Skocz do zawartości

Z Kraju i ze Świata....


stach1111

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilku znajomych z Ukrainy bardzo im współczuję tego wszystkiego. Mam nadzieję że jeszcze ich zobaczę dobrze że mieszkają zdala od kijowa ale to wszystko sięga już więcej miast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zapominajmy, ze ukraincy po rozczarowaniu pomaranczowa rewolucja sami zdecydowali o powrocie do "starego" wybierajac wlasnie janukowycza ktory sympatii do rosji nigdy nie ukrywal.

mam mieszane uczucia ogladajac w tv te wszystkie rewolucje poczawszy od egiptu, libii i konczac teraz na ukrainie,

z jednej strony zwykli ludzie mysla, ze walcza o wolnosc, a z drugiej kariery robia bandyci i ekstremisci.

niejednokrotinie relacje z majdanu kojarza mi sie z 11.11 w wawie gdzie zjezdza sie cale bydlo zrobic wielka zadyme.

a patrzac wstecz na 1 polowe lat 90tych ciesze sie, ze w polsce wszystko odbylo sie bez rozlewu krwi kiedy to upadal jeden rzad za drugim.

Edytowane przez Ayo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ayo

 

To nie jest takie proste.Jedno jest pewne, życie w spokoju i w bezpiecznych czasach jest bezcenne to pewne.W wykastrowanej Polsce raczej się to nie zdarzy bo władza wypędziła 2 mln młodych i energicznych za granicę. "nasza" solidarnośc walczyła przeciwko . A jak wygrała to nie miała pomysłu co dalej i wszystko jakoś tak się potoczyło. Wolność ??? to utopia, jesteśmy nie mniej uwikłani i zależni niż 30 lat temu : wojskowo, gospodarczo, politycznie, personalnie. Fakt,że ubrane jest to w dyplomację i media ale nasi gną się przed każdym od Waszyngtonu, po Brukselę nie wyłączając Moskwy. Jeden był co się moskwie postawił ale nie wygrał z przyciąganiem ziemskim.

 

Takie jest moje zdanie i każdy się może z nim nie zgadzać. Także jestem przygotowany na skrajne niezrozumienie myśli.

 

PS. A nie stresuje Ciebie wysokie bezrobocie i cienie polskich fabryk onegdaj z powodzeniem produkujących : FSO,Diora,Autosan,Jelcz,SHL, przemysł włókienniczy i setki innych. A reszta jest już nienasza, korporacyjna. Ups. nabyliśmy prawo do opiekowania się starcami we Włoszech i mycia garów na wyspach. Pewnie wczorajsza Ukraina to nie był szczęśliwy kraj ale i w tzw. Unii są równi i równiejsi i jak były mocarstwa : Niemcy,Wlk.Brytania,Francja tak są nadal, a polska ..... może nie w pierwszym poście.

 

PS2. A co myślisz o koupcji ??? Jak się plasujemy na świecie ??? A jak z dostępem doświadczeń zdrowotnych ? Podatki i ZUS ? A jak reformy szkolnictwa , łatwo się studiuje ? A płaca minimalna ? Ceny leków ? Trynkiewicz na wolności , FOZZ i Ambergold ?

 

Po prostu się przyzwyczailiśmy ..... ale podejrzewam,że nie o taką Polskę .......

Edytowane przez Jacky X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrzac wstecz na 1 polowe lat 90tych ciesze sie, ze w polsce wszystko odbylo sie bez rozlewu krwi kiedy to upadal jeden rzad za drugim.

 

Fakt,To trochę w innym świetle stawia również nasz okrągły stół.

Rzeczywiście to sami Ukraińcy wybrali Janukowycza(jeśli wybory nie były sfałszowane).Jednak głosy jak zwykle rozkładały się Wschód/Zachód.

Czarę goryczy przelało dogadanie/sprzedanie się Putinowi i odwrócenie od Unii.Ludzie chcą wolności i demokracji i w miarę normalnego życia.

 

 

Jacky,wszystko jest lepsze od rozlewu krwi,szczególnie swojej własnej.Za dużego wyboru nie ma,albo Rosja albo Unia.Nie jesteśmy niestety Japonią.Jeśli chodzi o mnie to pomimo wszystko wybieram "niewolę Unijną".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cybel

 

No właśnie ..... Łatwiej powiedzieć jak nie chcemy ale trudniej dać przykład kraju miodem i mlekiem płynącym a ludzie są szczęśliwi. Mnie osobiście mierzi ta dzisiejsza obłuda , lobbing i interesowność ponad wszystko.

