Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

No dobra - czas na seans pod tytułem: "Mod daje powody do tego, żeby się ludziska z niego pośmiali" :mrgreen: .

 

Otóż poczułem powołanie ( :mrgreen: ) i chciałbym zacząć robić jakieś fajniejsze fotki, niż "uśmiechnięte buzie w środku kadru". Z tej okazji, jak pisałem, nabyłem Nikona d80 z kitowym 18-135, do którego dokupiłem właśnie 55-200 (żeby na Słomce robić foty :)). To tak na początek.

Na pewno za chwilę dostaniesz odpowiedź od profesjonalistów (np. od devlina), ale ponieważ jestem w podobnej sytuacji (też poczułem powołanie :mrgreen: i 2 tygodnie temu zanabyłem Canona 400d), mogę Ci powiedzieć co ja robię :razz:

Ponieważ nie miałem bladego pojęcia jak działają funkcje inne niż "auto" :mrgreen: zacząłem od przeczytania książki, którą dostałem jakiś czas temu, a nigdy nie chciało mi się do niej zajrzeć - "Szkoła fotografowania National Geographic" (autorstwa Petera K.Burian i Roberta Caputo)

Równocześnie czytam sobie stronkę, którą polecił kiedyś jeden z forumowiczów (chyba aflinta):

http://www.morguefile.com/archive/classroom.php

(na dole są "lekcje")

 

Poza tym pstrykam na potęgę, kombinując z ustawieniami manualnymi.

Minusy lektury są takie, że po tygodniu stwierdziłem że "zewnętrzna lampa jest całkowicie niezbędna"... kupiłem... "porządny obiektyw to bardzo ważna rzecz"... szukam ;)

 

:mrgreen:

 

PS. Jeśli któryś z forumowiczów zna jeszcze jakieś ciekawe lektury, bardzo proszę o info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2. Odnoszę wrażenie, że na zdjęciach wszystko jest takie "rozmlecznione" - szczególnie niebo, które na fotach wygląda, jakby było białe, a nie niebieskie. Co zrobić, by uniknąć tego efektu? Domyślam się, że coś źle robię :). Czy chodzi o to, że jest za duże doświetlenie. A może coś tu ma do rzeczy ten cholerny balans bieli (whatever this shit is)? A może to znów brak jakiegoś filtra jest przyczyną?

 

 

3. Czy mam se kupić filtr UV?

 

2. Korygowalbym ekspozycja. Znaczy sie -0.3 albo -0.7 - pokombinuj.

 

3. Kawiory nie kupuja. Kawiory wchodza w posiadanie ;-P

 

3. Kup - jak Ci sypnie kamien albo cokolwiek innego to zawsze lepiej poswiecic filtr niz obiektyw ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godlik - robię dokładnie to samo: też chodzę po sieci i bawię się ustawieniami manualnymi.

 

No i, po raz pierwszy w życiu, przeczytałem instrukcję jakiegoś urządzenia :twisted:. Żeby między innymi skapować, co to jest to cholerne "aperture" i co będzie, jak cyferka za literą F będzie wyższa, i co, gdy niższa. Zrobiłem se nawet taką ściągawkę z instrukcji - taki "idiot guide to Nikon d80", gdzie np. do programu "Aperture Priority" są teksty typu "High number aft. "F" (small aperture) = both foreground and background in focus" (po angielsku, bo nienawidzę polskich menu we wszystkich urządzeniach i wolę tej ściągawce mieć oryginalne określenia) :mrgreen:

 

Chloru - dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem se nawet taką ściągawkę z instrukcji - taki "idiot guide to Nikon d80"

O, to jest dobry pomysł i go sobie zerżnę :mrgreen: Bo rzeczywiście z tym "F" to same problemy :roll: :wink:

 

A z Canonem to nie dokladaja takiej malej sciagi, skrotu z instrukcji, bo mi sie wydaje, ze

z EOSem cos takiego dawali... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam tutaj swój idiot guide - oznaczenia różne aparaty mają inne, ale zasada działania jest ta sama przy programach manualnych (miałem Minoltę i działało to dokładnie tak samo).

