Skocz do zawartości

Problemy z Outback Diesel MY08


tomkaz

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

Mam Outback Diesel MY08 z wymienionym silnikiem przy 90 000km i dotychczas za jedyną wadę tego samochodu uważałem zbyt krótkie siedzenia, zapewne zaprojektowane na małego Japończyka a nie dużego Europejczyka. Przez ten czas kompletnie nic sie nie dzialo. Silnik został wymieniony nie dlatego, że padł, ale do wymiany zakwalifikował go serwis z nieznanych mi bliżej powodów. Do serwisu jeździłem tylko na przeglądy.

Ta sielanka trwała do wiosny tego roku, kiedy to rozwiązał się worek z problemami- zaczęło się od zepsutego czujnika poziomowania ksenonów i zatartego EGR-a. Teraz walcze z kilkoma awariami, których ani ASO ani mój mechanik nie może jednoznacznie zdiagnozowac. Dlatego zwracam sie do Was z prośbą o pomoc, zanim wejdę w kosmiczne koszty lub oddam ten samochód za pół-darmo.

1. W maju wymieniłem kompletne sprzęgło na SACHS-a. Po wymianie pojawił sie problem- przy wciśniętym pedale sprzęgla i przygazowaniu do 2000-2500 obr/min slychać burczenie z silnika. Pierwsza diagnoza ASO- luz wzdłóżny wału, rozwiązanie- wymiana półksiężyców, które występują tylko w komplecie z tzw. shortblock-iem. Na szczęście druga diagnoza wskazała tłumik drgań koła pasowego jako przyczynę luzu, które to koło wymieniłem. Jednak początkowy problem nadal nie jest rozwiązany- przy wciśniętym sprzęgle i przygazowaniu coś burczy albo wpada w rezonans pod samochodem. Nikt nie ma pomyslu co to może być. Dodam jeszcze, że sprzęgło było sprawdzane kamerką i podobno jest w porządku, a samochód jeździ(ł) normalnie.

2. Od jakiś 3 tygodni samochodem szarpie przy dodawaniu i odpuszczaniu pedału gazu. Co ciekawe, jeżeli robie lotny start od okolo 20km/h do 70 km/h na dwójce to auto przyśpiesza płynnie. Diagnoza ASO- wymiana turbiny. Diagnoza mojego mechanika- zawiesza się geometria. Po rozebraniu turbiny faktycznie geometria była cała w sadzy, ale fachowiec ocenił stan turbiny na dobry. Oprocz czyszczenia nic nie trzeba było robić. Po wyczyszczeniu turbo samochód moim zdaniem zbiera sie lepiej, ale nie rozwiązało to problemu szarpania. Poza tym zauważyłem, że na wężu od intercoolera i przepustnicy pojawiło się zapocenie od oleju.

Mam nadzieje, że ktoś zdoła mi pomóc. Z góry dziekuję.

TK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam tak:

 

Problem nr 1 - źle złożona górna łapa silnika (jest rozłączana przy wymianie sprzęgła). Jeśli mechanik złoży ją przy pomocy młotka zamiast zrobić to w rękach, występuje objaw dokładnie taki jak opisujesz. Ktoś musi ocenić uszkodzenia i złożyć ponownie lub wymienić uszkodzone elementy.

 

Problem nr 2 - na początek trzeba pozbyć się wszystkich nieszczelności na dolocie. Zdjąć wytrzeć i założyć ponownie węże (uwaga na niesforne lub trudno dostępne opaski) lub wymienić jeśli są pęknięte. I wtedy zobaczyć co się dzieje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam tak:

 

Problem nr 1 - źle złożona górna łapa silnika (jest rozłączana przy wymianie sprzęgła). Jeśli mechanik złoży ją przy pomocy młotka zamiast zrobić to w rękach, występuje objaw dokładnie taki jak opisujesz. Ktoś musi ocenić uszkodzenia i złożyć ponownie lub wymienić uszkodzone elementy.

 

Problem nr 2 - na początek trzeba pozbyć się wszystkich nieszczelności na dolocie. Zdjąć wytrzeć i założyć ponownie węże (uwaga na niesforne lub trudno dostępne opaski) lub wymienić jeśli są pęknięte. I wtedy zobaczyć co się dzieje ;)

 

Dzieki za szybką odpowiedź.

Co do 1- to sugerowałem mechanikowi sprawdzenie tego elementu, ale jutro każe go wyjąć i dokładnie obejrzeć.

Co do 2- to zostały wymienione wężyki i na razie bez zmian. Czekam jeszcze na wymiane zaworka podciśnienia sterującego geometrią turbiny- 14471AA220.

 

TK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybką odpowiedź.

Co do 1- to sugerowałem mechanikowi sprawdzenie tego elementu, ale jutro każe go wyjąć i dokładnie obejrzeć.

Co do 2- to zostały wymienione wężyki i na razie bez zmian. Czekam jeszcze na wymiane zaworka podciśnienia sterującego geometrią turbiny- 14471AA220.

