Skocz do zawartości

Fotografia


kanap4

Rekomendowane odpowiedzi

Można wstępnie ustawić ostrość na oko, dać dużą przysłonę, żeby mieć dużą głębię ostrości, wyłączyć AF i powinno być OK.

Dodatkowy plus to rozmazane tło, gdy będziesz prowadził aparat za samochodem, bo czas naświetlania się wydłuży.

 

Duża przysłona, to mało światła, czyli wydłuża się czas naświetlania. Dzięki temu rozmażesz tło, ale bardzo prawdopodobne, że obiekt także będzie rozmazany. Zmniejszając przysłonę, zmniejsza się głębia ostrości, czyli tło będziesz miał także rozmazane (z powodu ekspozycji), ale migawka będzie szybsza i obiekt będzie bardziej wyróżniał się na tle.

Jak celujesz focusem, wybieraj także dobrze oświetlone miejsca oraz kontrastowe powierzchnie. Prowadź aparat za obiektem i po kilku próbach powinieneś już mieć kilka lepszych zdjęć.

Niestety, kitowe obiektywy są słabe pod każdym względem, dlatego warto rozejrzeć sie nawet za jakimś używanym, a od razu poczujesz różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zrobić zdjęcie (jadącej) rajdówce skoro aparat zwykle ustawia wolno ostrość ?

Ustaw ręczne ostrzenie i w opcjach aparatu (jeżeli masz coś takiego) wyzwalanie migawki bez potwierdzenia ostrości. Ustaw sobie ostrość na miejsce w którym chcesz złapać rajdówkę i czekasz, jak auto będzie w tym miejscu co masz ustawioną ostrość - to naciskasz tylko spust migawki i gotowe. Warto zadbać o jak najmniejszy czas otwarcia migawki (np. poprzez odpowiednio jasną przesłonę i w rozsądnych granicach wysoką czułość).

 

Jeżeli chcesz poćwiczyć śledzenie obiektu - czyli tzw. panning, to najlepiej stać wzdłuż odcinka gdzie przemieszcza się auto. Ostrość ustawiamy na punkt, gdzie auto jest najbliżej nas. Potem celujemy w nadjeżdżającą rajdówkę i śledzimy płynnym ruchem zwalniając migawkę gdy auto jest w miejscu nam najbliższym. Tutaj dobór czasu jest już eksperymentalny, bo przy bardzo niskich wartościach tło może nie ulec rozmazaniu. Panning najlepiej poćwiczyć stojąc przy jakiejś ruchliwej ulicy :) Dobrze też wyłączyć do niego stabilizację.

 

Warto sobie jeszcze policzyć jaką będziesz miał głębi ostrości - czyli Twój margines błędu przy strzelaniu zdjęcia by wszystko było ostre. Poszukaj sobie na komórkę aplikacji DOF (Depth Of Field calculator). Wprowadza się tam rozmiar matrycy, ogniskową jaka jest ustawiona do zrobienia zdjęcia, przesłona i odległość ostrzenia. Jako wynik dostaniesz przedział odległości od aparatu gdzie obiekt będzie ostry, oraz tzw. odległość hiperfokalną - gdzie wszystko co większe od niej też będzie ostre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zona nabyla sobie aparat, Nikon P510.

Wlasnie odkrylem ze baterie trzeba ladowac w aparacie :shock: ...... moze ktos mnie oswieci czemu ma mi sie podobac takie rozwiazanie? :roll:

Może po prostu taniej? Zawsze możesz sobie jednak dokupić ładowarkę:

http://www.nikonusa.com/en/Nikon-Products/Product/Power-Chargers/25626/MH-61-Battery-Charger.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zona nabyla sobie aparat, Nikon P510.

Wlasnie odkrylem ze baterie trzeba ladowac w aparacie :shock: ...... moze ktos mnie oswieci czemu ma mi sie podobac takie rozwiazanie? :roll:

Może po prostu taniej? Zawsze możesz sobie jednak dokupić ładowarkę:

http://www.nikonusa....ry-Charger.html

I pewnie trzeba bedzie tak zrobic.

Czy to jest taniej to ja nie wiem. Dlaczego ladowarka z niecka na baterie miala by byc drozsza niz z gniazdem USB.

Conajmniej dziwna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest taniej to ja nie wiem. Dlaczego ladowarka z niecka na baterie miala by byc drozsza niz z gniazdem USB.