 

Przy okazji proszę forumowych Profi o krytykę mojego idiot guide'a :twisted:.

 

[EDIT] Usunąłem parę literówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z Canonem to nie dokladaja takiej malej sciagi, skrotu z instrukcji

 

Z Nikonem dają, ale tam są głównie podstawowe informacje, których nie potrzebuję - ja pamiętam, jak się włącza aparat. Ściągawka skupia się na tych zaawansowanych - nie będę przecież na OES-ie wertował, tj. chciałem powiedzieć, vert-ował ( :mrgreen: ) instrukcji 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam tutaj swój idiot guide - oznaczenia różne aparaty mają inne, ale zasada działania jest ta sama przy programach manualnych (miałem Minoltę i działało to dokładnie tak samo).

Dzięki, na pewno się przyda :cool:

Przy okazji proszę forumowych Profi o krytykę mojego idiot guide'a :twisted: ,

Forumowi Profi nic nie piszą, po pewnie tarzają się ze śmiechu i mają z nas niezły ubaw :mrgreen:

Ale my im jeszcze pokażemy jak się robi zdjęcia, no nie? :razz: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemeq!Ja zanim kupiłem polara czytałem przez tydzień fora foto i wkońcu kupiłem Marumi,chociaż moja teściowa (fajna kobieta :shock: ) zajmuje się dystrybucją Hoya. Większość użytkowników zgadza się, że oba filtry (polary) dają podony efekt,ale na korzyść Marumi przemawia łatwość czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemqu, postaram sie odpowiedziec na Twoje pytania odnosnie nieba.Po zdjeciach wyglada na to, ze niebo jest przeswietlone, chyba obraz ma zbyt duza dynamike tonalna.Sa sposoby, zeby sobie z tym poradzic.Przede wszystkim proponuje filtr polaryzacyjny, niby sluzy do "zdejmowania" odblaskow, ale swietnie tez wyciaga kolory i sprawia, ze niebo jest slicznie blekitne.Jesli to nie pomoze, to ewentualnie moze filtr polowkowy szary - przyciemnie troszke czesc zdjecia.Mozna tez jeszcze zastosowac HDR - obrobka polegajaca na sklejeniu kilku zdjec o roznym stopniu naswietlenia (czasami moze to troche sztucznie wygladac).U mnie niebo czasami jest niebieskie, bo po prostu przeciagam po zdjeciu niebieskim gradientem w PS'ie :smile: , prosty trik, a czasem pomaga.Wracajac jeszcze do filtrow, to widzialem, ze polecono Ci UV i polara, ja raczej wzialbym polara i szara polowke, UV przydaje sie co najwyzej w gorach.

 

Mimo wszystko polecam jakas ksiazke o fotografii, bo mozna sie dowiedziec ciekawych rzeczy, no i oczywiscie duzo focic, to wtedy samemu sie tez wiele zauwazy.

 

P.S. Rozpisalem sie troche, to teraz moze dorzuce jakies fotki (tym razem nie motoryzacyjne):

 

b1%7E1.jpg

 

c1%7E1.jpg

 

Smacznego :smile: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem jakimś wielkim fachowcem, ale cos tam wiem.

www.joachim.cba.pl

I wiem, że czasem jest tak:

'kupa sprzętu i nic talentu"

 

wg mnie trzeba sie skupić na temacie a potem na jakości.

owszem najlepszy temat moze być zawalony kiepskim obiektywem, ale piękne czuściutklie zdjecie o niczym, to znacznie gorsza sprawa :)

Wolę słyszeż zarzut, ze dobra fotka, tylko "szumi" niż biękny banalny kaszan :)

 

http://www.obiektywni.pl/glowna/index.php

warto publikować i zbierać cięgi - POLECAM

no i oczywiście oglądać, oglądać, oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W XLS?

