Skocz do zawartości

skuti411

Użytkownik
  • Postów

    50
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez skuti411

  1. Witam nie wiem czy był wstawiany link z kolejnym rozwiązaniem problemu ale podsyłam dla przypomnienia. http://subaru.nie-ASO.pl/pl/nowosci/subaru_na_2_0_ecu_hitachi?fbclid=IwAR2-L61udidBsheM7evtF7Qj6tL_1V-0bGnnFSf1pLz1OwJaL_jx0S7HK24
  2. Wtyczki Są dostępne ale na szrotach od japońców ale najłatwiej zrób na samych pinach które są dostępne w sklepach elektronicznych.
  3. Kolego artaa Co do regulacji zaworów to pewnie już czas ale sprawdzić przełożenie czujnika możesz. No chyba że zastosujesz mój filtr który również opisałem na wcześniejszych stronach. Ten gumowy element nazywa się amortyzator gymowy typ B M8 jak tak wpiszesz w google to znajdziesz, a w sklepach motoryzacyjnych najlepiej pokazać jego zdjęcie to wtedy kupisz bez problemu.
  4. Kolego artaa do twojej bryki możesz zastosować gumowy amortyzator (w załączniku) do niego przykręcić czujnik spalania stukowego i dopiero przenieść tam gdzie jest mocowanie masy na skrzyni od góry. Zrób reset i naukę przepustnicy wtedy możesz przetestować czy masz mulenie. Opis przeniesienia czujnika opisałem parę stron wcześniej.
  5. Koledzy czytam i czytam wasze posty i jakoś nie znalazłem informacji o tym że podczas zastosowania filtra ktoś zrobił reset ECU następnie ważne jest aby wyłączyć zapłon i 3 razy włączyć i wyłączyć zapłon a dopiero za 4 razem uruchomić silnik wówczas tylko wtedy ECU jest czyste z zapamiętanych danych. Może teraz coś się zmieni z tymi logami o których wyżej jest opisane.
  6. No właśnie chodzi o to że ECU subaru ma źle wpisany program interpretujący sygnały z czujnika stuku tak jak to napisał kolega nrb. Filtr jaki zrobiłem działa na zasadzie obniżenia przedziału działania stukowca wtedy ECU nie łapie tego błędnego sygnału o rzekomym stuku. Co dorodzajów czujników stuku to jest ich wiele i różnią się czułością bo to są elementy piezoelektryczne dlatego jeśli założy się inny czujnik może będzie dobrze a może i nie bo żaden producent nie podaje ich parametrów które moglibyśmy porównywać.
  7. Daniel208: z wtyczką i gniazdem jest problem bo trzeba coś dobierać ze starych instalacji na szrocie albo najlepiej i szybciej kupić same konektory (piny) z termokurczami do wpięcia, potem termokurczem na całość.
  8. Jest prosty sposób na sprawdzenie czy zamula przez stukowca, wystarczy odłączyć wtyczkę i po resecie pojeździć albo bez reseta zerkać w kompa na korektę jak będzie zero to wiadomo że to stukowiec wprowadzał korektę na minus. Co do prośby o linki to chodzi o takie elementy: http://sklep.avt.pl/42954.html http://sklep.avt.pl/rezystor-560kom-1-4w-5-0207-10-szt.html
  9. Kolego nrb: jeśli filtr u ciebie nie działa to może nie takiego kondensatora użyłeś bo musi koniecznie być ceramiczny a nie elektrolityczny. Możesz dać 1,1nF potem 1.2nF jak nie pomoże to sprawdź poprawność wykonania i wpięcia filtra. Co do klucza dynamo... to w lidlu takiego o zakresie 25Nm raczej nie znajdziesz.