Conajmniej dziwna sprawa.

Koszt obudowy plastikowej, dodatkowej elektroniki - to odejmujemy z ceny aparatu, a wsadzamy jako nowy produkt i kroimy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest taniej to ja nie wiem. Dlaczego ladowarka z niecka na baterie miala by byc drozsza niz z gniazdem USB.

Conajmniej dziwna sprawa.

Koszt obudowy plastikowej, dodatkowej elektroniki - to odejmujemy z ceny aparatu, a wsadzamy jako nowy produkt i kroimy :)

 

Obudowa jest tak czy siak.

Dodatkowa elektronika? Jeden LED i ukladzik pomiaru pradu....

Moze masz racje ze to taniej, ale ja nie wierze.

Predzej uwierze w perfidny plan zmuszania klienta do zakupu dodatkowych elementow.

Ladowanie bateryjki przez aparat jest bardzo niewygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladowanie bateryjki przez aparat jest bardzo niewygodne.

A to już można się spierać. Okazyjny pstrykacz (do jakiego skierowany jest ten model) raczej i tak nie zrobi więcej jak 200 zdjęć w ciągu dnia. Na wieczór podpina aparat do dowolnej ładowarki USB i po sprawie. Nie trzeba wozić osobnej ładowarki - zazwyczaj jest ta z komórki/nawigacji/czytnika/tabletu czy nawet notebook. Jak ktoś potrzebuje więcej zdjęć, to kupuje drugą baterię i ładowarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladowanie bateryjki przez aparat jest bardzo niewygodne.

A to już można się spierać. Okazyjny pstrykacz (do jakiego skierowany jest ten model) raczej i tak nie zrobi więcej jak 200 zdjęć w ciągu dnia. Na wieczór podpina aparat do dowolnej ładowarki USB i po sprawie. Nie trzeba wozić osobnej ładowarki - zazwyczaj jest ta z komórki/nawigacji/czytnika/tabletu czy nawet notebook. Jak ktoś potrzebuje więcej zdjęć, to kupuje drugą baterię i ładowarkę.

 

Moja zone mozna wlasnie do okazyjnych pstrykaczy zaliczyc.

Jak sie jest w domu to jeszcze ..jeszcze.. ale juz na wyjezdzie klapa.

Trzeba przywiazac aparat do gniazda w scianie.

Zwykle bedzie musial lezec na podlodze... zaraz ktos nadepnie, postawi walizke...

Mala ladowarka w "scianie" nie wadzi nikomu ...

 

Nic, narazie okres badawczy. Jak zapadnie decyzja ze sprzet zostaje to sie kupi ladowarke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/aparat-samsung-wb150f-16-2mpx-inteli-zoom-gw-fv-i2734852676.html co sądzicie o tym aparacie albo czymś podobnym do 600zł ? fotki z latania bokami i filmiki z zoomem zero ambicji na mega super foty prawie jak lustrzanką ...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.euro.com.pl/search/aparaty-cyfrowe.bhtml?keyword=Coolpix%20L810&searchType=tag&gclid=CJ7btrml57MCFQNd3godDjAAng

Jak mam taki sprzęt i robi spoko fotki jak za tą kasę. Też nie mam parcia na mega piękne fotki , ale to co on potrafi zrobić to mi wystarcza. Jeszcze parę tygodni temu widziałem w Biedronce był za 650 zeta. Ma tylko jedną dużą wadę nie mieści się w kieszeni :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/ap...2734852676.html co sądzicie o tym aparacie albo czymś podobnym do 600zł ? fotki z latania bokami i filmiki z zoomem zero ambicji na mega super foty prawie jak lustrzanką ...?

Tylko nie samsunga. Poszukaj czegoś interesującego Cię wśród marek z rodowodem foto. tzn. Canon, Nikon, Olympus, Fuji.

 

chłopaki, zaciął mi się mechanizm wyciągania karty SD w Nikonie D3100. Kartę wyciągam teraz paznokciami... da się to jakoś naprawić czy olać i używać?

Masz problem z mechanizmem wyrzutnika w gnieździe SD. Możesz używać aparat w takim stanie, ale zapewne stanie się to męczące po jakimś czasie, czyli trzeba by to naprawić. Sam nic nie zrobisz. Serwis....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz problem z mechanizmem wyrzutnika w gnieździe SD. Możesz używać aparat w takim stanie, ale zapewne stanie się to męczące po jakimś czasie, czyli trzeba by to naprawić. Sam nic nie zrobisz. Serwis....

