Skocz do zawartości

Wymiana świec zapłonowych Impreza GH 2.0 R 2008 - PORADNIK


FelipoF1

Rekomendowane odpowiedzi

Wymiana świec zapłonowych Subaru Impreza GH 2.0 R 2008 r

 

Witam, zapraszam do zapoznania się z krótkim poradnikiem c cyklu "zrób to sam"

 

Zakupione świece wg książki serwisowej NGK SILFR6A11 (5468)

 

Do wymiany świec należy przygotować:

post-25217-0-51652900-1478717799_thumb.jpg

Śrubokręt płaski i krzyżak

Grzechotka średnia z nasadkami 10, 12, 

przedłużka do odkręcania świec o długości i wymiarze 16

nasadka łamana 

klucz płaski 10 

sztyl od siekiery lub brechę

post-25217-0-69225900-1478718344_thumb.jpg

 

Pracę rozpoczynamy od prawej strony pojazdu (od strony akumulatora)

 

1. Odłączamy i wyciągamy akumulator (klucz płaski 10), podwieszamy przewody z akumulatora aby nie przeszkadzały w dostępie do cewki.

post-25217-0-34486800-1478717857_thumb.jpg

2. Widoczne na zdjęciu cewki 1 i 2 odkręcamy całkowicie kluczem z nasadką 12 (dość długi gwint). Najlepiej rozpocząć od lewej cewki. Po wykręceniu śrubki należy delikatnie pociągnąć za prostokątny element cewki - nie odłączamy wtyczek od cewki! Wyciągamy delikatnie cewkę do góry.

 

3. to samo wykonujemy z drugą cewką (prawą na zdjęciu). Prawa cewka jest umieszczona bliżej karoserii więc jest mały problem aby ją wyciągnąć. Należy w tym celu włożyć sztyl lub breszkę między silnik a nadkole i delikatnie odsunąć silnik, wówczas drugą cewkę wyciągniemy bez problemu do góry (miejsce zaparcia na zdjęciu strzałki nr 3)

post-25217-0-23142000-1478718076_thumb.jpg

4. Mamy gniazda na świece. (Ja przedmuchałem gniazda na świece i w miarę dostępu wyczyściłem)

post-25217-0-68420900-1478717987_thumb.jpg

5. Nasadzamy przedłużkę do świec o rozm 16 na świecę zapłonową, następnie na przedłużkę nasadkę łamaną (chyba że macie dłuższą nasadkę do świec lub dwie krótkie) i grzechotką odkręcamy świecę.

post-25217-0-99100300-1478718021_thumb.jpg

Taka długość jest idealna i wygodna.

 

6. Po odkręceniu pierwszej świecy najlepiej od razu wkręcić nową. Ja przesmarowałem delikatnie gwint nowej świecy smarem miedziowym przez co bardzo lekko wkręciłem ją do gniazda oczywiście trzymając ją w przedłużce. Następnie należy z wyczuciem dokręcić świece lub użyć klucza dynamometrycznego. To samo wykonujemy z drugą świecą.

 

7. Delikatnie wkładamy cewki i tak samo jak przy wyjęciu odsuwamy breszką silnik aby nie uszkodzić prawej cewki. Zakręcamy z wyczuciem.

GOTOWE

 

Lewa strona:

1. Odkręcamy wlot powietrza (śrubokręt krzyżak) Delikatnie wyciągamy.

2. Odłączamy wtyczkę przepływomierza, odkręcamy opaski i wyciągamy rurę dolotową. 

3. Wyciągamy filtr powietrza i odkręcamy obudowę filtra (jedna nakrętka jest wkręcona w nadkole a druga wewnątrz obudowy filtra) klucz z nasadką 10. Wyjmujemy obudowę filtra wraz ze zbiornikiem. Mamy dostęp do cewek.

post-25217-0-17840200-1478718182_thumb.jpg

post-25217-0-31177500-1478718197_thumb.jpg

post-25217-0-94811400-1478718143_thumb.jpg

4. Dalej postępujemy jak w przypadku strony prawej. (Pamiętać że lewa cewka wyjdzie i wejdzie tylko przy naciągnięciu silnika breszką - strzałka 3)

GOTOWE

 

 

Na koniec wkładamy wg. kolejności obudowę filtra powietrza, rurę dolotową, wlot powietrza i podłączamy wtyczkę przepływomierza. Następnie wkładamy akumulator, podłączamy i GOTOWE.