  10. Tak dobrze kombinujesz tylko ten brązowy przewód od kondensatora to może być połączony w dowolnym miejscu z masą nie koniecznie na czujniku. Połączenie rezystora i kondensatora zrób na próbę tylko na samych wpinanych pinach w kostki a potem jak będzie wszystko ok to zrobisz na dodatkowych kostkach lub pozostaw na pinach jak nie znajdziesz takich kostek. Pamiętaj o zabezpieczeniu termokurczem.
  11. Koledzy nie ma co cudować z dodatkami do paliwa jak również zmieniać ilość oktanową bo to nic nie da. Opisałem wcześniej co i jak trzeba zrobić aby auto w końcu zaczęło jeździć. Ja z tym problemem woziłem się rok czasu aż wszystkie moje nerwy się spiętrzyły do tego stopnia że pomyślałem i zrobiłem swóje rozwiązanie na tą dolegliwość mulenia. Wydaje mi się że temat już się wykończył. Proszę o info kto poszedł w moje ślady i zastosował filtr dolnoprzepustowy RC. A i bym zapomniał kolego seb_ek Nie stosuj żadnych fixów Garrego bo on tylko zrobił zwykły dzielnik napięcia który nic nie daje poza tym że obniża napięcie na czujniku spalania stukowego. Żadne regulacje zaworów, czyszczenie przepustnic oraz egr ani inne cuda nie są odpowiedzialne za te mulenie. Co ma się przepustnica do mulenia nic poza tym że ma małe luzy na trybach i może być w pewnych sytuacjach nie precyzyjna w stosunku do pedału gazu. Czyszczenie jej nie ma żadnego sensu jak chcesz zerknąć jaki to luz to zapraszam youtube tam zamieściłem filmik przedstawiający owy luz. Sprawdź mój sposób filtra RC a będziesz zadowolony.
  12. Może być uszkodzony katalizator i zapycha wylot spalin dlatego jest czerwony miałem podobny problem. Odkręć rurę od kolektora na łaczeniu z katalizatorem pierwszym i zerknij w jakim jest stanie od środka a potem oględziny drugiego kata.
  13. Witam ponownie. Trochę mnie nie było ale sprawdzałem działanie knock sensora. Po pomiarach w trakcie jazdy wyniki były takie że ze wzrostem obrotów wzrastała częstotliwość czujnika a jego pojemność malała. Tak jak wcześniej zapowiadałem zastosowałem patent podłączenia szeregowo rezystora 560 kOhm na przewodzie sygnałowym od strony czujnika oraz kondensatora 1nF równolegle między przewodem sygnałowym a masowym. W taki sposób powstał filtr dolnoprzepustowy RC o wartości 284Hz. Przejechałem na tym kablu około 800km i na razie zero mulenia. Także są już dwa sposoby na pozbycie się mulenia tzn. przełożenie czujnika w inne miejsce z założoną poduszką gumową oraz osłabienie jego czułości przez filtr RC. Jakby kondensator 1nF nie pomagał można go zwiększać co 200pF. Do zrobienia kabla należy zaopatrzyć się w gniazdo pasujące do knock sensora oraz we wtyczkę pasującą do gniazda instalacji. Pomiędzy tymi łączeniami zamontowałem przewody z rezystorem i kondesatorem. W każdej chwili mogę wypiąć kabel i mam tak jak oryginał. Mam nadzieję że ten sposób znajdzie zastosowanie u wielu forumowiczów i nie tylko. Przesyłam pliki z wykresami pomiaru oryginału knock sensora.
  14. Mam kilku znajomych z Ukrainy bardzo im współczuję tego wszystkiego. Mam nadzieję że jeszcze ich zobaczę dobrze że mieszkają zdala od kijowa ale to wszystko sięga już więcej miast.
  15. Może jakaś fotka przed i po się przyda.
  16. skuti411

