Skocz do zawartości

Willkommen in Österreich - czyli informacje przydatne w podróży


Christoph

Rekomendowane odpowiedzi

@ Iron, przeszukałem trochę internet pod tym kątem i nie znajduję informacji, jak wygląda ta sprawa w Austrii. Natomiast po przeczytaniu oficjalną notki Wydziału Policji Drogowej w Zürichu (Internet-Merkblatt Verkerspolizei - 30.07.2012), potwierdziło się to, co napisałeś o możliwości ukarania kierowcy za źle zamontowaną nawigację. Sprawa dotyczy zastosowania przepisu o zapewnieniu sobie wystarczającej widoczności poprzez szybę przednią i szyby boczne. Trochę informacji tu: https://www.comparis.ch/autoversicherung/news/2014/02/navi-geraet-falsch-montiert-busse.aspx

 

UWAGA: dotyczy Szwajcarii: 

 

Przytoczę w oryginale Internet-Merkblatt z 30.07.2012 (sciągnięty ze strony internetowej Policji):

ihost_1453491136__bildschirmfoto_2016-01

 

ihost_1453491267__bildschirmfoto_2016-01

 

ihost_1453491295__bildschirmfoto_2016-01

 

ihost_1453491340__bildschirmfoto_2016-01

 

Skrótowe tłumaczenie:

 

1. Ze względu na liczne doniesienia medialne o kierujących montujących urządzenia nawigacyjne w sposób ograniczający widoczność Policja w Zürichu objaśnia, w jaki sposób należy bezpiecznie korzystać z urządzeń mobilnych.

 

2. Stan prawny:

a) Kierujący pojazdem jest zobowiązany do zapewnienia sobie nieograniczonego pola widzenia, tj. (Art. 71a Abs.1 und 4 VTS): Kierujący(a) musi na wysokości wzroku od 0,75m ponad powierzchnią siedziska zapewnić sobie swobodę patrzenia poza obszarem wyznaczonym półkolem o promieniu 12m (czyli wszystko co leży od 12m od oczu kierowcy musi być widoczne - przez przednią i boczne szyby - patrz rysunek 1. str. 3).

B) rozpraszanie/odwracanie uwagi kierującego od kierowania pojazdem - poza ograniczaniem pola widzenia zabroniona jest obsługa urządzeń, które utrudniają prowadzenie pojazdu (nawigacja nie może rozpraszać i odciągać uwagę od tego, co się dzieje w pojeździe i na drodze - tutaj nie ma znaczenia, gdzie jest zamontowana).

 

3. Wykładnia przepisów: 

Dobra, właściwa widoczność ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Istotne dla widoczności są szyby czołowa i przednie szyby boczne. Na tych niedozwolone jest zasłanianie, naklejanie i umieszczanie przedmiotów, za wyjątkiem przewidzianych prawem np. winieta autostradowa, urządzenia do opłat drogowych, lusterko wsteczne i osłony przeciwsłoneczne).

 

Jednocześnie tolerowane będzie umieszczanie urządzeń nawigacyjnych (o wymiarze od paczki papierosów do kartki pocztowej) pod warunkiem (pominę akapit, że te urządzenia dobrze stosowane sprzyjają bezpieczeństwu i płynności ruch drogowego), że te urządzenia obsługa nie powodują zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, np. przez ograniczenie widoczności/ zawężenie pola widzenia. Oznacza to, że kierujący musi umieć rozpoznać przedmioty znajdujące się na jezdni w polu widzenia przekraczającym półokrąg 12m. Nawigacja zamontowana w środkowym polu szyby stoi w sprzeczności z przepisami - powoduje niebezpieczną "ślepą plamę", gdyż zasłania obszar w polu widzenia tym większy, im większa odległość od oczu kierowcy (rysunek 2, str. 4). 

 

W oparciu o te przemyślenia wydaje się dopuszczalny, możliwy do zaakceptowania sposób montażu na dolnej lub górnej krawędzi szyby. W szczególności umieszczenie nawigacji na dolnej krawędzi szyby w zagłębieniu między deską rozdzielczą a szybą z reguły nie narusza wyznaczonego obszaru widzenia lub tylko w nieznacznym stopniu jest z nim styczne. 

 

Odnośnie "rozpraszania uwagi kierowcy" podobnie jak w przypadku korzystania z telefonów komórkowych niedozwolona jest obsługa urządzeń nawigacyjnych podczas jazdy - np. wprowadzanie nowego celu podróży. 