 

@Premo

 

Co by nie było przemysłu już nie odzyskamy. Ani kontroli nad nim, ani jego rynku ani jego samego gdyż w dużej mierze przestał istnieć tak jako nieruchomości,technologi i know-how jak też a może przedewszystkim zaplecza intelektualnego.

Edytowane przez Jacky X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy czy sami w tej unii nie zastaniemy jak za chwilę Angole z niej spierdzielą a za nimi reszta ;)

 

Angole od wieków nauczeni są brania i grabienia całego Świata,więc do dawania i dzielenia się nie są zbytnio przyzwyczajeni ;) dawno już nie są Imperium,więc zapewne sami nie długo pociągną.

Żadne z państw Unijnych,może z wyjątkiem Niemców,nie byłoby w stanie samodzielnie egzystować.Tak myślę.

 

Z drugiej jednak strony jeśli sama Unia się nie zmieni to również padnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie nurtowało jaki kraj/ustrój podoba Wam się najbardziej ??? mnie zawsze ujmowały kraje o znikomej przestępczości a jak wiecie są to kraje bardziej (radyklane)lub mniej(umiarkowane) muzułmańskie.

 

Być może któryś kraj skandynawski ? które niestety mało znam.

Edytowane przez Jacky X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy czy sami w tej unii nie zastaniemy jak za chwilę Angole z niej spierdzielą a za nimi reszta ;)

 

Angole od wieków nauczeni są brania i grabienia całego Świata,więc do dawania i dzielenia się nie są zbytnio przyzwyczajeni ;) dawno już nie są Imperium,więc zapewne sami nie długo pociągną.

Żadne z państw Unijnych,może z wyjątkiem Niemców,nie byłoby w stanie samodzielnie egzystować.Tak myślę.

 

Z drugiej jednak strony jeśli sama Unia się nie zmieni to również padnie.

 

A Niemcy i Francuzi to aniołki i charytatywny trzon Europy :D

Co do samej Unii jako wspólny rynek to same plusy, ale już UE jako państwo to same ograniczenia i upadek gospodarczy, bezsensu bo wewnątrz samej Unii. Każdy kraj jest w stanie sobie poradzić, zależy to tylko i wyłącznie od polityków, w którą stronę pójdą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może przedewszystkim zaplecza intelektualnego.

Akurat to mamy i do tego tanio, obce firmy sprytnie to wykorzystują. Brakuje rządzących z rozumem i kasy. Nam nic się nie opłaca i wszystko trzeba sprzedać, inni kupili i dziwnym trafem funkcjonują i jeszcze zysk mają. Wprawdzie zakłady stoją, ludzie mają pracę, niby jest fajnie, ale główny zysk płynie na zewnątrz.

 

Wracając do tematu Ukrainy. Sprawy zabrnęły już bardzo daleko, ale żaden z bliższych czy dalszych sąsiadów w niczym tam nie pomoże. EU może tupać nóżkami i zabraniać im wjazdu na teren, Rosja obiecywać gruszki na wierzbie w zamian za zdanie się na łaske czy niełaskę cara. Nie mają na tyle ropy, żeby Amerykanie przyszli ich oswobadzać.

Janukowycz w tej chwili boi się już tylko o własny tyłek i swoje konta bankowe, bo nikt nie da żadnych gwarancji co się z nim stanie po wyborach.

Edytowane przez furmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ayo

 

To nie jest takie proste.Jedno jest pewne, życie w spokoju i w bezpiecznych czasach jest bezcenne to pewne.W wykastrowanej Polsce raczej się to nie zdarzy bo władza wypędziła 2 mln młodych i energicznych za granicę. "nasza" solidarnośc walczyła przeciwko . A jak wygrała to nie miała pomysłu co dalej i wszystko jakoś tak się potoczyło. Wolność ??? to utopia, jesteśmy nie mniej uwikłani i zależni niż 30 lat temu : wojskowo, gospodarczo, politycznie, personalnie. Fakt,że ubrane jest to w dyplomację i media ale nasi gną się przed każdym od Waszyngtonu, po Brukselę nie wyłączając Moskwy. Jeden był co się moskwie postawił ale nie wygrał z przyciąganiem ziemskim.