    LPG w Subaru

    Miłem podobny problem z jednym wtryskiem gazu gdzie na oko był sprawny ale auto chodziło podobnie jak twoje ale gdy odpiołem ten wtrysk to była spora różnica no i wymieniłem na nowy wtryskiwacz. Problem rozwiązałem może u ciebie jest podobnie. Jak masz możliwość to podmień ten wtrysk i zaobserwój zmiany.
  17. Po wielkich przemyśleniach i poszukiwaniach postanowiłem spróbować ostatniego ratunku na pozbycie się dławienia. Mój opis przeniesienia czujnika spalania który opisałem wyżej jest dobry bo likwiduje dławienie ale niesie ryzyko takie że niema informacji dla ECU o tym czy występuje prawdziwe spalanie stukowe czy nie jak to opisywali i przestrzegali koledzy. Postanowiłem spróbować ostatniego pomysłu tzn. należy podłaczyć rownolegle kondensator do czujnika wówczas obniżymy jego czułość obcinając częstotliwość tak jak zwykły filtr dolnoprzepustowy RC. Rezyzstancja wewnętrza czujnika wynosi 560k ohmów a kondensator należy dobierać tak że zwiększamy jego pojemność zaczunając od 1,5nF aż do momentu ustania dławienia tj. do około 2,2nF podobno ta ostatnia wartość pojemności pomogła, czytając poniższe linki. W taki sposób można pozbyć się dławienia i mieć pewność że ten czujnik będzie dalej spełniał swoją rolę wtedy kiedy wystąpi prawdziwe spalanie stukowe. Pomysł zrodził się z lektury z którą należy ogarnąć. http://www.romraider...t=3006&start=15 http://warsztaty.sam...iki/cz_stuk.htm http://forums.drom.r...92717-p108.html http://forester-mosc...ead.php?t=25526 Wszystko wymyślił jeden człowiek z Rosji Sasha_A80 który nawet napisał nowy firmware dla subaru który jest ponoć lepszy niż oryginał, opis w ostatnim linku. Czytając te wszystkie opisy postanowiłem to sprawdzić. Jestem na etapie dobierania kondensatora takiego który wyeliminuje mulenie. Jak tylko uda mi się go dobrać to opiszę o tym. Narazie proszę o lekturę i uwagi czy ma to sens. http://www.imc.pcz.czest.pl/instytut/pl/3/3.8/materialy/dtm/dtm_5.pdf Na str 14 trochę opisu i wykresy.
  18. @chicken z tego co wiem wyprzedzenie zapłonu ustala ECU na podstawie map zapisanych w pamieci. Pod uwage brana jest temperatura silnika, przeplyw powietrza, stopien otwarcia przepustnicy, naturalnie położenie wału korbowego i wałka rozrządu oraz czujnik spalania stukowego a to znowu jest ścisle związane z liczbą oktanową (cetanową w przypadku diesla) paliwa. W najwiekszym uproszczeniu można powiedzieć że przyczyną spalania stukowego jest zdolność paliwa do spalania w pewnych ściśle określonych warunkach. Masz rację to co piszesz @chicken ale moje rozumienie tego wszystkiego jest takie jeśli padnie przepływka i będzie uboga mieszanka to sonda lambda to wychwyci i skoryguje wtrysk. Jeśli zaś padnie i to i to wówczas ECU wychwyci to jako Check i wprowadzi tryb awaryjny. Jak miałem mulenie to wśród logów z kompa nie zwracałem uwagi na kąt wyprzedzenia tylko na krótkoterminową korektę wtrysku która była bardzo duża stąd cały czas uparłem się na obcinanie paliwa. Racja jest taka że czujnik spalania opóźnia kąt wtrysku ale może jakoś to jest powiązane z obcinaniem paliwa, może ECU ma za zadanie takie coś wprowadzać tego nie wiem poprostu u mnie tak właśnie było i przełożenie czujnika pomogło.
  19. @Urbi jak będą stuki bez czujnika to wystarczy że lekko zdejmiesz nogę z gazu bo innego wyjścia nie ma zresztą spalanie stukowe nie występuje cały czas tylko chwilowo i co jakiś czas, a wydaje mi się że korektę wprowadzi sonda lambda która też w jakimś stopniu wpływa na ECU. Narazie jestem zadowolony z tego rozwiązania i nie przejmuję się spalaniem stukowym bo wiem jakie paliwo tankuję
  20. No własnie jak piszesz @Urbi ale jakoś w subaru te algorytmy trochę się inaczej mają do nieszczęsnego czujnika niż w innych autach dlatego mamy mulenie. Moim zdaniem bez czujnika spalania stukowego kierowca niech myśli co tankuje oby nie poniżej PB95 i trzeba nasłuchiwać jakby co czy stuki są czy nie. No coś za coś nie ma złotego środka żeby mulenie znikło.
  21. @leon może źle się wyraziłem ale chodzi o to że ECU czyli komputer auta owszem łapie sygnał z czujników silnika między innymi z czujnika spalania stukowego jeśli jest coś nie tak i zmniejsza czas wtrysku paliwa i tym samym ilość paliwa.
  22. skuti411