 

Formatowanie tabelek w Excelu jest najprostsze

 

Przemeq!Ja zanim kupiłem polara czytałem przez tydzień fora foto i w końcu kupiłem Marumi

 

Ja w końcu pogmerałem po sieci i kupiłem B+W. Tj. zamówiłem, czekam na realizację zamówienia

 

Przede wszystkim proponuje filtr polaryzacyjny, niby sluzy do "zdejmowania" odblaskow, ale swietnie tez wyciaga kolory i sprawia, ze niebo jest slicznie blekitne

 

Hmmm... wydawało mi się, z tego co poczytałem, że to właśnie UV daje ten efekt. Ale jak już wydałem $$$ na UV, to trudno - wydam też na polar :twisted:. Chcę mieć efekt 8)

 

No i oczywiście jasne jest, że ważny jest temat, kompozycja itp. itd., czyli ogólnie POMYSŁ NA ZDJĘCIE - z tym nikt nie dyskutuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co - lepszy Heliopan? Czy coś jeszcze innego?

 

Nie kombinuj. Kup zwykle filtr UV jako zatyczke ochronna obiektywu i zacznij sie uczyc kompozycji oraz starannego kadrowania. Sprzet jest w tym wszystkim naprawde najmniej wazny, a gry i zabawy w filtry sa Ci potrzebne jak rybie rower.

 

Zabawa w doswietlanie i dobieranie koloru to juz zupelnie inna bajka, duzo duzo wyzej. Czil, man :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj. Kup zwykle filtr UV jako zatyczke ochronna obiektywu i zacznij sie uczyc kompozycji oraz starannego kadrowania. Sprzet jest w tym wszystkim naprawde najmniej wazny, a gry i zabawy w filtry sa Ci potrzebne jak rybie rower.

 

No, całe Twoje szczęście, że się pojawiłeś w tym wątku. Już byłem gotowy z paseczkiem pojechać za brak odpowiedzi :mrgreen:.

 

A teraz ad rem: filtry UV już do mnie idą. W rezultacie poszedłem po średnim kawiorze i kupiłem filtry B+W UV MRC :cool:.

 

To jeszcze mi powiedz, jak to zrobić z tym niebieskim niebem, a unikniesz paska :mrgreen:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, całe Twoje szczęście, że się pojawiłeś w tym wątku. Już byłem gotowy z paseczkiem pojechać za brak odpowiedzi :mrgreen: .

 

A teraz ad rem: filtry UV już do mnie idą. W rezultacie poszedłem po średnim kawiorze i kupiłem filtry B+W UV MRC :cool: .

 

To jeszcze mi powiedz, jak to zrobić z tym niebieskim niebem, a unikniesz paska :mrgreen: .

 

Ale ja chce pasek, w koncu to elitarny klub :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Wlacz spotowy pomiar, to na dzien dobry powinno pomoc. Znaczy nie ten mega spot, tylko ten posredni, centralny, a nie matrycowy. I wylacz program zielony. I w ogole to sie spotac trzeba, nie :?:

 

Filtr UV - ok, ale nie zauwazysz zadnej roznicy. Polar odpusc. A w nastepnym odcinku uslyszysz jak Devlin powie "a nie mowilem?" :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być uparty, ani tym bardziej marudny :twisted:, ale na morguefile.com napisali o tak o polaryzatorach:

 

"A polarizer (...) eliminates a lot of haze in the sky caused by light being reflected off of water vapor and other particles in the air. The following photos were taken on a hazy day this summer, one with a polarizer and one without.

 

(...)

 

Notice how the clouds stand out. The specular highlights that were on the barn without the polarizer are also gone, making for much more saturated colors and overall a more eye-catching photograph."

 

I tu właśnie widać niebieskie niebo, za którym tak tęsknię :cool:.

 

[EDIT]Coś ze zdjęciami było nie tak... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...