 

Takie jest moje zdanie i każdy się może z nim nie zgadzać. Także jestem przygotowany na skrajne niezrozumienie myśli.

 

PS. A nie stresuje Ciebie wysokie bezrobocie i cienie polskich fabryk onegdaj z powodzeniem produkujących : FSO,Diora,Autosan,Jelcz,SHL, przemysł włókienniczy i setki innych. A reszta jest już nienasza, korporacyjna. Ups. nabyliśmy prawo do opiekowania się starcami we Włoszech i mycia garów na wyspach. Pewnie wczorajsza Ukraina to nie był szczęśliwy kraj ale i w tzw. Unii są równi i równiejsi i jak były mocarstwa : Niemcy,Wlk.Brytania,Francja tak są nadal, a polska ..... może nie w pierwszym poście.

 

PS2. A co myślisz o koupcji ??? Jak się plasujemy na świecie ??? A jak z dostępem doświadczeń zdrowotnych ? Podatki i ZUS ? A jak reformy szkolnictwa , łatwo się studiuje ? A płaca minimalna ? Ceny leków ? Trynkiewicz na wolności , FOZZ i Ambergold ?

 

Po prostu się przyzwyczailiśmy ..... ale podejrzewam,że nie o taką Polskę .......

 

Z ust mi to wyjąłeś +1

 

Zobaczymy czy sami w tej unii nie zastaniemy jak za chwilę Angole z niej spierdzielą a za nimi reszta ;)

 

Dokładnie.

Angole i Holendrzy mają najwięcej ustępstw od tak zwanego prawa Unijnego i Unijnych dyrektyw a i tak nie chcą w niej być, póki co politycy dostają kupę kasy do kieszeni żeby swoje kraje w tej Unii trzymać i studzić niezadowolenie ludności. A ludność (Anglii i Holandii) już od kilku lat mają ją w dupie i chcieliby żeby ich rząd ich wypisał z tego klubu oszołomów. To są tak tak bogate kraje z tak rozwinięta własną produkcją i gospodarką, że od dawna już zazdroszczą Szwajcarom ich niepodległości suwerenności itd.itp.

Jedyne dwa kraje które korzystają z Unii to Francja i Niemcy kosztem takich krajów jak Hiszpania, Portugalia,Włochy,Grecja gdzie sytuacja była prawie jak na UKRAINIE lecz Niemcy i Francja szybko dodrukowali EURO pomimo wewnętrznych regulacji banku europejskiego zabraniających takiego czegoś jak dodruk papierków, ale co tam w końcu to ich UNIA i nikogo innego i kto im zabroni B)

 

PzDr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy czy sami w tej unii nie zastaniemy jak za chwilę Angole z niej spierdzielą a za nimi reszta

 

 

I to jest niemal więcej niż pewne. Na wyspie UKIP coraz bardziej rośnie w siłę i jeśli wygrają przyszłe wybory, to Merkel zrobi takiego kleksa, że aż tu będzie czuć. Czego oczywiście temu eurokołchozowi życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może przedewszystkim zaplecza intelektualnego.

Akurat to mamy i do tego tanio,......

 

Tak, jeszcze mamy. Bo to jest jeszcze wcześniejsze pokolenie. Stoje na stanowisku,że edukacja jest gorsza niż kiedyś ( globalnie a nie w prywatnych szkołach warszawskich), a edukacja jest nad wymiar kosztowna, bezsensowana wymiana podręczników, brak preferencyjnej pomocy dla studentów, zamykanie szkół po przez niż demograficzny,mniej dzieci w szkołach po przez eksodus młodych małżeństw za granicę, nieprawidłowości w grantach na uczelniach a w końcu zapaść szkół zawodowych i technicznych działających kiedyś przy zakładach i fabrykach,których dziś nie ma. Tak,kiedyś byliśmy całkiem nieźle kształceni ale już nie będziemy. Co będzie miało swoje konsekwencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co nikt jakoś z tej Złej Unii się nie wypisał i nie wypisze,bo sam nic nie znaczy.Jakiż to potencjał gospodarczy ma Holandia?Co produkuje,co wydobywa?Obietnice wyjścia z Unii to gra przedwyborcza polityków głównie skrajnie prawicowych.Anglia pomału też traci na sile.Nie ma już kolonii które można grabić i wyzyskiwać,tylko czekam jak stracą Falklandy.Gdyby nie żelazna Lady dawno byliby w ciemnej dupie.