 

 

no to to wiem :) pytanie czy to w ogóle serwisowalne jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz problem z mechanizmem wyrzutnika w gnieździe SD. Możesz używać aparat w takim stanie, ale zapewne stanie się to męczące po jakimś czasie, czyli trzeba by to naprawić. Sam nic nie zrobisz. Serwis....

 

 

no to to wiem :) pytanie czy to w ogóle serwisowalne jest?

Tak. Gniazdo do naprawy lub wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja z innej beczki, bawi się ktoś tu 6x6? Kiedyś-tam pstrykałem na 35mm, mam od paru lat 5D z paroma szkłami ale jakoś kompletnie brak mi serca do cyfry. Chciałbym pobawić się średnim formatem dopóki filmy są jeszcze tanie i łatwo dostępne i tu dylemat co kupić niedrogiego, artysta ze mnie żaden, ale lubię potrzymać fizyczne efekty pracy w ręku zamiast plików, W oko wpadły mi Pentacon Six i Bronica SQ-A/S2, nie wiem co jeszcze w tym przedziale cenowym, najlepiej z wymiennymi kasetami. Ktoś dorzuci swoje 0.03PLN?

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z innej beczki, bawi się ktoś tu 6x6? Kiedyś-tam pstrykałem na 35mm, mam od paru lat 5D z paroma szkłami ale jakoś kompletnie brak mi serca do cyfry. Chciałbym pobawić się średnim formatem dopóki filmy są jeszcze tanie i łatwo dostępne i tu dylemat co kupić niedrogiego, artysta ze mnie żaden, ale lubię potrzymać fizyczne efekty pracy w ręku zamiast plików, W oko wpadły mi Pentacon Six i Bronica SQ-A/S2, nie wiem co jeszcze w tym przedziale cenowym, najlepiej z wymiennymi kasetami. Ktoś dorzuci swoje 0.03PLN?

 

6x6 hm.. coś takiego może 6x4,5 http://allegro.pl/mamiya-645-zeiss-biometar-80-torba-i2821792939.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pytanie do Canonierów,czy jest jakaś możliwość -"na już" wysłania mi wirtualnieDPP ,bo ze starego kompa pliki zgrane nie działają na nowym jak trzeba a ja gdzieś zgubiłem płytke a lubie ten program i znam a często kombinuję sobie z RAWami a dzisiaj piękna pogoda :( Ogólnie to pójdę sobie z lapem do komputronika ale pytam na dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

pozwole sobie odgrzac troche temat:

szukam aparatu w miare uniwersalnego i mam spore wymagania co do jakosci tych zdjec, wiem, ze w duzej mierze to fotografujacy o tym decyduje, ale jak mawiaja z gowna bata nie ukrecisz.

zastanawiam sie albo nad zaawansowanym kompaktem albo lustrzanka, przejrzalem kilka for tematycznych i sporo ludzi narzeka ze w nowe lustrzanki bardzo czesto maja klopot z lapaniem ostrosci i polecaja kompakty. wszelkie rady mil widziane, budzet ~2500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko lustrzanka,tylko Canon,Nikon.Wystarczy małoklatkowy.

Łapanie ostrości zależy tylko od obiektywu nie od puszki,więc gadanie ,że lustra źle łapią ostrość to jakaś bzdura :biglol: Być może OEMowe obiektywy są słabe,więc stąd taka opinia,trzeba od razu rozważyć lepszy obiektyw albo kupić samą puszkę,choć te OEMowe obiektywy dołączane są za grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwole sobie odgrzac troche temat:

szukam aparatu w miare uniwersalnego i mam spore wymagania co do jakosci tych zdjec, wiem, ze w duzej mierze to fotografujacy o tym decyduje, ale jak mawiaja z gowna bata nie ukrecisz.

zastanawiam sie albo nad zaawansowanym kompaktem albo lustrzanka, przejrzalem kilka for tematycznych i sporo ludzi narzeka ze w nowe lustrzanki bardzo czesto maja klopot z lapaniem ostrosci i polecaja kompakty. wszelkie rady mil widziane, budzet ~2500

 

Canon 600D albo 650D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...