 

 

---

Jedna uwaga do nawigacji GPS w Szwajcarii - zabronione jest korzystanie z ostrzeżeń radarowych. 

 

---

Co do Austrii - napiszę do rzecznika prasowego lub radcy prawnego ÖAMTC i przekaże odpowiedź.

 

Ja mam nawigację zamontowaną z lewej strony przy słupku, najniżej jak się da:

ihost_1453496173__img_1727_2m.jpg

 

A tak to wygląda w polu widzenia:

ihost_1453496233__img_2612m.jpg

 

Tłumaczenie własne, fotografie też.

 

Pozdrawiam, 

 

Gute Fahrt!

Christoph.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, masz rację. Nie napisałem jednak, bo odnosiłem się tylko do Szwajcarii. 

 

Jako uzupełnienie - znalazłem informację od Tom Toma, gdzie umieścić nawigację: http://de.support.tomtom.com/app/answers/detail/a_id/3858/~/wo-ist-der-beste-ort-zum-anbringen-des-geräts-in-meinem-auto%3F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w Niemczech także...

 

Co ciekawe, kupując navi w Niemczech (np tomtom czy garmin) masz usługę wykrywania fotoradarów włączoną.

Tylko dla Francji fotoradary zastąpiono 'niebezpiecznymi strefami'.

Apka tomtoma 'fotoradary' z google play też jest dostępna w Niemczech i mnóstwo aut ma uchwyt z telefonem i widać uruchomione ostrzeżenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Miło spędziłem tydzień w A konkretnie w Zell am Ziller :) kilka spostrzeżeń pozanarciarskich.

 

Każdy Austriak w subaru pozdrowił nas co było bardzo miłe i zaskakujące, bo w grudniu w Matrei tak nie było.

Większość Niemców w subaru też nas pozdrawiało, dwóch nawet zaczepiło nas na parkingu pod Tuxem żeby pogadać o autach.

Na lodowiec pojechaliśmy po nocnych opadach śniegu i w Lanersbach policja zatrzymywała auta nakazując zakładać łańcuchy.

Na widok naszego outbacka i levorga siostry policjant kiwnął ręką żeby jechać dalej bez łańcuchów (i tak ich nie mieliśmy ;)).

Generalnie wszystkie AWD wjeżdżały bezproblemowo.

 

Mniej przyjemny temat: jadąc do A przez Kufstein widzieliśmy gigantyczny stau (ponad 10 km) na kierunku do Niemiec, spowodowany kontrolą policyjną (tak, imigranci).

Przy powrocie navi pokazała stau 1.5h i zaproponowała jazdę via Innsbruck, Scharnitz, GaPa do Monachium.

Faktycznie trasa okazała się bardzo spoko mimo dużego ruchu na A95.

O różnicy w spalaniu naszych autek nie napiszę, bo to nie ten wątek :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to widzę, że byliśmy po sąsiedzku - ja tym razem w okolicach Matrei ;)

Niestety żadne subaru nie odmachało - ciekawe, może to jakiś lokalny zwyczaj w Zillertal :P

No i nieustająco jestem pod negatywnym wrażeniem manier drogowych Austriaków. Przyśpieszanie podczas bycia wyprzedzanym a następnie mruganie światłami jeśli wyprzedzanie zakończy się sukcesem (zwykle się udaje) to norma... :toobad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Matrei jeździmy w grudniu, moja ex mieszka w Lienz i ma chatę w Matrei po swoim next ;)

Fajna miejscówka, zwłaszcza od czasu gdy połączyli z Kals.

 

 

 

Niestety żadne subaru nie odmachało...

 

Czyli tak jak napisałem: ...w grudniu w Matrei tak nie było...

Zwyczaje tubylców na drogach to osobna historia, bardzo żałuję że w A nie można mieć kamerki bo nieciekawe sytuacje widziałem,

a przy wypadku zawsze winny będzie obcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Matrei jeździmy w grudniu, moja ex mieszka w Lienz i ma chatę w Matrei po swoim next ;)

Fajna miejscówka, zwłaszcza od czasu gdy połączyli z Kals.