 

Mam nadzieję że pomogłem a przy tym na pewno zaoszczędzicie trochę czasu i oczywiście pieniędzy - POWODZENIA

  • Super! 1
  • Lajk 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zamiast smaru miedziowego można zastosować smar ceramiczny /zazwyczaj koloru białego do 1200 st.C/ zwykle także w dieslach przy świecach żarowych.

Z własnego doświadczenia nie smaruję tego gwintu jeżeli nie ma korozji na gwincie, dla pedantycznych warto jedynie leciutko natłuścić aby pomiar z klucza dynamometrycznego był miarodajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Świetna pomoc, tak spróbowałem. W moim przypadku pojawiły się "drobne" problemy. Najtrudniejsze okazało się wykręcanie świec od strony tylu samochodu. Ustawiając klucz grzechotkę w poziomie i próbując odkręcić naciskałem do dołu dość mocno. Klucz się zeslizgnąl i uszkodził izolator świecy. Zdecydowanie lepiej jest odkręcać bądź dokręcać ustawiając klucz pionowo. Jedną dłonią mozemy podtrzymywać klucz od spodu a drugą z ewentualną przedłużką odkręcać. Z uwagi na brak miejsca grzechotka przeskakuwala o dwa ząbki . Więc długo to trwało. Wyciąganie kawałków izolatora trwało godzinę.  Jeszcze jedno. W drugiej świecy wyciągając klucz na świecy została gumka z klucza. Pół godziny męczarni z pensetą i w końcu udało się ją wyciągnąć. Można tą gumkę z klucza ściągnąć. Aha może lepiej byłoby użyć nasadki bez przedłużki. Zdażyło mi się  wyciągnąć przedłużkę bez nasadki, ktora przyklinowała się na świecy. Pierwsza wymiana poza mną. Wszystko hula i następnym razem zajmie mi tp znacznie mniej czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Proponuję jedną istotną poprawkę kroku 3: zamiast machać siekierą, od tylnej cewki odłączamy wtyczkę. Przekręcamy cewkę o 180st. i wyciągamy.

 

Poza tym OK. Połowa czasu to dopasowywanie końcówek (bo albo kombinacja jest zbyt krótka i nie można klucza przekręcić albo nie wchodzi w szczelinę przy podłużnicy).

Moment dokręcania świecy 21Nm gdyby kto chciał się bawić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

zobacz na stronach producenta świec, sposób dokręcania powinien być na opakowaniu świecy - da się bez klucza dynamometrycznego ale świece nowe, świece używane powinny być dokręcane tyko z kluczem. Wartości dokręcania mogą być od 10Nm do ponad 20Nm zależy jak jest wykonana świeca więc lepiej nie przesadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2018 o 08:29, Knurek1111 napisał(a):

Proponuję jedną istotną poprawkę kroku 3: zamiast machać siekierą, od tylnej cewki odłączamy wtyczkę. Przekręcamy cewkę o 180st. i wyciągamy.

 

Poza tym OK. Połowa czasu to dopasowywanie końcówek (bo albo kombinacja jest zbyt krótka i nie można klucza przekręcić albo nie wchodzi w szczelinę przy podłużnicy).

Moment dokręcania świecy 21Nm gdyby kto chciał się bawić ;)

 

Czas przyniósł rozwiązanie problemu żonglerki końcówkami klucza:

 

Edytowane przez Knurek1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...