasę realizujemy drogami utwardzonymi, które jednak w warunkach rosyjsko-norweskich są zaśnieżone i oblodzone i dla przeciętnego kierowcy jazda po nich to spore wyzwanie. Na tej wyprawie jazdy terenowe nie będą występować – nie da się jeździć po tajdze czy tundrze, gdy jest metr śniegu.

Dlatego możemy przyjąć dowolne samochody Subaru, byle na dobrych zimówkach. Łańcuchy nie są potrzebne.

 

Paliwo: Paliwo na północy Rosji jest dobrej jakości. Kosztuje ok. 3 zł / litr. Ceny paliw w pozostałych krajach są zbliżone do cen w Polsce (lub nieco wyższe), z wyjątkiem Norwegii - ok. 7zł / litr. Nie ma potrzeby zabierania kanistrów z paliwem. Można zabrać uszlachetniacze, ale zimowe rosyjskie paliwo wytrzymuje do –35 stopni C, a uszlachetniacze są też dostępne na większości stacji.

 

Waluty: W Rosji w przydrożnych barach i małych sklepach płacimy gotówką. Na większości stacji i w dużych miastach można płacić kartą. Warto kupić niewielką ilość rubli już w Polsce (3000-5000 na ekipę), a resztę wybrać z bankomatu w St. Petersburgu lub wymienić dolary/euro w kantorze. We wszystkich pozostałych krajach na trasie wystarczy karta.

 

Dokumenty: Potrzebny jest paszport, ważny min 180 dni od wjazdu oraz wiza rosyjska (turystyczna jednokrotna, sugerujemy postarać się o wizę o kilka dni dłuższą niż wyjazd). Wizę rosyjską uzyskujemy w ambasadzie w Warszawie lub konsulacie rosyjskim w Krakowie, Poznaniu,, Gdańsku.  Do uzyskania wizy potrzebne są dodatkowe dokumenty i zaświadczenia (informacje szczegółowe tutaj: http://www.rusemb.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=130. Najprościej uzyskać wszystkie dokumenty w jednym z licznych biur pośredniczących. Prócz  wizy konieczne jest wykupienie specjalnego ubezpieczenia KL na teren Rosji w jednej z firm ubezpieczeniowych uznawanych przez Rosję (np. Uniqua, Signal Induna). Całkowity koszt wiz i ubezpieczenia wynosi 500-700 od osoby (biuro w Gdańsku nawet drożej). Na załatwienie wszystkich dokumentów wjazdowych potrzeba minimum 2 tygodni. Wizy będziemy załatwiali w styczniu.

 

Prawo jazdy - wystarczy polskie, nie musi być międzynarodowe. Jeśli ktoś jedzie pożyczonym autem (nie zarejestrowanym na kierowcę, lub z współwłaścicielem) to powinien posiadać potwierdzone notarialnie i przetłumaczone (tłumacz przysięgły, język rosyjski) upoważnienie do prowadzenia samochodu na terenie Rosji. Warto zrobić kserokopię paszportu i innych dokumentów i trzymać je podczas podróży w innym miejscu, niż oryginały.

 

Ubezpieczenia: Na teren Rosji potrzeba wykupić zieloną kartę (uwaga, na Zielonej Karcie musi się znajdować znaczek "RUS". Zwróćcie na to uwagę, gdyż niektóre firmy wykreślają Rosję z ZK, którą dają swoim Klientom).

Na terytorium Rosji będziecie mieć wspomniane wyżej obowiązkowe ubezpieczenie KL. Kwestię ubezpieczenia AC/Assistance pozostawiamy waszej osobistej decyzji.

 

Noclegi: Wszystkie noclegi planujemy w hotelach lub ogrzewanych domkach campingowych. Zwykle staramy się dobrać pokoje zgodnie z podziałem na samochody, ale nie zawsze jest to możliwe.

 

Wydatki: Noclegi w hotelach w średniej cenie ok. 30E od osoby w Rosji, ok 50-70E w Norwegii i Finlandii. Ostateczny koszt noclegów będzie znany po ich rezerwacji. Staramy się znajdować takie obiekty, które są tanie, a jednocześnie gwarantują ciekawy klimat.

Obiady w restauracjach można zjeść za 5-10E od osoby.

Wycieczka busem z polskojęzycznym przewodnikiem po St. Petersburgu – 25E od osoby.

Wstęp do Ermitarza dla chętnych – ok 20E od osoby.

Skipass na wyciagi w Kirovsku 20E. Wypożyczenie sprzętu narciarskiego w Kirovsku – ok 15-20 EURO.

Wycieczka skuterami – ok. 100E od osoby

Wycieczka poduszkowcem na wyspę Kiży na jeziorze Onega – ok 100E od osoby

Wycieczka psimi zaprzęgami – ok. 120E od osoby.

Wycieczka busem z anglojęzycznym przewodnikiem po Murmańsku + lodołamacz Lenin – 30E od osoby.

Wstęp na Nordkapp – ok. 120 zł od osoby.

To są orientacyjne koszty, dokładnie potwierdzone zostaną, gdy będzie ekipa i zrobimy rezerwacje.

Jedzenie i podstawowe artykuły w Rosji są w cenach nieco niższych niż w Polsce.

 

To jest drogi wyjazd. 100% hoteli i restauracji, bardzo dużo dość drogich atrakcji, dużo km, wizy, nasze wysokie koszty przekładające się na wysokie wpisowe. Orientacyjnie można przyjąć, że budżet na auto z dwoma osobami wynosi ok. 17-18 tyś. zł.