Rzekłbym: nieźle się ustawiłeś ;)

 

Cała okolica jest bardzo sympatyczna. Przed rokiem w Sillian spotkałem Austriaków, którzy mając własny domek w Kitzbuhel jeżdżą nadal w tamte okolice bo uważają, że jest ładniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do Matrei jeździmy w grudniu, moja ex mieszka w Lienz i ma chatę w Matrei po swoim next ;)

Fajna miejscówka, zwłaszcza od czasu gdy połączyli z Kals.

Rzekłbym: nieźle się ustawiłeś ;)

 

 

także podłączę się do gratulacji  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

@Christoph jak to jest z posiadaniem rejestratora jazdy w Austrii? Gdzieś czytałem, że mandat można dostać za samo posiadanie? Ja akurat mam w OBK zamontowany na stałe ale nie jest problemem wyjąć kartę czy zakleić obiektyw.  16 marca jadę do Bolonii i znaczna część trasy przebiega przez Austrię, stąd moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.03.2017 o 11:34, Ayu napisał:

@Christoph jak to jest z posiadaniem rejestratora jazdy w Austrii? Gdzieś czytałem, że mandat można dostać za samo posiadanie? Ja akurat mam w OBK zamontowany na stałe ale nie jest problemem wyjąć kartę czy zakleić obiektyw.  16 marca jadę do Bolonii i znaczna część trasy przebiega przez Austrię, stąd moje pytanie.

http://bustaxi.net/wideorejestrator-w-podrozy-zagranicznej/

nie umiem powiedzieć na ile pewne są informacje zawarte w powyższym artykule

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O stosowaniu kamer w Austrii pisałem na początku tego tematu. Po dziś dzień stanowisko odnośnie prawa o ochronie danych osobowych się nie zmieniło - korzystanie z kamery to monitoring, na który trzeba mieć zgodę. 

 

Nagrywanie kogoś a potem publikowanie wizerunku, danych osobowych, tablic rejetracyjnych bez wyraźnej zgody nagranych osób może być przyczyną do wszczęcia postępowania, ponieważ stanowi naruszenie prawa do ochrony prywatności. 

 

Austria to nie Rosja. Tu da się jeździć bez kamery i da się jeździć bezpiecznie. Jeśli komuś nie odpowiada prawo austriackie, niech wybierze inną trasę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Male odswiezenie tematu, poniewaz zbliza sie czas urlopow i byc moze czeka Was podroz do lub przez Austrie. 

 

Winieta w Austrii obowiazuje na wszystkie drogi szybkiego ruchu i autostrady od granicy panstwa (!) a wiec jesli wjezdzamy do Austrii korzystajac z powyzszej kategorii drog, nalezy miec winiete na szybie, badz wykupic tzw. winiete elektroniczna - Digitale Vignette  - nowosc 2018. 

 

Cytat z regulacji prawnej ASFINAG:

Auf Österreichs Autobahnen und Schnellstraßen gilt seit 1997 die Vignettenpflicht. Auf allen Pkw, Motorrädern und Wohnmobilen bis 3,5 t hzG (höchstzulässigem Gesamtgewicht) muss bereits bei Auffahrt auf eine Autobahn oder Schnellstraße eine Vignette ordnungsgemäß angebracht sein. Das bewahrt vor einer möglichen Ersatzmautzahlung in Höhe von mindestens 120,- Euro. Vignetten sind für eine Gültigkeitsdauer von 10 Tagen, 2 Monaten oder 1 Jahr in über 6.000 Vertriebsstellen im In- und Ausland erhältlich.

 

Od 1997 roku na Autostradach i Drogach Szybkiego Ruchu w Austrii jest obowiazek posiadania winiety. Na wszystkich pojazdach: motocyklach, samochodach i samochodach kempingowych o dopuszczalnej masie calkowitej do 3,5 t JUZ OD WJAZDU na autostrade lub droge szybkiego ruchu musi byc ZGODNIE Z REGULAMI (chodzi o odpowiednie miejsce naklejenia umozliwiajacy odczyt przez kamery na autostradzie) naklejona winieta. To chroni uzytkownika pojazdu przed mozliwa oplata (kara) za winiete zastepcza o wysokosci co najmniej € 120 nakladanej w przypadku BRAKU winiety lub ZLEGO SPOSOBU jej umieszczenia. Do wyboru sa winiety na 10 dni, 2 miesiace lub roczne.

 

Waznosc winiety krotkoterminowej jest liczona od 0:00 dnia wjazdu (dziurkowanie na winiecie) do 23:59 ostatniego dnia waznosci winiety. 