A Helweci to złodzieje siedzący na hitlerowskich pieniądzach zrabowanych głównie żydom w czasie IIWŚ plus lewe pieniądze przeroznego pochodzenia.Dziękuję za takie towarzystwo w Unii.

Pewnie że nie wszystko jest cacy,ale sam widzę z mojego podwórka,choć sam jeszcze nie korzystalem,jakie dotacje i to 70% popłynęły i dalej płyną w mojej branży.Trzeba twardo stać na straży własnych interesów,ale z Unii póki co nie rezygnować,zanim nie staniemy się lupkowym mocarstwem;-)

 

A na Ukraine kolejne strzaly,tym właśnie różni się demokracja wschodnio-moskiewska od tej Unijnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

. Jeden był co się moskwie postawił ale nie wygrał z przyciąganiem ziemskim.

 

 

 

Wybacz ale takie niedopowiedzenia i sugestie nadają raczej na portale gazety polskiej....

Piszesz o bezrobociu - owszem są obszary w Polsce gdzie tak jest ale swego czasu zajmowałem się zatrudnianiem ludzi i wiem że te 15% to fikcja

Wystarczy założyć firmę i poszukać ludzi do pracy - na ogłoszenie przyjdzie wielu popytać ale broń boże żeby pracować......?

Zakłady państwowe upadły, dlaczego? Ano właśnie dlatego że były państwowe i większość brała (żeby nie powiedzieć kradła) ile się dało bo to niczyje....

Polska jest pionierem w przejściu z gospodarki socjalizu realnego na wolnorynkowy, mamy do nadrobienia 45 lat, od NAS to wszystko się zaczeło

Co do Ukrainy, obawiam się że nastąpi podział na tą wschodnią, gdzie ludzie mentalnie są jeszcze w ZSRR i tą proeuropejską zachodzią

Obym się mylił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anglia pomału też traci na sile

 

A gdzie szkopy najwięcej importują do unii? Właśnie tam. I jeśli Brytole im spierdzielą(a wierzę głęboko, że tak będzie), to se fryce zostaną z tymi swoimi "cudami" sami.

 

 

Co do sytuacji na Ukrainie, to jakoś obojętnie mi to przychodzi. Pamięć o Banderze i UPA nie wywołuje u mnie jakiegoś specjalnego współczucia do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Ukrainy, obawiam się że nastąpi podział na tą wschodnią, gdzie ludzie mentalnie są jeszcze w ZSRR i tą proeuropejską zachodzią

 

problem w tym, że większość oligarchów "urzęduje" ( mają swoje biznesy ) na wschodzie Ukrainy. W sumie to cała wschodnia cześć żyje ze sprzedaży/produkcji na potrzeby ruskich.

Janukowycz jest u nich na "garnuszku" więc robi co może, żeby się utrzymać.

Jak połączymy to z rusyfikacją prowadzaną przez dziesiątki lat ( dużo silniejszą niż u nas ) to robi się niebezpieczna mieszanka. Wielu z nich ( podobnie jak Rosjanie ) wolą "swoich złodziej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Ja nie jestem przekonany ,że problem tkwi w oligarchach.Takowi są i na wschodzie i w kapitaliźmie. Nie koncentorwał bym się na tym.

 

2) Polacy wykazali się skrają naiwnością. Jako 40 mln naród uwierzyli ,że bez przynależności do Unijnej Europy i jej rynków zbytu jej gospodarka się pogrąży. A kochana Europa nie miała zamiaru dopuszczać nas do swoich rynków tylko skorzystała z naszego potencjału całkiem dużego rynku polskiego i ulokowała na nim własne produkty. Zsumowało się to z agresywną polityką produkcyjną Chin i nasz przemysł czyli to co ciągnie gospodarkę podupadł.

 

3) Zachód nie pomagał polskiej opozycji bo bardzo lubi polski wybrany naród tylko na przekór ZSRR i w celu korzyści gospodarczo-militarnych. I cel ten osiągnął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrzac wstecz na 1 polowe lat 90tych ciesze sie, ze w polsce wszystko odbylo sie bez rozlewu krwi kiedy to upadal jeden rzad za drugim.

 

Fakt,To trochę w innym świetle stawia również nasz okrągły stół.