 

Co koniecznie zabrać:

- dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata

- solidne obuwie turystyczne zimowe, ciepłe ubrania, czapki, rękawiczki

- strój kąpielowy do sauny

- latarki (najlepiej czołówki)

- można zabrać swoje buty narciarskie lub snowboard, kask, gogle. Resztę nie ma sensu targać – wypożyczy się na miejscu.

- każde auto powinno być wyposażone w sprawne CB Radio. 

 

Nie zabieramy produktów do jedzenia, kuchenek, baniaków, krzesełek, stolików.

 

Czy zabierać jedzenie? NIE. Warto mieć ze sobą przekąski, aby “trawiący szybciej” nie głodowali między zaplanowanymi posiłkami.

 

GRUPA: Nie mamy limitu aut, ale mamy limit OSÓB! Z uwagi na możliwość zorganizowania atrakcji, pojemność baz noclegowych itd. możemy zabrać tylko 18-20 osób. W praktyce pewnie będzie to 9-10 aut po 2 osoby. To nie jest wyjazd dla małych dzieci. Będą się nudzić na długich odcinkach oraz nie skorzystają z niektórych atrakcji. Do tego nie będzie dla nich zniżek. Choć @ppmarian oraz @KGSub byli z dziećmi i było super,  więc powiedzą ewentualnym chętnym jak to wygląda.

Z uwagi na konieczność szybkich rezerwacji, będziemy zachęcali wszystkich chętnych do szybkich deklaracji (oczywiście zaraz po oficjalnym odpaleniu zapisów, które - przypomnę - odpalamy tutaj 1 października o godzinie 00:00.

Do zobaczenia na wyprawie!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiem krótko parafrazując, „pojechać za koło podbiegunowe i umrzeć”
Doskonała trasa i atrakcje, doskonały wyjazd. Brakowało noclegu w namiotach przy -25, ale może następnym razem...

bd327f29be298217c81dff1222d5fa12.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Również polecamy ten kierunek. :ok:

 

Można śmiało stwierdzić, że wyjazd łamie wiele stereotypów, a atrakcje zapierają dech w piersiach. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgłaszamy się.  Subaru XV i 2 osoby.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jacku, moja komorka nie dziala, jstem w takim mijescu ze przez tydzien bede bez zasiegu, poprosze maila na japony@gmail.com

 

Edited by Japony

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Japony napisał:

Jacku, moja konopka nie dziala, jstem w takes mijscu ze przez tydzien bede bez zasiegu, poprosze maila na japony@gmail.com

 

dzięki za info

Lista uczestników

1.       Japony                  2os.

2.       AAD                      2os.

3.       PrzemQ               2os.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć Miłosz, Zapisuj team Harpun. 2 osoby do trzech w porywach. Samochód jeden.

 

PS. Sorry Jacek, myślałem, że to Miłosz zbiera zapisy :-)

 

Edited by Yossarin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lista uczestników

1.       Japony                                2os.

2.       AAD                      2os.

3.       PrzemQ               2os.

4.       Elżbieta Maj      2os.

5.       Yossarin              2-3os.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obojętne kto zbiera, grunt, że tutaj. Chciałem jeszcze rozwiać wątpliwości - to nie jest ekstremalny wyjazd na Syberię. Temperatury powinny być takie jak u nas "Za dawnych czasow" czyli po prostu prawdziwa zima. Diesla palą bez problemu o ile nie są w stanie agonii. W hotelach ciepło A nawet gorąco!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, zgłaszam dwie osoby.

Pozdrawiam, Ola

Miłosz, a takie pytanie jeszcze (obawiam się, że znam odpowiedź) - czy jest możliwość (i sens) zabrać psa - to nie jest drobny pluszak tylko gończy polski, więc temperatury niestraszne - bardziej boje się o mozliwości w hotelach..

Pozdrawiam, Ola

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Olag11 napisał:

Witam, zgłaszam dwie osoby.

Pozdrawiam, Ola

Miłosz, a takie pytanie jeszcze (obawiam się, że znam odpowiedź) - czy jest możliwość (i sens) zabrać psa - to nie jest drobny pluszak tylko gończy polski, więc temperatury niestraszne - bardziej boje się o mozliwości w hotelach..

Pozdrawiam, Ola

Nie da się, część hoteli nie wyrazi zgody na obecność psa. I musiałby ktoś z nim zostać podczas różnych atrakcji - czyli nie skorzystać z nich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lista uczestników

1.       Japony                                2os.

2.       AAD                      2os.

3.       PrzemQ               2os.

4.       Elżbieta Maj      2os.

5.       Yossarin              2-3os.

6.       Karol Awtuch    2os.

7.       Olag11                 2os.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lista uczestników

1.       Japony               2os.

2.       AAD                      2os.

3.       PrzemQ               2os.

4.       Elżbieta Maj      2os.

5.       Yossarin              2-3os.

6.       Karol Awtuch    2os.

7.       Olag11                 2os.

8.       Tiger                     2 os.

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Miłosz Rzeźnik napisał:

Nie da się, część hoteli nie wyrazi zgody na obecność psa. I musiałby ktoś z nim zostać podczas różnych atrakcji - czyli nie skorzystać z nich.

Dzięki za info:) tak myślałam niestety...

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Tiger napisał:

Lista uczestników

1.       Japony               2os.

2.       AAD                      2os.

3.       PrzemQ               2os.

4.       Elżbieta Maj      2os.

5.       Yossarin              2-3os.

6.       Karol Awtuch    2os.

7.       Olag11                 2os.

8.       Tiger                     2 os.

Proszę, aby każdy, kto się zapisał przesłał pocztą priv do @Jacek Wyrzykowski swój telefon. Pilnie - chcemy miec do Was możliwość kontaktu w razie potrzeby.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...