 

Ponizszy folder przedstawia szczegolowe informacja o stawkach, terminach i sposobie uzywania winiety. 

https://www.asfinag.at/media/2432/d_vignettenfolder_2018_neu_d_rz_fs-v2.pdf

 

Nowosc 2018 - Elektroniczna Winieta na Autostrady i Drogi Ekspresowe (Autobahnen und Schnellstraßen).
 

Jakie zalety ma elektroniczna winieta? 

Przede wszystkim o wygode uzytkowania:

- kupujemy z kazdego miejsca w EU i Szwajcarii, wystarczy ze mamy dostep do Internetu,

- kupujemy z wyprzedzeniem planujac dokladnie termin przejazdu dorgami szybkiego ruchu autostradami oraz tunelami (tu mozna sobie zaoszczedzic stania na bramkach, np. Karawankentunnel - Digitale Streckenmaut).

- odpada klejenie na szybie i potem drapanie,

- odpadaja formalnosci i problemy zwiazane z wymiana szyby, np. po uszkodzeniu kamieniem,

- elektroniczna winieta jest przypisana do tablicy rejestracyjnej, a poniewaz w Austrii mozna na tzw. zamienne tablice - Wechselkennzeichen - zarejestrowac do max. trzech pojazdow, stad po przelozeniu tablicy winieta obowiazuje na aktualnie uzywany pojazd, wiec nie trzeba kupic winiety do kazdego pojazdu z osobna. 

- jest jeszcze kilka zalet, ale one glownie wynikaja z prawodawstwa austriackiego, np. tablica jest moja wlasnoscia, a wiec po sprzedazy pojazdu winieta obowiazuje po zalozeniu tej samej tablicy do nowego pojazdu. 

 

Na stronie ASFINAG sa dostepne szczegolowe informacje, w jezyku niemieckim i angielskim: https://www.asfinag.at/maut-vignette/vignette/digitale-vignette/online-shop/

 

JEDNA NAJWAZNIEJSZA UWAGA - Digitale Vignette - uzyskuje waznosc najwczesniej po 18 dniach od daty zakupu: 

Ze wzgledu na przyslugujace nam prawo zwrotu wykupionej winiety w terminie do 14 dni, poczatek waznosci elektronicznej winiety przypada najwczesniej po 18 dniach od zakupu.

Dlaczego? 14 dni trwa ustawowo Rückgabefrist - prawo zwrotu zakupionej winiety + 4 dodatkowe dni mamy czas na na wypelnienie formularza i przetworzenie danych oraz dostarczenie pisma przez austriacka poczte. W ten sposob prawodawca zabezpieczyl sie na wypadek, gdyby ktos wpadl na pomysl zakupu winiety elektornicznej, po czym pojechal na urlop, np. 10 dni, a po powrocie zechcial zwrocic winiete. 

 

Stawki za winiete naklejana i elektroniczna sa takie same.

Pojazdy samochodowe do 3,5 t DMC

10-dniowa 

€ 9,00

2-miesieczna

€ 26,20

roczna

€ 87,30

Motocykle € 5,20 € 13,10 € 34,70

 

Jak kupic winiete elektroniczna?

Bezposrednio na stronie ASFINAG Webshop: https://shop.asfinag.at

Poprzez AsfinagAPP: 

Waznosc wykupionej winiety mozemy sprawdzic podajac kraj rejestracji pojazdu i jego numer rejestracyjny tu: https://evidenz.asfinag.at

 

Po wejsciu na strone Asfinag u gory mamy informacje, ze jesli dzisiaj zakupimy winiete, to uzyska waznosc po uplywie 18 dni.

ihost_1524905601__bildschirmfoto_2018-04

 

Termin od kiedy ma obowiazywac winieta krotkoterminowa mozemy wybrac, ale nalezy pamietac o 18 dniowym wyprzedzeniu. Dodatkowo mozna wybrac opcje mailowego przypomnienia o uplywie waznosci wykupionej winiety:

ihost_1524905660__bildschirmfoto_2018-04

 

Prosze sobie wydrukowac potwierdzenie wykupienia winiety i wlozyc do schowka w samochodzie, badz dokumentow - na wypadek kontroli, badz bledu systemu. Wszystko zostanie przeslane na maila. 

 

Gute Reise!

Christoph. 