    LPG w Subaru

    @Ura_bus masz rację że mapa gazowa tworzona jest na podstawie mamy wtrysku benzyny ale nie zmienia to faktu że dalej mapa gazu jest oddzielną mapą niż benzyny i np. mapę gazu możemy dowolnie konfigurować nie zmieniając mapy benzyny. @MartyMcFly u ciebie dlatego sonda lambda dała sygnał ubogej dawki bo przy dłuższej jeździe na tych samych obrotach była w stanie lepiej ocenić (dokładniej) prawidłową dawkę. Konieczna jest regulacja tzn. wzbogacenie mieszanki w zakresie tych obrotów co jechałes na autostradzie. (Wspomnij o tym u gazownika).
  23. skuti411

    LPG w Subaru

    Mapa gazu to całkiem inna mapa niż benzyny. Jak jest zbyt uboga mieszanka to trzeba podjechać na regukację bo za mało gazu jest wtryskiwane do tłoków. W wawie najlepiej robi to nasz kolega JAKO jak coś to mogę dać namiar na PW
  24. Co do czułości czujnika to nie on odpowiada za to tylko ECU który ma zapisaną pewną logikę interpretacji rezystancji czujnika. Zmiana na inny czujnik nic nieda dlatego subaru wprowadziło uaktualnienie softa po to aby ECU w mniejszym stopniu i w innych zakresach rezystancji czujnika reagował obcięciem dawki paliwa. Problem spalania stukowego w innych autach o mocy powyżej 200KM i tankowaniu 95 pb nie istniejae dlaczego? @Urbi Moim zdaniem jak już wystąpi spalanie stukowe to musi być naprąwdę ekstremum z silnikiem. Nie spotkałem żadnego auta które w normalnych warunkach ma non stop spalanie stukowe. Jeśli wszyscy boją się przełożyć czujnik to dlaczego przeganiają auto wtedy gdy jest mulenie. Bo z teori kolegów występuje spalanie stukowe i jest to niebezpieczne dla silnika. Kilka info dla tych którzy chcą zapomnieć o problemie. Aby wyjąć czujnik należy odpiąć wąż od pompy powietrza wtórnego oraz zdjać puszkę rezonansową powietrza dolotowego i ostania żecz zdjąć wężyk z płynem chłodniczym od przepustnicy poto aby był dostęp do czujnika. Schowany jest on głebiej przy bloku silnika poniżej przepustnicy. (Klucz 12 nasadowy z przedłużką) Sprawdzić jak auto się sprawuje po tych zabiegach nic nie kosztuje tylko trochę chęci i czasu. Zawsze po tym dla swojego spokoju można zbadać auto kompem w ASO lub innym czy wszystko gra. To gdzie czujnik się przykręci z tą gumą to nie ma aż tak znaczenia wszytko zależne jest czy mulenie będzie czy nie jak będzie to przełożyć czujnik z gumą w inne miejsce.
  25. Dokładnie osłuchać? To znaczy na hamowni, przy różnym obciążeniu, w różnych temperaturach, na różnym paliwie (i nie chodzi tylko o wybór marki i ilości oktanów)? Przecież warunki pracy się ciągle zmieniają a ECU będzie jechać na max. wyprzedzeniu zapłonu. Ja jestem przekonany że te rozwiązania działają ale nie zastanawia Was co tak naprawdę rejestruje ten czujnik? Powtórzę: Urbi. Problem cały czas tkwi w tym że ten czujnik zamiast łapać prawdziwe spalanie stukowe to on łapie lekki stukot zaworów lub innych elementów w silniku np. w moim przypadku zaworki gazowe a nie powinien. Komputer otczytując wartości rezystancji zależne od szmerów w silniku reaguje tym że obniża ilość wtryskinego paliwa bo interpretuje to jako spalanie stukowe chociaż go nie ma. Co do samego spalania stukowego to ten czujnik po tej operacji go nie wykryje ale i nie musi bo to spalanie stukowe jak nie którzy nie wiedzą może nie wystąpić w całej chistorii użytkowania auta. Spalanie stukowe występuje w 90% przy złej ilości oktanów. Zastosowanie przeniesienia czujnika redukuje mulenie ale nie sprawdzi spalania stukowego coś za coś. Jak kto kolwiek będzie miał spalanie stukowe uwieżcie mi że je usłyszy i samemu będzie można lekko zdjąć nogę z gazu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...