 

U mnie, po wymianie sprzęgła, rozmontowano wszystko jeszcze raz, sprawdzono dokładnie wszystkie części i złożono ze szczególną starannością ponownie. Właśnie przez ten dźwięk. Niestety pomogła dopiero wizyta u innego mechanika, który obejrzał dokładnie i zreanimował poduszkę silnika.

 

Proponuję wymienić wężyki między pompką podciśnienia i sterowaniem turbiny. Koszt znikomy a w moim przypadku pozbyłem się w ten sposób kilku 'narowów' ;)

Edytowane przez Knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Zgodnie z sugestią, wymieniłem wężyki i górną łape silnika. Niestety, nic to nie zmieniło w mojej sytuacji.

W międzyczasie pękł mi wąż od interecooler-a do przepustnicy, który też wymieniłem.

 

Jakieś inne pomysły?

 

Pozdrawiam

TK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim sprzedasz, pojedz do normalnego mechanika specjalizującego sie w subaru ... niestety te samochody są inaczej zbudowane niż młotek, więc młotkiem nie naprawisz.

 

To tak serio - popatrz na opinie na forum, szurnij sie na weekend nawet na przeciwległy koniec kraju i raczej sugerowałbym omijanie aso... tam zdarzają się zawsze dziwne usterki które wychodzą w dalszej eksploatacji.

 

Do momentu kiedy aso subaru nie będzie posiadać kamery na każde stanowisko naprawcze z podglądem z poczekalni lub przedkładając nagranie naprawy przy odbiorze samochodu, to niestety nie oddam tam nawet kosiarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) raczej sugerowałbym omijanie aso... tam zdarzają się zawsze dziwne usterki które wychodzą w dalszej eksploatacji.

 

Do momentu kiedy aso subaru nie będzie posiadać kamery na każde stanowisko naprawcze z podglądem z poczekalni lub przedkładając nagranie naprawy przy odbiorze samochodu, to niestety nie oddam tam nawet kosiarki.

Nie generalizujmy. Ale faktycznie może lepiej, szybciej i taniej będzie zrobić sobie wycieczkę w kierunkach południowych ;) Upały już minęły, robi się całkiem przyjemnie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam Koleżanki i Kolegów.

 

Na początek przepraszam,  że dość długo nie odpisywałem, ale byłem na wakacyjnych wojażach, a poźniej miałem kilka wyjazdów służbowych. W sumie przejechałem Outbackiem jakieś 7 tysięcy kilometrów bez "większych" przygód- padło "tylko" łożysko w tylnym kole i posypała się przetwornica od xenon-a.

 

Wracając do głównego wątku- buczenie i szarpanie nie ustąpiło, a wręcz przeciwnie- jest coraz większe i odczuwalne już przy normalnej jeździe. Dałem samochód do warsztatu, żeby wyciągnąć sprzęgło. Okazało się, że powierzchnia docisku i dwumasy jest nierównomiernie zużyta, tzn. na zewnątrz jest gładka, a im bliżej środka wyrażnie czuć pod palcem rowki, takie jak na nówce sztuce. Sprzęgło ma około 22 tysiące przebiegu, tak więc już powinno się "ułożyć". Jak sądzicie, co może być przyczyną nierównomiernego zużycia? Czy mam reklamować cały komplet, czy tylko jeden element jest wadliwy i który?

 

Pozdrawiam

TK


Tomkaz, gdzie w Koszalinie go serwisujesz? Może być na PW, coby reklamoantyreklamy nie popełnić.

 

Samochód serwisuje w ASO w Szczecinie. Jedynie w jakiś pilnych sprawach, albo gdy ceny części w ASO są nieadekwatne do rzeczywistości- jak w przypadku kompletu sprzęgła(z wymianą: ASO cos kolo 6500, zamiennik 3400), to robie naprawy u mojego mechanika.

 

Pozdrawiam

TK
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

2. Od jakiś 3 tygodni samochodem szarpie przy dodawaniu i odpuszczaniu pedału gazu. Co ciekawe, jeżeli robie lotny start od okolo 20km/h do 70 km/h na dwójce to auto przyśpiesza płynnie. Diagnoza ASO- wymiana turbiny. Diagnoza mojego mechanika- zawiesza się geometria. Po rozebraniu turbiny faktycznie geometria była cała w sadzy, ale fachowiec ocenił stan turbiny na dobry. Oprocz czyszczenia nic nie trzeba było robić. Po wyczyszczeniu turbo samochód moim zdaniem zbiera sie lepiej, ale nie rozwiązało to problemu szarpania. Poza tym zauważyłem, że na wężu od intercoolera i przepustnicy pojawiło się zapocenie od oleju.

 

 

Witam!

 

z tym szarpaniem/ rezonansem pedału sprzęgła miałem dokładnie tak samo - okazało się, że to dwumasa, a z tego co widzę nie wymieniałeś! Też miałem przebieg ok 90tys. Po wymianie pracuje jak igła :)

 

Pozdrawiam

 

OZi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...