Edytowane przez Christoph
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak jest ze stacjami paliw poza autostradami w niedziele i w nocy? będę przejeżdżał w nocy z soboty na niedzielę i pytanie czy zjazd z autostrady ma sens czy wszystko będzie pozamykane. Wracać będę też w niedzielę w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze stacjami paliw bedzie klopot, poniewaz stacje w malych miejscowosciach nie pracuja poznymi wieczorami, w nocy oraz w dni swiateczne. W takim przypadku zjazd z autostrady najczesciej nie ma sensu, tak samo jak wjazd do Austrii na rezerwie - poniewaz mozna przezyc niemila niespodzianke. Kilkukrotne doswiadczylem. 

 

Dla podrozujacych nocami polecam: 

- zainstalowac Aplikacje na smartfona, ktore pokazuja siec dostepnych na trasie stacji paliw i ich czasy otwarcia, np. ÖAMTC (Tanken), OMV Tankstellen, Avanti, TankenApp, Find Fuel, itp. Takich aplikacji jest sporo, a wiekszosc z nich ma stale aktualizowana baze danych: lokalizacja, cena, czas otwarcia. 

 

- korzystanie z sieci samoobslugowych stacji paliw, czyli Tankautomat 24h, np. Avia Xpress, Avanti. Tu jedynie moze byc problem z akceptacja polskich kart platniczych - limit czasu polaczenia z bankiem, ale sa tez automaty przyjmujace gotowke. 

 

- tankowac przed wjazdem do Austrii, albo zaraz przy granicy, a w trakcie przejazdu przez Austrie szukac tylko duzych sieci stacji paliw OMV, Shell, BP, Agip, choc i one potrafia byc zamkniete poznym wieczorem i w nocy.

 

- w drodze szukac tych mocno oswietlonych stacji - najczesciej sa przy autostradzie i drogach szybkiego ruchu centra 24h dla obslugi TIR, a wiec jest mozliwosc zatankowania i zrobienia przerwy.

 

- moje doswiadczenie podpowiada, ze pierwsza otwarta stacja to najlepsza stacja, wiec nie patrzac na cene (na autostradzie jest zazwyczaj drozej o € 0,20-0,30) zatankowac do pelna i cieszyc sie jazda. Podrozujac nalezy wkalkulowac to w cene urlopu i tyle. Jak swieci rezerwa, albo auto jedzie juz na oparach, to wartosc kazdego litra rosnie :D

Edytowane przez Christoph
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Male odswiezenie do tematu Austrii. 

 

Ostrzezenie: Noga z gazu! 

 

Od 1. marca 2024 obowiazuja w Austrii zaostrzone przepisy przeciwko piratom drogowym i policja odbiera samochody w przypadku extremalnego przekroczenia predkosci: 

 

- w obszarze zabudowanym po przekroczeniu o wiecej niz 80kmh, czyli od 130/50 kmh lub np. od 110/w strefie 30 kmh. 


- poza obszarem zabudowanym po przekroczeniu o wiecej niz 90kmh, czyli np. od 190/100, 160/70kmh i na autostradzie od 220/130 kmh.

 

Oprocz odebrania prawa jazdy nastepuje zatrzymanie pojazdu, ktorym popelniono przestepstwo. Pojazd zostaje wystawiony na licytacje.
 

Jesli ktos nie jest jego wlascicielem (kredyt, leasing, wypozyczalnia, firma, pojazd sluzbowy, wspolwlasciciel, auto zony itp.) - auto odbierane jest tymczasowo na 14 dni; przy czym pojazd nie moze byc sprzedany czy zlicytowany, ale za to w centralnym rejestrze wprowadzany jest dozywotni urzedowy zakaz prowadzenia tego konkretnego pojazdu (przypisany do prawa jazdy i numeru VIN). 

W przypadku recydywy: 

Jesli w centralnym rejestrze ktos juz byl ukarany za podobne wykroczenie, np. udzial w nielegalnych wyscigach na drogach publicznych, ustawkach itp, limit przekroczenia obniza sie do 60 kmh w obszarze zabudowanym i 70 kmh poza obszarem zabudowanym. 

 

Zrodlo: ÖAMTC:
 

IMG_0250.thumb.jpeg.db990df89a7f0d5f9e2ab8ac859e5325.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Christoph zmienił(a) tytuł na Willkommen in Österreich - czyli informacje przydatne w podróży

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...