Rzeczywiście to sami Ukraińcy wybrali Janukowycza(jeśli wybory nie były sfałszowane).Jednak głosy jak zwykle rozkładały się Wschód/Zachód.

Czarę goryczy przelało dogadanie/sprzedanie się Putinowi i odwrócenie od Unii.Ludzie chcą wolności i demokracji i w miarę normalnego życia.

 

 

Jacky,wszystko jest lepsze od rozlewu krwi,szczególnie swojej własnej.Za dużego wyboru nie ma,albo Rosja albo Unia.Nie jesteśmy niestety Japonią.Jeśli chodzi o mnie to pomimo wszystko wybieram "niewolę Unijną".

jak bez rozlewu krwi starte chłopy, a widzę że nikt nie pamieta pacyfikacji kopalni Wujek, nikt nie pamięta Pana Siwca co się podpalił na stadionie, nikt nie pamięta o Stanie Wojennym (ile osób zginęło), Ja zdaję sobie sprawę z tego że to inaczej wygląda w telewizji, gdy się pali, i pokazują ciała, ale proszę nie zapominajmy że u nas też było wiele ofiar. Co do okrągłe stołu to się nie wypowiada bo nie o tym tu mowa.

Dobrze napisał kolega, Ukraińcy mięli pomarańczową rewolucję, minęła kadencją wybrali Ruskiego kacyka którego Ruscy przywieźli w walizce, tak jak u nas PPR, wybrali go w wolnych wyborach. Po jakiś czasie zdali sobie sprawę że uzależnienie od Rosji jest coraz większe jak by się tego nie można było spodziewać. Rozumiem rozgoryczenie, rozumiem walkę, ale pamiętajcie jak brat zabija brata to nie jest droga do wolności. Na chwilę obecną przekroczono wszelkie granice, tak samo z jednej jak i drugiej strony. Ktoś może mówić czemu się zachód miesza, a czemu się Rosja miesza ?? kiedy skończy traktować tereny ukrainy jak swoje satelickie państwa i stronę wpływów. Zachód powinien się jak najszybciej włączyć w dyskusję i je moderować, bez wtykania nosa na siłę, na moderować i uczestniczyć, jak oni sami się nie dogadają to to nie będzie miało sensu.

Ale pamiętajmy też o jednym, o UPA o Banderowca, tam na majdanie spora część to właśnie takie skrajności, to nie jest margines, to znaczna część tych protestujących i trzeba mieć to z tyłu głowy. Nie przez przypadek na Majdanie padają takie słowa jak " Przemyśl dla Ukrainy"

Życzę im aby się dogadali, bo silna ukraina i niezależna to zawsze ochrona przed imperialnymi zakusami Rosji i głównie dlatego Polska powinna włączyć się w dialog na Ukrainie. Napiszesz że to głupota, przypomnę sprawę Gruzji.

 

1) Ja nie jestem przekonany ,że problem tkwi w oligarchach.Takowi są i na wschodzie i w kapitaliźmie. Nie koncentorwał bym się na tym.

 

2) Polacy wykazali się skrają naiwnością. Jako 40 mln naród uwierzyli ,że bez przynależności do Unijnej Europy i jej rynków zbytu jej gospodarka się pogrąży. A kochana Europa nie miała zamiaru dopuszczać nas do swoich rynków tylko skorzystała z naszego potencjału całkiem dużego rynku polskiego i ulokowała na nim własne produkty. Zsumowało się to z agresywną polityką produkcyjną Chin i nasz przemysł czyli to co ciągnie gospodarkę podupadł.

 

3) Zachód nie pomagał polskiej opozycji bo bardzo lubi polski wybrany naród tylko na przekór ZSRR i w celu korzyści gospodarczo-militarnych. I cel ten osiągnął.

Jacky - miało być o Ukrainie ?? nie żebym się z tobą nie zgadzał co do UE, tym bardziej że pracowałem tam ponad 6 miesięcy, jako student 5 roku prawa. Należy pamiętać o jednym, UE to nie jest dobry wujek który daje coś za darmo, UE dla mnie to tylko i wyłacznie wolna strefa handlu i tutaj najlepszym przykładem jest początek UE czyli Europejska Wspólnota Węgla i Stali która powstała w 1952 roku i do 2002 roku dawała podwaliny wspólnej polityce handlowej, likwidując bariery w wymianie gospodarczej. UE w obecnym kształcie nie ma szans na dalsze istnienie faworyzowanie innych kosztem drugich. Co to jest za wolność gospodarcza jak ktoś Ci płaci abyś nie produkował, lub produkował coś na siłę, jak podmiot prawa może regulować podaż cukru ? UE zjada własny ogon ale wynika to z dominacji jednych kosztem drugich. Temat jest długi i można go ciągnąc godzinami, ale skupmy się na ukrainie, tutaj macie live z majdanu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam,że demonstracje o znacznej sile miały też miejsce w Turcji w zeszłym roku i niedawno w Bośni.I chciałbym się mylić ale może tak być,że ludzie będa wychodzić na ulice bo czują się po prostu oszukani. Nikt szczęśliwy nie wychodzi na ulice palić.

 

 

Ciekawe jest to,że Tusk powiedział,że za zamieszki na Majdanie odpowiada władza a jak są demonstracje w Polsce to go to nie dotyczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel
inni kupili i dziwnym trafem funkcjonują i jeszcze zysk mają. Wprawdzie zakłady stoją, ludzie mają pracę, niby jest fajnie, ale główny zysk płynie na zewnątrz

Hmmm, aktualna "nagonka" na wypływanie kapitału nie jest dla mnie zrozumiała. Jeżeli ktoś zainwestował w Polsce pieniądze, to dlaczego krytycznie patrzy się przekazywania mu dywidendy ? Tworzone jest wrażenie, jakoby ta była uciekaniem od podatków. A to jest nonsens - dywidendę wypłaca się z zysku po opodatkowaniu .

Kapitał i tak jest międzynarodowy, tego nie zmienimy. Osobiście wolę firmę zagraniczną dającą legalną ( = opodatkowaną i ozusowaną) pracę, niż polską firmę zatrudniającą "na czarno". Oczywiście bywa i odwrotnie, chodzi mi tylko o zasadę. Gdyby w Polsce zmniejszyć szarą strefę z aktualnego poziomu ( wg. szacunków 25 - 29%) do 10%, to nie byłoby dziury budżetowej.

Ale do tego trzeba by:

rządzących z rozumem

I tu jest generalny problem.

 

Ale wracając to wątku.

Miałem okazję dzięki zaproszeniu na II Subariadę w ubiegłym roku odwiedzić Ukrainę.

O tyle, o ile ludzie generalnie bardzo sympatycznie i otwarci ( oczywiście były i wyjątki, ale gdzież ich nie ma ...), to poziom życia od naszego odbiega kolosalnie. Zapewne niektórym bogatym powodzi się dobrze, lecz wrażenia z podróży są podobne do Polski sprzed ponad 20 lat. W rozmowach z mieszkańcami ( starałem się w miarę dużo rozmawiać, gdyż mój rosyjski b.mocno zaśniedział :) ) odbierałem to również podobnie, jak wtedy gdy 20 i więcej lat temu przyjeżdżałem do Polski ( i porównywałem standard życie, problemy itp z tym z czym na codzień spotykałem się w Niemczech ).

 

Nie mam pojęcie, jakie może być pokojowe, sensowne rozwiązanie dla Ukrainy.

 

Ale jest pewien, że zdecydowana większość Ukraińców marzyłaby o takich problemach i takim poziomie życia, jaki w międzyczasie osiągnęliśmy w Polsce.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem kilka lat temu na ukrainie i byłem zszokowany biedą.

 

Nie porównujmy się do Ukrainy i nie poprawiajmy sobie tym nastrojów bo świat na ucieka jednak.

 

A co do gospodarki :

1) Często zagraniczne podmioty mają lepsze warunki działania niż rodzime.Zwolnienia z podatków,strefy ekonomiczne,ulgi preferencyjne itp. O tyleż to potencjalnie ściąga inwestycje co podcina rodzimy przemysł.

2) Prywatyzacja była bandycka co do tego nie ma już dziś wątpliwości i wiele majątku zostało przejętych przez .... bip ......a także obcy kapitał. A teraz zyski z niego są transferowane i mam odmienne zdanie na ten temat bo uważam,że zyski powinny zostawać w kraju. ( większość banków też została sprzedana i wspomagała zagraniczne filie kosztem łupienia Polaków).

3) A wiele fabryk została zamknięta, ludzie poszli na bruk gotowe produkty przyjeżdżają zza granicy, co napędza bezrobocie i dałe gospodarcze domino zła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...